Eer voor steen zinloos geweld uit jaar 1572 Achter elke doopjurk Vlissinger bekeurd voor asociaal rijgedrag Gedoopt in een jurk van ver overzee Domburg brandt en troepen landen bij Vlissingen en Westkapelle T A I TOOlSllli JL ^|- J b S^5 8 HSf 81! MONUMENT Informatiebord bij Pacheco-steen TENTOONSTELLING In kerkgebouw de Nieuwe Haven aan het Oranjeplein in Oost-Souburg is een expositie ingericht met doopjurken. De oudste jurk is gemaakt ergens eind negentiende eeuw. Openingstijden maandag 1 november 2010 door Miriam van den Broek vussiNGEN - De tegel met het lieve heersbeestje kent iedereen inmid dels wel. Maar de allereerste steen tegen zinloos geweld is al in 1572 neergelegd in Vlissingen. Op het Bellamypark. Veel mensen rijden regelmatig over deze Don Pacheco-steen zon der het te weten. Dick Schinkel uit Oost-Souburg vindt dat de steen en het verhaal erachter meer aan dacht verdienen. Daarom wil hij dat er op het Bellamypark een in formatiebord komt met het ver haal over de opper-krijgsbouw- meester van de hertog van Alva, de Spanjaard Don Pacheco. Hij is uit wraak aan de galg opgehangen op de plek waar de steen ligt. „Het is natuurlijk een steentje van niks", zegt Schinkel. „Maar nu het Bellamypark binnenkort opge knapt gaat worden, kan de steen een veel zichtbaarder monument worden. Het zou bijvoorbeeld mooi zijn als naast de Don Pache co-steen, de tegel met het lieve heersbeestje kan komen. En dan daarnaast een bord met het ver haal. Zowel in tekst- als in strip- De Don Pacheco-steen met daarop het jaartal 1572, is te vinden in het weg dek voor reptielenmuseum Iguana op het Bellamypark. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Een 2i-jarige Vlissin ger is in de nacht van vrijdag op za terdag bekeurd voor asociaal rijge drag. Ook bleek hij met een slok te veel op achter het stuur te zitten. Omstreeks 1.30 uur zagen agenten een auto die hevig accelererend en met piepende banden door de Paul Krugerstraat reed. Ook kwa men er vlammen uit de uitlaat. De bestuurder werd aan de kant ge zet. Hij bleek als beginnend be stuurder drie'keer zo veel alcohol te hebben gedronken als was toege staan. Naast de bekeuring vöor zijn rijgedrag en het alcoholge bruik moet hij bij het CBR een ver- keerscursus volgen om zijn rijbe wijs te mogen houden. De politie krijgt veel klachten over asociaal rijgedrag in onder meer de Paul Krugerstraat. vorm. Dat lijkt mij het mooiste." Schinkel stuitte onlangs op het ver haal achter de Don Pacheco-steen tijdens zijn studie naar werken van de Souburgse schrijver/dichter Pieter Louwerse (1840). In het boek 'Oog om oog en tand om tand' schreef Louwerse in 1880 over de terechtstelling van de 'goe de' Spanjaard Pacheco. De terecht stelling werd aangezet door Lie- vien, een jongen uit West-Sou burg wiens ouders door de Span jaarden vermoord waren. Kort na de terechtstelling kwamen edelen te paard aan en zij vroegen wat er gebeurd was. „Pacheco heeft mijn moeder helpen vermoorden en ik heb gezworen: Oog om oog. Hij heeft loon naar werken gekregen", zou Lievien gezegd hebben. De edelman Treslong besloot dat Pa checo met krijgseer begraven moest worden en terwijl hij sprak kwam Jan de Moor met een grote steen. „Wij wenschen dat deze steen in de straat gelegd worde op de plaats waar de galg gestaan heeft, opdat de gedachtenis aan de zen afschuwelijken moord'bij on ze kinderen en kindskinderen be waard blijve", zegt De Moor in het boek van Louwerse. door Miriam van den Broek N. ooit meer zullen er kinderen in mijn doopjurk gedoopt worden, dacht Adrie de Zeeuw uit Oost-Souburg een tijdje geleden toen ze het witte gewaad uit 1939 nog eens in haar handen had. „De kleinkinderen gaan niet meer naar de kerk. En als er al een doop is, draagt het kindje tegenwoordig meestal mooie, gewone kleertjes." Daarom leek het Adrie een leuk idee om een doopjurkententoon stelling te houden in de kerk aan het Oranjeplein in Souburg. Er werd deze zomer een oproep ge plaatst in het kerkblad van de Pro testantse Gemeente en daar kwa men tientallen reacties op. „We hebben maar liefst 74 jurkjes gekregen. Veel meer dan we ooit gehoopt hadden. En niet alleen van leden van de gemeente, maar ook van een paar katholieken. Meestal liggen de jurken opgevou wen of opgerold in een doos met blauw papier in de kast. Maar nu merken we dat er veel herinnerin gen boven komen als de doopjurk te voorschijn komt. Achter elke jurk blijkt een persoonlijk verhaal te zitten dat in sommige gevallen verschillende generaties beslaat." Opvallend is het verhaal van me vrouw Filius. Haar oudste zoon zou op 1 februari 1953 worden ge doopt. In de nacht daarvoor ont stond de Watersnoodramp. Uitein delijk kon de zoon een week later alsnog gedoopt worden. Niet alleen de verhalen zijn ver schillend, ook alle jurken zijn an ders. De meesten zijn wit, maar daar houdt de vergelijking wel op. Er zitten gehaakte exemplaren tus sen, jurken van kant, korte jurken maar ook heel lange. Sommige jur- De expositie is gratis te bezichti gen in kerkgebouw de Open Ha ven aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. Op dinsdagavond 2 november van 19.00 tot 21.00 uur Op woensdag 3 november van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur Op zondagmorgen 7 november van 11.00 tot 13.00 uur De bewoners van Nieuw Bachten- poorte, Ambachtsveld, Zoute Vie ver en Gouwe Tuyn zijn uitgeno digd op maandag- en dinsdagmid- ken waren nieuw gekocht, maar de meesten werden zelf gemaakt. In veel gevallen werd daarvoor de trouwjurk van moeder gebruikt. „Het was allemaal handwerk", zegt Jopie Poppe, secretaris van de Protestantse Gemeente die de ex positie mee heeft ingericht. „In die tijd moesten de mensen wel, want veel geld was er niet. En met de trouwjurk konden de mensen ver der toch niet zo veel meer doen." Het modebeeld heeft jarenlang nauwelijks invloed gehad op de doopjurken. Lang of kort, rijkelijk versierd of juist heel sober, het ver schil werd vooral gemaakt door de smaak van de moeder. Pas in de ja ren '70 van de vorige eeuw komt echt duidelijk de mode om de hoek kijken. Zo is er op de ten toonstelling een paarse doopjurk te zien die volgens het bijschrift in 1977 gedragen is door Pancho. De jurk was ook weer gemaakt van een trouwjurk uit 1973. En een van de meest recente jurken op de ten toonstelling is gemaakt in 1980. Op die jurk zijn kleine rode bloe metjes te zien. De oudste jurk in de collectie is gemaakt ergens eind negentiende eeuw. Hij is van me vrouw Wiggelinkhuizen. Negen tien kinderen hebben de doopjurk gedragen. Het eerste kind dat hem droeg was een jongen. Uit Canada komt de doopjurk die Tine Pop pe uit Oost-Souburg gebruikt heeft voor haar kinderen. Ook deze jurk is deze week te zien op de tentoonstelling in kerkge bouw de Nieuwe Haven aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. „Toen ik in 1961 trouwde hadden we niet zo heel veel geld voor een trouwjurk", vertelt ze. „Mijn schoonzus uit Canada, die iets eerder dan ik trouwde, vroeg daar om of ik haar jurk wilde hebben. Dat wilde ik wel. Ik had hem al eens gezien op een foto en vond hem mooi. Bovendien had hier op het dorp verder nie mand die jurk natuurlijk al eens gezien. Dus dat was ook geen probleem. Alsof het zo bedoeld was, bleek die jurk mij ook nog eens helemaal precies te passen. Toen ik later in verwachting was, heb ik van die jurk het doopskleed voor mijn kinderen gemaakt." Nee, Tine vond het niet moeilijk om de schaar in haar trouwjurk te zetten. „Het werd in die tijd zo veel gedaan", zegt ze. „En wat moest ik er anders mee? Zo kon de jurk toch nog gebruikt worden. En altijd als ik naar de doop jurk kijk, weet ik nog precies hoe mijn trouwjurk er uit zag." Toestemming om de jurk te vermaken tot doopjurk heeft ze nooit gevraagd aan haar schoonzus. „Nee hoor, waarom?", vraagt ze lachend. „Ik had hem ge kregen. Ik mocht er mee doen wat ik wilde. Maar mijn schoonzus weet ervan hoor." door Henk Postma Domburg, 1 november 1944. „Als wij 's ochtends opstaan is het wa ter weer zeer veel opgekomen. Wij kunnen in huis blijven, en hoeven niet naar boven, kunnen echter niet meer om het huis lopen. Om half negen schudt alles van explo sies. Dan plots, op nog geen 100 meter afstand, een grote rook- en vuurzuil, een buitengewoon.zware explosie welke de aarde honder den meters de lucht in doet vlie gen. Er vallen brokken metaal van tien en twaalf kilo zwaar. Voor in het gazon valt eveneens een stuk, die de gehele voorruit onder een laag modder bedekt. Onophoude lijk komt een stroom van zware granaten neer op en in de omge ving van Domburg. Vreeslijke angst. Half twaalf staat Domburg in brand en de vuurtoren te West kapelle. Zwaar artillerie bombarde ment langs de gehele westkust. De batterijen van de kustverdediging vuren uit alle macht terug. Om vijf uur horen wij dat Domburg zeer zwaar is getroffen is en dat Engelse troepen bij Vlissingen en Westka pelle zijn geland. De gehele nacht artillerie bombardement. De ene granaat na de andere suist over ons huis en ploft dan onder een daverend geweld uiteen. De nacht is bang en duurt vreselijk lang. Ik weet geen woorden om deze hel te beschrijven." FONTEINEN VAN AARDE Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan zie www.pzc.nl/oorlogsdagboek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16