Van der Laan: verbieden kan nog Buma overtuigt niet iedere CDA'er 'DDL is een quasi-organisatie' 'Alles wat te verzinnen is, halen we uit de kast' EOD maakt bom ter plaatse onschadelijk Eurlings wordt ridder van het Heilig graf Kabinet tegen regels voor seizoenarbeid Rijswijker bekent dubbele moord Wereldburger vrijdag 29 oktober 2010 Jaap van Donselaar Eberhard van der Laan door Paul Vugts Een grote politieoperatie moet een veldslag voorko men als honderden relschop pers morgen in Amsterdam willen demonstreren. Burgemeester Eber hard van der Laan: „Het is geen dag waarnaar we uitkijken." Wat is dat voor informatie op grond waarvan u heeft besloten die demon stratie van de English Defence Lea gue (EDL) uit de stad te verbannen naar het Westelijk Havengebied? Van der Laan: „Het staat me niet vrij in detail te treden, maar we kregen woensdag nieuwe, harde in formatie dat de EDL, dat al een soort samenwerkingsverband is van rivaliserende voetbalhooligans tegen een gemeenschappelijke vij and zoals buitenlanders, hulp krijgt van Nederlandse groepen die uit zijn op een confrontatie met de politie en anderen. De EDL, Ajax-supporters en de tegen- demonstranten van groepen als Antifascistische Aktie Amsterdam vormden al een explosief mengsel en daar komen die andere hooli gans bij. De emmer stond al hele maal vol, maar nu loopt die over." Houdt het recht op demonstratie niet in dat een betoging in de bewoonde wereld moet kunnen worden gehou den? „Die vraag kan ik me op zich best voorstellen, maar we zaten dicht aan tegen het helemaal verbieden van de demonstratie. Deze manier van demonstreren is dan een min der vergaande optie en de media zullen vast uitgebreid verslag doen. Een demonstratie zonder ge wone voorbijgangers heeft zeker minder impact, maar het zijn juist ook die buitenstaanders die we willen beschermen. Op grond van alle omstandigheden vind ik dat we op deze manier nog het best recht doen aan dat recht op de monstreren. Het voordeel van een demonstratie in het havengebied is tweeledig: voor de politie is de massa veel beter hanteerbaar en het is makkelijker te voorkomen dat groepen de stad in gaan." We kenden al verhalen over Ajax- hooligans die zich met de EDL zou den willen verenigen. Uit welke hoe ken komen die andere Nederlandse hooligans? „Dat kan ik nog niet zeggen, maar de informatie komt uit verschillen de politiekorpsen." Wat voor operatie tuigt u op om rel len morgen te voorkomen? „We laten niets aan het toeval over, verloven zijn ingetrokken en er zal veel politie op de been zijn." Het ligt voor de hand dat leden van de EDL en die hooligans toch zullen proberen de stad in te komen. Hoe kunt u dat voorkomen? „Het is geen dag waarnaar we uit kijken. Alles wat te verzinnen is, inclusief noodbevelen, halen we uit de kast." De organisatoren willen u met een kort geding dwingen hun betoging alsnog tot de stad toe te laten. Wat als zij winnen? „Het kan best zijn dat we dan eer der alsnog richting verbod gaan dan naar het oorspronkelijke scena rio. Dat geldt ook voor het geval we meer alarmerende berichten krijgen. Als wij winnen, willen we nog van de organisatie weten hoe zij alles netjes gaan voorbereiden." ROTTERDAM De vliegtuigbom die gisteren is ge vonden in een bouwput op het Rot terdamse Kruisplein werd gistera vond ter plaatse onschadelijk ge maakt. Dat heeft de politie bekend gemaakt. Tram-, bus- en metrover- keer rond het Kruis- en stations plein lagen gisteravond stil. Bij het ter perse gaan van de krant was nog niet bekend of de operatie is geslaagd. DEN BOSCH Oud-minister Camiel Eurlings mag zich vanaf morgen ridder noemen van de Ridderorde van het Heilig graf van Jeruzalem. Hij ontvangt de titel van bisschop Antoon Hurk- mans van het bisdom Den Bosch. De ridderorde is een kleine rooms-katholieke werkorde die ka tholieken in Israël helpt met projec ten. In Nederland telt de orde 250 leden, wereldwijd zijn er 23.000. DEN HAAG Nederland kan de grenzen sluiten voor seizoenarbeiders van buiten de puropese Unie als nieuwe Euro pese regels ons land niet bevallen. Zo ziet Nederland graag dat een vergunning verplicht blijft voor sei zoenwerk korter dan drie maan den, aldus minister Leers voor Im migratie gisteren. Nederland zal eerst proberen de regels aan te pas sen die in Europa op tafel liggen. DEN HAAG De 27-jarige man uit Rijswijk die twee weken geleden in Milaan is opgepakt, heeft bekend dat hij zijn partner en hun vierjarige zoontje heeft gedood. Dat heeft het Open baar Ministerie in Den Haag giste ren gemeld. Na de dubbele moord vluchtte de verdachte naar Italië. De lichamen van de vrouw en het jongetje werden op 7 oktober ont dekt in een woning in Rijswijk. DEN HAAG - De samenwerking met de PW zorgt voor hartzeer bij CDA-leden, zeker bij moslims. Heeft fractievoorzitter Sybrand van Haersma Buma hun belangen tijdens het debat over de regerings verklaring goed behartigd? Die vraag is niet eenduidig te beant woorden. CDA'er Ahmet Yorulmaz heeft de afgelopen dagen de CDA-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer 'heel goed' gevolgd. „Ik dacht dat de CDA-fractie ook het geluid van de eenderde tegenstemmers op het congres zou vertolken. Maar dat zag ik echt niet terug", oor deelt het Hilversumse raadslid. Hij wil Sybrand van Haersma Bu ma echter niet te hard aanvallen, omdat het zijn eerste optreden als fractievoorzitter was. „Hij moet nog groeien. Maar hij zit al jaren in de Kamer dus hij is niet echt een beginneling. Maar zijn betoog bleef technisch, het was niet sterk. Je hoorde te veel de jurist die hij is." Van Haersma Buma had vol gens Yorulmaz flink afstand moe ten nemen van de anti-islamopstel- ling van PW-leider Wilders. „Dat zal in de toekomst toch moeten ge beuren. Anders weet ik niet hoe de partij kan voorkomen dat leden met een moslimachtergrond, zoals ik, weglopen." Net als Yorulmaz stemde Alaattin Erdal op het CDA-congres tegen de huidige regeringsconstructie. Maar Erdal, bestuurder van de Rot terdamse deelgemeente Charlois, is juist goed te spreken over het op treden van Van Haersma Buma. Volgens Erdal moet hij nog groeien in zijn rol, maar heeft de fractieleider goed geluisterd naar het deel van de CDA-achterban dat tegenstemde. Volgens Erdal deed hij dat onder meer door-mi nister-president Mark Rutte het vuur na aan de schenen te leggen over dubbele nationaliteiten en de gelijkheid van mensen. Ook het CDA-Kamerlid Coskun (^oruz, die zelf twee paspoorten bezit en moslim is, vindt dat zijn 'baas' daarin sterk heeft geope reerd. CJoruz riep het CDA-congres op vóór kabinetsdeelname te stem men. Met zijn toespraak trok hij een aantal mensen over de streep. De kritiek uit de oppositie in de Tweede Kamer dat Van Haersma Buma onvoldoende afstand nam van de PW, vindt C^oruz 'niet cor rect'. Zijn collega Kathleen Ferrier, die tegen regeringsdeelname stem de, vond aanvankelijk dat Van Haersma Buma er wel een tandje bij had kunnen doen. Na de twee de debatdag was ze echter wel te vreden over zijn optreden. Het Eindhovense CDA-raadslid Ibrahim Wijbenga is echter zwaar ontevreden over het debuutoptre den van de CDA-fractievoorzitter. „Ik ben verbijsterd over zijn hou ding. Alles wat mis kon gaan, ging mis. Hij bleef zitten toen hij had moeten reageren op Wilders. Hij moet kernwaarden uitdragen. Je moet als CDA-fractievoorzitter met verve zeggen dat Wilders' standpunten niet de onze zijn." CDA'er Willem Aantjes, die vanaf het begin geprotesteerd heeft te gen deze coalitie, vindt echter dat Van Haersma Buma zich goed ge weerd heeft toen het ging over dubbele paspoorten. „Hij heeft zich onafhankelijk opgesteld ten aanzien van zijn eigen vicepremier Maxime Verhagen. Je kon zien dat die er niet blij mee was." De 'paspoortinterventie' geeft Van Haersma Buma ook krediet bij het Zuid-Hollandse CDA-statenlid Yas ser Vural, criticaster van de ge- doogcoalitie. „Hij is daar op blij ven hameren totdat de premier met een goed antwoord kwam. Anders had ik stappen onderno men tegen Rutte via het anti-dis criminatie platform." AMSTERDAM - De gemiddelde we reldburger heeft bruine ogen, een caramelkleurige huid, een mond- breedte van 5,1 centimeter en zijn neus maakt een hoek van 30 gra den. Dat blijkt uit een reconstructie van het tijdschrift Quest. Elk jaar sturen lezers hun meest prangende vragen op, het tijdschrift beant woordt de 101 leukste. Dit jaar was dat de vraag: 'hoe ziet de mens er uit die een gemiddelde is van alle mensen op aarde?'. tijdens een eerder protest deze zomer in het Engelse Birmingham, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5