41 binnenland tutte levert wensenlijst in Vrees voor veldslag met 'kaalgeschoren vechtersbazen' 'Politie overtrad wet bij oprollen botnet' Premier maakt kennis met collega's bij EU-top Middel in taartjes tegen obesltas DEMONSTRATIE Amsterdam bereidt zich voor op een mogelijk gewelddadig treffen tussen de English Defence League en hooligans en tegendemonstranten. Inzet is 'vrijheid van meningsuiting'. Blad botst met Kamerlid over abortus vrijdag 29 oktober 2010 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Mark Rutte mag dan de butant zijn op het Europese to neel, hij is niet naar zijn eerste EU-top gekomen om vooral braaf naar zijn ervarener collega's te luis teren. Op de Europese top over be grotingen en economie legde hij gisteren in Brussel meteen wensen op tafel. Zoals herziening van het Europese asielbeleid en verlaging van de Ne derlandse EU-bijdrage. En de ver hoging van de EU-begroting voor volgend jaar met 6 procent, die Eu ropese Commissie en Europarle ment willen, noemde hij 'van de gekke'. Nederland vindt voor deze opvatting vooral een bondgenoot in de Britse minister-president Ca meron. Onder Duits-Franse druk besloten de EU-regeringsleiders gisteravond dat het zeer moeizaam tot stand gekomen Verdrag van Lissabon moet worden opengebroken om er nieuwe maatregelen ter bescher ming van de euro in op te nemen. Een definitief besluit valt in de cember, op basis van een advies dat voorzitter Herman Van Rom- puy van de Europese Raad nu moet opstellen. Een aanpassing van het EU-ver- drag is nodig om het tijdelijk nood fonds voor het stabiel houden van de euro permanent te maken. Vooral Duitsland en Frankrijk dringen daarop aan. Veel andere lidstaten zijn huiverig voor een tijdrovende verdragswijziging. Om hen over de streep te trekken, wordt mogelijk afgesproken dat het EU-budget volgend jaar niet of nauwelijks omhoog mag. Bondskanselier Merkel wil echter meer. Zij wil het stemrecht tijde lijk afpakken van EU-lidstaten die er een potje van maken. Commis sievoorzitter Barroso liet gisteren blijken daar fel op tegen te zijn. De wensen van Parijs en Berlijn noemde Rutte gisteren 'verre van ideaal'. De inhoud van het beoog de EU-vangnet voor landen in pro blemen is belangrijker dan de vorm. „Hoe zorg je ervoor dat als zich weer ellende voordoet, de be trokken landen zelf verantwoorde lijk worden voor het opruimen van de rommel." Ook moet het In ternationaal Monetair Fonds daar bij een hoofdrol krijgen. Mark Rutte zegt dat hij een drasti sche herziening van het Europees asielbeleid zal eisen, al staat het thema niet op de agenda van de top.'„In heel Europa zien we het probleem van de immigratie van kansarmen, van gezinsmigratie en onterechte asielzoekers. De be staande EU-regels staan in de weg om dat aan te pakken. Ik heb dit al aangekaart in mijn eerste contac ten me.t andere Europese collega's en zal dat ook in de marge föin de ze top doen." Ook zoekt de nieuwbakken pre mier steun voor een lagere Neder landse EU-bijdrage. De miljard eu ro korting die Nederland in 2005 bedong moet gehandhaafd blijven, zegt Rutte. „Maar ook dan betalen we nog steeds excessief meer aan Europa dan de meeste andere landen per hoofd van de bevol king." Van de Nederlandse bru- to-bijdrage van zes miljard moet volgens Rutte één tot twee miljard af De premier verwacht op de twee daagse top aangesproken te wor den op de samenwerking met de PW. In zijn lunch gisteren met an dere liberale Europese leiders werd daarover al zorg geuit. DEN BOSCH - Lead Pharma uit Den Bosch heeft ontdekt hoe de opna me van glucose kan worden be perkt. Het bedrijf is al een eind op weg om de juiste natuurlijke che mische stoffen te vinden die hier voor kunnen zorgen. Voor hen die snoep, koekjes en taartjes maar Amsterdam verwacht mor gen honderden voetbalhooli gans bij een demonstratie van extreem-rechts. De poli tie voorziet een confrontatie met tegendemonstranten. door Mayke Calis en Jan ter Harmsel De Amsterdamse politie is bang voor een grote veldslag morgen tijdens een demonstratie van de English Defence League (EDL). Deze Britse organisatie houdt maandelijks protestacties tegen moslimextremisme, steeds vaker buiten de Britse landsgrenzen. Bij protestacties worden bijna altijd demonstranten opgepakt. Ze noe men zichzelf geen racisten en zeg gen op te komen voor de vrijheid van meningsuiting. Morgen de monstreren ze in Amsterdam. Nederland kent sinds augustus een tak van de EDL. Met teksten als 'In Geert We Trust' propageert deze Dutch Defence League de denkbeelden van Geert Wilders. Deze heeft aangegeven dat hij geen banden heeft met de demon stranten, ook al zijn de standpun ten nagenoeg gelijk. Beide geven steun aan Israël en willen de op komst van de radicale islam in Ne derland een halt toeroepen. „Maar we hebben geen antipathie tegen moslims die aanpassen, integre ren, de Nederlandse cultuur res pecteren en een positieve bijdrage moeilijk kunnen laten staan en derhalve accepteren dat ze lang zaam uitdijen, gloort er hoop. De ontdekking betekent dat binnen nu en ongeveer vijf jaar snoep, koekjes en taartjes een stofje kun nen bevatten dat de opname van glucose sterk beperkt. PAUL KUSTERS AMSTERDAM - De Nederlandse poli tie heeft mogelijk de wet overtre den door een eigen programma te verspreiden via het maandag opge rolde criminele computernetwerk Bredolab. In Groot-Brittannië wordt al gesproken van computer vredebreuk. Maandag werd in Haarlem een cri mineel computernetwerk (botnet) opgerold, waarmee in vijftien maanden dertig miljoen compu ters werden geïnfecteerd. Sinds dien verspreidt het Openbaar Mi nisterie via hetzelfde netwerk waarschuwingsberichten. Volgens de Amsterdamse internet- jurist Arnoud Engelfriet is het de vraag of de actie strookt met de Nederlandse wet. „Dit heeft inter nationale beroering gewekt, om dat justitie het netwerk in de lucht houdt om geïnfecteerde computer gebruikers te waarschuwen. Het is leveren", vindt de Nederlandse or ganisatie. Woordvoerder Bert lan sen gaf in aanloop naar de demon stratie aan niet achter agressie te staan. „We willen het recht heb ben om onze eigen mening te ver dedigen. Die komt in het geding." Cultureel antropoloog Jaap van Donselaar, verbonden aan de Uni versiteit van Leiden, gelooft dat de Dutch Defence League vooral op internet bestaat. „Het is een quasi- organisatie. Als ze drie actieve le den hebben is het veel." Van Don selaar was onderzoeker naar ex treemrechts. Volgens hem is ook in extreemrechtse kringen niet dui delijk waaruit de DDL bestaat. Ook daar wordt de club met argus ogen bekeken. „De overeenkomst met de Engelse tak betreft vooral de naam", zegt Van Donselaar. Hij denkt dat de DDL is opgericht door enkele acti visten op internet, die ieder kans op publiciteit aangrijpen. Op Van Donselaar komen ze 'ta melijk naïef en braaf over. De EDL is een straatfenomeen, met veel militante lieden. Het is vol gens hem ook maar de vraag of er morgen veel mensen op de de monstratie afkomen. Nu kunnen vijf vechtjassen flink wel wat com motie veroorzaken, beseft hij. Van Donselaar vermoedt dat Wilders afstand heeft genomen van de EDL omdat hij niet geassocieerd wil worden met de 'kaalgeschoren vechtersbazen uit Engeland'. flPpl zie onze website:binnenland Beelden van eerdere protesten van de extreemrechtse EDL. de vraag of dat volgens de Neder landse wet is toegestaan." Beveiligingsdeskundigen vinden de methode kortzichtig. „Internet ters worden al bestookt met nepbe- richten van criminelen die zo hun computer infecteren", zegt Eddy Willems van het Duitse beveili gingsbedrijf G Data. „Hoe kunnen consumenten het verschil zien tus sen dit bericht en een vals bericht? Een crimineel kan dit bericht nu ook namaken om virussen te ver spreiden." Ook over de opsporingsmethode is ophef ontstaan. Het netwerk draaide twee maanden onder toe zicht van de politie, infecteerde in die tijd zes miljoen pc's en ver spreidde virussen waarmee credit cardgegevens zijn gestolen. Wil lems: „De opdrachtgevers lopen nog rond. Die zijn nu bezig hun positie weer te herstellen." Leden van de English Defence League AMSTERDAM - Er is een rel ont staan over een open brief van het Katholiek Nieuwsblad (KN) aan Kamerlid Jeanine Hennis-Plas- schaert (WD). Zij had een brief gekregen van hulpbisschop De Jong over abortus, met daarin een poppetje dat een foetus moest voorstellen. 'Heb een walgelijke brief ontvangen', twitterde ze. Na een groot aantal reacties lichtte ze haar ontzetting toe: „Na miskra men is zo'n presentje geen feest." Toen het Kamerlid een interview met het Katholiek Nieuwsblad weigerde, schreef hoofdredacteur Mariska Orban een open brief. 'U heeft meer miskramen gehad. Is het in dat licht dan niet 'walgelijk' dat onze samenleving toestaat dat we meer dan dertigduizend onge boren baby's aborteren?' Er kwam een storm aan verontwaar digde reacties binnen bij het KN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4