ware liefde geïnspireerd op volkse melodieën land 117 Verruild voor huizen Jan Knol spreekt over Spinoza's intuïtie zeeland in de vorige eeuw 5%' maandag 1 november 2010 MIDDELBURG - Predikant Jan Knol uit Smilde gaat donderdagavond in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg in op de 'Spi noza's intuïtie'. Spinoza (1632-1677) komt met zijn filosofie steeds meer in de belang stelling. Zijn filosofie geeft ant woorden op hedendaagse branden de vragen die godsdienst, ecologie, psychologie, politiek en ethiek be treffen. Spinoza's boeken, vooral zijn hoofdwerk de Ethica, zijn moeilijk te lezen, maar volgens Knol kan de kern van zijn filosofie eenvoudig worden samengevat on der het motto: 'Alles is één. God valt samen met de natuur, het ein deloze, eeuwige Universum'. De lezing in de Zeeuwse Biblio theek begint om 19.30 uur. Dan pakt zij de draad van de repe titie weer snel op en 'jaagt' actrice en gitarist de speelvloer op. Die erotisch geladen mise-en-scène moet nog een keer over. „Jeetje, dit lijkt op theater. Je doet één keer iets en dan moet je het in eens dertig keer doen", zegt Hij mans. Iedereen lacht. „Fijn! Het sap en het plezier moet erin zitten foto Lex de Meester voor een goed repetitieproces", vindt Uitterlinden. Theatervoorstelling 'Mooie Anna', don derdag 4 november, Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. Daarna toernee tot en met 14 december door Zeeland en daarbuiten. www.theaterzeelandia.nl Uit ëen exploot van kandidaat-deurwaarder M. Weertman d.d. 27-10-2010 blijkt, dat l.v.v. de beslo ten vennootschap Chronos BTH B.V.gevestigd en kanloorhoudende te Eersel, is gedagvaard S.M. VALENTE-DA ROCHA, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de Kantonrechter te Middelburg van maandag 07-02- 2011 te 10.00 uur, gehouden wordend aldaar aan de Kousteensedijk 2 te Middelburg. Bij dit exploot waarvan S.M Valente-Da Rocha een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, wordt o.m. geëist veroordeling tot betaling van een som geld. Uit een exploot van kandidaat-deurwaarder M. Weertman d.d. 27-10-2010 blijkt, dat t.v.v. de beslo ten vennootschap Chronos BTH B.V.gevestigd en kantoorhoudende te Eersel, aan S.M. VALENTE- DA ROCHA, zonder bekende woon- of verblijf plaats, is betekend een exploot waaruit blijkt dat er conservatoir beslag is gelegd onder de daarin genoemde derde-beslagene. Van dit- exploot kan S.M. Valente-Da Rocha een afschrift krijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 MUZIEK Baudelooconcerten Werken van Wiklander, Brahms, Schubert, Janacek, Schumann en Ligetï. Door Pianoduo Simons Lever. Gehoord zondag 31 okto ber in de Baudeloozaal in Hulst. melodielijnen. Fantasia in/van Schubert is een werk waarin de tragiek en het fatalisme doorsijpe len in de baspartij. De nostal gische melodie van het eerste the ma is een soort zachte klacht. Le ver Simons voelen elkaar goed aan en zij trokken het strakke rit me goed door. Deze compositie is dramatisch sterk en typisch Schu bert. In het Largo kwam de canon tussen beide partijen goed over. Knap was de vitale interpretatie van het Scherzo, met te weinig contrast in het trio. Technisch knap vertolkt maar de interpreta- Lineke Lever. foto Allars Willemse tie had iets subtieler mogen zijn. Sonate t oktober 1905 van Janacek is geïnspireerd op een gebeurtenis: de dood van Frantisek Pavlik tij dens een protestdemonstratie. In deel 1 wordt de sfeer in de straten tijdens die manifestatie uitgebeeld met als emoties: angst, melancho- Bij NADER In de verslaggeving over het boek Watersnood van Kees Slager in de krant van zaterdag dienen enkele correcties te worden aangebracht. Amateurfotograaf Rykel ten Kate was geen apotheker, maar eigenaar van een drogisterij/fotohandel in Zierikzee. Ten Kate werd in 1912 ge boren. Fotograaf Jaap van den Ber ge was geen Zierikzeeënaar, maar woonde in Burgh-Haamstede. In de rubriek raadkaart aandacht voor kastelen en landhuizen. Uit de se rie kaarten van Hans Lindenbergh brengen we buitenplaatsen en adellij ke behuizingen in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen al te graag anekdotes of verha len over de vakantieplek, toen en nu. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. lie en gewelddadigheid. Na een ko raal volgt een lyrische, bijna reli gieuze passage en alles eindigt met doordringende obstinate akkoor den. Deel 2 is geschreven als een elegie, de klaagzang kwam obses sioneel over. Bilder aus dem Osten van Schu mann bestaat uit zes Impromp tu's. Ze zijn geïnspireerd op Arabi sche gedichten. In de zes delen zijn zowel de thema's als de ritmes verschillend: gepassioneerd en snel, met Turkse kenmerken, nos talgisch en zangerig, volksachtig, vrolijk en zelfs ironisch. De Sonatina (1950) componeerde Ligeti in de periode dat hij les gaf op het conservatorium in Boeda pest, voor hij in 1956 Hongarije verliet. Allegro klonk speels met re peterende elementen, en na een dromerig Andante klonk het Viva ce met een pittig ritme, levendig. Een boeiend recital gebracht door twee pianisten die beschikken over een goede techniek. Lieve A. Hier zend ik u de Villa waar ik logeer in de kamer met balkon. Het is hier zo mooi. Prachtig uitzicht over de wei landen. P.S. Men hoort hier veel kanongebul der. J. Boone stuurde ons deze woor den, die Aurelie Ferguson op 22 juni 1917 schreef aan mevrouw A. Eschhaurier- Bersin over haar verblijf in Villa Vreeswijk te Oost burg. Boone wist evenals een aantal an dere deelnemers te vertellen dat aan de Bredestraat in Oostburg twee villa's naast elkaar stonden; Vreeswijk (nummer 45) en Buiten zorg (nummer 43, links nog net op de foto te zien, tussen de bos schages). Volgens Kees Stevense woonde in Villa Vreeswijk Hermi- na Johanna KolfF, de weduwe van notaris Arend Mijs. „Voor de villa stond een rijk versierd toegangs hek, waarvan op de ene paal 'Vrees' en op de andere paal 'Wijk' stond", aldus Stevense. Beide villa's zijn volgens J. Boone bij het bombardement in oktober 1944 verwoest. Volgens meerdere deelnemers was Villa Vreeswijk echter al ruim voor de oorlog afge broken. Mevrouw C. Scheele ver telt dat dit in 1935-1936 is gebeurd. In 1938 werden vijf nieuwe huizen op de locatie gebouwd. R. van Pa- melen voegt hieraan toe: „Om de straatnummering geen geweld aan te doen, werden deze huizen aangeduid onder de nummers 45 tot en met 45d." De huizen heb ben 'wonderbaarlijk genoeg' de oorlog overleefd. Uit de inzendingen van Stevense, Van Pamelen en Aloys Sponselee begrepen wij dat in de Bredestraat nog een derde villa heeft gestaan, met huisnummer 41. De villa staat er nog steeds en is tegenwoordig een tandartsenpraktijk. Sponselee weet te vertellen dat deze woning van 1941 tot 1949 het kantoor was van waterschap Het Vrije van Sluis en bekend was onder de naam het Polderhuis. In de jaren '50 verhuisde het waterschap naar de Brouwerijstraat 18. De winnaars van deze week zijn: C. Scheele uit Oostburg; Jeroen Calle uit Goes en A. Dhondt uit Sas van Gent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59