den Dool blijft een mysterie afgeschermd van verder onderzoek zeeland 13 Debat: 10 miljoen of 3,5 ton? Hedwige blijft op agenda De weduwe van Ad van den Dool uit Kattendijke zit opnieuw vast in verband met de mysterieuze dood van haar man in maart 2009. Buurtbewoners kunnen zich maar moeilijk iets bij commentaar Rutte soepel door arrestatie van weduwe Krantenarchief PZC digitaal toegankelijk donderdag 28 oktober 2010 foto RonaBd den Dekker zegt een bewoonster van de Striep- hoekstraat. „De periode direct na haar eerste aanhouding dacht ik er wel eens aan, maar na.verloop van tijd niet meer. Daarom schrok ik ook van de nieuwe arrestatie. Zou er dan echt wat aan de hand zijn? Ik kan het mij moeilijk voorstel len. Dit bedenk je ook niet in een klein dorp, het is toch meer iets voor de grote stad? Heel veel con tact had ik de afgelopen anderhalf jaar niet met haar, maar een praat je of een groet zat er altijd wel in." De man die op verzoek van de po litie op het hondje van de wedu we past, durft zich stelliger uit te spreken. „Hebben ze bij de politie niets beters te doen? Nu wordt ze nog dertig dagen vastgehouden, omdat er sprake zou zijn van vluchtgevaar. Dat is toch onzin? Ze heeft hier gewoon anderhalf jaar gewoond! Er is in Kattendijke volgens mij niemand die denkt dat zij hem iets heeft aangedaan. Wij zorgen voor haar hondje, want als-buurtbewoners ben je er toch om elkaar te helpen?" Een an dere buurtbewoner heeft wél twij fels. „Ik vind het maar een heel ei genaardig zooitje. Ik kende Ad wel. Aardige man, ik kwam hem vaak tegen tijdens onze rondjes met de honden. Na zijn dood liep zijn vrouw met de hond, maar haar groette ik niet. Daar had ik geen behoefte aan. Natuurlijk wordt er nu in het dorp over haar gesproken. Het schijnt dat ze een harde mentaliteit heeft. Tja, ze komt van achter het IJzeren Gor dijn hè. Elk land heeft zo zijn ei gen mentaliteit", refereert hij aan haar Russische afkomst. Uiteraard is de arrestatie in het dorp onderwerp van gesprek, maar vrijwel alle inwoners hou den zich op de vlakte. OfJ zoals een buurtbewoner het verwoordt: „Zolang de rechtbank in Middel burg haar niet heeft veroordeeld, doen de inwoners van Kattendijke dat ook niet. Ik heb nog niemand horen zeggen: ze zal het wel ge daan hebben." dat is, zegt het OM ook niet) mag inhoudelijk niets over de zaak naar buiten brengen. De Middelburgse strafpleiter Eduard Smit heeft vaker met dit bijltje ge hakt en legt uit wat het betekent om in afzondering in een cel te worden gezet. „Iemand voor de tweede keer vast zetten, is mogelijk wanneer er ste vige, nieuwe verdenkingen ont staan, die een ander licht op de zaak werpen dan er was op het moment dat zij uit de vorige vrij heidsneming werd ontslagen. Er MIDDELBURG - Het krantenarchief ban de PZC komt mogelijk digitaal beschikbaar. De provincie zou de helft van de drie ton die dat kost voor zijn rekening willen nemen. „Het is ontzettend bijzonder dat de PZC toestaat dat alles gedigitali seerd wordt zonder copyrights", zei gedeputeerde Harry van Wave- ren gisteren. „Er komt dan een enorme hoeveelheid cultuurge schiedenis beschikbaar. Dat soort informatie wordt ontzettend veel geraadpleegd." Bijkomend voordeel van digitalise ring van de kranten is dat er ruim te in de Zeeuwse Bibliotheek vrij komt. moeten stevige, extra aanknopings punten zijn opgedoken." Zoals? „Dat kunnen bijvoorbeeld tapge sprekken zijn of getuigenverklarin gen van personen die haar iets heb ben horen vertellen. Nieuw DNA- materiaal of belastende vingeraf drukken kun je eigenlijk niet ver wachten na anderhalfjaar. Hoewel je dat met de voortschrijdende techniek ook weer niet moet uit sluiten." Is het gebruikelijk dat een verdachte in beperking wordt gezet „Dat zij 'slechts' dertig dagen in voorlopige hechtenis is genomen, is een aanknopingspunt dat ze nog midden in het onderzoek zit ten. Anders zou bij een dergelijke verdenking gelijk negentig dagen gevorderd worden. Dat is tegen woordig de gangbare termijn. Een verdachte in beperking plaatsen is een maatregel die buitengewoon vaak wordt toegepast. Dat moet voorkomen dat zij het verdere on derzoek zou kunnen beïnvloeden, of zelf beïnvloed zou kunnen ra ken door mensen om haar heen. Dit versterkt het idee dat ze nog volop met het onderzoek bezig zijn en verdenkingen nog niet kun nen omzetten in concreet bewijs. Dat zou mij in dit stadium althans verbazen." De doodsoorzaak van het slachtoffer staat formeel nog steeds niet vast. Maar na anderhalf jaar mag je er toch wel van uitgaan dat het geen natuurlijke dood was en er dus wel sprake van een misdrijf moet zijn? „Dat vermoeden ligt voor de hand. Dit alles moet een gegronde basis hebben." door Nadla Berkelder MIDDELBURG - Makkelijk schuiven met miljoenen en langdurig discus siëren over 'slechts' drie ton: het contrast viel sommige leden van de provinciale commissie financi ën gisteren ook op. De politici maakten weinig woor den vuil aan de 4,2 miljoen extra voor de N57, de 10,3 miljoen meer voor de Sluiskiltunnel en de strop van 7,3 miljoen euro die de provin cie lijdt als gevolg van dubieuze be leggingen bij de failliete Ameri kaanse belegger Lehman Brothers. Ze stonden wel langdurig stil bij de smeekbede van de directeur van de Zeeuwse Bibliotheek. Die vroeg de bezuiniging van 1,2 mil joen op zijn instelling met drieën halve ton te verlagen; een verzoek waar in elk geval een aantal frac ties wel gevoelig voor leek. De extra miljoenen voor de N57 moeten niet gezien worden als te genvaller, zei gedeputeerde Kees van Beveren (CDA). „Want die hadden we al geraamd in de begro ting." De provincie stond garant voor financiële tegenslagen bij de aanleg van de weg over Walche ren. Aan die belofte wordt men nu door Rijkswaterstaat gehouden. De strop met de Amerikaanse be legging kost de provincie jaarlijks ruim vier ton aan rente. Maar de ruim tien miljoen euro die extra nodig is voor de Sluiskiltunnel ver dient de provincie weer terug door langer tol te heffen in de Wes- terscheldetunnel. „Een kwestie van krap een halfjaar", zei Van Be- veren. „We hebben vandaag gesproken over ruim drie ton", merkte SGP- Statenlid Ad Dorst op. „En nu gaat het over tien miljoen, zonder te zeggen dat we die er zomaar even doorfietsen, maar met die tien mil joen euro kunnen we ontzettend veel andere dingen doen." Voor de bouw van de Sluiskiltunnel kwa men uiteindelijk twee inschrijvin gen van aannemers binnen. Eén daarvan viel af omdat die te ver bo ven het budget was. Bam-TBI gaat de tunnel nu bouwen. De tunnel is een half jaar later dan gepland klaar. Uit de eerste confron tatie tussen het kabi- net-Rutte en de Ka mer vloeit geen bloed. Premier Mark Rutte bleef gisteren opvallend gemak kelijk overeind. Alleen over de dubbele paspoorten liet hij zich bijna klem praten. Rutte gaat soepel in op de vra gen van de oppositie. Hij is qua helderheid een verademing ten opzichte van zijn voorganger. Rutte schroomt niet om de gro te tegenstellingen tussen zijn coalitie-plus en de rest te bena drukken. Hij legt uit wat de ver schillen zijn en hoe hij daar overheen stapt. Rutte benoemt de zaken waar aan hij niet kan tornen omdat de PW het niet wil, het zoge noemde 'gesloten terrein'. Hij is ook duidelijk over de positie van Geert Wilders, waarmee hij wekelijks zal overleggen en die dus tamelijk dominant op de achterbank zit. De conclusie van dit openings debat is dat beide heren zich geen politieke zorgen hoeven te maken. Zolang ze dezelfde kant uit willen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet blijft zoe ken naar alternatieven voor het on der water zetten van de Zeeuwse Hedwigepolder. Het kabinet gaat daarover overleggen met de Vlaam se en de Belgische regering. Premier Mark Rutte zei dat giste ren in het debat over de regerings verklaring. Hij ontkende de stel ling van Marianne Thieme (Partij voor de Dieren) dat het in strijd is met de met Vlaanderen gesloten Scheldeverdragen. Daarin is onder andere verdieping en natuurcom pensatie opgenomen. „Ik hou me aan het verdrag, waarin staat dat partijen bij elkaar te rade kunnen gaan bij nieuwe inzichten. Wij vin den het noodzakelijk te kijken naar alternatieven." Thieme vroeg er naar omdat Rutte haar dinsdag schriftelijk onduide lijk had geantwoord. In het debat zei minister-president Rutte ook dat er geen publiek geld wordt gestoken in de bouw van een nieuwe kerncentrale. Dat geldt ook voor het verzekeren van risi co's, verzekerde Rutte in een debat met Femke Halsema (Groen links). Of het Rijk wel publiek geld wil steken in bijvoorbeeld de opslag van kernafval liet Rutte in het midden. Energiebedrijf Delta is niet onder de indruk van de uit spraak van Rutte, zegt woordvoer der Mirjam van Zuilen. „Het ligt er maar aan wat je verstaat onder publiek geld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3