Huurder krijgt stem in bouw Rijk kort Betho met 5 procent r ejvj 17 Batterij 18 en 19 INSPRAAK Woningcorporatie RWS laat in Goes-West huurders meepraten over ontwerp 20 en 21 GroenLinks ziet in plan algemeen bestuur einde van streekmuseum almanak Goes staat in top tien van duurste stadskantoren Donderdag 28 oktober 2010 door Frank Balkenende goes - Als je een nieuwbouwwo ning koopt, heb je als koper in vloed. Welke keuken wil ik, neem ik er een serre bij, of een extra lan ge garage? Een huurder mist die medezeggenschap. Althans, tot nu toe, want woningcorporatie RWS wil in Goes-West potentiële huur ders al in het ontwerpstadium mee laten denken. De RWS wil bij wijze van experi ment mogelijke toekomstige huur ders laten meepraten over hun woonwensen. „Dat is in de wereld van woningbouwverenigingen, tenminste als je praat over huur woningen, eigenlijk nog nooit ver toond. Waar je als koper meepraat en -bepaalt, moet je als huurder kant-en-klare woningen accepte ren of niet. Wij vinden het juist spannend om ook eens huurders na te laten denken over hun woon wensen en hoe ze die willen verta len", zegt Henk Bekker, sectorma nager woonservice bij de RWS. De corporatie neemt de proef op de som in Goes-West, waar de ko mende twintig jaar ruim vijfhon derd, overwegend naoorlogse, huurwoningen worden vervangen door nieuwbouw. Juist in die wijk lijkt het Bekker aardig om huur ders mee te laten praten. Gekozen is voor 25 geplande woningen aan de J. P. Coenstraat, tegenover de Zevenbladhof de eerste vervangen de nieuwbouw in de 'sloopwijk'. Daar staan nu duplexwoningen die volgend jaar tegen de vlakte gaan. De nieuwe huizen worden begin 2012 gebouwd. Dat betekent dat huurders een jaar voorberei ding krijgen. Bedoeling is een groepje van tien tot twaalf mensen toe te voegen aan het bouwteam. In samen spraak met een architect kunnen ze woonwensen verwezenlijken. Volgens Bekker gelden er in princi pe weinig beperkingen. De in houd van de woning en ook de in deling zijn bespreekbaar. „Als iemand graag een serre er bij wil, dan kan dat. Of een grotere badkamer, waarbij een slaapkamer wordt opgeofferd. Een andere wens kan een slaapkamer op de begane grond zijn." Dat kan ertoe leiden dat in het rij tje woningen, de ene groter wordt en de ander wat kleiner. Uiteraard moeten de woonwensen passen binnen de bouwkosten van de wo ning. „We gaan uit van normale huurprijzen, waarbinnen kan wor den gevarieerd. Dit wordt een be hoorlijke, maar wel leuke uitda ging voor ons." Potentiële huurders mogen meepraten over de inhoud en indeling van de bouw van 25 huurwoningen aan de J.P. Coenstraat in Goes-West. De RWS wil dat als één van de eerste woningcorporaties eens beproeven. foto Ronald den Dekker Gewezen herder luidt noodklok voor schaapskudde Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Het sociale werkvoorzie- ningsbedrijf Betho krijgt vanaf 1 ja nuari 700.00 tot 750.000 euro min der van de rijksoverheid. Dat is het gevolg van een landelijke bezui niging op de Wet Sociale Werk voorziening (WSW) van 120 mil joen euro. Elke sociale werkvoorziening in het land moet structureel zo'n vijf procent inleveren. De Betho heeft berekend dat de korting zo'n drie kwart miljoen euro scheelt op een begroting van 14 miljoen euro. Het sociale werkbedrijf voor de Beve- landen en Tholen zoekt nu koorts achtig naar mogelijkheden om die bezuiniging op te vangen. Beth o-directeur Ad Leenhouts zegt dat de winst die de Betho elk jaar maakt - zo'n drie tot vier ton - zal moeten worden benut om het ontstane gat te dichten. „Normaal gebruikten we die winst om vijf tien tot twintig mensen die op de wachtlijst staan, op eigen kosten te plaatsen. Dat kan vanaf 1 januari niet meer." Andere mogelijkheden om de be groting sluitend te krijgen, zijn extra opbrengsten behalen en in tern besparingen doorvoeren. „Bin nenkort hebben we daar een over leg over." De bezuiniging op de sociale werk voorziening komt nog van het in middels vertrokken demissionaire kabinet-Balkenende (met CDA en CU). Voor de WSW-bedrijven kwam die op de 'derde dinsdag van september' als van een 'don derslag bij heldere hemel', zegt Leenhouts. De nieuwe regering van CDA en WD, met gedoog- steun van de PW, heeft de maatre gel overgenomen. In dat kabinet zitten de ministers De Jager en Donner, die ook onder Balkenen de IV dienden. Volgens Leenhouts zal vanuit de WSW-koepel druk worden uitge oefend op de Tweede Kamer om de bezuiniging van 120 miljoen eu ro voor 2011 niet in één keer door te voeren, maar uit te smeren over meerdere jaren. „Wij willen een ge faseerde invoering, maar onder wijl maken we natuurlijk een plan om 1 januari goed beslagen ten ijs te komen. Je moet mee in die be zuiniging, of je wilt of niet." Accountants- en Adviesgroep Rijkse Vrijdag 29 oktober zijn al onze vestigingen (Middelburg, Vlissingen, Serooskerke, Goes en Zierikzee) in verband met een personeelsreis gesloten. Tip? redactie@pzc.nl goes - De Goese fractie van Groen Links vreest dat verhuizing en op splitsing van Historisch Museum De Bevelanden het einde inluidt van dit streekmuseum. De fractie voelt zich 'overvallen' door het persbericht van het algemeen be stuur van de gemeenschappelijke regeling voor de musea in Goes en Kapelle. Daarin staat dat het rau- seum verhuist naar een toekom stig gebouw van Stoomtrein Goes-Borsele. Een deel van de col lectie kan worden geëxposeerd in het oude stadhuis. Ook moet het museum zich specialiseren in kle derdracht textiel. GroenLinks vindt dat het leegstaande ABN Amro-pand aan de Singelstraat als locatie moet worden bekeken. Tygo van ruim 2,5 jaar uit 's-Graven- polder mag graag in de tuin spelen. Vermoedelijk is het ventje een bio loog in de dop, want hij stelde zijn moeder al ontdekkend allerlei vragen over de bloemen, de planten en de in secten. Zij gaf hem geduldig uitleg overal- les wat haar zoon wilde weten, want je kunt nooit genoeg kennis hebben. Op een gegeven moment ontwaarde Tygo echter een dode kikker. Op dat moment werd ook meteen duidelijk dat behalve een toekomst als bio loog, ook nog wel eens een mooie car rière in een technisch vak voor Tygo in het verschiet zou kunnen liggen. „Kijk mama, een kikker. Die doet het niet meer, daar moeten nieuwe batte rijtjes in!" van de Zeelandbrug komt. Thea Laban kwam na de gemeen- gezichtsverlies te lijden, heb ik te- tels in de raad. ruimte geschikt is, verhuizen we."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45