Duo in actie voor museum zeeland 21 Cessna Tekort op Afrikajaar De aarde is doorweekt van het zoute water a BEZUINIGING Minderheid in bestuur vraagt raden uitplaatsing en opsplitsing tegen te houden LEOLUX www.interieur-paauwe.nl vrijdag 29 oktober 2010 w door Frank Balkenende GOES - De minderheid in het alge meen bestuur van de musea in Goes en Kapelle vraagt de raadsle den van vier subsidiërende ge meenten met klem het plan het Historisch Museum De Bevelan- den te verplaatsen en de collectie te splitsen, tegen te houden. Gerard Geelhoed en Ian van den Hondel, oud-raadsleden van Noord-Beveland en Goes, doen die oproep in een persoonlijke brief aan de raadsleden van Goes, Borsele, Kapelle en Reimerswaal. Zij konden het in hun ogen 'onza lige' bezuinigingsplan (begroting moet met 150.000 euro slinken) niet stuiten, omdat het algemeen bestuur bestaat uit zes stemgerech tigde leden, van wie de vier leden uit het dagelijks bestuur: de wet houders Jan de Pooter (Goes), Connie Miermans (Borsele), Leo Kosten (Kapelle) en de Noord-Be- velandse burgemeester Henny van Kooten. Het dagelijks bestuur was voor, de twee andere bestuursle den met stemrecht tegen. In de brief klagen de twee dat ze slechts een dag de tijd kregen om het 47 pagina's tellende adviesrapport te bestuderen. Naar niet-stemgerech- tigde adviseurs (onder meer Vrien den van het HMDB) in het AB is volgens hen niet geluisterd. De twee denken dat met de ver plaatsing van het streekmuseum naar een te bouwen pand van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) en splitsing van de collectie (streekdrachten bij de SGB, stads- collectie in het oude stadhuis), de ziel uit het museum verdwijnt en de aantrekkingskracht daalt. Ook vinden ze dat de cijfers zijn toege schreven naar uitplaatsing, om zo Borsele, die in december beslist over uittreding, binnen de gemeen schappelijke regeling te houden. De Goese wethouder Jan de Poot- er, tevens museumvoorzitter, er kent dat aannames nog verder moeten worden doorgerekend. Dat gebeurt de komende weken. De Pooter ontkent dat hij is ge draaid in de museumkwestie. In september zei hij nog dat het museum aan de Singelstraat kon blijven. Een maand later steunt hij op basis van een rapport van de ambtelijke werkgroep uitplaatsing. „In september heb ik dat met de wetenschap van dat moment ge zegd. Toen moest de ambtelijke werkgroep het rapport nog ma ken." beroepspiloten die begonnen zijn op het veld bij Arnemuiden. „Ie mand die met een helikopter naar boorplatforms vliegt; iemand die transportvluchten doet bij de luchtmacht, iemand bij de KLM." Misschien iets voor Yannick Grim- minck (13) uit Kloetinge, die giste ren ook de Tienervliegdag be zocht. „Ik wil al heel lang piloot worden", zegt hij voordat hij het vliegtuigje instapt voor zijn vlucht. De opwinding en span ning zijn van z'n gezicht te lezen. „Het lijkt me echt supercool, in zo'n vliegtuig." Hij heeft al veel ge vlogen, maar nog nooit zélf in een Cessna. Daar gaat-ie samen met een instructeur de lucht in, de duim omhoog. GOES - Het Afrikajaar heeft een klein tekort opgeleverd. De ge meente Goes moet een kleine 34.000 euro bijlappen om het gat te dichten. Het Afrikajaar in 2009 had een be groting van 626.000 euro, waarvan 315.000 euro door derden is bijge dragen. Allerhande projecten, ook in het onderwijs, zijn uitgevoerd, met als klapper het openluchtspek takel Ubuntu dat aan en in het Goese Meer werd opgevoerd. De negen gratis voorstellingen trok ken 13.000 bezoekers. Er waren over het hele jaar een paar financiële mee- en tegenval lers. De Belastingdienst accepteer de bijvoorbeeld niet dat over het schoolproject btw werd afgetrok ken. Dat scheelde 11.000 euro. De tegenvallers bleken uiteindelijk 34.000 euro groot. Volgens burge meester Dick van der Zaag valt dat mee gezien het aantal activiteiten. BIJ NADER In het artikel over buurtbemidde ling, in de krant van gisteren, wordt directeur Marco van der Wel van de Veerse woningcorpora tie Woonburg per abuis een keer directeur van Woongoed ge noemd. Woongoed is de Middel burgse woningcorporatie. door Henk Postma Domburg, 27 oktober 1944. „Terwijl wij aan het kleden zijn, komt om kwart voor achten de ene jager na den andere over ons huis. Wij haasten ons naar de deuropening om het schouwspel te kunnen aan schouwen en om zonodig dekking te zoeken. Ze moeten mij heel voorzichtig verrijden, want bij de rit van gisteren heeft het rechter- wiel van mijn rolstoel erg geleden, er zijn verschillende spaken uit, en het ziet er naar uit of het elk ogen blik in elkaar zal zakken." Zowat de hele kust komt onder vuur. „Meest golven van 24 machi nes overvliegen achter elkaar hun doel. Van de kust is niets te zien. Alles is in één grote rookwolk weg- FONTEINEN VAN AARDE Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan zie www.pzc.nl/oorlogsdag boek genomen, waarboven steeds de fonteijnen van aarde, vuur en rook omhoog vliegen." Dan daalt plots het lichtspoor neer, op zo'n 75 me ter van het huis. „Waarheen? Op zij en achter het huis een mijnen veld, voor vuur en water, aan de andere zijde eveneens water. Ze rij den me achter in de tuin. Opzij zien we een walletje welke militai ren hebben opgeworpen, dit is zo'n zestig centimeter hoog. Marti- nus en Reina tillen me uit de stoel en leggen me plat op de grond te gen het walletje. Zij volgen mijn voorbeeld. Onderwijl komen de eerste bommen al neer." „De aarde is doorweekt van het zoute water, doch niemand stoort zich hier aan. Men drukt zich zo plat mogelijk tegen de grond. De bommen vallen zo dicht bij ons dat het lijkt alsof we ze zomaar kunnen pakken. Sommige machi nes gooien wel 18 of 20 bommen uit, anderen weer 2 of 4. Dit duurt ongeveer een half uur. Wat er in dit half uur afspeelt, valt niet te be schrijven. Dan om twee uur de laatste twee machines, deze gooien geen bommen, dit is al vlug te zien, daar de bommenlui- ken dicht zijn. Wij slaken een zucht van verlichting." „Nu de kust zo buitengewoon zwaar gebombardeerd is, verwach ten wij meer dan anders een lan ding. De avond verloopt rustig. Als wij juist te bed liggen, raast de ene machine na de andere weer over ons heen. Bij Westkapelle komen de zware batterijen in actie, jagers vuren uit alle macht, en schieten raketbommen af Op zee hoort men schepen blazen. Invasie? Wij hopen het. Zo kan het ook niet blijven." Op zoek naar een goed restaurant? Lees de recensies van onze culinair verslaggevers op pzc.nl/smaakvan. Tips voor uitstapjes voor in het week end of op andere dagen zijn te vin den op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl l.u.m. een exclusieue expositie uan het sCULpTUUR gietcollectief is onze showroom zondagmiddag uanaf 13.00 uur geopend! Zonnemaire ligt ulakbij Zierikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. .u «■"- tMMIV bijonsen'°Ude merkbank of fauteui' zeer aantrekkelijke inruilpremie op uw nieuwe Leolux meubel. Bij aftevering van uw nieuwe meubel |l nemen wij uw oude meubel mee. Uw gebruikte meubel doet opnieuw dienst in Hongarije. De actie loopt t/m 5 december a.s. 7u\dweé 0lll 40131» T o

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53