Vrije doortocht voor de Ook een brandende vraag aan de rechter? 221 brieven VISSTAND Waterschap Scheldestromen begint volgend jaar met bouw Vrijspraak van vechtpartij azc vrijdag 29 oktober 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.n! Dioxine i De klachten en de ongerustheid over de uitstoot van dioxine door Thermphos blijken niet uit de lucht gegrepen. Onderzoek wijst uit dat de gedoognorm voor de uit stoot tot het vijftienvoudige wordt overschreden. Zien wij niet veel te lijdzaam toe hoe sommige bedrij ven onze provincie vervuilen? Wat voor vuiligheid gaat er niet de lucht in via schoorstenen op het land en op het water? Wordt het geen tijd dat er volstrekte duidelijk heid komt over de gevolgen? De directeur van Thermphos hoopt dat het dioxineprobleem in 2014 opgelost is. In "de tussentijd 'willen we de gedoognorm ...zien vast te houden'. Aldus de 'gerust stellende' woorden van de direc teur. Natuurlijk is werkgelegenheid uiterst belangrijk, maar niet ten kos te van welzijn en gezondheid van al die mensen die elke dag ziekma kende stoffen in moeten ademen. Wij burgers kunnen bij volgende verkiezingen afrekenen met par tijen die alleen mét de mond het belang van veiligheid en een schoon milieu verdedigen. iKees Imgeflse Oosthoekseweg 1Driewegen Dioxine 2 Wij kregen onlangs een brief van onze buurman Thermphos. Het be drijf zegt er alles aan te doen om de uitstoot van dioxine te vermin deren. Dat doen ze pas sinds kort en misschien is hun doel al in 2014 bereikt. Nou, iedereen zal begrij pen dat wij als buren daar heel blij mee zijn. Vooral de overheden die de controlerende taak hebben, be danken wij van harte. Wij hebben natuurlijk alle vertrouwen in-hen. Ze zullen vast de vinger aan de pols houden en dat ook bij al die andere bedrijven die het leven hier er niet gemakkelijker op maken. F.W. en G. Klaarerabeek Kaaiweg 28, Borssele Miljoenendans Politici in de provinciale commissie financiën maken weinig woorden vuil aan het schuiven met miljoe nen (krant, 28 oktober). Gedepu teerde Van Beveren meldt dat tekor ten op de geplande Sluiskiltunnel verhaald worden op de Wester- scheldetunnel, door een halfjaar langer tol heffen. Alsof beide tun nels een Middelburgs exploitatie speeltje zijn. In principe kunnen de Zeeuws-Vlaamse tunnelopbreng sten aangewend worden voor élk te kort. Overdreven? Nee, want ook het gokken op nieuwe tolmarkten (rekeningrijden, parkeergarages) door de deels Portugese Wester- scheldedochter Movenience, die nu het tolgeld int, wordt er mee gefi nancierd. Hoop op meer integriteit in de nutspolitiek, waarbij de Zeeuws-Vlaamse burger en econo mie niet langer gediscrimineerd worden, kan nu gericht worden op de nieuwe Haagse regering, die kri tischer staat tegenover speculatie met publiek geld. Hans PolDemans Singel 10, Biervliet Historisch Museum i Er is veel discussie over de bezuini gingsplannen voor het Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Sinds de heropening werk ik er als vrijwilligster op de receptie, in het museumcafé en winkel. Gastvrou wen hebben altijd persoonlijk con tact met bezoekers. Het overgrote deel van onze museumbezoekers komt niet uit Zeeland. Deze gasten doen een compleet dagje Goes: mu seum, lunchen, winkelen, een hap je eten. De reacties van de bezoe kers bewijzen, dat zij het gevarieer de aanbod waarderen. Laat het als jeblieft zo blijven. Als het museum uit het centrum verdwijnt, zullen veel mensen de voorkeur geven aan een andere Zeeuwse stad, waar zo'n dagje-uit wél kan. Marianne de Miranda Heemskerkstraat 19, Goes Historisch Museum 2 Gemeentebestuurders bepalen me de de historie van hun gemeente. Toen zo'n veertig jaar geleden werd besloten om de vaste brug te vervangen door het Sint-Maarten ophaalbruggetje, kreeg Goes één van de mooiste en levendigste stadshaventjes van Nederland. He laas, het kan ook andersom uitpak ken. Over een aantal jaren wordt er iemand op straat nagewezen: „Die persoon is mede verantwoordelijk voor het sluiten van het Historisch Museum De Bevelanden." Han Pluöjmers J.A. v.d. Goeskade 12-09, Goes Historisch Museum 3 Toen ik in 1973 in het Historisch Museum De Bevelanden kwam werken, waren er een paar zalen te bezichtigen. We hebben het mu seum met veel enthousiasme uitge breid. Eerst eigenhandig, later met vrijwilligers en dure, gesponsorde en gesubsidieerde verbouwingen. Zo is het museum gegroeid. Het heeft een moderne, goed gedocu menteerde collectie. Het aantal lo vende bezoeekers neemt toe. Het bestuur breekt dit nu af. De verhui zing naar een voor invaliden ontoe gankelijke locatie in een uithoek van Goes is funest. Cock van Benthem Rooseveltlaan 5, Goes Parkeerbeleid B en W van Middelburg willen de parkeervergunning (zonder plaats garantie) voor de binnenstad met 19 procent verhogen naar 67,80 eu ro. Dit is een foute keuze. Waarom snappen zoveel politici niet dat het loon nooit met 19 procent stijgt? Bovendien moet er tot 21.00 uur worden betaald en van april tot en met september ook op zondag. Kerkgangers en toeristen zullen dit enorm afstotend vinden. De krant meldde van de zomer tegenvallen de parkeeropbrengsten (-600.000 euro). Nu spreekt wethouder Frank Streng over 358.000 euro extra in komsten. Er is dus alsnog een te kort. En dat allemaal voor een auto- luw Middelburg. Dat doel is prima, maar kies dan de gulden midden weg. Nog meer voorzieningen zijn dan nodig. Wethouder Streng spreekt van een trendbreuk in de tarieven, maar hij is eerder trendset ter in het pesten van burgers en on dernemers. Hij maakt hen armer en dat juist in deze tijden van cri sis. Het wordt te gek. luc van den Hemel Bachtensteene 20, Middelburg In de herfst trekt de paling naar de paaigronden in de Sargassozee. Van vissers heb ben ze niets meer te duch ten, door het drie maanden durende visverbod. En ook het waterschap geeft alle me dewerking voor een veilige doortocht naar buiten. door Mao-eel Modde Net volle maan geweest en stormachtig weer, beter kan een paling het niet treffen om aan de trek naar de paaigronden in de Sargassozee te beginnen. Van vis sers heeft de vette schieraal van september tot en met eind novem ber niets te duchten, dankzij het vangstverbod dat door, inmiddels, oud-minister Gerda Verburg is in gesteld. De grootste vijand op de eerste etappe het binnenwater uit, zijn de gemalen van de waterschap pen. De schoepen werken als alles verwoestende hakselaars. Hoeveel paling zo al vroeg sneuvelt op de lange reis, is voor zowel de water beheerders als visserijorganisaties gissen. Bij de onlangs gepresenteer de plannen voor de bouw van een energiecentrale in de Brouwers- dam werd gerept van een verhes van 10 procent. Wanneer de hoek van de schoe pen in een iets andere stand wordt gezet, kan dat slagveld worden be perkt tot 5 procent. Maar ook dat is - mede in het licht van alle moei te die Europabreed wordt gedaan om de verzwakte palingstand weer toekomst te geven - nog al tijd 5 procent te veel, vindt Jaap Geleijnse. De voorzitter van de Federatie van Beroepsvissers Zuidwest-Neder land heeft met beduidend grotere instemming kennis genomen van de intentie van het Zeeuwse water schap Scheldestromen de komen de jaren op vijftien punten vishe- vels aan te leggen. Buizen dwars door de dijken heen, waarin water de polder uitstroomt. Gelokt door die stroming moet er zo een veili ge uitgang ontstaan voor de pa- ling. En wanneer de jonge aal later de weg naar het woongebied van zijn ouders weet te vinden, bestaan er op een aantal moeilijke punten al langer de speciale goten Zeeland in. De eerste hevel wordt begin vol gend jaar aangelegd bij de Prom- melsluis (Kerkwerve) op Schou- wen-Duiveland, vertelt beleidsme dewerker waterbeheer Wouter Quist. De bestaande aalgoot daar komt te vervallen. De exacte kos ten worden nog berekend, maar volgens Quist komt het per hevel al snel op enkele honderdduizen den euro's te staan. Een deel daar van komt uit de subsidiepot, aan gezien Nederland in het kader van de Europese kaderrichtlijn water verplicht is tot maatregelen ter ver betering van de visstand. Een on derdeel vormt het creëren van een vrije doorgang voor de geslachtsrij pe paling. Niet dat de schieraal nu helemaal nérgens zonder gevaar voor eigen leven naar buiten komt. Bij het ge maal van Cadzand-Bad stroomt het overtollige polderwater op ho ge snelheid de Noordzee in. De twee schuiven openen automa tisch bij laag water, legt beheerder Frans Steijaert uit. De paling heeft er zo'n vier uur per dag vrije door gang via de zogeheten suatiesluis. Op nog negen andere locaties langs de Zeeuwse kust bestaat die mogelijkheid. Of het door het vangstver bod nu dringen is voor de poort, weet Quist niet. De uittocht en de intrek wordt weliswaar sinds tien jaar door de waterschappen gemeten, maar een duidelijke trend heeft dat volgens hem nog niet opgeleverd. „Er zit ten heel goeie jaren tussen, maar ook weer heel slechte. Landelijk valt waar te nemen dat de intrek van glasaal een stuk minder is ge worden. Op zich is dat ook heel lo gisch. Als er weinig naar buiten kan zwemmen, komt er ook min der jong grut terug." Afgelopen zomer was het weer top, zegt Geleijnse. „Tot septem ber is er paling gevangen als van ouds. Dat is toch de natuur!" De door Ab vam der Sluis MIDDELBURG - Hoe wordt iemand rechter? Hoe bepaalt hij straffen, hoe oordeelt hij over echtscheidin gen en wat zijn moeilijke zaken voor rechters? Deze en vele andere vragen kunnen belangstellenden zelf stellen aan Zeeuwse rechters. Op woensdag 24 november hou den rechtbanken in het hele land bijeenkomsten onder de naam 'Meet the judge', ontmoet de rech ter. Centraal staat een gesprek tus sen een burger en een rechter. De rechtbank Middelburg wijst er na drukkelijk op dat de ontmoetin gen niet bedoeld zijn voor het be spreken van individuele zaken. De Zeeuwse 'Meet the judge' wordt gehouden in Middelburg tussen 19.00 en 22.00 uur in de Roosevelt Academy Conference Centre (het oude stadhuis op de Markt). Ge spreksleider is advocaat en cabare tier Maikel Harte. De toegang is gratis, maar het aantal kaarten is beperkt. Belangstellenden moeten zich opgeven via meetthejudge.- middelburg@rechtspraak.nl of tele fonisch: 0118 - 677567. De Nederlandse rechtspraak orga niseert met enige regelmaat activi teiten om tegemoet te komen aan stijgende maatschappelijke belang stelling voor de rechtspraak. Het tijdelijk vangstverbod geeft pa lingen de kans om onbedreigd naar de paaigronden in de Sargassozee vissersvoorman is evenwel somber over de vergoeding die het Rijk in het vooruitzicht heeft gesteld voor het vangstverbod in de drie belang rijkste maanden. DEN HAAG - Een 23-jarige Irakees uit Middelburg is gisteren in hoger beroep vrijgesproken van mishan deling tijdens een massale vecht partij na ruzies tussen verschillen de families in het Asielzoekerscen trum (AZC) in Middelburg op 18 april 2009. De Middelburgse politierechter had hem eerder tot een maand cel straf waarvan de helft voorwaarde lijk veroordeeld. Twee weken gele den vroeg het Openbaar Ministe rie zelf al om vrijspraak. Want na nadere bestudering van videobeel den en foto's van de vechtpartij onstond bij OM twijfel over de schuld van de Irakees. Bij de rellen in het AZC vielen in dertijd vier gewonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28