81 buitenland ^3 Rampspoed teistert I 9 Populist in traditie van Perón Kabinet-Merkel krijgt na ?T| n 1 jaar dikke onvoldoende 9 Fiat Frans parlement voor pensioenplannen 'Hotel Rwanda-held steunt rebellen' Europa beteugelt 'probleemartsen' Man in VS vast voor beramen aanslagen Illegalen niet terug naar Griekenland' 26 Jaar voor Belg die familie vermoordde Al honderden slachtoffers In Memoriam 1950 - 2010 donderdag 28 oktober 2010 PARIJS De Franse Nationale Assemblee heeft gisteren ingestemd met het plan van de reger.ng om de pen sioengerechtigde leeftijd te verho gen, een plan waar ai wekenlang in het hele land actie tegen wordt ge voerd. Het Franse Lagerhuis stem de met 336 stemmen voor en 233 te gen voor de plannen. Eerder stem de de Senaat al in. Voor vandaag staan opnieuw acties gepland. KIGALI De Rwandese hoteleigenaar, die be kend werd doordat hij honderden levens redde tijdens de genocide van 1994, is er gisteren door de openbaar aanklager van beschul digd een rebellengroep te steunen. Paul Rusesabagina, op wiens da den de film Hotel Rwanda (2004) is gebaseerd, zou een Hutu-rebellen- groep steunen waarin daders van de volkerenmoord zitten. BRUSSEL Europa wil het rondtrekken van 'probleemartsen' door de EU aan banden leggen. Het is het Europees Parlement een doorn in het oog dat een arts die bijvoorbeeld niet meer in Nederland mag werken, ge woon elders aan de slag kan. De EU-lidstaten moeten voortaan in formatie uitwisselen, besloot het parlement gisteren. WASHINGTON Een Amerikaan is gisteren in Was hington opgepakt omdat hij aansla gen zou hebben beraamd op metro stations in en om de Amerikaanse hoofdstad. Dat maakte het Ameri kaanse ministerie van Justitie be kend. De 34-jarige Farooque Ah med is van Pakistaanse afkomst. Hij zou de metrostations sinds april gefotografeerd hebben als voorbereiding op aanslagen. STRAATSBURG Illegalen hoeven niet verplicht te rug naar Griekenland, vanwege de daar heersende wantoestanden. Dat meldde GroenLinks in het Eu roparlement gisteren. GroenLinks baseert zich op een intern memo van het Europees Hof voor de Rech ten van de Mens. Het hof wil alle verzoeken inwilligen van illegalen die via Griekenland de unie bin nenkwamen, stelt de partij. BRUSSEL Een Belgische student is gisteren tot 26 jaar veroordeeld wegens de moord op zijn ouders en zus. Een rechtbank in Brussel acht bewezen dat Léopold Storme zijn familie in 2007 met honderden messteken ombracht. De zaak trekt in België bijna evenveel aandac it als de para- chutemoord. Daarvan kreeg de ver dachte dertig jaar celstraf. AA; -Fm, m 'jêÉ~ Apollo Hotels Resorts steunt Stichting Pink Ribbon Pink Ribbon Hotelarrangement 52,- p.p. www.apollohotelsresorts.com/pinkribbon Apollo Hotels Resortsw True Spirit of Loc#.! Hospitality Giftige gaswolken uit de Indo nesische vulkaan Merapi heb ben het leven gekost aan 28 mensen. Nieuwe uitbarsting mogelijk. De vloedgolf bij de Menta- wai-eilanden heeft nog eens zeker 300 levens geëist. JAKARTA - De uitbarsting van de vulkaan Merapi heeft volgens de Indonesische autoriteiten tenmin ste 28 levens geëist. Lokale media melden dat er nog twintig mensen worden vermist. Onder de doden is ook een van Indonesisch be roemdste spirituele leiders: Mbah Maridjan, de 'sleutelbewaarder van de Merapi'. Mbah weigerde de helling van de vulkaan te verlaten, zijn huis lag op vier kilometer van de krater van de vulkaan. De sleu telbewaarder werd in 1982 door de sultan van Yogyakarta aangewezen als de 'spirituele poortwachter' van Merapi. De vulkaan barstte dinsdagavond drie keer uit. Hete gifwolken wer den met stenen en vulkanisch as anderhalve kilometer de lucht in geschoten. De autoriteiten waren maandag al begonnen mensen te evacueren. Op de vruchtbare hel ling van de vulkaan wonen onge veer 40.000 mensen. Van hen zijn 11.000 in vluchtelingenkampen aan de voet van de berg onderge bracht. Vulkanologen zeggen dat de activiteit van de berg is afgeno men, maar sluiten een eventuele grote uitbarsting nog niet uit. Toch trokken gistermiddag veel dorpe lingen de berg weer op, naar hun huizen, om akkers en vee te verzor gen en uit angst voor diefstal. Voor veel mensen in Midden-Java is de Merapi veel meer dan alleen een vulkaan. In de berg zouden oeroude Javaanse geesten huizen. De sultan van Yogyakarta, net als zijn onderdanen een devoot mos lim, houdt jaarlijks rituelen voor deze krachten. De Merapi, 'berg van vuur', is de gevaarlijkste van de 65 actieve vul kanen die de Indonesische archi pel kent. De vulkaan barstte voor het laatst uit in 2006, toen kwa men twee mensen om het leven. In 1930 was de grootste uitbarsting van de vulkaan, dertien dorpen werden bedolven en bijna 1400 mensen vonden de dood. Sinds het begin van de tellingen in 1548 is de vulkaan al vaker dan zestig keer uitgebarsten. Indonesië ligt op de Ring van Vuur, een van de meest seismolo gisch actieve gebieden ter wereld: aardbevingen, zeebevingen en vul kaanuitbarstingen kosten jaarlijks aan tientallen mensen het leven. Het uitbarsten van de Merapi houdt volgens experts geen ver band met de zeebeving die maan dagavond de eilandengroep Menta- wai trof. Het dodental van de vloedgolf die die zeebeving teweeg bracht, is opgelopen tot zeker drie honderd. Honderden worden nog vermist. Overlevenden van de vloedgolf zeggen dat het tsuna- mi-alarm niet werkte. Volgens ex perts is een van de manco's in het tsunami-aiarmsysteem dat liet las tig is zeer afgelegen gebieden op tijd te waarschuwen. Het bijna twee jaar geleden gelan ceerde Indonesische waarschu wingssysteem voor tsunami's had dit jaar klaar moeten zijn, maar dat is niet gelukt. Was dat wel het geval geweest, dan hadden de kust bewoners van de Mentawai-eilan- den volgens experts nauwelijks kans gehad te ontsnappen. De hulpoperatie in het getroffen gebied komt ondertussen lang zaam op gang. Het Rode Kruis be reikte gisteren twee van de getrof fen Mentawai-eilanden en inventa riseert de schade. Volgens de eer ste berichten is de infrastructuur aan de kuststrook van de twee be langrijkste eilanden verwoest. De hoofdstad Tua Pejat lijkt redelijk gespaard. zie onze websife:buitenland Beelden van de vulkaanuitbars- Brommerrijders in het dorp Kemalang bedekkei ting en nasleep van de tsunami. Officieel zwaaide Néstor Kirchner in 2007 af als president van Argentinië. Hij gold echter nog steeds als de grote machtsfactor in het land. door Robert-Jan Friele Hij profileerde zichzelf als politicus voor 'het volk' en stigmatiseerde rijke ondernemers als zakkenvullers. Maar Néstor Kirch ner, die op gisteren zestigjarige leeftijd overleed, was zélf miljo nair en een autoritaire populist in de traditie van Juan Perón. Kirch ner regeerde zijn land van 2003 tot 2007 en droeg daarna de macht over aan zijn vrouw Cristina. Ach ter de schermen trok hij echter nog steeds aan de touwtjes. De dood van Kirchner zet de presi dentsverkiezingen van november 2011 in een nieuw licht. Alles wees erop dat hij zich wederom verkies baar zou stellen en een gerede kans zou maken om te winnen. Maar nu ligt de verkiezingsstrijd weer helemaal open. Als outsider won Kirchner in 2003 de president verkiezingen. Argentinië had net een ernstige financiële crisis door gemaakt, waarbij duizenden hun spaargeld hadden verloren. Kirch ner onderhandelde met de interna tionale gemeenschap hard over de staatsschuld en stelde zich daarbij onafhankelijker op dan zijn voor gangers. Het leverde hem veel ap plaus op. Als president ging hij te vens de confrontatie aan met het leger over diens rol tijdens de laat ste dictatuur. Sindsdien zijn al 1576 mensen aangeklaagd wegens mensenrechtenschendingen, een unicum in Latijns-Amerika. door onze correspondent Oene van der Wal zie onze websiterbuitenland Interview met en beelden van oud-president Néstor Kirchner. BERLIJN - Zelden was een Duitse re gering zo impopulair als de cen trum-rechtse coalitie van CDU, CSU en FDP onder leiding van bondskanselier Angela Merkel (CDU). Zouden er nu parlements verkiezingen zijn, dan kwamen de christendemocraten op een scha mele 29 procent. De liberale coali tiepartner FDP haalt niet eens de wettelijk benodigde kiesdrempel van 5 procent, een historisch diep tepunt. In september vorig jaar stonden de politieke stromingen samen nog op ruim 48 procent. Deze week is de coalitie een jaar aan de macht. Reden voor de Duit se media om de regering-Merkel genadeloos langs de meetlat te leg gen. Dat het daarbij slechts om een tussenstand gaat, is aan de veelal venijnige oordelen niet te merken. Vrijwel alle kranten geven Merkel en haar ploeg een zware onvol doende. Lastenverlichting was het grote toverwoord van de nieuwe regering. Maar door de verhoging van de bijdragen voor de wettelij ke ziektekostenverzekering hou den veel burgers dit jaar minder geld over in de portemonnee. Ook andere lasten, zoals de tabaksac cijns, stijgen. Belofte gebroken, concluderen de media. De miljardenhulp aan het failliete Griekenland staat daarmee in schril contrast. 'De mensen zeg gen: eerst redden ze de banken, nu komt Griekenland aan de beurt. Daar heeft Berlijn wel geld voor, maar voor ons niet', stelt de gezag hebbende krant Die Welt in een commentaar. 'Psychologisch ver woestend', concludeert het blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8