IO I verkiezingen VS Barack Obama staat voor de grootste beproeving sinds zijn verkiezing tot president. Zijn Democraten stevenen volgens de peilingen af op verlies bij de tussentijdse verkiezingen van dinsdag. vrijdag 29 oktober 2010 Obama wankelt door Hanneke Heultjes Dat de partij van de zittende president halverwege zijn ter mijn verliest, is nau welijks verrassend. De presidenten Franklin D. Roose velt, Lyndon B. Johnson, Jimmy Carter en Bill Clinton overkwam hetzelfde. President Barack Obama bevindt zich dus in goed gezel schap. Toch komt de klap voor hem harder aan. Obama kwam in 2008 in het Wit te Huis omdat de meerderheid van de Amerikanen enthousiast raakte over de 'change' (verande ring) die hij beloofde. De verande ring kwam in de vorm van de aan gekondigde terugtrekking van de VS-troepen uit Irak, een stimule ringspakket voor de economie, de hervorming van het financiële sys teem en een nieuw stelsel van ge zondheidszorg. Vooral die laatste en meest recente wet wordt door Obama en zijn regering als een gro te overwinning gezien. Deze politieke successen waren echter niet mogelijk geweest als Obama de steun van zijn partijle den in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden niet had gehad. In beide 'huizen' hebben de Demo craten nu nog een comfortabele meerderheid. Na de verkiezingen van 2 november zouden de machtsverhoudingen wel eens an ders kunnen zijn - met dank aan de economische crisis. Obama doet zijn best de gevolgen van de economische crisis af te wentelen op de nalatenschap van de vorige Republikeinse regering. Maar het afschuiven werkt niet, stelt politicoloog en politiek ana list Sherry Bebitch Jeffe, verbon den aan de University of Southern California. „De Amerikaanse kie zers zijn teleurgesteld. Ze maken zich zorgen over hoe ze brood op de plank moeten krijgen." Mensen verliezen hun huizen, de werkloosheid is al tijden enorm hoog en het begrotingstekort rijst de pan uit. Boze kiezers reageren automatisch, stelt Bebitch Jeffe: „Geef degene die aan de macht is de schuld." Als de Republikeinen door deze kiezerstoorn de macht overnemen in het Huis van Afge vaardigden, zoals de verwachting is, kan Obama de komende twee jaar het overgrote deel van zijn be leid op onderwerpen als milieu en onderwijs wel vergeten. „Er zullen leen met een twee derde meerder heid kan het congres Obama dwin gen een wet alsnog aan te nemen. Zo'n grote meerderheid zullen de Republikeinen niet krijgen. Met nog vier dagen te gaan tot de verkiezingen hebben de Republi keinen de betere papieren. Toch is niet uitgesloten dat de Democra ten alsnog standhouden, stelt Stern. „Als Obama er in slaagt om op de valreep de jonge en gekleur de kiezer? weer naar de stembus te lokken, kan hij het verlies beper ken." Zelfs een gering verlies zal voor de Democraten als een grote overwinning voelen. dan veel minder wetten worden aangenomen door het Congres", voorspelt Robert Stern van de denktank Center for Governmen tal Studies. „In de praktijk zal ie dereen twee jaar zitten te wachten op de volgende president." De Republikeinen hebben al aan gekondigd de hervorming van de gezondheidszorg direct ongedaan te maken. In werkelijkheid zal het zo'n vaart niet lopen. Ook zonder de meerderheid in het Congres heeft president Obama nog be hoorlijk wat macht. Hij kan een ve to uitspreken over de wetten die op zijn bureau terechtkomen. Al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10