181 gezondheid Mountainbiken: gezond en leuk w Wat zijn de kosten? Meer informatie maandag 1 november 2010 Frisse lucht in je longen, geur van groen en aarde in je neus. Met de ATB het bos ingaan, is goed voor de gezondheid en een probaat middel tegen stress. Tenminste, voor wie geen probleem heeft met modder in het gezicht en zand in de broek. door Peter de Groot illustratie Nozzman raarom gaat u niet fietsen', stelde de dokter voor. Dat advies drong aanvankelijk niet eens tot Bert Ruiters door. Hij was nog helemaal van de kaart door de woorden 'hoge bloeddruk', 'choles terol', 'kans op diabetes'. „Maar dokter", riep hij ontdaan. „Ik ben net 47!" Hij lacht nu om zijn eerste reactie van toen, maar dat was twee jaar geleden wel anders. Bert Ruiters, drukbezet technisch tekenaar, meldde zich met vermoeidheidsklachten bij de huisarts. Na een eerste check en een uit gebreid onderzoek op de poli kwam het ver dict. 'Ik wil u ook duidelijk maken dat u te zwaar bent. Daar moet u beslist aan wer ken', voegde de specialist er uitdrukkelijk aan toe. 'Fietsen is goed voor u. Het hart krijgt een stevige oppepper, uw bloed wordt dunner, zodat het vaatstelsel lekker doorspoelt. De kans op stolsels is zo een stuk kleiner. Uw spijsvertering gaat in een hogere versnelling: darmen, maag, nieren en lever zetten allemaal een tandje bij en verwerken in een hoog tempo suikers en vetten. Ook uw longen krijgen een grotere capaciteit, waardoor de spieren meer zuur stof ontvangen. Bovendien is een stevig tochtje prima voor de nachtrust. Hardlopen raad ik af Dat is met uw gewicht fataal voor enkels en knieën. Ga fietsen, dan kunt u blij ven zitten. En doe het rustig aan in het be gin'. Een dag later sloeg Ruiters' bezorgdheid om in verontwaardiging. Zo dik was hij toch niet met zijn 92 kilo eireen lengte van 1.80 meter? Desondanks stond hij al snel voor de etalage van een gespecialiseerde vakhan- del. Na een korte blik wist hij meteen wat hij moest doen. Eerst maar even een stukje inlezen, want dat gevarieerde cyclistische aanbod was hem duidelijk te groot. Volgens BOVAG-cijfers telt Nederland achttien miljoen fietsen. Voornamelijk stads- fietsen, maar ook racefietsen, ligfietsen, elek trische fietsen, bakfietsen, ATB's, hybrides, eenwielers en tandems. Ruiters koos een ATB, wellicht de beste optie als het gaat om fietsen en gezondheid. Het is een comforta bele en veelzijdige tweewieler, gemaakt voor elk terrein: All Terrain Bike, ook wel MTB of mountainbike genoemd. Een ATB is comfortabel door zijn brede banden en vering in de voorvork en soms aan de ach terkant. Die vangen klappen beter op dan de keihard opgepompte dunne banden van een racefiets. En een ATB stuurt minder ze nuwachtig. Op het rechte stuur zijn schake laars gemonteerd voor wel dertig versnellin gen. De zit in het zadel is, naar keuze, recht op, zodat de rug niet al te veel belast wordt. Nog een voordeel, zeker voor beginnende sporters; de kans op blessures is een stuk kleiner. De snelheid ligt doorgaans bedui dend lager dan die van een wegfiets. Min der snelheid betekent meer tijd om proble men te voorkomen. En als je onvermijdelijk toch een keer onderuitgaat, kom je toch lie ver terecht op zand dan op asfalt? De ideale biotoop voor de ATB is onmisken baar het bos en het veld. Geen toeterende auto's, geen opgestoken vingers. Op bospa den ontmoet je alleen wandelaars die, als je je komst netjes aankondigt, best bereid zijn je voorbij te laten. De zoektocht naar informatie leverde Rui ters nog meer op. Zo kwam hij erachter dat een hometrainer voor hem geen goed mid del was. Buiten sporten is namelijk beter dan binnen. Hoe meer daglicht, hoe beter. De huid reageert op daglicht door vitamine D aan te maken en dat is goed voor sterke botten, sterke tanden en weerstand. De kracht van daglicht zorgt er ook voor dat het lijf energiehormonen (serotonine) aan maakt. Je voelt je daardoor vitaler. Tel erbij op dat het lichaam endorfine produceert tij dens sporten. Dat werkt als een pijnstiller en zorgt voor een gevoel van euforie, door alle duursporters 'runners high' genoemd. De fiets Met een ATB kun je het zo duur ma ken als je wilt. Zo zijn er carbon exemplaren die je alleen meekrijgt na achterlating van en kele maandsalarissen. Maar voor 700 euro heb je er ook een. Wil je iets meer dan basic level, reken dan op een 1.000 a 1.500 euro. (Uit: Koopgids 2010, maandblad Fiets). 9 Kleding Een zomerbroek- of shirt is al vanaf 25 euro te koop. Een polyester onderhemd kost pakweg 30 euro. Schoenen zijn belang rijk. Let op een passende leest. Vanaf 75 eu ro. Een deugdelijke helm is te koop vanaf 25 a 50 euro. Handschoenen vanaf 15 euro, een bril vanaf 7,50 euro. i$> Fietscomputer Beginnende of oudere fiet sers kunnen baat hebben bij een stuurcompu- ter met hartslagfunctie. Meerdere merken le veren een goed functionerend apparaat vanaf 30 a 50 euro. 9 Bladen Diverse binnen- en buitenlandse bladen spe cialiseren zich op de ATB. Een populair Neder lands blad is Fiets, dat ook informatie geeft over trainingen, dieetmogelijkheden en ge zondheid. Websites www.fiets.nl www.fiets-fit.nl www.mtbroutes.nl/index.php/kaart-nederland (voor ATB-routes in Nederland) www.veldtoertochten.nl (voor georganiseerde tochten www.ntfu.nl Nederlandse Toer Fiets Unie, groot ste overkoepelend orgaan voor fietssport Ruiters deed het aanvankelijk rustig aan. Vanwege het advies van de arts. Maar ook omdat het lichaam bij inspanning van lage intensiteit en lange duur vooral vet ver brandt. En daar had Ruiters genoeg van. Of liever, daar wilde hij wel wat van kwijt. In je eentje op de ATB in het bos is niet zo gezellig en ook niet zo veilig. Denk aan een ongelukkige val. Bovendien kun je van ande ren allerlei technieken leren: hoe hard moet je remmen, hoe neem je een bocht? Na een halfjaar soleren en experimenteren sloot Ruiters zich daarom aan bij de plaatselijke fietsvereniging en schreef zich in voor de cursus Fiets-Fit! van de NTFU. Gediplomeer de instructeurs leren je diverse basisregels bij op het gebied van verantwoorde trai ning, fietstechniek en -onderhoud. Ruiters is nu 49 en enkele kilo's lichter, on danks een biertje of een bitterbal op zijn tijd. De weegschaal blijft hangen rond de 80, maar nog grotere winst is dat hij zich vi taler en minder vermoeid voelt. Lekker cros sen in de bossen is zijn ding, met modder en zand weten wasmachine en hogedruk spuit wel raad. „Het mooiste is een pittige afdaling, hard door een schuine bocht, sprin gen met twee wielen van de grond. Eigen lijk is het gewoon lekker buiten spelen." reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60