Ruim 1500 vierkante meter schilderen 29 wonen N !D In mijn haag van buxus komen steeds meer bruine plekken. Wat kan ik hiertegen doen? Deze plant is spontaan in onze tuin omhoog gekomen. We hebben hem nog nooit gezien. 'Hoe schilder je muren van 5 meter hoog wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 30 oktober 2010 llze Rike en haar gezin zijn bezig met het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag. In deze aflevering schrijft ze over het schilderwerk. door jan van Muilem redactle.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezer J. Benning is onge rust. 'In mijn buxushaag zitten bruine plekken. Wat kan ik hiertegen doen?' „Buxus wordt door diverse schimmel ziektes belaagd", weet deskundige Romke van de Kaa. „Wélke schimmel in het ge ding is, doet er niet toe. Er is de laat ste tijd zoveel buxus aangeplant, dat je kon wachten op besmettelij ke kwalen die van tuin tot tuin over slaan. Effectieve bestrij dingsmiddelen zijn er niet. Soms helpt sterk te rugknippen. Maar het zal niet lang duren of veel buxushaagjes gaan er aan. Overal hetzelfde planten, is saai én vra gen om epidemieën. Als het mijn buxushaag was, zou ik hem vervan gen door Japanse hulst. Maar als ie dereen dat doet, hebben we straks een vergelijkbaar probleem." Soms kom je tijdens het wandelen (of plots in je eigen achtertuin) een plant tegen die je niet meteen kunt benoemen. Lezer J. van Boxmeer kent het probleem: 'De ze plant is spontaan in onze tuin omhooggekomen. Wij hebben hem nooit eerder gezien. Kunt u mij iets meer over deze plant vertellen?' We leggen de vraag voor aan Romke van de Kaa, onze vaste 'groenadvi- seur' voor deze rubriek. „Ja, op deze vraag kon den we wachten. Dit is nu de beruchte Ambro sia artemisifolia waar over dit jaar zoveel te doen is geweest. Waar om? Omdat hij hooikoorts veroor zaakt. In de pers kende de hysterie geen grenzen. Je zou deze plant kun nen zien als het plantaardige equiva lent van de processierups." t am r— N m 2? 7\ m De muren willen we zelf gaan sauzen', schreef ik vorige maand. Dus tik ik deze co lumn met een pijnlijke arm. Ik weet na tuurlijk dat schilderen ook een vak is, net zo goed als stuken, metselen en timmeren. Niet voor niets hebben we al het andere schilderwerk in ons huis laten doen: plinten, plafonds en vooral ko zijnen en deuren. Dat kunnen we zelf nooit zo netjes als vakmensen. Bovendien: aan druipers bij schilder werk blijf ik me jaren ergeren. Toch willen we graag aan de slag om ons huis echt 'van ons' te maken, dus besloten we de muren zelf te kleuren. Om de hoeveelheid verf te berekenen, hebben we opgeteld om welke oppervlakte het gaat. We schrok ken ervan: bijna 450 vierkante meter. Eerst voorstrij ken, minstens twee keer en sommige stukken wel drie keer schilderen. Dat betekent dus meer dan 1500 vier kante meter schilderwerk. En dan zijn we al blij dat sommige muren worden behangen of verstopt blijven achter een kast. Op aanraden van het schildersbedrijf, dat ons ook heeft geadviseerd bij het kiezen van de juiste kleuren, hebben we een verfspuit aangeschaft. Een omgekeerde stofzuiger op de grond en een reservoir met spuit- mond in je hand. Je ziet ze ook wel op tv-redames, maar daar gaat het 'schilderen' wel érg makkelijk. In de praktijk moet je toch vaak twee, soms drie keer over hetzelfde oppervlak spuiten om het goed dekkend te krijgen. Want als je te dik spuit, krijg je alsnog vreselijk lelijke druipers, ontdekten we. Alleen de ouderwetse roller kan dat dan weer oplossen. Maar de verf wordt mooi gelijkmatig verdeeld over het oppervlak en het resultaat is strakker dan met een rol ler, zeker met de iets mattere muurverf die wij gebrui ken. En je hoeft niet veel meer af te plakken, zoals som mige mensen denken. Want het afplakken is bijna nog meer (en vervelender) werk dan het schilderen. Geluk kig hebben we veel hulp van vrienden en familie. In één weekend was de hele benedenverdieping afgeplakt en voor de eerste keer geschilderd. Boven moeten de meeste meters worden gemaakt. Wij wilden graag de kapconstructie zien in de slaapkamers: volgens de architect geeft dat een gevoel van ruimte. En inderdaad: het is prachtig. Maar op dit moment ver vloeken we het. Want hoe schilder je muren van soms wel 5 meter hoog? Gelukkig hebben de professionele schilders, die de pla- fondbalken hebben gelakt, ons hun steiger geleend. Die verhuist van kamer naar kamer. En gelukkig heb ben onze vrienden geen last van hoogtevrees. Behalve foto's llze Rike de steiger gebruiken ze zonder aarzeling hoge ladders om tot in de punt de muren van de kinderkamers roze, paars of blauw te verven. Het onderste stuk hebben de kinderen (8 en 10) trouwens zelf geschilderd. Trots dat ze daarop zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111