Rousseff dankt veel aan Da Silva Mobiele telefoon als wapen t Tony Blair nog maar Meisjes in Somalië gedood om 'spionage' BRAZILIË Oogappel president wordt opvolger Vredesmilitairen naar Ivoorkust Speculaties over Poetins gezicht vrijdag 29 oktober 2010 - z& Onder president Lula da Sil va ontpopte Brazilië zich als grootmacht. Zondag kiest het land zijn oogappel Dil- ma Rousseff waarschijnlijk als opvolger. door onze correspondent Robert-Jan Friele De Braziliaanse president Lula werd woensdag 65 jaar en vroeg zijn land genoten één, simpel verjaardagscadeau: dat ze zondag massaal op Dilma Rousseff zou den stemmen in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Zo probeerde nationale knuffel beer Lula tot het allerlaatste mo ment zijn populariteit over te dra gen op de 62-jarige econome met de uitstraling van een strenge lera res. Rousseff was tot voor kort een onbekende voor miljoenen arme Brazilianen. Door haar neer te zet ten als 'de kandidaat van Lula', is ze zeker van hun steun. Dat heeft alles te maken met de groei van Brazilië en de verbeterde positie van veel armen: zij deelden in het succes, via welzijnsprogram- ma Bolsa Familia en het sterk ver hoogde minimumloon. Sinds in juni officieel de verkie zingscampagne begon, bezwoer Rousseff avond na avond Lula's po litiek voort te zetten. Het was op 3 oktober onvoldoende om het presi dentschap in de eerste ronde veilig te stellen voor arbeiderspartij PT, maar volgens de laatste peilingen heeft ze nu zo'n 10 procent voor sprong op concurrent José Serra (sociaaldemocratische partij). Daarmee krijgt Brazilië zijn eerste vrouwelijke president, eentje die in de jaren zeventig als guerrillera de wapens opnam tegen de militai re dictatuur. Rousseff werd gearres teerd en 22 dagen gemarteld. Daar na studeerde ze economie en be gon ze een succesvolle carrière als ambtenaar. Ze was onder meer mi nister van Energie en kabinetschef onder Lula. Nu ze voor het eerst een rol als po liticus krijgt, dient Rousseff hervor mingen af te dwingen, zegt Rior- dan Roett van de John Hop- kins-universiteit. Hij schreef on langs het boek The New Brazil, from backwater to Bric. Roett: „In de tweede regeerperiode van Lula zijn hervormingen uitgebleven. Ty pisch Brazilië: als dingen goed gaan, laat men de volgende rege ring de moeilijke zaken oplossen." Eén van de belangrijkste zaken is gebrekkige infrastructuur. Die maakt transportkosten hoog en remt economische groei. Betere wegen, vliegvelden en spoorver bindingen zijn ook hard nodig voor het WK-voetbal (2014) en de Olympische Spelen (2016). Een andere uitdaging voor Rous seff is de verbetering van het on derwijs. Omdat arme gezinnen een uitkering kregen op voorwaar de dat hun kinderen naar school gingen, haalden onder Lula meer scholieren dan ooit een diploma. Volgens de Wereldbank behoren ze echter tot de slechtst opgeleide mensen ter wereld, een enorme handicap in de moderne, globale economie. Tijdens de verkiezingsdebatten kwamen deze pijnpunten nauwe lijks ter sprake. Rousseff en Serra beschuldigden elkaar voortdurend van corruptie en uitspraken van Rousseff over legaliseren van abor tus speelden eveneens een belang rijke rol: dat onderwerp ligt gevoe lig bij miljoenen aanhangers van de evangelische kerken in Brazilië. ABIDJAN - Vrouwen in Abidjan, de grootste stad in Ivoorkust. De Vere nigde Naties hebben vijfhonderd extra vredesmilitairen naar Ivoor kust gestuurd voor de presidentsver kiezingen van zondag in het West- Afrikaanse land. „Ze zijn al ingezet op gevoelige en strategische plek ken", verduidelijkte het hoofd van de vredesmissie, Youn-jin Choi, gis teren. Hij doelt op Abidjan en op plekken in het islamitische noorden en het uiterste, wetteloze westen. Het aantal VN-militairen komt hier mee op achtduizend, naast een poli- door onze correspondent Harald Doornbos DUBAI - „Als Amerika van plan is na Irak en Afghanistan ook ons aan te vallen, dan kunnen ze het land beter bombarderen met mo biele telefoons dan met echte bom men." Aan het woord is Aref een 21-jarige student uit Iran, die uit veiligheidsoverwegingen alleen zijn voornaam wil noemen. „Want de camera's op mobiele tele foons zijn veel effectiever om ver andering af te dwingen in het Mid- 'den-Oosten dan al die invasies, bombardementen of dure prode mocratie campagnes." In het Midden-Oosten duiken steeds meer en steeds vaker met mobiele telefoons gemaakte film pjes op waardoor de censuur wordt ontdoken. De clips brengen de autoriteiten in grote problemen omdat ze zaken aan het licht brengen die nooit in de openbaar heid komen. Van Syrië tot Paki stan duiken via internet veelal kor te en wazige filmpjes op die hele landen op hun kop zetten. In Syrië werd onlangs een aantal leerlingen door docenten met stok ken bont en blauw geslagen. Nor maliter heeft het in een land als Sy rië geen zin hierover te klagen. Ook de media, die volledig wor den gecontroleerd door de staat, besteden geen aandacht aan zulke zaken. Maar het slaan van de leer lingen werd gefilmd met een mo biele telefoon. Ondanks de cen suur bereikte de clip het internet, zodat miljoenen Syrische jongeren de beelden zagen. Iedereen sprak er schande van. Uiteindelijk kon de regering niet anders doen dan ingrijpen. De twee docenten wer den ontslagen en zullen vervolgd MOGADISHU - De extremistische be weging Al Shabaab heeft in Soma lië twee tieners geëxecuteerd om dat ze zouden hebben gespioneerd voor de door de VN gesteunde re gering. Dat meldden ooggetuigen gisteren. Honderden mensen keken woens dagavond in de plaats Beledweyne toe hoe een vuurpeloton de execu ties uitvoerde. De slachtoffers, naar verluidt meisjes van 17 of 18 jaar oud, waren geboeid en moes ten knielen, voordat ze werden doodgeschoten op het complex van het lokale hoofdkwartier van AlShabaab. Beledweyne ligt nabij de grens met Ethiopië en was recent het to neel van hevige gevechten tussen strijders van Al Shabaab en het re geringsleger. Een lokale leidingge vende van Al Shabaab zei dat de twee vorige week zijn aangehou den. „Na langdurig onderzoek heb ben ze schuld bekend." Al Shabaab, een beweging die op de terreurlijst van de Verenigde Staten staat, controleert grote de len van Somalië. De beweging liet twee jaar geleden een vrouw steni gen omdat ze zich schuldig zou hebben gemaakt aan overspel. De organisatie hanteert een extreme variant van de sharia (islamitische wetgeving). KIEV - Was het een elleboogstoot tij dens de judotraining, vermoeid heid of een ooglidcorrectie? In Rus sische en Oekraïense media werd gisteren druk gespeculeerd over twee grote blauwe plekken onder de ogen van de Russische premier Vladimir Poetin, die zich maar moeilijk lieten maskeren onder een dikke laag make-up. Poetin wekte woensdag tijdens een bijeenkomst in Kiev een ver moeide en afgematte indruk. Hij was daar voor een ontmoeting met Oekraïense leiders. Poetins woord voerder Petkov ontkende dat er iets aan de hand was: „Het zijn geen bloeduitstortingen. Hij was gewoon erg moe na enkele vluch ten en extra vergaderingen. Ook was het licht niet erg voordelig." door Carel Goseling Cherie Blair foto AP DEN HAAG - Haar man, de voorma lige Britse premier Tony Blair (57), krijgt voor zijn lezingen 6300 euro per minuut. Sinds hun vertrek uit de ambtswoning van de minis ter-president in 2007 verdiende To ny met zijn voordrachten, advi seurschappen, zijn baan als VN-ge- zant voor het Midden-Oosten en zijn autobiografie Een reis naar schatting 63 miljoen euro. Voor mevrouw Cherie Blair (56), zelf advocate en parttime rechter, is dat kennelijk allemaal niet ge noeg. Deze week werd bekend dat zij via de internetveilingsite eBay de originele handtekening van haar man op het voorblad van zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8