Nacht van de Nacht laat het donker zien jroots overzicht van Edvard Munch in Rotterdam 13 I donderdag 28 oktober 2010 or René Schrier Dver lichtvervuiling en lichthinder is nog relatief weinig be kend. Wel is duide- dat enkele negatieve effec- zijn: licht- en energieverspil- ontregeling van de natuur, tasting van gezondheid en itoring van het nachtelijk Ischap. Nederland is een van neest verlichte landen van opa. liddeld komt 50 procent van jaarlijks elektriciteitsverbruik een gemeente voor rekening de openbare verlichting; 3 pro- van de Nederlandse elektrici- gaat op aan het verlichten van len. aandacht te vragen voor ver- ling van energie en lichtvervui- wordt sinds enkele jaren de :ht van de Nacht' gehouden, jaar gebeurt dat op zaterdag 30 )ber. Eerder werd in dat kader oorbeeld de donkerste plek Zeeland gezocht. Dit jaar is van de activiteiten sterren tel- Dat gebeurt op meerdere plaat- in Nederland. Hoe meer ster- er te zien zijn, hoe donkerder op die plek is. ïtvervuiling kan verschillende atieve effecten hebben, bijvoor- d op dieren. Omdat meer dan )rocent van de dieren 's nachts ef is, heeft licht een grote in- id. Veel dieren worden aange- :ken of juist afgestoten door t. Dit zorgt voor versnippering leefgebieden, maar ook voor grotere kans om ten prooi te en aan andere dieren. Voorbeel- daarvan zijn de vele insecten om een lamp heen draaien. De ke teruggang van de insecten- ten wordt door een aantal on zekers vooral aan verlichting reten. ander belangrijk effect is het egelen van de biologische Dit dagelijkse ritme wordt ge- ïrd door licht en donker. Onna- rlijke verlichting kan de biologi- e klok verstoren. Vogels gaan In de Nacht van de Nacht is er even geen plaats voor verlichting zoals bij de Grote Kerk in Goes. bijvoorbeeld eerder zingen, eerder of later paren, nesten bouwen of trekken. Dit beïnvloedt de overle vingskansen van de soort. In Zeeland hebben zes van de der tien Zeeuwse gemeenten inmid dels toegezegd dat ze meedoen aan de 'Nacht van de nacht'. Dit zijn de gemeenten Middelburg, Terneuzen, Veere, Vlissingen, Hulst en Sluis. De gemeente Mid delburg dooft de lichten van van de Lange Jan, de Kloveniersdoelen, het Stadhuis en de molens. Daar naast schrijft zij ook de brancheor ganisatie voor winkeliers, horeca en bedrijven aan om de reclame- en sierverlichting tijdens de Nacht van de Nacht te doven. Ook de gemeente Vlissingen doet weer mee. Zij dooft de sierverlich ting, zo'n 1500 lichtpunten, van het Frans Naereboutplein en ver meldt de nacht op haar site en de informatiepagina van de krant. De Nacht leeft ook in de gemeen te Terneuzen. Die organiseert sa men met Natuur en Zo een nacht programma rondom de waterto ren in Axel. Ook dooft Terneuzen die avond de lichten van de water toren, stadhuis en de molens in Axel, Hoek en Spui, evenals de lichten van het stadhuis, het stads kantoor, Willibrordustoren en van het Sportcentrum 'Vliegende Vaart'. In Terneuzen wordt ook werk gemaakt van energiezuinige verlichting. Zo zijn inmiddels 250 lantaarnpalen met LED verlichting geplaatst. De gemeente Sluis financiert de lo kale nachtactiviteiten rondom Groede Podium mee. De gemeen te Hulst doet mee door bekend heid te geven aan de Nacht. De Zeeuwse activiteiten in de Nacht van de Nacht (30 okt.) zijn: Axel (watertoren) - Nacht van de Nacht bij de watertoren 19-21 uur Goes - Nachtgeluiden aan de Oosterschelde 19.00-20.00 en 20.15- 21.15 Groede (podium) - Nachtpodium 19.00 t/m 21.30 uur Kwadendamme - Spanning en foto Ronald den Dekker bewondering voor de nacht 19.00 t/m 21.30 uur Middelburg - Spannende duisternis in het donkere Molenwater 19- 23 uur Middelburg - Donker tafelen 18-22 u Middelburg - Sterrenkijken in de stad 19.30 - 0.00 uur Neeltje Jans - Nachtelijk Neeltje Jans 22.00-24.00 uur Nisse - Lichtjes in het donker 19.30 - 20.15 uur Oostkapelle - Spirituele Nacht van de Nacht in Oostkapelle 20-21.30 uur Oostkapelle - Kleine verbeeldingen en stille klanken 20.00 - 22.00 uur Renesse - Renesse bij kaarslicht 18.30-23 uur Zonnemaire - In het donker.... 19.00 t/m 22.30 uur door Rinze Brandsma Ook in de Kunsthal Rotter dam lijken veel van Munchs schilderijen onaf. Figuren zijn vaag en vormeloos, ge zichten niet ingevuld, composities schetsmatig. Bij een van zijn vele schilderstukken vol strandver- maak zit op grote delen niet eens verf Geen wonder dat in zijn ei gen tijd de eerste exposities van Edvard Munch schandalen veroor zaakten. Kritieken op zijn breuk met de heersende, burgerlijke con venties waren genadeloos. Maar Munch ging door, werd - mede door die schandalen en honende reacties - beroemd. Kreeg de erken ning als vernieuwend schilder van de moderne kunst. En bleef, doorschilderend tot op hoge leeftijd, experimenteren en zoeken. Om heftige beweging te suggereren, of méér dan de werke lijkheid af te beelden. Om gevoe lens weer te geven, de afgebeelden te voorzien van persoonlijkheid. Dat de Kunsthal in Rotterdam be nadrukt dat Munch zoveel méér is dan zijn beroemde De Schreeuw, staat buiten kijf. Nadat twee van de drie versies van dat meester werk ooit uit Noorse musea gesto len zijn, worden die nooit meer uitgeleend. Voor de derde is de ver zekeringspremie onbetaalbaar. Maar behalve dat ene ontbrekende werk biedt de grote overzichtsten toonstelling van Edvard Munch in de Rotterdamse Kunsthal genoeg topstukken én minder bekende werken. Met ruim 130 schilderijen en werken op papier zoveel, dat de fascinatie van de Noorse kunste naar (1863-1944) voelbaar wordt. Munch verdient het niet om enkel vereenzelvigd te worden met die wereldvermaarde schepping van hem met wanhoopsschreeuw en bloedrode avondlucht. Zijn magis trale portretten, al zijn werken bomvol natuur en zijn van emo ties doortrokken grafiek demon streren wat een zeldzaam, gevoelig en gepassioneerd kunstenaar hij was. Edvard Munch: t/m 20 februari 2011, Kunsthal, Museumpark/Westzeedijk Rotterdam. Open di t/m za 10-17 uur, zo 11-17 uur. www.kunsthal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83