klusteam wei aan drie, vier kanten9 EBl Bezinning op moment aansluiting Laan Othene V©or deelname aan klusteam keeft iedereen eigen drijfveer mlai 19 voor geestelijke gezondheidszorg MmtëwÊttm Eddy Maas uit Axel koninklijk onderscheiden Unieke inruil-actie LEOLUX! Kans op piek Graauwrock via voorwedstrijd vrijdag 29 oktober 2010 door Haraien van der Werf Ze moeten hun jongste aanwinst laten zien. In een zijstraatje van de Vloos wijkstraat in de Terneuzense binnenstad staat die geparkeerd, de bus van 'hun' pro ject. „Te pronken", zeggen Hen drik van Holten en Dirk van den Oever vol trots. „En weet je wat mensen ons steeds vragen?", geeft Hendrik een voorzetje. Het is vra gen naar de bekende weg. W P Zeeuwse Gronden staat in mooie belettering op de bus. „Wat W P betekent zeker?" Hendrik begint te lachen. „Precies." En waar staat W&P voor? „Wonen en Psychia trie", verklaart Hendrik, „maar on ze bezoekers vinden dat niet' zo fijn. 'Wonen en Plezier', zeggen we geregeld." Natuurlijk is 'Wonen en Psychia trie' de officiële benaming, maar 'Wonen en Plezier' zegt eigenlijk zo veel meer. Over hoe cliënten van de instelling voor geestelijke gezondheidszorg Zeeuwse Gron den aankijken tegen de speciale ac tiviteit waar Hendrik en Dirk bege leiders zijn, het klusteam en de kringloopwinkel. Het klusteam werkt voor mensen die bij Zeeuw se Gronden wonen of begeleiding krijgen. De kringloopwinkel, te vens uitvalsbasis en werkplaats van het klusteam, is gevestigd aan de Vlooswijkstraat. Dus vlakbij de plek waar de jongste aanwinst, de klusbus, staat te pronken. Dow Terneuzen schonk de klus bus a 15.000 euro. „Tweedehands, maar feitelijk nog zo goed als nieuw", merkt Hendrik op. „Er stond maar 20.000 kilometer op de teller." Hij is met zijn collega Dirk om twee redenen dolblij met de schenking. „We kunnen nu schizofrenie of een psychose, stond in 2005 aan de wieg van Zeeuwse Gronden. Inmiddels krij gen 175 cbënten in Zeeuws- Vlaanderen begeleiding van de in stelling. Van hen leven er 48 in vier huizen voor begeleid wonen; drie in Terneuzen en één in Axel. De anderen wonen zelfstandig en krijgen behandeling en/of begelei ding van Zeeuwse Gronden. In de Terneuzense binnenstad heeft Zeeuwse Gronden ook al en kele jaren een inloop- en activitei tencentrum. „Want", zegt Hen- Het gaat er niet om watje niet meer kuntmaar Om Wat je nog wél kunt Hendrik van Holten, begeleider veel beter uit de voeten. Laatst heb ben we er nog een cliënt van Zeeuwse Gronden mee verhuisd naar Breda, bijvoorbeeld. En dat Dow zoiets voor ons doet, is heel belangrijk. Het geeft aan dat wij als Zeeuwse Gronden steun krij gen uit de samenleving." Zeeuwse Gronden kan deze steun goed gebruiken, omdat bet een jonge startende instelling is voor geestelijke gezondheidszorg. Ypsi lon, vereniging van familieleden en betrokkenen van mensen met Weer structuur krijgen in je leven. Het klusteam van Zeeuwse Gronden is daarvoor de juiste plek, vinden medewerkers Michel en Niels. Ze komen donderdag tegen bet mid daguur net terug van een karwei; schilderwerk en vloerbedekking leggen. Ze schuiven aan tafel in de kantine bij de kringloopwinkel van Zeeuwse Gronden aan de Ter neuzense Vlooswijkstraat. Michel en Niels zijn trouwe wer kers bij het klusteam. Ze zijn er vier a vijf dagen in de week actief „Ik ben heel blij dat het team er is", zegt Niels uit de grond van zijn hart. „En we helpen er ook an dere mensen mee", vult Michel aan. Zowel Niels als Michel heeft een technische achtergrond. Mi chel is onder anderen autopoetser geweest. Niels komt uit de auto techniek en heeft ook in de horeca gewerkt. Het tweetal ziet het klus- drik, „wij willen onze mensen acti veren, weer bij de maatschappij be trekken, vanuit het idee: 'het gaat er niet om wat je niet meer kunt, maar om wat je nog wél kunt'." Zo is ruim twee jaar geleden ook het idee ontstaan voor een klus team. Dat zat eerst in het inloop- en activiteitencentrum, maar groei de uit z'n jasje. Hendrik: „Geluk kig konden we toen van Zeeland Supply, een toeleveringsbedrijf van onder meer Dow, een pand aan de Vlooswijkstraat krijgen. team als eerste stap op weg naar een reguliere baan. Begeleiders Hendrik van Holten en Dirk van den Oever juichen dat toe, in het besef dat dit niet voor al le' bezoekers weggelegd zal zijn. Hendrik en Dirk hebben zelf door leefde loopbanen. Hendrik werkte in de bouw, kreeg een bedrijfson geval en moest op zoek naar een andere job. Niet dat hij dat erg vond, maar het kostte bij allerlei instanties wel ongelooflijk veel moeite om vooruit te komen. „Dat is mijn motivatie om dit werk te doen." Hij volgde de opleiding so ciaal pedagogisch werk (spw). Dirk heeft eenzelfde soort carrière, van interieurbouwer tot begelei der. Ziekte dwong hem zijn eerste werk vaarwel te zeggen. „En", zegt Dirk, „ik heb in mijn directe omge ving gezien hoe belangrijk projec ten als dit klusteam zijn, om men sen verder te helpen." Dat was zo groot, dat we er ook een kringloopwinkel zijn begon nen. En we hebben er onze kanti ne en werkplaats." Het klusteam werkt voornamelijk voor cliënten van Zeeuwse Gron den en de organisatie zelf Schilde ren, tuinonderhoud, vloerbedek king leggen, van die klusjes. De deelnemers krijgen er een vergoe ding voor. Wat een stimulans is. Dirk: „Want veel van onze bezoe kers moeten leven van het mini mum van het minimum." Zo'n vijftien cliënten zijn bij het project betrokken. Dat aantal kan van dag tot dag sterk wisselen. „Sommigen zijn manisch depressief" legt Dirk uit. „De éne dag kunnen ze de he le wereld aan, de volgende dag kunnen ze nauwelijks uit bed ko men. Wij houden daar rekening mee. En als we denken dat er iets mis is, bellen of mailen we direct een begeleider." Gebrek aan werk krijgt het klus team nooit. „Bewoners gaan en ko men", zegt Hendrik. „Sommige nieuwe cliënten hebben helemaal niets. In onze winkel kunnen ze spullen uitzoeken en wij helpen hen bij de inrichting van hun huis. Het mes snijdt hier aan drie, vier kanten." TERNEUZEN - Eddy Maas uit Axel is gisteren koninklijk onderscheiden bij zijn afscheid in Zomerlust in Axel. Hij mag zich voortaan Rid der in de Orde van Oranje Nassau noemen. Maas (62) heeft ruim veertig jaar bij technische bedrijf Spie gewerkt waarvan hij de vesti ging in Terneuzen oprichtte. Van uit zijn functie was hij betrokken bij de metaal- en elektro-opleidin- gen in de streek en voorzitter van de Verenigde Dow Partners. Sport is zijn andere passie. Hij was jaren lang voorzitter van tennisvereni ging Axel en is nog vrijwilliger bij de sponsorstichting van voetbalver eniging HSV Hoek. Wij willen ALLE a-merk fauteuil- en bankbezitters op de hoogte brengen van een opmerkelijke actie: Op dit moment kunt u de nieuwste Leolux-collectie bewonderen, profiteren van een mooie korting én een goed doel steunen! Wanneer u voor 5 december een nieuw Leolux model aanschaft krijgt u voor uw 'inruil'meubel per zitplek 150 euro retour. Dus, bij inruil van uw fauteuil 150 euro korting, bij een 2-zitter 300 euro korting, enz. tot een maximum van 10% van uw nieuwe aankoop. Uw 'oude' meubel krijgt een 2e levén bij goede doelen: Leolux zorgt voor het bij u thuis ophalen en de distributie. Voor alle verdere informatie verwijzen wij u graag naar de Jonge Hoek van Dijke in BinnenUit, Schouwersweg 7 Heinkenszand, 0113 561482. www.binnenuit.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De aansluiting van de Laan van Othene in Terneu- zen-oost op de provinciale weg Terneuzen-Zaamslag (N290) is niet helemaal van de baan. Ver keerswethouder Co van Schaik: „We bevinden ons met dat project in een fase van bezinning." De gemeente draait op voor de aanlegkosten, maar de vraag is of aan een extra ontsluiting nog be hoefte bestaat. Volgens Van Schaik voldoen de bestaande ontsluitings wegen prima. Het huidige bestem mingsplan biedt ruimte voor 1450 huizen, maar dat aantal wordt bij lange na niet gehaald. Van Schaik: „De doortrekking van de laan is planologisch geen probleem. Er is pok al 2,2 miljoen euro voor gere serveerd, ongeveer de helft van de aanlegkosten. Het resterende be drag moest worden geput uit de grondexploitatie, maar dat is nu dus onmogelijk. Tja, als de ge meenteraad per se wil dat de aan sluiting - ruim een kilometer - wordt aangelegd, moet er 1,6 mil joen uit de algemene middelen ko men." De provincie heeft de aanleg van een parallelweg tussen Zaamslag en Terneuzen overigens ook op een laag pitje gezet. GRAAUW - Beginnende bands ma ken ook volgend jaar weer kans op een plekje op festival Graauwrock, op 2 juni 2011. Ze kunnen zich kwalificeren tijdens een wedstrijd op 28 mei volgend jaar, in een tent op de sportvelden in Graauw. Alleen de winnaar krijgt een plaats op het festival. De nummers - twee en drie winnen een geldprijs. De organisatie vraagt bands die daaraan mee willen doen, zich te melden. Uit de aanmeldingen wor den maximaal acht bands geselec teerd. Wie mee wil doen, moet voor 31 december een demo met drie nummers naar de organisatie sturen. Meer informatie via fdecaluwe@zeelandnet.nl. Werkers van het klusteam van Zeeuwse Gronden in de werkplaats van het klusteam aan de Vlooswijkstraat in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25