Nieuwe technieken 2 zeeli Bange dagen vrijdag OPGRAVING Experts van de politie, landmacht en het Forensisch Instituut zijn gisteren begonnen met onderzoek naar de identiteit van 19 onbekende doden op de Vlissingse Noorderbegraafplaats. Honderd inentingen tegen hepatitis vrijdag 29 oktober 2010 door Ondine van der Vleuten Tegenwoordig begin ik de dag met een fietstochtje door de mooie Zeeuwse natuur. Zo fietste ik flui tend naar mijn werk, toen ik ie mand vóór mij zo'n beetje over het midden van het pad zag fiet sen, zwabberend van links naar rechts. Het was duidelijk: deze fietsster inhalen zonder waarschuwing was vragen om ongelukken. Uit mijn fietsbel kwam alleen nog wat roestig gereutel, dus riep ik bij het passeren voor de zekerheid monter: „Sorry! Even passeren!" Ik was nog niet voorbij of ze be gon verontwaardigd te sputteren. Blijkbaar moest ik het een beetje uitleggen. „U zwabberde een beet je over de weg!", riep ik verzoe nend naar achteren. „Bijna was ik met mijn stuur tegen u aangeko men! Sorry!" Dit was olie op het vuur. „Nou én!" schreeuwde de vrouw veron- genoegd tegen mijn rug. „Dan rij je toch gewoon tegen me aan!" Dit moest een onbegrijpelijk mis verstand zijn, van het soort dat vrienden vijanden maakte en vol- COiOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal «wgvuldig om n iet persoonsgegevens. In het colofon liefl u nadere informatie aan - keren in oorlog stort Ik keek weer over mijn schouder en riep terug: „Maar ik zei alleen maar sorry! Zullen we even praten?!" Achter me stond de vrouw nu op ontploffen. Uit angst voor een bombardement met vrouwelijk af weergeschut (lipstick, nagelvijl tjes, rollen pepermunt, mobieltjes of wat er verder in haar handtasje zat) zette ik een sprintje in. Toen ik weer over mijn schouder keek, zag ik haar kijvend een zij straat inslaan. Pff. De volgende dag stond ik weifel achtig bij mijn fiets. Bijna was ik de auto in gevlucht, maar ik ver mande mij en sprong op het za del. Vóór mij fietsten twee giechelen de meisjes breeduit naast elkaar. Toen ik naderde gingen ze geluk kig uit zichzelf iets opzij. Net toen ik opgelucht adem haal de, riep de ene me vinnig achter na: „Heeft u haast of zo?" Ik omklemde wat vaster mijn stuur en fietste snel verder. Misschien morgen toch maar de auto pakken, dacht ik bang. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde De machinist zet de tanden van zijn klei ne graafmachine voorzichtig in de bo venste zandlaag. Be hoedzaam wordt het met een pi ketpaaltje gemarkeerde graf afge graven. Zodra zich een stukje plastic in de bodem aftekent, neemt een man in een witte overall met schop het over. Ongegeneerd springt hij in het graf en begint op z'n knieën aan het precisiewerk. De boven kant van een menselijke schedel wordt zichtbaar en met een poot- schepje haalt de medewerker van het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) de grond rond het ske let verder weg. De botten worden in een zak verpakt en in een krui wagen naar de tent een stukje ver derop gereden. Een team onder leiding van foren sisch antropoloog Reza Gerretsen legt de beenderen op een onder- zoekstafel. Daar begint de ontrafe ling van het biologisch profiel. On der meer uit dijbeenbot wordt een plakje gezaagd en ook tanden leve ren doorgaans nog goed bruikbaar DNA-materiaal op, legt de specia list uit. Hij pakt een schedel en wijst op eenvoudig te herkennen kenmerken, aan de hand waarvan al heel snel valt te zien of het om een man of vrouw gaat. Mochten alsnog nabestaanden worden opgespoord, dan kan dat materiaal worden vergeleken met hun profiel, vertelt forensisch on derzoeker André Hendrix van de politie Zeeland. „Van sommige stoffelijke overschotten is tussen tijds in combinatie met archiefon derzoek best wel wat bekend ge worden. Dus bij een aantal weten we een beetje in welke richting we moeten zoeken." Alle negentien doden hebben ge meen dat ze tussen 1925 en 1987 als drenkeling bij Vlissingen zijn gevonden. Zeven van hen lieten het leven tijdens de Tweede We reldoorlog. Omdat daar mogelijk ook militairen tussen zitten, is de bergings- en identificatiedienst van de Landmacht (BIDKL) even eens bij de operatie betrokken. Aan de hand van eventuele stuk jes uniform (zoals knopen) kan worden nagegaan uit welk land ze kwamen. Staat de afkomst vast, dan wordt het stoffelijk overschot overgedragen aan die betreffende natie, aldus Els Schiltmans van de BIDKL. Drie van de onbekende drenkelingen werden vóór 1940 ge vonden, de overige negen na de oorlog. Volgens woordvoerders van de Zeeuwse kustgemeenten is hier na 1987 geen onbekende dode meer aangespoeld. Dat komt door de verfijning van moderne communi catiemiddelen en het snelle alarm dat wordt geslagen zodra iemand op het water vermist raakt, zegt Mirjam Jongejan van de gemeente Vlissingen. Bovendien is de admi nistratie van de scheepvaart de af gelopen decennia nauwkeuriger ge worden. De nieuwe wet op de lijk- KRABBENDIJKE - Gisteren zijn in Krabbend ij ke ongeveer honderd mensen ingeënt tegen het hepati tis A virus. De GGD Zeeland spreekt van een goed opkomstper centage. Een aantal mensen heeft zich niet laten prikken omdat ze al ingeënt waren, bijvoorbeeld om dat ze op reis zijn geweest naar een land waarvoor vaccinatie gead viseerd wordt. Dinsdag werd bekend dat basis school De Zevensprong in Krab- bendijke de bron is van minimaal twee besmettingen met het virus. Er is onderzoek verricht onder bezorging verplicht gemeenten sinds 1 januari dit jaar DNA-onder- zoek te laten doen op onbekende doden in relatie tot het opsporen van nabestaanden. De negentien Vlissingse lichamen worden herbegraven op een spe ciaal daarvoor ingerichte hoek van de Zuiderbegraafplaats in Rotter dam. „Zodra het NFI met de stoffe lijke overschotten klaar is, worden ze direct overgebracht", zegt Hen drix. Hij verwacht dat het opgra ven zeker drie dagen in beslag neemt. „Een aantal graven ligt die per dan waarvan was uitgegaan en ook de hoge grondwaterstand vormt een probleem." Op de die pe graven zijn later nog twee ande re mensen begraven, wat extra zorgvuldigheid vereist. leerlingen om te kijken of er meer mensen ziek zijn. Dat lijkt tot nu toe niet het geval te zijn en de GGD verwacht ook niet dat er nog veel gevallen bij zullen komen. „We hebben nu in ieder geval be scherming aangeboden", zegt so ciaal verpleegkundige Krista van der Slikke. Hepatitis A, of geelzucht, is erg be smettelijk: het virus kan via de ont lasting worden verspreid, bijvoor beeld na toiletbezoek als mensen een besmette kraan of een deur knop aanraken en vervolgens met hun handen de mond aanraken. Negentien onbekende doden wor den opgegraven in Vlissingen. Bekijk de beelden op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactietDpzc.nl' Het forensisch team onder leiding van Reza Gerretsen (I) onderzoekt het skelet van een onbekende, klei ne man. Hij gebruikt plastieken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2