21 zeeland Gat in transportleiding bij Vlake gedicht Weerom maandag WATERSCHAPSVERKIEZIMGEN Volgende week beginnen de verkiezingen voor het waterschap. Wat valt er te kiezen? Welke partijen doen er mee? En wie zijn de lijsttrekkers? 1 maandag 1 november 2010 door Wim Hofman Als je een tijdje bent weggeweest naar een warm en droog land en dan terugkomt in Zeeland, vallen je eerst de veran deringen op. Veel velden zijn leeg, de oogsten zijn binnen. Hier en daar zie je nog wat aardappelen in de modder, alsof de boer er de brui aan heeft gegeven. In sommi ge akkers diepe sporen van trek kers, vol regenwater. Op de paden dotten klei. Hier en daar staan bordjes die je waarschuwen voor slik. Op sommige boerenerven lig gen oranje pompoenen, nog niet uitgehold. Zonder grijns nog. De bladeren aan de struiken en bo men verkleuren. Het is duidelijk najaar geworden in Zeeland. Veel is echter ook hetzelfde geble ven. Men bouwt gewoon rustig door aan wegen en huizen, maar veel huizen staan ook nog steeds te koop. Bij sportclub Vief dezelf de oude trouwe gezichten en de zelfde intensieve oefeningen voor het oude onbetrouwbare lijf. De rek- en strekoefeningen zijn goed tegen de jet lag wordt gezegd. In het park dezelfde mevrouw die hetzelfde rondje als vanouds doet, met haar twee drollenwerpers aan de lijn. En thuis een stapel oude kranten met oud nieuws over de moeizame vorming van een rechtse regering en het aantre den van een nieuwe regering die fiks wil gaan bezuinigen, want er is de laatste tijd veel geld zomaar verdwenen. Debatteren is de laat ste tijd nogal in de mode geraakt. Misschien is het uit de Verenigde Staten overgewaaid, zoals ook Hal loween en het geloof aan geesten. Men lijkt steeds meer van debatte ren te houden. Het is een soort sport geworden. Het is volgens mij echter een nogal negatieve ge spreksvorm die, behalve dat het vermakelijk kan zijn en je er punt jes mee kunt scoren, doorgaans verder niet erg veel oplevert. Nu ja, geld voor de kamerleden, dat wel natuurlijk. Ik lees ook over dubbele paspoorten. Daar is iets mee, terwijl volgens mij iedereen wel een paar paspoorten zou wil len hebben. Je kunt dan immers meer kanten uit. Misschien ga je dan door zo'n najaar ook meteen weer aan nieuwe reizen denken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ilt heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PSi Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, Rekeningnummer Handtekening De PZC fcMt KifgmjköJoni met persoonsgegevens. In hel cofolon tied u naden informatie aan. Is dit de laatste door Nadia Berkelder Alle Zeeuwen gaan de ze maand voor het eerst tegelijk naar de stembus om samen één Zeeuws water schapsbestuur te kiezen. En mis schien is dat meteen wel voor het laatst, want het nieuwe kabinet wil de waterschapsverkiezingen af schaffen. We hebben deze verkiezingen te danken aan de fusie tussen de twee Zeeuwse waterschappen: die van boven en onder de Wester- schelde. De twee organisaties wer ken al bijna een jaar samen, maar fuseren per 1 januari officieel; dan is het ook nodig om een nieuw be stuur te benoemen. In het regeerakkoord van het nieuw kabinet Rutte staat dat ver kiezingen voor het bestuur van het waterschap moeten worden af geschaft. Niet omdat het bestaans recht van de organisatie weer eens ter discussie staat, maar omdat het kabinet vindt dat de verkiezingen indirect moeten plaatsvinden: le den van de gemeenteraden kiezen in dat geval hun collega's van het waterschap. Dijkgraaf Toine Poppelaars - voor zitter van het dagelijks bestuur - denkt dat het zo'n vaart niet loopt. „Tegen dat plan is nogal wat weer stand in waterschapsland. Waar om? Het feit dat je als bestuurder direct wordt gekozen, betekent dat je direct verantwoording moet af leggen. En dat is belangrijk, want het waterschap staat toch al ver van de burger af. Als die straks niet meer mag stemmen, maar wel een acceptgiro in de bus krijgt, is dat niet meer uit te leggen. De waterschappen leggen zich daar niet zomaar bij neer. Er moet nog wel het nodige water door de ri vier stromen voor het zover is." De vorige waterschapsverkiezin gen verliepen verre van vlekke loos: er was veel verwarring over het stemformulier. Daar stonden codes op en mensen moesten hun geboortejaar invullen en die twee zaken gaven voeding aan de ge dachte dat de stemming niet ano niem was. „Mensen dachten dat hun stembiljet te herleiden was", zegt Poppelaars. Deze keer krijgt iedereen twee enveloppen: één voor het stembiljet zelf en één met gegfevens erop waarmee de kiezer geregistreerd wordt. Daarmee wordt voorkomen dat iemand twee keer stemt. De envelop met het stembiljet er in verdwijnt in een stembus, die op 23 november geopend wordt. Volgens hét waterschap is dan niet meer te herleiden welk stembiljet bij welke kiezer hoort. „We ver werken alles in openbare zittingen in het stemlokaal op het water schapskantoor in Middelburg", zegt Poppelaars. „Iedereen die dat wil, mag een kijkje komen nemen. We tellen de biljetten in eigen huis. Vroeger moesten we ze op sturen naar Den Haag." De vorige keer was de opkomst bij de waterschapsverkiezingen erg laag. „Maar twintig tot vijfentwin tig procent", vertelt Poppelaars. „Dat kwam mede doordat een deel van de stemmen ongeldig was. Bovendien weigerden men sen mee te doen omdat ze dachten dat hun privacy niet gegarandeerd was. We hopen nu op een op komst van ongeveer vijfendertig procent." Niet alle bestuursleden worden ge kozen. Er kan uit negen groeperin gen gekozen worden. Samen heb ben die 164 kandidaten op de lijst staan. Die kandidaten krijgen 21 van de dertig zetels in het bestuur tot hun beschikking. De overige negen zetels worden ingenomen door belangenbehartigers: vier door boeren, één door een verte genwoordiger van een natuurorga nisatie en vier door afgevaardig den uit het bedrijfsleven. door Claudia Sondervan VLAKE - De kapotte olieleiding van Total bij Vlake is dicht. Het afgelo pen weekeinde voerde de raffina derij druktesten uit op de repara tie. De met olie doordrenkte grond op de akker aan de Vlakeweg is afge graven. De sloten rondom de plek, waar anderhalve week geleden een drai- nagepijp de transportleiding van ruwe olie doorstak, zijn bijna hele maal schoon en met drijvende olie buffers in vakken verdeeld. Als er nog olie op het oppervlakte water verschijnt, wordt dat afgezo- Frans van Kollem (Water Natuurlijk) Sophie van 't Westeinde (VVD) Thea Horsmans (AWP) gen. Omwonenden hebben de af gelopen week veel last gehad van de oliestank. De mensen die het kortst bij wo nen, hebben nog steeds hinder. De grote vacuüm-tankwagens en graafmachines en verkeersafzettin- gen hebben de bewegingsvrijheid van de mensen in Vlake behoor lijk parten gespeeld. Deze week bespreken het water schap Zeeuwse Stromen en Total het herstelplan met de provincie Zeeland. In het plan staat hoe de sanering van de akker en sloten wordt aan gepakt en hoe de controle op de vervuiling verloopt. Nog één week de tijd om mee te doen met de beste rekenaars van Ne derland: www.pzc.nl/rekendictee PZC PUBLIEKSPRIJS Ook nog één week de tijd om te stemmen op uw favoriete Zeeuwse boek: www.pzc.nl/publieksprijs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2