Zeeuwse Avond met Ambras, 141 zeeland Proesemen Ada van Klooster nam in 2001 het initiatief tot een Zeeuwse koelkasten De Wieken Con Amore houdt al een Avond in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. De publieke belangstelling is ook na tien edities nog steeds groot. maandag 1 november 2010 s ZEEUWSE AVOND door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het was zaterdag niet de eerste keer dat er zich proble men voordeden met koelkasten in de kamers van Zorgcentrum De Wieken (tegenwoordig Eilandzorg geheten). Ruim zes jaar geleden deed zich een kleine ontploffing voor waar bij ammoniak uit het koelelement vrij kwam. Toen moesten zes men sen op last van de brandweer tijde lijk hun kamer verlaten om de be treffende vleugel in het gebouw van de giftige damp te ontdoen. Zaterdag aan het begin van de avond moesten twaalf bewoners van hun kamers worden gehaald. Nu was bij een lekkage koelvloei stof met ammoniakgeur vrijgeko men. De brandweer heeft de vleu gel geventileerd. De bewoners zijn binnen het zorgcentrum opgevan gen en konden na ongeveer een uur weer terug naar hun kamers. Naar aanleiding van de ontplof fing in 2004 gaf de brandweer de directie van De Wieken het advies alle soortgelijke koelkasten in de kamers na te kijken. Het ging om een type koelkast dat doorgaans in caravans wordt ge bruikt. Bij dit systeem werd ge bruikt gemaakt van een mengsel van vloeibare ammoniak en water stof. Aantasting van de leiding had toen een scheurtje veroorzaakt dat tot de problemen leidde. Directeur A. Pinxteren van De Wieken zei toen de raad van de brandweer ter harte te zullen ne men en de koelkasten te laten na kijken. „Dat is ook gebeurd. Alle oudere types zijn toen vervangen. Ook is het voorval op advies van de brandweer toen gemeld aan de betreffende fabrikant. Het verschil met toen is dan ook dat de koelvloeistof nu beslist geen giftige stoffen bevat. De ammoni akgeur die vrijkomt bij lekkage is echter nog steeds heel onplezierig en dat willen we natuurlijk niet voor onze bewoners", zegt Pinxete- ren. De directeur erkent dat hij niet staat te trappelen nu weer alle koel kasten te gaan vervangen. Dit met het oog op nieuwbouw van dit zorgcentrum aan de Hogemolen- straat binnen afzienbare tijd. „Natuurlijk gaan we maandag wel bezien wat we kunnen doen om te voorkomen dat er vaker lekka ges ontstaan zoals zaterdag", aldus Pinxteren. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Twee wereldoorlo gen en de watersnoodramp heeft het eerste notulenboek van mu ziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe doorstaan. „Dat al leen al maakt het een waardevol document", zegt secretaris Rob de Vlieger van het honderdjarige fan farekorps. Het eeuwfeest werd za terdagavond gevierd met een jubi leumconcert in de Driekoningen- kerk in Noordgouwe. Het programma had meer publiek verdiend dan de maar halfvolle kerk, die er op af was gekomen. De trots over het feit dat deze klei ne muziekvereniging het al zo lang heeft volgehouden is er in tern niet minder om. „Con Amore is in haar hele bestaan een kleine vereniging geweest. Het ledental schommelde altijd tussen de tien en dertig muzikanten. Oprichter was hoofdonderwijzer Johannes Vijverberg. Uit dat waardevolle, oude notulenboek weet ik dat de oprichtingsvergadering plaatsvond op 9 september 1910 in Café Coo- mans", vertelt De Vlieger. Volgens hem valt het beslist niet mee in de ze tijd nog jong bloed aan te trek ken binnen het korps. „Zeker sinds de sluiting van de basis school is het moeilijk de jeugd te benaderen. Vroeger gaven we mu- ziekprojecten op school, maar dat gaat dus niet meer." De secretaris prijst Con Amore ge lukkig met het feit dat het uit veegj tien vaste leden bestaande I' TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Con Amore met gastmuzikanten tijdens het jubileumconcert onder leiding van dirigent Jeroen van der Hoff. foto Dirk-Jan Cjeltema Vertelkunstenares Sankie Koster zoekt de grenzen op bij Zeeuwse Avond: www.pzc.nl/cultuurdichtbij door Ali Pankow Blööskaeke en de kuuf om hoog. Dat zijn volgens Sankie Koster de kenmer ken van Ada van Kloos ter, de motor achter de jaarlijkse Zeeuwse Avond in het Tonnenma gazijn in Brouwershaven. De tien de editie trok zaterdagavond een bomvolle zaal met enthousiast pu bliek. De conclusie dat de Zeeuwse Avond nog toekomst heeft lijkt ge rechtvaardigd. Ada van Klooster had inderdaad 'blööskaeke' en haar 'kuuf stond omhoog. „Ik ben stik blie dat jul- der allemaal gekomen bin", liet ze de zaal weten. Volgens haar had het ook anders kunnen uitpakken, want er was veel te doen op Schou- wen-Duiveland zaterdagavond. De mensen die voor de Zeeuwse Avond hadden gekozen, kregen een vrolijk programma vol streek taal voorgeschoteld door kwartet Ambras uit het land van Hulst en door vertelster/cabaretière Sankie Koster uit Overslag, ofwel het ge bied van de 'Rbde Sluze' in de buurt van Axel. Koster nam meteen de opening van de avond voor haar rekening en beloofde daarin de toeschou wers in de pauze een gratis bolus. „Oh, oh, dat loopt fout", moet Ada van Klooster gedacht hebben en net voor de pauze klauterde ze daarom zelf nog snel achter de mi crofoon voor een kleine correctie: 'geen bolus, maar een boluskoekje kriegen julder'. Het publiek vond het allemaal pri ma en dat het Zeeuws-Vlaamse dialect heel anders klinkt dan de streektaal op Schouwen-Duive- land bleek ook geen probleem. Een kwestie van even wennen, goed luisteren en met regelmaat zelfs een gezellige kout aangaan met zanger/gitarist/presentator Piet Scheerders over de betekenis van een bepaald woord. Het optreden van Ambras ken merkte zich door een informele sfeer en dat paste mooi bij de titel Sankie Koster in haar act als 'Coba Kuus' uit het land van 'Rode Sluze' bij Axel. Zij Iaat weten tegenwoordig heel 'flekseiubbel' te werken voor Johan Goemans in het Tonnenmagazijn. Alleen bij het beantwoorden van de tele foon blijkt het wel eens uit de hand te lopen. van hun programma Nie Jaogen. Al het goede van Zeeuws-Vlaande- ren komt daarin aan de orde: de gezellige cafés aan de rand van het Land van Saeftinge, het boerenle ven, de kermis op Hengstdijk, de duivensport en natuurlijk de lief de. Ambras bestaat naast Piet Scheerders uit Jos Neve (accor deon, bas en zang), Hans van Bel len (gitaar en zang) en Rob van Bellen (viool). Dat Ambras deze tiende editie van de Zeeuwse Avond opluisterde, lag voor de hand. Dit kwartet was er bij tijdens de eerste editie in 2001 en verzorgde ook het programma bij het eerste lustrum. „Wij willen wel komen, maar jij moet het organiseren", kreeg Van Klooster van Scheerders te horen toen ze hem vroeg eens op Schou wen te komen optreden. Zij ging die uitdaging aan en toen het ini tiatief bleek aan te slaan besloten Ada, haar man Dick van Klooster en uitbater Johan Goemans van het Tonnenmagazijn een speciale stichting op te richting voor de or ganisatie van de Zeeuwse Avond. Dat die stichting de naam Nie prae- te ma doe kreeg gold als knipoog naar die eerdere opmerking van Scheerders. Ook de tiende editie zaterdag zat vol knipogen en pikanterie. Vooral Sankie Koster durfde in haar act als Coba Kuus daarin de grenzen op te zoeken. Op verrassende wij ze kwam zij na de pauze de volle dig donkere zaal binnen. Met een zaklamp trachtte zij haar weg naar het podium te vinden. Ondertus sen mopperend op die 'zunige kloot van een Johan Goemans die in deze nacht van de nacht alle lichten had uitgedaan'. De zaal ge noot van haar hilarisch optreden en de vele pikante grappen daarin. Kwartet Ambras besloot samen met Koster de avond met het lied Van verre gekomen, dat voor deze gelegenheid een Schouwse versie had gekregen. Daarna wilde de zaal nog een toegift. Die kwam met het vrolijke lied Tante Jeanine. „Ik bin stik blie dat julder d'r allemaal bin", laat Ada van Klooster het pu bliek weten. Ze moet voor de pauze nog wel even wat rechtzetten. „Er is geen gratis bolus bij de koffie, alleen een boluskoekje." Dat ter gelegenheid van de tiende editie van de Zeeuwse Avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 18