V :gen autoriteiten P Griekenland bezwijkt onder instroom van illegalen :ien euro waard Paar beledigd tijdens huwelijksceremonie Baas MI6 spreekt voor het eerst in openbaar 'Rotzooi Napels in drie dagen opgeruimd' Strips over Belgische koninklijke familie Tien miljoen euro voor arrestatie Mladic Duitse kerncentrales blijven langer open 'Ervaringsdeskundige' in commissie misbruik Premier buigt diep voor 'The Hobbit' vrijdag 29 oktober tiemacht van 1500 man. De verkie- over rebellenontwapening en kie zingen zijn meerdere keren uitge- zersregistratie. Het eens welvarende steld sinds de laatste presidentster- Ivoorkust werd in 2002-2003 ver mijn van Laurent Gbagbo in 2005 af- scheurd door een burgeroorlog, liep, onder meer door onenigheid foto Nic Bofchma/EPA worden wegens mishandeling. Een unicum in Syrië. Ook in andere landen hebben klei ne filmpjes grote gevolgen. In de Verenigde Arabische Emiraten lek te een filmpje uit met beelden van een lid van de koninklijke familie van Abu Dhabi die met z'n auto over een Afghaan rijdt en deze man ook anderszins martelt. In Egypte werd vastgelegd hoe de po litie een verdachte mishandelt door hem anaal te verkrachten met een knuppel. In Pakistan ontstond een schan daal toen een onbekende persoon met z'n telefoon filmde hoe solda ten zes ongewapende jongens naast elkaar zetten en vervolgens executeren. Dit omdat ze verdacht werden van het verlenen van steun aan de Taliban. In eerste in stantie beweerde het Pakistaanse leger dat de executie in scene was gezet. Maar nu heeft het leger er kend dat het incident inderdaad heeft plaatsgevonden en dat er een intern onderzoek loopt. zie onze websiterbuifenland Bekijk enkele van de besproken filmpjes. boek te koop had aangeboden. In eerste instantie vroeg mevrouw Blair 25 pond (26,32 euro). Toen niemand daarop bood zakte de prijs naar 20 pond (21,06 euro). Uiteindelijk ging Tony Blairs hand- is. tekening voor tien pond (10,53 eu- to) van de hand. Cherie Blair bood de handteke ning niet onder eigen naam aan. Haar identiteit werd achterhaald door de antiekhandelaar Paul Hur- worth, die eBay regelmatig af schuimt. Een zegsman van me vrouw Blair verklaarde haar ge- drag als volgt: Cherie Blair wilde de markt ondermijnen omdat via eBay allerlei personen valse hand tekeningen van haar man trachten te verkopen. Ze wil niets aan de transactie verdienen. Het geld is meteen teruggestort op de reke ning van de koper. Hurworth ge looft er niets van. De handtekening was niet het eni ge item dat Cherie Blair op de markt bracht. Zo verkocht ze ook een polshorloge voor 103,17 euro, een derde van de echte waarde. Het betrof een cadeau van de Itali aanse premier Berlusconi. Het is niet de eerste keer dat de Blairs trachten geld te verdienen aan hun verblijf in Downing Street. In september 2009 ont stond er een rel toen bleek dat To ny Blair Canadese fans die tijdens zijn bezoek aan dat land met hem op de foto wilden 189,50 euro wil de laten betalen. MALE Een Zwitsers echtpaar werd uitge maakt voor onder meer 'zwijnen en ongelovigen', terwijl het dacht een ceremonie te ondergaan om hun huwelijk te hernieuwen. Ze spraken de taal niet Een hotel op de Malediven noemde de 'grap' van zijn medewerker gisteren 'on vergeeflijk'. Hij viel door de mand toen een filmpje van de plechtig heid zijn weg vond naar YouTube. LONDEN Voor het eerst in de honderdjarige geschiedenis van de Britse inlich tingendienst MI6 heeft de topman van die organisatie in het openbaar een toespraak gegeven. Sir John Sa- wers (55), die werkt onder de code naam C, stelde in een speech voor de Vereniging van Hoofdredacteu ren in Londen dat de geheime ope raties van MI6 'van cruciaal belang zijn om Groot-Brittannië veilig te houden'. NAPELS De honderden tonnen vuilnis die al weken in de straten van Napels lig gen te rotten, zijn 'binnen drie da gen' opgeruimd. Dat zei de Italiaan se premier Silvio Berlusconi giste ren tijdens een bezoek aan een vuil verbrandingsinstallatie in de regio. Berlusconi beloofde ook een snel einde aan de stankproblemen die een vuilnisbelt bij de plaats Ter- zigno veroorzaakt, in de buurt van Napels. Hij deed zijn beloftes na twee weken van rellen bij Terzigno. BRUSSEL In België zijn strips verschenen waarin de koninklijke familie een rol speelt. In Van de prins geen kwaad blijkt België gesplitst wanneer ko ning Albert II van een reisje terug keert. In dagblad De Standaard liet een woordvoerder van het konink lijk paleis weten dat ze de strip gaan 'bekijken'. Eendracht maakt macht is een bundeling van in weekblad Story verschenen strips. Ratko Mladic JELGRADO De Servische regering heeft de be loning voor informatie die leidt tot de opsporing en arrestatie van Rat ko Mladic verhoogd van 1 miljoen naar 10 miljoen euro. Dat meldde de krant Blic in Belgrado gisteren. De voormalige commandant van het Bosnisch-Servische leger wordt sinds 1995 door het Joegoslavië Tri bunaal gezocht. Mladic wordt on der meer verantwoordelijk gehou den voor de dood van 7000 mos lims uit Srebrenica. BERLIJN Het voorstel van de Duitse bonds kanselier Angela Merkel om kern centrales langer open te houden is gisteren door de Bondsdag goedge keurd. Hiermee wordt een besluit van de vorige regering om in 2021 alle kerncentrales te hebben geslo ten teruggedraaid. Duitsland heeft zeventien kerncentrales en gemid deld blijven deze nu twaalf jaar lan ger open. BRUSSEL Een Belgisch politica die als kind is misbruikt, wordt ondervoorzitter van de parlementaire commissie over seksueel misbruik. Kamerlid Carina Van Cauter geldt als erva ringsdeskundige omdat ze in 1972 als tienjarig meisje werd ontvoerd en misbruikt. De commissie gaat zich buigen over de manier waarop justitie in het verleden omging met alle gevallen van seksueel mis bruik, niet alleen binnen de kerk. WELLINGTON De Nieuw-Zeelandse premier John Key heeft veel kritiek gekregen op de manier waarop hij ervoor heeft gezorgd dat de film The Hobbit toch in Nieuw-Zeeland wordt opgeno men. De premier wil wetten aan passen om te voorkomen dat de verfilming van het Tolkienboek el ders zou worden geschoten. Ook betaalt hij miljoenen euro's. De oppositie zei dat Key 'genaaid' was door 'keiharde filmproducen ten'. door Eelco van der Linden ATHENE - Griekenland is failliet, en dat geldt ook voor het immigratie beleid. Het land is de belangrijkste toegangspoort naar Europa voor il legale immigranten. Europa gaat helpen bij grensbewaking en op vang, maar de EU-regels voor im migratie - de voornaamste Griekse eis - worden niet aangepast. Jarenlang is het probleem overgela ten aan de politie, die hardhandig terugstuurde of'vertrekbriefjes' uit schreef. De immigranten bleven echter en er kwamen nieuwe bij. Zo ontstonden noodtoestanden aan de grenzen en in de grote ste den, waar rechtse groeperingen zich kerèn tegen buitenlanders. De grootste problemen doen zich thans voor in het noordoosten, waar de rivier de Evros een 200 ki lometer lange, natuurlijke grens vormt met Turkije. Vooral bij de stad Orestiada is de situatie on houdbaar door de honderden im migranten - vooral Afrikanen en Afghanen - die dagelijks proberen over te steken. In de eerste negen maanden van het jaar zijn hier 31.200 immigranten aangehouden, een vervijfvoudiging vergeleken met vorig jaar. De VN spreekt van een humanitaire crisis, net als Eu rocommissaris Cecilia Malmström die hier onlangs op bezoek was. Goede opvang ontbreekt en onder scheid tussen asielzoekers en im migranten wordt niet gemaakt. Vaak worden immigranten door smokkelaars gedumpt op één van de 150 eilandjes in de rivier. In mei verdronken zestien personen. Volgens Frontex, de organisatie die de EU-grenzen moet helpen bewaken, wordt ruim de helft van alle illegalen die Europa pogen bin nen te komen nu aangehouden bij Griekse grenzen. Athene heeft met aartsvijand Turkije onderhan deld maar gooit nu de handdoek in de ring. „Griekenland kan dit niet aan, de EU moet haar verant woordelijkheid nemen", zei minis ter van Immigratie Christos Pap- outsis. Frontex-topman Jean Louis de Brouwer, gaf hem gelijk en zei wat alle Grieken vinden: „Dit is geen Grieks probleem, maar een EU-issue." Griekenland vormt de grote test voor de in 2005 gestichte organisa tie. Frontex opende begin deze maand haar eerste 'regiokantoor' in de Griekse havenstad Patras en stuurt nu, ook voor het eerst, haar 'snelle interventiemacht' naar Evros. Die bestaat uit maximaal 600 man, vliegend en rijdend ma terieel, te leveren door de lidsta ten. Hulporganisaties en ook sommige EU-lidstaten vinden dat met Fron tex vooral de repressieve kant wordt verstrekt. „Het echte pro bleem blijft humanitaire opvang en een eerlijke kans op een asielsta- tus", zegt Maria Kaldani van hulp organisatie Arsis. Vrijwel alle asiel aanvragen (nu 46.000) worden af gewezen: 0,04 procent van de aan vragers krijgt een vorm van erken ning. Het gevolg is dat immigran ten in de illegaliteit belanden met alle spanningen van dien. De EU heeft een hulppakket aange boden om het Griekse asielsys teem op poten te krijgen, maar weigert in te gaan.op de belangrijk ste eis van Athene: afschaffing van de regel ('Dublin II') volgens wel ke immigranten die doorreizen binnen de EU terug moeten naar het land van binnenkomst - wat dus vaak Griekenland is. De VN-vluchtelingenorganisatie UNH- CR is hierover duidelijk: „Stuur geen immigranten terug maar steun het voorstel van het Bel gische EU-voorzitterschap Dublin II tijdelijk te schorsen. Het ontbre ken van opvang, assistentie en kans op integratie veroorzaakt hier enorm menselijk lijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9