noodklok voor kudde Niet meer elke dag met de taxi zeeland 121 'Je bouwt met je kudde een hechte band op" 'Wij zijn nog steeds verliefd op elkaar' worden Toneelstukken donderdag 28 oktober 2010 B Rinus en Nellie Moison zijn nog steeds verliefd. foto Ronald den Dekker door Raymond de Frel HEINKENSZAND - Of ze elkaar voor de foto even lekker willen beetpak ken? Geen probleem. „We zijn nog steeds verliefd, hoor", roept Rinus Moison (84) enthousiast als hij zijn Nellie (85) omarmt. Het echtpaar uit Heinkenszand kreeg gisteren bezoek van de Bor- selse burgemeester Jaap Gelok. Een beetje verlaat, want eigenlijk vierde het stel op 2 oktober al dat zij zestig jaar een paar zijn. Een zie kenhuisopname van Rinus maakte uitstel echter noodzakelijk. Maar gisteren straalden de twee jubilaris sen alsnog alsof ze elkaar nog maar net kenden. „Wensen voor de toekomst? Oud worden", grapt Rinus. Hij zag Nellie Steenbakker voor het eerst op een zomerfeestje in 's-Heerenhoek. „Ze had een prach tig figuur. Maar goed, ik ben nooit zo geestdriftig geweest dat ik op el ke vlieg meteen een klap gaf, dus bouwden we het langzaam op", al dus de praatgrage Rinus. Nellie was ook al snel verliefd; zij viel meteen voor zijn fraaie bos krul len. Het echtpaar kreeg drie doch ters, die op hun beurt weer goed waren voor drie kleinzonen en drie kleindochters. Inmiddels zijn er ook twee achterkleinkinderen. bare lammeren krijgt. Het eerste jaar had ik drie diepvrieskisten vol met lammeren voor de destructor. Later, toen de schapen een maand eerder de kooi in gingen op hooi, kuilvoer en brokken, kon ik de vriezers wegdoen." De ellende begon toen hij het akeligste werk deed, wat een herder nou een maal moet doen: misvormde of niet levensvatbare lammeren zo snel mogelijk afmaken. „Dat gaat niet met een spuitje van de dieren arts, want dat is te duur. De vrij willigers liepen met verstoten, half dode lammeren in hun jas, maar dat betekent dat die moeder ze nooit meer accepteert. Zo'n dier moet snel uit zijn lijden worden verlost en dat ziet er niet fraai uit. Ik doe het ook niet graag. Het werd een aantijging van dierenmis handeling, maar ik ben echt de laatste die een schaap zal mishan delen." Omdat de moeders zo verzwakt waren, had Pille in het begin ook veel fleslammeren. „Er waren dage lijks vijftien vrijwilligers om de fles te geven. Die bleven natuurlijk niet 's nachts. Dan mocht de her der het doen. Als je met de laatste klaar was, kon je met de eerste weer beginnen. Het kwam voor dat ik om half een 's nachts voor het eerst wat at. Om vijf uur moest ik alweer uit de veren. Ik had het ervoor over omdat ik een gezonde kudde wilde opbouwen, ook toen mijn collega na een half jaar weg ging. Ik ben lang alleen ge weest, tot de huidige herder kwam. Geen wonder dat ik nog 4000 overuren en 65 verlofdagen heb staan. Het conflict is zo hoog opgelopen dat mij in december vo rig jaar is geadviseerd met ziekte verlof te gaan. Ik was helemaal op, ook omdat er voortdurend bezui nigd moest worden. Ze hebben daar een bezoekerscentrum ge bouwd, een glazen kot, wat nie mand wil huren. Het kost alleen maar geld. Plet kwam zelfs zo ver dat er geen brokken meer gekocht mochten worden. Maar dat gaat natuurlijk over mijn lijk. Je hebt een schaapskudde en daar zul je voor zorgen." Pille is ook verweten dat hij geen goed ambassadeur zou zijn. „El ders in Nederland gaan de herders om 10 uur weg en keren om vier uur terug. Dat zijn de beste tijden voor de fotoshoots. Maar ik ben geen clown." Bij zijn afscheid van het dorp haalde hij om 7 uur de schapen uit een kale wei. „Ze heb ben eerst drie uur gegeten en na dat we op dorp zijn geweest nog eens een paar uur. Het was fantas tisch, want Nisse, ook de jongeren, leeft heel erg met de kudde mee." Koen Pille is trots op de kudde die hij achterliet, maar vreest dat de bezuinigingen weer tot skeletten zullen leiden. „En tot een over werkte herder, want zij staat er al leen voor. Het bestuur zou het lef moeten hebben om de boeken open te gooien. Dan kunnen dona teurs zien wat er met hun centen is gebeurd. Zij zouden het beleid nog kunnen ombuigen." Een echte herder kent zijn schapen en wat belangrijker is, de schapen kennen de herder. Koen Pille: „Je leert de leidsters kennen, weet precies hoe je iets van ze gedaan kunt krijgen en zij richten zich helemaal op jou. Er zijn ook altijd bijzondere schapen bij, beesten die je moeizaam ter wereld hebt geholpen of waarmee je op een andere manier een band hebt opgebouwd. Zo is er een schaapje dat als lammetje last van myasis heeft gehad. Dat is een vre selijke ziekte waarbij larven van vliegen die eitjes leggen in de wol, zo'n schaap van buitenaf opvreten. Ik kwam na een kort verlof terug en zag meteen dat er beesten last van hadden; bij eentje was het al heel ver gevorderd. Ik heb dat lam meteen geschoren en met een pin cetje alle larven uit de wonden ge pikt, jodium erop en klaar. Dat schaap is nu al een paar jaar oud, maar ik kan niet bij de kudde ko men of ze komt aangehuppeld, snuffelt aan mijn broek, moet ge aaid worden en dan is het goed." „Met zo'n kudde bouw je een band op die heel sterk is. Ze is zo fel op de herder gericht, dat ik ze met één roep, ook zonder hond, van de ene kant van de dijk naar de andere kan krijgen. Het doet on gelofelijk pijn dat ik die mooie kudde niet meer zie." „Toen ik begin oktober bij de wei aankwam om ze op te halen, stormden ze na één roep het open hek uit. Misschien ook wel een beetje van de honger, maar ook om mij te verwelkomen." Leen, hier in de gezamenlijke huiskamer, is apetrots op de nieuwe woon voorziening. Op de achtergrond zitten Rianda en Johan. foto Leo Adriaansen door Rob Paardekaim OUD-VOSSEMEER - Dolgelukkig is Leen van Haaften met zijn nieuwe kamer in woonvoorziening De Eendracht in Oud-Vossemeer. „Ik ga hier nooit meer weg." De voorziening is onderdeel van De Schutse uit Kesteren. Dat is een reformatorische stichting die dagbesteding en woonvormen voor verstandelijk gehandicapten aanbiedt. Acht jaar geleden streek De Schutse neer in Oud-Vosse meer. Het begon met een tijdelijk dagactiviteitencentrum aan de Veerweg, maar in 2006 werd een prachtig nieuw onderkomen aan de Coentjesweg betrokken. „We hielden er toen al rekening mee dat er op termijn ook een woon voorziening zou komen", zegt Lianne Verkam man. „Alleen was niet duidelijk wanneer. Toen de vraag steeds groter werd, hebben we besloten die stap te zetten." Deze week is 'De Eendracht' offici eel geopend, maar de veertien be woners konden hun kamer begin oktober al betrekken. Beneden zit ten acht mensen die veel begelei ding nodig .hebben, terwijl op de eerste verdieping zes gehandicap ten wonen die behoorlijk zelfstan dig kunnen leven, uiteraard met een beetje begeleiding. Er is ook een logeerkamer, waar cliënten een tijdje kennis kunnen maken met zelfstandig wonen. Eén van de bewoners van de bo venverdieping is Leen van Haaf ten. Hij is blij met zijn nieuwe wo ning. „Ik woonde vroeger in Tho- len en moest elke dag met de taxi of de auto naar het dagactiviteiten centrum komen. Nu hoef ik alleen maar over te steken", vertelt hij. „Mijn kamer vind ik erg mooi. Ik heb zelfs een eigen badkamer." Leen woonde dus al op zichzelf, maar veel van zijn nieuwe huisge noten komen vanuit de thuissitua tie. „Het was wel even spannend", zegt Rianda Bliek. „Het is hier toch wel heel anders dan thuis." Om alles een beetje gemakkelijker te maken, mochten de bewoners hun kamer voor een groot deel naar eigen inzicht inrichten. „Ik heb mijn platenspeler meegeno men", stelt Johan Sinke tevreden vast. „En aan de muur hangen al mijn petjes." Op twee mensen na werken alle bewoners van De Eendracht in het naastgelegen dagactiviteiten centrum. Daar vermaken ze zich overdag met allerlei afwisselende klusjes, 's Avonds gaan ze naar de woonvoorziening. Daar eten ze sa men, waarna ze de stilte van de ei gen kamer opzoeken of juist de ge zelligheid van de gezamenlijke huiskamer. Daar kunnen ze onder meer kletsen of een spelletje spe len. „En de meisjes plagen natuur lijk", grapt Leen. „Zet dat maar in de krant, hoor!" YERSEKE - Toneelvereniging Kom t'r us ni kiek'n speelt zaterdag om 20.00 uur de klucht 'Veel Kabaal in Reimerswaal' in De Zaete in Yer- seke. Volgende week zaterdag doet ze dat nog een keer vanaf 19.30 uur. Dan is er bal na. 'Veel gegraai in de Oesterbaai' is de tweede klucht, die zaterdag 13 november vanaf 20.00 uur in De Wemel in Wemeldinge te zien is. foto Danny Jones 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49