sport 129 koud in EK-finale WORL^CHAMF ONS £1 Willeboordse schrijft wereldtitel bij op rijkgevulde erelijst T rilogie Clijsters Ton Martijn reikt beker uit Lorenzo geeft wereldtitel nog wat extra glans Caljouw negende met Polen Slecht weekeinde Nederlandse volleybalsters maandag 1 november 2010 De in Coes woonachtige Ton Martijn reikte aanvoerder Leon Simons bij de huldiging de beker uit. Martijn, lid van de Yersekse korfbalvereniging Volharding, is onder meer oud-voorzitter van de Internationale Korfbal Federatie. door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Met vechtkorfbal gaat België nooit een groot toer nooi winnen. Die boodschap gaf André Kuipers de zuiderburen mee na de gewonnen EK-finale (25-21). „Ze proberen ons altijd met fysiek spel te ontregelen, maar succes hebben ze er niet mee." De eindstrijd in het volgepakte Ahoy had gisteren wel iets weg van een massale freefight. Er wa ren constant opstootjes tussen de mannen van Oranje en de Rode Duivels. De Tsjechische scheids rechter Lucas Filip bluste al de brandjes met vijftien strafworpen en drie gele kaarten. Hij had zelfs naar rood kunnen grijpen, maar wilde geen extra olie op het vuur gooien. De Belgen die vrijdag met zulk fraai korfbal hun halve finale van Duitsland wonnen, vielen tegen Nederland terug op een oud strijd plan: de tegenstander ontregelen met testosteronkorfbal. Tijdens het. EK van 2006 (25-14), het WK van 2007 (25-10) en de World Ga mes van 2009 (25-10) probeerden ze dat ook al. „Ik geef hen niet eens ongelijk dat ze het doen", zei Kuipers, die het voortdurend aan de stok had met Bart Cleyman. „Ze weten dat wij beter korfballen en dus proberen ze het op een an dere manier." Maar bondscoach Jan-Sjouke van den Bos vond wel dat er gisteren een grens werd overschreden. „Het was super- hard", zei hij. „Korfbal is allang geen sport meer waarin fysiek spel wordt geschuwd, maar dit ging wel te ver. Op een gegeven mo ment gingen wij daar ook in mee. Dat was ook logisch. Je kunt wel proberen er niet op te reageren, maar dat houd je niet de hele tijd vol." ESTORIL - Wegracer Jorge Lorenzo heeft zijn wereldtitel in de Mo- toGP nog meer glans gegeven door de Grote Prijs van Portugal te win nen. De Spanjaard troefde op het circuit van Estoril Valentino Rossi af) de Italiaan die dit jaar de titel moest afstaan aan zijn teamgenoot bij Yamaha. Het duo vocht een verbeten duel uit, dat de 23-jarige Lorenzo in zijn voordeel beslechtte. Hij boekte zijn achtste GP-zege van dit sei zoen en de derde op rij in Portu gal. De Italiaan Andrea Dovizioso reed als derde langs de finishvlag. In de i25cc-klasse maakte een zwa re crash een snel einde aan de race van Jasper Iwema. De twintigjari ge coureur uit Hooghalen werd per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Hij heeft een scheur in zijn linkerschouderblad opgelopen. Nederland liet zich echter niet compleet van de wijs brengen. Van den Bos had dan ook een be roep gedaan op zijn meest ervaren internationals. Alleen Rick Voorne- veld begon aan zijn eerste grote fi nale met Oranje. De zeven andere basiskrachten torsten al veel erva ring met zich mee in Ahoy. „Je moet al wat meegemaakt hebben om hier te kunnen ballen", ver klaarde Van den Bos zijn opstel ling, met daarin onder anderen Leon Simons, André Kuipers en Mady Tims „Mis je die ervaring, dan is het onmogelijk om hier het uiterste uit jezelf te halen." De 34-jarige Tims wees met haar eerste schot - meteen raak - Oran je de juiste weg. Daarna bouwde' de titelverdediger de voorsprong gestaag uit. België kon wel aanha ken maar gevaarlijk werd het team van Eddy van Hoof niet. Slechts één keer, op 16-15, was het verschil maar één punt. Dat Nederland won, was in hoge mate een verdienste van het vrou wenkwartet. Terwijl de Nederland se en Belgische mannen elkaar het door Roeland van Vliet leven onmogelijk maakten, deden Mady Tims, Suzanne Struik, Kim Cocu en Henriet Brandsma van zich spreken. Zij scoorden samen negen keer, terwijl hun tegenstand sters tot maar twee treffers kwa men. Kuipers: „Waar bij België al leen de mannen scoren, maken wij over alle schijven doelpunten. Op het moment dat ik onschade lijk werd gemaakt, was er bij ons in het vak altijd Suzanne nog. En Kim deed ontzettend belangrijk werk onder de korf" Toen Nederland zeker was van de winst kreeg Simons een publieks- wissel. De 32-jarige korfballer van PKC speelde zijn 94e en laatste in terland en nam met de 24e titel af scheid van de sport. 'Leon be dankt' schalde het door het sport paleis en de duizenden toeschou wers trakteerden de publiekslieve ling op een staande ovatie. Het fysieke spel van de Belgen had zijn afscheidsfeestje niet vergald, zei Simons. „Als er zo'n strijd is, gebeurt er tenminste wat. Ik snap heel goed dat de Belgen op deze manier de wedstrijd in gingen." Elisabeth Willeboordse (rechts naast bondscoach Van Unen) viert haar nieu we wereldtitel. foto Ibrahim Usta/AP door Roeland van Vliet ROTTERDAM - De uit Souburg afkomstige Chantal Caljouw heeft met Po len ook haar laatste wedstrijd op het EK korfbal gewonnen. Zaterdaga vond werd Hongarije in het duel om de negende plaats verslagen. De 25-jarige Caljouw, oud-speelster van Fortis, speelde in het slotduel weer van begin tot einde. Ze scoorde drie keer. Hongarije had lange tijd het beste spel en leek ook te gaan winnen. Kort voor het einde van de reguliere speeltijd dwong Polen echter nog een verlenging af Na twee minuten zorgde Karolina Jozefaciuk voor de gol den goal: 20-19. Caljouw had zich eerder al met haar moederland ge plaatst voor het wereldkampioenschap van 2011 in China. Daarvoor vol stond een plaats in de top tien. De Middelburgse coach Dennis Plantinga kwam met Servië uit op de veertiende plaats. Slowakije won met 21-14 van de EK-debutant en eiste daardoor de dertiende plek op. Servië en Plantinga liepen kwalificatie voor het WK mis. ANTALYA - Judoka Elisabeth Wille boordse blijft haar toch al rijkge vulde prijzenkast aanvullen. Zater- dag greep de 32-jarige Middelburg se met Oranje de gouden medaille op het wereldkampioenschap voor teams. „Het is bijna niet te geloven wat er is gebeurd", zei ze vanuit een hotelkamer in Antalya. „Alles klopte bij ons." De Nederlandse ploeg won achter eenvolgens van Mongolië (5-0), Ja pan (3-2) en Duitsland (3-2). Voor al ]uul Franssen (-57 kilo) en Lin da Bolder (-70 kilo) vielen op. Bei den haalden drie keer een punt binnen. Dankzij Elisabeth Willeboordse, die twee keer de mat op mocht, en Anicka van Emden, die één keer opgesteld werd door bonds coach Marjolein van Unen, bleef Nederland ook ongeslagen in de klasse -63 kilo. Kitty Bravik (-52), Marhinde Verkerk en Carola Uilen hoed (+70) hadden het beduidend moeilijker. „Het was een enorm mooie team prestatie", vond Willeboordse. „We hebben judoka's in het team die heel goed kunnen judoën en judoka's die tactisch heel slim zijn. Die zijn allemaal op de juiste ma HAMAMATSU - De Nederlandse volleybalsters hebben op het WK een slecht weekeinde achter de rug. Zater dag verloor de ploeg van bondscoach Selinger met 3-2 van Europees kampioen Italië. Gisteren was olympisch kampioen Brazilië veel te sterk: 3-0. De volgende wed strijd van Nederland is morgen tegen Kenia, dat nog geen set won. Puerto Rico is woensdag de laatste oppo nent. De beste vier landen van de zes gaan door naar de volgende fase van het toernooi. foto Kimimasa Maya ma/E PA nier ingezet." De Zeeuwse kwam in actie tijdens de kwartfinale te gen Mongolië en de finale tegen Duitsland. Zowel Munkhzaya Tse- devsuren als Claudia Malzahn ver sloeg Willeboordse op ippon. „Tegen Malzahn was ik er in mei in Tunesië nog hard van af gegaan. Nu was ik een stuk beter. Met een beenveegje bracht ik haar mooi uit balans en daarna kon ik haar op haar rug duwen. Hier zag je dat je niet altijd kracht nodig hebt om te winnen." In het duel met titelfavoriet Japan mocht Willeboordse toekijken hoe Van Emden de klus klaarde in het middengewicht. „Dat was een logi sche keus van de bondscoach. Om dat ik té graag een punt wil ma ken, verlies ik vaak tegen Japanse meiden. Anicka kan zich beter aan de opdracht houden. Zij haalde de partij ook goed binnen." Het eerstvolgende optreden van Willeboordse is eind november tij dens de Grand Prix van Abu Dha bi. Twee weken later doet ze ook mee aan de Grand Slam van To kio. „En op 14 december moeten we dan weer terug zijn voor het Sportgala van NOCNSF. Ik hoop namelijk dat we na dit WK wor den genomineerd voor de titel Sportploeg van het jaar." DOHA - Tennisster Kim Clijsters heeft de officieuze wereldtitel bij de WTA Championships in Doha gewonnen. De Belgische versloeg in de finale Caroline Wozniacki, de Deense nummer één van de wereld. Ze deed dat in drie sets, 6-3 5-7 6-3. Het is de derde keer dat Clijsters de 'Masters' op haar naam schrijft. Eerder deed ze dat in 2002 en 2003. Op haar erelijst staan nu 40 WTA-toernooizeges. In de derde set speelde Clijsters op haar best. Dankzij een break in de zesde game kwam ze met 4-2 voor. Bij 5-3 benutte Clijsters haar tweede wedstrijdpunt. De Vlaam se rekende in de halve finale af met de Australische Stosur: 7-6 (3) 6-1. Clijsters volgt bij de WTA Championships Serena Williams op. De Amerikaanse ontbrak dit jaar wegens een blessure.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49