De behoefte om doden te herdenken is nooit weggeweest Poppe overlijden ALLERZIELEN m bv tel. 0118-612868 Uitvaartverzorging Trotse eigenaar van de eerste Zeeuwse loop koets Blom de Ridder Uitvaartverzorging de Groot-de Kam Deze pagina wordt u aangeboden door Wegener Nieuws Media, team familieberichten. Voor informatie over adverteren op deze pagina, bel met (055) 538 89 45. "Ik herinner me de viering van Allerzielen, vroeger, nog heel goed. Eerst kwam natuurlijk Allerheiligen, dan gingen we s' ochtends met het hele gezin naar de kerk, s' middags naar het lof, dat is ook een kerk dienst en aansluitend liepen we in een processie mee naar het kerkhof. Een dag later was het dan Aller zielen. In onze beste kleren gingen we 'ochtends naar de kerk om voor alle overledenen te bidden. De graven op het kerkhof waren mooi schoongemaakt, de kiezeltjes op het graf werden van tevoren zelfs gewassen en overal stonden verse bloemen. Na het bezoek aan het kerkhof gingen we naar huis voor een lekkere en feestelijke maaltijd. Het was een plechtige dag". Mevrouw Brueren is 76 en woont in het Zuiden van het land. Zij weet nog goed hoe Allerzielen vroeger werd gevierd. Allerzielen wordt vandaag de dag niet meer zo massaal gevierd maar er wordt nog steeds aandacht aan besteed. alleen begrafenissen Tel: 0118 616012 Hugo de Grootlaan 53 .4334 AT Middelburg t5Cprgitig-poppe.nl dag en nacht bereikbaar Pieter Louwersestraat 37 4388 EJ Oost-Souburg www.blomenderidderuitvaartverzorging.nl Mobiel 06-15528040 Tel./Fax 0118-415183 info@blomenderidderuitvaartverzorging.nl j REQUIEM Dag en nacht bereikbaar. Veerseweg 36, 4332 BG Middelburg www.degrootdekam.nl - info@degrootdekam.nl In de Westerse rooms-katholieke traditie is Allerzielen een hoogtij dag die wordt gevierd op twee no vember, de dag na Allerheiligen. Met Allerzielen worden de overle denen herdacht. Letterlijk gezien is Allerzielen speciaal om te bidden voor alle zielen die nog niet in de hemel zijn, maar in het vagevuur. In de kerk wordt een requiemmis opgedra gen. De nabestaanden besteden extra aandacht aan het graf van de overledenen, zetten bloemen neer en maken de grafsteen schoon. In veel parochies is het gebruikelijk om tijdens de begrafenis een hou ten kruisje op te hangen met de naam van de overledene erop. Op de eerstvolgende Allerzielen komt de familie van de overledene naar de mis om het kruisje in ontvangst te nemen. "Toen ik klein was vierden we Al lerheiligen en Allerzielen. De gra ven werden van tevoren netjes opgepoetst, de tuinen aangeharkt. Iedereen zag er op zijn best uit en dan moesten we naar de kerk. Over het waarom dacht ik helemaal niet na toen ik jong was. Je deed het gewoon. Later ga je er pas over nadenken. Het is eigenlijk een do denherdenking maar dan voor ie dereen. Nu wordt het in mijn om geving niet meer zo massaal gevierd al gaan er nog steeds mensen met bloemen naar het kerkhof om hun overledenen te herdenken. Het leeft nog wel, maar zoals zoveel kerkelij ke gebruiken veranderen deze in de loop van de tijd. Ook Allerzielen is veranderd denk ik. In beleving en in mate van viering", aldus de Bra bantse mevrouw Dikkers (60). ALLERZIELEN NIEUWE STIJL Tot en met de jaren zestig werd Al lerzielen binnen de katholieke kerk massaal gevierd met speciale eucha ristievieringen, processies en ge beden. Door de ontkerkelijking in Nederland nam de intensiteit van de viering af. Er zijn echter nieuwe vormen gecreëerd om Allerzielen te vieren. Manieren die beter in dit tijdsbeeld lijken te passen. Zo houdt een collectief van kunste naars en ritueelbegeleiders elk jaar enkele inspiratieavonden waarin tips en hulp geboden worden om zo de herdenking nieuw leven in te blazen. Deze vorm van herdenken is ook niet specifiek voorbehouden aan katholieke gelovigen, maar voor een ieder die een dode wil her denken. Allerzielen Alom, zoals het collectief heet, geeft als het ware opnieuw vorm aan de viering. Zo wordt kaarsverlichting, muziek en zang gebruikt om de herdenking een speciale en unieke sfeer mee te geven. Ook wordt bijvoorbeeld de begraafplaats s 'avonds mooi ver licht met fakkels of lampionnen. Er is muziek op de achtergrond, men sen nemen spulletjes mee die hen aan de overledenen doen denken. Zo wordt een gedenkwaardige am biance gecreëerd. Het is ook niet noodzakelijk dat de overledenen op die plaats begraven liggen waar de herdenking plaatsvindt. Er zijn steeds meer uitvaartbegeleiders die aan deze nieuwe vormen van ge denken meewerken en ook dienen als adviseur. Als enkele nabestaan den het initiatief nemen om Aller zielen te vieren, in welke stijl dan ook, volgen al snel meerdere men sen. Het is een kwestie van moed tonen en inspiratie hebben. De behoefte om te herdenken is nooit weggeweest. Enkele jaren geleden verloor Trudy (42) haar vader. Om hem te geden ken koos zij ervoor om op Allerzie len met familieleden naar zijn graf te gaan. Ze nam onder andere een kleed mee en een kaartspel. Haar vader had zijn hele volwassen leven in een klaverjasclubje gezeten. Ze dronken samen koffie uit de ther- moskan, Trudy deelde kaarten uit en de gesprekken over haar vader ontstonden vanzelf. Trudy: "Ik had de avond van tevoren een vuur- korfje klaargezet en zo zaten we al lemaal op het kleedje bij het vuur. Een kaart van mijn vaders kaartspel in de handen, te praten over vroe ger, toen hij nog leefde. Het was een mooie avond". In Nederland is deze invulling die aan Allerzielen gegeven wordt (nog) zeldzaam, in het buitenland wordt Allerzielen van oudsher al veel uitbundiger gevierd. In Italië en Polen zijn de tweede november de begraafplaatsen gehuld in een licht van kaarsen. Er wordt muziek gemaakt en gegeten. In Mexico, waar bijna iedereen katholiek is, wordt de dag voor Allerzielen uit gebreid gekookt. Een deel van het bereide voedsel wordt op het huis altaar geplaatst om zo de doden uit te nodigen om de levenden te be zoeken. Deze dag is niemand bang voor de doden. In stalletjes langs de weg worden skeletten, harten en schedels van suikerwerk uitgestald en verkocht. Deze uitbundigheid vind je hier niet. Hier vieren we op oude en op nieuwe wijze. Want het gedenken van onze doden is door de eeuwen heen een belangrijk ritu eel geweest en het zal altijd blijven bestaan. Dillenburglaan 63, Goes. 0113-216815 www.uitvaart.vg uitvaartverzorging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73