uit de schulden spo 27 Ferrer wil moderne versie CruijfF zijn Shirtsponsors zijn crisis voorbij Beperkte middelen voor kleine korfballanden wiueamsP vrijdag 29 oktober 2010 'We hopen dat mensen nu massaal gaan aanhaken. We merken de laatste dagen dat er respons is' Pinrt Blokland, investeerder in Feyenoord door Hans Leber ROTTERDAM - Met ïo-o verliezen bij PSV is erg, failliet gaan nog er ger. Dat laatste zal Feyenoord niet zo snel meer gebeuren nu een groep investeerders onder de naam 'Vrienden van Feyenoord' zeventien miljoen op tafel legt om de schuldenlast te verkleinen. Sterker, de groep wil uiteindelijk komen tot een bedrag van 30 mil joen en sluit niet uit dat er 35 tot 45 miljoen euro wordt opgehaald. Met het geld wordt zeventien van de in totaal 43 miljoen euro schuld afgelost en wordt de (zeer dure) rentedragende schuld van de club verlaagd van 28 miljoen naar elf miljoen euro. „Die schuldenlast is een molen steen om de nek van de club. De mensen zullen begrijpen dat dit een geweldig verschil uitmaakt in de rentebedragen die we moeten betalen", aldus een zichtbaar opge wekte algemeen directeur Eric Gudde van Feyenoord. De inves teerders krijgen voor hun geld Feyenoordaandelen (nu 30 pro cent, tot maximaal 49 procent bij een inbreng van 30 miljoen of meer) en minstens twee plaatsen in de Raad van Commissarissen. De gefortuneerde zakenman Pim Blokland was de enige 'Vriend van Feyenoord' die gisteren tijdens de persconferentie aanwezig was. „We zeiden tegen elkaar: 'zo gaat het niet langer', en zijn bij elkaar gaan zitten om een plan te maken. De anderen hebben er voor geko zen niet in de publiciteit te tre den." Ondernemers, zijn het, volgens Blokland. Nu nog tien in getal, maar hij hoopt dat het er de ko mende weken, maanden, jaren veel meer worden. „Dertig mil joen is het streefbedrag, maar we hopen dat mensen nu massaal gaan aanhaken. We merken de laatste dagen dat er respons is." De mooiste reactie, vond Blok land, kwam maandagochtend via een sms op zijn telefoon van een kandidaat-investeerder met wie eerder was gesproken maar die toen nog niet wilde. „Laat ik de club maar een beetje helpen, graag een afspraak" sms'te de man na de 10-0 in Eindhoven. „Er zijn geen investeerders na dit weekeinde af gehaakt. Integendeel dus," aldus Blokland, die al eerder spelersdeals buiten de club om financierde. Blokland is net als de andere inves teerders Feyenoordfan: „We doen dit weliswaar niet om rendement uit onze investering te krijgen, maar ook niet om ons geld kwijt te raken." De investeerders, die aangaven de huidige clubleiding volledig te steu nen, zullen de supporters bij hun beleid gaan betrekken. „De komen de weken zullen we een plan ma ken hoe we dat het beste kunnen doen." Gudde maakte gisteren nog maar eens duidelijk dat dit jaar en ook volgend jaar geen euro in transfer- of huursommen voor nieuwe spelers geïnvesteerd kan worden. „Vorig seizoen hebben we elf miljoen en dit seizoen nog eens ruim vijf miljoen bezuinigd," al dus Gudde. De positie van de club in categorie 1 van de KNVB (een soort curatele) betekent echter niet alleen dat er minder geld mag worden uitgegeven, maar ook dat er een strikte begrotingsdiscipline moet zijn om het spelen van be taald voetbal te behouden. Gudde maakte verder bekend dat de club afgelopen seizoen veertien miljoen euro in het rood eindigde, maar dat het traject om tot gezond making te komen geheel in over eenstemming met de KNVB-eisen op schema ligt. door Gerard Borgman ARNHEM - Albert Ferrer, 40 jaar oud, kind van FC Barcelona en rechtsback in het Dream Team van trainer Johan CruijfF, is de nieuwe hoofdcoach van Vitesse. Een grote naam bij de provincie club uit Arnhem. En dus puilde de zaal Heineken Heaven in GelreDo- me uit, net als twee maanden gele den bij de entree van Merab Zjor- dania. Vijftien cameraploegen, meer dan vijftig journalisten. De ambitieuze nummer zestien van de eredivisie is qua aandacht alvast een topclub. Bij zijn entree in Arnhem opent Ferrer in vloeiend Engels. „Het is een eer hier te zijn", zegt de debu terende trainer, die zich tot medio 2012 verbindt aan Vitesse. Tot afgelopen week werkte hij nog als analyticus voor de Spaanse tele visiezender Canal Plus. Hij be zocht wereldwijd veel voetbalwed strijden en haalde zijn trainersdi ploma, aangezien dat vak hem steeds meer ging trekken. „Als je zeven jaar niet in de kleedkamer bent geweest, dan wil je wanhopig terug", zegt Ferrer. „Voor mij was het een droom trainer te worden." Hij kreeg aanbiedingen uit Spanje en Engeland. Frank Rijkaard bood DEN HAAG - De voetbalclubs uit de zes grootste competities van Euro pa hebben de financiële crisis ach ter zich gelaten - in ieder geval op hun shirts. De inkomsten uit shirt- sponsoring zijn dit seizoen met 65 miljoen euro gestegen naar 470,7 miljoen. Vooral financiële dienst verleners zijn verantwoordelijk voor die sprong. In Nederland, waar reclameruimte op de shirts een klein miljoen minder waard werd, deden vooral de kleinere clubs goede zaken. De val van AZ's hoofdsponsor DSB Bank is de voornaamste re den voor de achteruitgang van 43 naar 42 miljoen euro voor eredivi sieclubs deze jaargang. „Gemid deld ontvangt een club dit jaar 2,3 Albert Ferrer hem in zijn tijd als trainer van Barqa een baan aan als jeugdtrai ner en dankzij zijn goede contac ten bij Chelsea kon hij ook over zee aan het werk bij diverse clubs. „Ik besloot te wachten tot de per fecte mogelijkheid zich voordeed. Toen meneer Zjordania me belde was ik verrast en blij tegelijk. Ik dacht: dit is het juiste moment. We brengen de filosofie van CruijfF naar Vitesse." De opvatting van CruijfFklinkt na drukkelijk door in de geloofsbrie ven van Ferrer. „Het is belangrijk voor een speler dat hij geniet en miljoen euro aan sponsorinkom sten. Een geweldig resultaat", vindt Floris van Dam van sport marketingbureau Sport+Markt. „Terwijl de inkomsten van Ajax, PSV en Feyenoord gelijk bleven, konden zeven kleinere clubs hun inkomsten verhogen met nieuwe shirtsponsorovereenkomsten." De financiële crisis sloeg in 2007 en 2008 nog een gat in de begrotin gen van voetbalclubs in Neder land, Engeland, Duitsland, Italië, Frankrijk en Spanje. Voor het eerst in zes jaar gingen de inkom sten uit shirtsponsoring omlaag. Vorig jaar was er nauwelijks verbe tering, maar afgelopen zomer sloe gen vooral grote clubs als Manches ter United, Liverpool en Real Ma- plezier heeft. Onder CruijfF geno ten wij van elke wedstrijd en elke training. Dat was de sleutel van ons succes. We trainden altijd met de bal. Dat was fantastisch. Johan zag het voetbal zo simpel. Opmerkelijk: Ronald Koeman, ploeggenoot van Ferrer bij FC Bar celona, debuteerde eveneens als hoofdtrainer bij Vitesse. „Dat was een van de redenen waarom ik en thousiast was toen Zjordania me- benaderde. Ik wil Ronald binnen kort bellen. Misschien heeft hij ad viezen voor mij. Hij kent Vitesse goed en kan me vertellen hoe het is om voor de club te werken." Gevoed door zijn eigen verleden heeft Ferrer een zwak voor spelers uit de eigen opleiding. De door stroming van talent is oók een pij ler van Zjordania. De sportieve as piraties van de Georgische club baas zijn Ferrer bekend. Landskam pioen binnen drie jaar, dat is de in steek van het 'Project 2013'. „Daaruit blijkt hoe ambitieus deze club is", zegt Ferrer. „Het is zeker mogelijk, maar ik wil er nu geen uitspraak over doen." Hij heeft ze ven wedstrijden van Vitesse beke ken op dvd. „Het elftal heeft de kwaliteit om weg te komen uit de onderste regionen. Ze spelen nu niet goed, maar ik zie kwaliteit. drid weer grote vissen aan de haak. Opvallend is dat de finan ciële crisis in meer dan één op zicht uit het voetbalgeheugen lijkt gewist: 6t procent van de sponsor overeenkomsten is gesloten met fi nanciële dienstverleners en verze keraars. Die steken 112,5 miljoen in de zes topcompetities, 37 miljoen euro meer dan vorig seizoen. In Engeland wordt het meest ver diend: 128 miljoen euro, gemid deld 6,4 miljoen euro per club. De Bundesligashirts zijn goed voor 118,5 miljoen (6,6 miljoen per club). De Italiaanse Serie A is de enige competitie waar de finan ciële malaise zich voortzet. De shirtsponsorinkomsten daalden van 74 miljoen naar 65,9 miljoen. ;mag^gj3BBBaEgg^^&s888BgeagBg8gg^gg^3BaasBS8ga«8gsBgB8@gaa %m888sm8&m>, ry-< msssmmssm mwmsssssK x a ss B -I ROTTERDAM - De kleine korfballan den zouden wel eens de dupe kun nen worden van het nieuwe ont wikkelingsbeleid van de Nederland se bond. Onder meer Servië en Ier land, debutanten op het EK, kun nen nog wel wat hulp gebruiken. „In Servië wordt pas tweeënhalf jaar gekorfbald, in Nederland al meer dan honderd jaar. Die achter stand maak je niet zomaar goed", zegt Dennis Plantinga, één van de drie Nederlandse coaches van het Balkanland. „Het is niet zo moei lijk om de eerste stap te zetten, maar wat gebeurt er daarna? Ik hoop op een goed vervolg na dit EK, maar ik weet nog niet eens of wij door kunnen gaan met dit team." Servië heeft een budget van zo'n 20.000 euro per jaar. Een deel daar van komt van het KNKV, maar dat zal wegvallen. Plantinga: „Ze heb ben daar middelen nodig om een goede structuur op te zetten. Ze hebben nu nog niet eens een goe de competitie." Een schotklok, waar op het EK mee gespeeld wordt, hebben ze in Servië niet. De Middelburger snapt dat maar al te goed. „Zo'n ding kost 1800 euro. Dat geld hebben ze wel, maar kunnen ze veel beter er gens anders in steken. Bijvoorbeeld in PR of korfbalonderwijs op scho len." In Ierland is men al iets verder. Dat komt doordat veel van de interna tionals in Engeland wonen en daar in een serieuze competitie spelen. Maar ook de Ierse bond heeft nau welijks geld om de sport op het ei land te laten groeien. „De spelers betalen alles uit hun eigen zak", ver telt bondscoach Kees Verhoeven, die onlangs is aangesteld. „Voor mij is dit ook puur vrijwilligerswerk." NIEUWEGEIN - Nederland heeft kans op een medaille op het WK judo voor vrouwenteams, dat mor gen in het Turkse Alanya wordt ge houden. Dat vindt bondscoach Marjolein van Unen. Een van de Nederlandse judoka's is voormalig Middelburgese Elisabeth Wille- boordse. De Internationale Judo Federatie heeft voor het evenement de acht beste judolanden van de wereld uitgenodigd. „We hebben de sterkst mogelijke ploeg", vindt Van Unen. „Alleen de geblesseer de Edith Bosch ontbreekt." Op het WK wordt gestreden in vijf ge wichtsklassen in plaats van de ge bruikelijke zeven. De lichtste (-48) en de zwaarste (78+) categorie ko men te vervallen. Naast Nederland zijn Brazilië, China, Duitsland, Frankrijk, Japan, Tunesië en gast land Turkije uitgenodigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67