ingezet op oude lichamen Donnell Kamer wil aanpak krimp 'Krankzinnige matroos overboord geslagen' R Opgraving André Hendrix Nu komt de jas van pas! commentaar Nieuwe natuur 25% KORTING Gescheurd verkleurd versleten? vrijdag 29 oktober 2010 „Van sommige stoffelijke overschotten is tussentijds in combinatie met archiefonderzoek best wel wat bekend geworden. Dus bij een aantal weten we een beetje in wel ke richting we moeten zoeken." En laten wij die nu hebben ingekocht! Voor U....Moncler, Woolrich, Bogner, Christ lammy's en Trixi Schober. Snelle beslissers worden beloond met een heerlijke banketletter. DELSCHER. Grote Markt 11-13, Goes Ruimen graven Noorderbegraafplaats O Om ruimte te maken voor nieuwe graven wordt een deel van de huur- graven op de Noorderbegraaf plaats in Vlissingen geruimd. G Het te ruimen 'vak drie' bevindt zich op het oudste deel van de be graafplaats, waar tussen februari 1924 en 30 juli 1975 3371 overle denen zijn begraven. Elf zijn op ver zoek van hun familie herbegraven. Kindergraven blijven ongemoeid. In 'vak drie' liggen ook de 19 ombe kende doden die in Vlissingen zijn aangespoeld tussen 1925 en 1987. Voordat zij naar hun nieuwe rust plaats in Rotterdam gaan, wordt er DNA-materiaal afgenomen. Vlissingen is na Amsterdam en Rot terdam de derde gemeente die de identiteit van onbekende doden probeert vast te stellen. Het DNA-onderzoek is wettelijk gere geld en kost de gemeente niets. De ruiming van de overige graven begint in januari. Nabestaanden die getraceerd konden worden, zijn per brief ingelicht. Anderen kun nen zich nog melden. Soms moet de rust op de dodenakker even wor den verstoord. Gisteren begon in Vlissingen de opgraving van negentien nog niet geïdentificeerde stoffelijke overschotten. Dat is nodig om dat een deel van de begraaf plaats wordt geruimd. Het is dan de taak van het Nederlands door Seima Osman Onbekend manspersoon aangespoeld. Dat staat op de meeste grafkaar- ten horend bij de ne gentien lichamen die in Vlissingen worden opgegraven. Bij veel van de onbekende doden is niet meer genoteerd dan ge slacht en vindplaats. Soms niet eens of het lichaam van een man of een vrouw is. „Er zitten slachtof fers bij die in verregaande staat van ontbinding zijn gevonden", verklaart forensisch onderzoeker André Hendrix van de politie Zee land. Bij deze 'waterlichamen', zo als Hendrix de stoffelijk overschot ten noemt, moeten de onderzoe kers het vooral hebben van bijzon dere kenmerken zoals ziektebeel den of een gebroken been, maar ook kogelgaten of schedelinslagen. Hendrix sluit namelijk niet uit dat er slachtoffers van misdrijven bij zitten. „Als dat zo is, volgt een strafrechtelijk onderzoek." Evengoed houdt Hendrix er reke ning mee dat het in 1987 aange spoelde lichaam een slachtoffer van de ramp met veerboot Herald of Free Enterprise zou kunnen zijn. Nog altijd worden twee Britse mili tairen en een baby vermist. Helemaal in het duister tast het on derzoeksteam niet. Uit het Vlis- sings gemeente-archief zijn oude politieverslagen opgedoken. „Van drie zaken weten we veel. Zo is er van iemand een ring bewaard en gefotografeerd. Dan kun je gaan zoeken." Een zaak die mogelijk het dichtst bij een oplossing zit, is die van een stoker van een Zweeds stoomschip die op 24 september 1929 op de re de van Vlissingen overboord sprong. Zeeloods Frederik van der Wijde (toen 29 jaar) hoorde de plons. Pogingen om de overboord gesprongen man te redden, strand den in de duisternis. Kort daarvoor zag de Vlissingse loods een 'persoon met een bol hoed' in zichzelf lachend en pra tend over het dek lopen. Hij was volgens de kapitein van de ss Ferdi- borg al drie dagen niet meer aan het werk en krankzinnig gewor den. In Antwerpen zou een dok ter worden geraadpleegd. Onderzoeker Hendrix hoopt met behulp van het afgenomen DNA- materiaal te kunnen onthullen of het lichaam dat op 4 oktober 1929 aanspoelde van deze machinist Nilsson is. Als er nog nabestaan den zijn van de Zweedse matroos; anders Is het verspilde moeite. Belangrijk is wel om lichamen ooit te kunnen overdragen aan familie, weet Hendrix. „Er zijn personen bij ons gekomen die nog steeds ie mand kwijt zijn. Het laat mensen niet los." Forensisch Instituut om zo veel mogelijk gegevens te verzame len voordat de resten worden herbegraven. Dit lijkt een heel gedoe, maar het is nuttig. Zeker nu door DNA-techniek de kans groter is dat de menselijke res ten alsnog kunnen worden ge koppeld aan verhalen over ver misten. Na al die jaren zal er bij de na bestaanden van deze onbeken de doden geen twijfel zijn over hun lot. Toch zullen er, als de identificatie lukt en de nabe staanden worden gevonden, mogelijk wat oude wonden open gaan. Dat kan nog pijnlijk zijn. Uit respect voor de doden moet er desondanks alles aan worden gedaan om hun levens verhaal netjes af te ronden. DEN HAAG - Het kabinet moet gaan praten met provincies, natuurorga nisaties en boeren over hoe het verder moet met de aanleg van nieuwe natuur. De Tweede Kamer wil dat de rege ring met de partijen afspraken maakt over hoe precies wordt be zuinigd op de ecologische hoofd structuur, het landelijk netwerk van natuurgebieden. Het nieuwe kabinet wil daaraan niet meer meebetalen. Zeeland besloot daar op ook geen cent meer te steken in de aanleg van nieuwe natuur. hand- en voetbotten (voorgrond) kunnen zien of de resten compleet als vergelijkingsmateriaal om snel te zijn. foto's Rolf de Feijter Sommige lichamen zijn nog niet geheel ontbonden en worden in een kist overgebracht naar de onderzoekstafel. KOOPZONDAG 31 OKTOBER LAMBSWOOL TRUIEN, VESTEN, ETC. IN DIVERSE KLEUREN MODELLEN 2e ARTIKEL manE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN www.gimbreremode.com door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat het kabinet in het voorjaar met plannen en geld over de brug komt voor krimpregio's zoals Zee land. Een motie van de Christenunie en de PvdA daarover is door het parlement aangenomen. In het de bat over de regeringsverklaring stel de André Rouvoet (Christenunie) deze week dat 'het regeerakkoord zeldzaam vaag is als het gaat om maatregelen die nodig zijn om de problemen in krimpregio's aan te pakken'. Hij noemde dat een 'ge miste kans' van het kabinet. De Tweede Kamer stelt vast dat re gio's als Zeeland, Noord-Holland, Limburg en de Achterhoek te kam pen hebben met de gevolgen van bevolkingsdaling. Die krimp heeft grote gevolgen voor de leefbaar heid van dorpen en steden. Er ver dwijnen basisvoorzieningen, de lo kale economie verzwakt door ver lies van banen en scholen sluiten door een teruglopend aantal leer lingen. In het regeerakkoord van WD en CDA staat dat in samen werking met krimpgebieden wordt gezocht naar manieren om deze regio's nieuwe impulsen te ge ven. De Kamer wil nu dat de rege ring uiterlijk dit voorjaar uit de doeken doet welke plannen daar voor zijn, wanneer ze worden uit gevoerd en hoe ze worden betaald. Stoffeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3