Gewezen herder luidt noodklok voor 79% 20 'Je bouwt met je kudde een hechte band op' Zaterdag 30 oktober Groothandels uitverkoop sanitair' ARBEIDSCONFLICT Koen Pille is bang dat de schapen opnieuw skeletten worden üó>GUS weekenddiensten vrijdag 29 oktober 2010 door Moeke van der Jagt Hij wil niet met modder gooien, al zijn er vol doende punten waarop hij het bestuur van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde zou kunnen aanvallen. Koen Pille, de herder die onlangs op staande voet werd ontslagen omdat hij de kudde voor een afscheid van het dorp Nisse een dagje had 'ge leend', vindt het welzijn van de schapen belangrijker. „Het feit dat de politie mij moet oppakken wegens de zogenaamde diefstal van schapen, maakt mij wel bang want ik heb vijf honden waarvoor ik moet zorgen. Het doet zeer omdat ik in mijn overtui ging niets heb fout gedaan, maar ik kan er nog wel overheen stap pen. Dat geldt niet voor het wanbe leid van het stichtingsbestuur. Dat komt neer op verwaarlozing van schapen en verwaarlozing van de herder die nog overgebleven is. Zij moet in haar eentje het werk doen waar eigenlijk 2,5 arbeidsplaats voor staat. Met z'n tweeën konden we al nooit een verlofdag opne men en overuren werden niet uit betaald. Dat er een arbeidsconflict is, is tot daaraan toe, maar dat heeft ook directe gevolgen voor de schapen. Doordat de herder maar de helft van de tijd met de scha pen kan lopen, zijn nu alle winter- weiden kaalgevreten. Straks gaan de drachtige ooien naar de kooi, en moet de rest, ongeveer de helft, op die kale weitjes zien te overle ven. Ik ben bang dat het weer een kudde skeletten wordt, net als toen ik in november 2006 begon." De meeste voorgangers van Koen Pille waren dienst weigeraars die best een buitenbaantje wilden. Pille was een van de eerste professionele herders. Wat hij aantrof vond hij deerniswekkend. „De schapen lie pen tot eind november buiten, maar dan zit er geen voeding meer in het gras, het is watergras waar van ze diarree krijgen. Er gingen dus op 1 december ruim 100 ver zwakte schapen naar de kooi, die veertien dagen later moesten beval len. Het is niet vreemd dat je dan veel misvormde en niet levensvat bare lammeren krijgt. Het eerste jaar had ik drie diepvrieskisten vol met lammeren voor de destructor. Later, toen de schapen een maand eerder de kooi in gingen op hooi, kuilvoer en brokken, kon ik de vriezers wegdoen." De ellende begon toen hij het ake ligste werk deed, wat een herder nou eenmaal moet doen: misvorm de of niet levensvatbare lammeren zo snel mogelijk afmaken. „Dat gaat niet met een spuitje van de dierenarts, want dat is te duur. De vrijwilligers liepen met versto ten, halfdode lammeren in hun jas, maar dat betekent dat die moe der ze nooit meer accepteert. Zo'n dier moet snel uit zijn lijden wor den verlost en dat ziet er niet fraai uit. Ik doe het ook niet graag. Het werd een aantijging van dierenmis handeling, maar ik ben echt de laatste die een schaap zal mishan delen." Omdat de moeders zo ver zwakt waren, had Pille in het be gin ook veel fleslammeren. „Er wa ren dagelijks vijftien vrijwilligers om de fles te geven. Die bleven na tuurlijk niet 's nachts. Dan mocht de herder het doen. Als je met de laatste klaar was, kon je met de eer ste weer beginnen. Het kwam voor dat ik om half een 's nachts voor het eerst wat at. Om vijf uur moest ik alweer uit de veren. Ik had het ervoor over omdat ik een gezonde kudde wilde opbouwen, ook toen mijn collega na een half jaar weg ging. Ik ben lang alleen ge weest, tot de huidige herder kwam. Geen wonder dat ik nog 4000 overuren en 65 verlofdagen heb staan. Het conflict is zo hoog opgelopen dat mij in december vo rig jaar is geadviseerd met ziekte verlof te gaan. Ik was helemaal op, ook omdat er voortdurend bezui nigd moest worden. Ze hebben daar een bezoekerscentrum ge bouwd, een glazen kot, wat nie mand wil huren. Het kost alleen maar geld. Het kwam zelfs zo ver dat er geen brokken meer gekocht mochten worden. Maar dat gaat natuurlijk over mijn lijk. Je hebt een schaapskudde en daar zul je voor zorgen." Pille is ook verweten dat hij geen goed ambassadeur zou zijn. „El ders in Nederland gaan de herders om 10 uur weg en keren om vier uur terug. Dat zijn de beste tijden voor de fotoshoots. Maar ik ben Een echte herder kent zijn schapen en wat belangrijker is, de schapen kennen de herder. Koen Pille: „Je leert de leidsters kennen, weet precies hoe je iets van ze gedaan kunt krijgen en zij richten zich helemaal op jou. Er zijn ook altijd bijzondere schapen bij, beesten die je moeizaam ter wereld hebt geholpen of waarmee je op een andere manier een band hebt opgebouwd. Zo is er een schaapje dat als lammetje last van myasis heeft gehad. Dat is een vre selijke ziekte waarbij larven van vliegen die eitjes leggen in de wol, zo'n schaap van buitenaf opvreten. Ik kwam na een kort verlof terug en zag meteen dat er beesten last van hadden; bij eentje was het al heel ver gevorderd. Ik heb dat lam meteen geschoren en met een pin cetje alle larven uit de wonden ge pikt, jodium erop en klaar. Dat schaap is nu al een paar jaar oud, maar ik kan niet bij de kudde ko men of ze komt aangehuppeld, snuffelt aan mijn broek, moet ge aaid worden en dan is het goed." „Met zo'n kudde bouw je een band op die heel sterk is. Ze is zo fel op de herder gericht, dat ik ze met één roep, ook zonder hond, van de ene leant van de dijk naar de andere kan krijgen. Het doet on gelofelijk pijn dat ik die mooie kudde niet meer zie." „Toen ik begin oktober bij de wei aankwam om ze op te halen, stormden ze na één roep het open hek uit. Misschien ook wel een beetje van de honger, maar ook om mij te verwelkomen." Wastafels meubelen Kranen Douchewanden combinaties Badcombinaties Wandclosets duoblokken Showroom modellen Accessoires 'Zolang de voorraad strekt. GOES Nobelweg 1, T: 0113 - 24 95 31 Openingstijd zaterdag: 9.00 -16.00 uur SPHINX - GR0HE - VILLER0Y&B0CH - TRENDLINE - HÜPPE - BETTE - EMCO - GEESA - BURG - BETRENIMERIÉ - HANS GR0HË Zaterdag 30 en zondag 31 oktober 2010 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111-412906, za. 9.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Zierikzee 0653671600, Westhoek 0653674446, Duiveland 0622331441. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren za 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te 2!ierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. Na tien maanden kwam de kudde met plezier achter herder Koen Pille aan om zijn afscheid mee te vieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36