inventaris van de watersport' zeeland21 Podium Reimerswaal Ondernemer ziet af van wordt minder gekort plan tuktuks in Veere Ook Van Amstel draaide aan het grote wiel Vlaggen in top Door sluizen, watertunnels en een waterlift Zeeheld jan van Amstel Nieuw pand voor Jamin in Goes donderdag 28 oktober 2010 s Op de Jan van Amstel van Ben Schot wapperen al tijd twee vlaggetjes. Het vaantje van de Watersport vereniging Zlerikzee, waarvan hij al ruim dertig jaar lid is. En het doek van Oosterscheidejachtwerf Bru waar hij zijn schip onderhoudt. Twee jaar nadat hij op zijn 65e de Gillesevlet Jan van Amstel kocht, maakte Ben Schot uit Zierik- zee met dit schip de grote reis die hij daarbij voor ogen had. „Ik wil de naar Basel, waar ik vroeger vaak kwam toen ik als kapitein op een binnenschip voer." De vrijgezel maakte de reis met Ria en Tonnie Schiettekatte, die meevoeren op hun schip de Mis tral. Tijdens de drie maanden du rende vaartocht door België, Frank rijk, Duitsland en Zwitserland pas seerden beide schepen 507 sluizen, 15 watertunnels en een waterlift. „We voeren in een waterbak die 4800 meter omhoog werd geta keld." In Basel bezocht Ben de ha ven en gebouwen van de firma waarvoor hij vroeger werkte. „Aan de stamtafel van het café kwam ik zelfs bekenden tegen. Het was een geweldige reis." Ben Schot: „Ik kocht de Jan van Amstel omdat ik na mijn pensioen een paar lange reizen wilde maken." Of hij ook een blauw geruite kiel droeg is niet bekend, maar feit is dat de zeeheld Jan van Amstel in de Gouden Eeuw sa men met Michiel de Ruyter ten strijde trok op zee. In 1658 voerde hij het bevel over de Hilversum, een van de 24 sche pen die onder aanvoering van De Ruyter naar Portugal voeren, waar mee Nederland in oorlog was. Een jaar later voer Van Amstel als com mandant van de Provinciën naar Zweden om, onder bevel van Michiel de Ruyter, strijd te leveren in de Zweeds-Nederlandse oorlog. In 1669 raakte hij zwaargewond op de Middellandse zee waar hij Ne derlandse koopvaardijschepen be schermde tegen Barbarijnse zee rovers. Van Amstel overleed dat zelfde jaar, maar zijn naam leeft onder andere voort op het schip foto Izaak Verkeste van Ben Schot. In de kajuit van Ben Schot zijn schip hangt een lijstje met een gouden rand waarin het portret Jan van Am stel is te zien en feiten zijn te lezen uit de levensge schiedenis van deze Nederlandse zeeheld uit de 17e eeuw. roeiboot die hij persoonlijk op knapte. „Ik viste er mee op de Oos- terschelde." In de loop van de jaren maakte dit recreatievaartuig plaats voor res pectievelijk een oude bakdekkrui- ser, polyester kruiser en een ijze ren provincie werkvlet. Tegen woordig is Ben de trotse eigenaar van een Gillesevlet van 8.60 meter lang en 3.20 meter breed met een grote kajuit en een 38 pk BMC die selmotor. „Ik kocht haar drie jaar geleden omdat ik na mijn pen sioen een paar lange reizen wilde maken." Het schip heette bij aankoop reeds Jan van Amstel, naar de Neder landse zeeheld, die in de 17e eeuw met Michiel de Ruyter actief was in zeeslagen. „Ik wist niet wie Jan van Amstel was maar, door mijn diensttijd bij de marine, kende ik de naam wel. Die had een fregat dat zo heette." Inmiddels weet Ben alles over de scheepscomman- dant, wiens levensgeschiedenis in gelijst in zijn kajuit hangt. „Jan van Amstel is een toepasselijke naam voor mijn schip, omdat ik mijn diensttijd bij de marine niet had willen missen. Ik deed de duikopleiding en leerde mariniers op het strand te droppen met lan- dingsboten. Het was een geweldi ge periode." door Luc Oggel KRUININGEN - Podium Reimers waal kan de komende jaren weer vooruit. Met uitzondering van de SGP is de gemeenteraad akkoord gegaan met een voorstel om min der fors te bezuinigen. Daardoor kunnen weliswaar minder voor stellingen worden geregeld, maar wel genoeg om nog een afwisse lend programma te kunnen bie den. Feitelijk heeft het Podium zichzelf gered door de aanvankelijke woe de over de bezuiniging om te zet ten in een eigen voorstel om met minder geld vanuit de gemeente toch door te kunnen. Die houding kon deze week tijdens de besluit- raad over de begroting 2011-2014 bij de meeste fracties op sympa thie rekenen. CDA en PvdA stel den in een amendement dan ook voor het plan van het Podium Rei merswaal over te nemen en de be zuiniging bovendien pas vanaf 2012 te laten ingaan. Programmeur Jacques Boonman toonde zich gelukkig met het raadsbesluit. Nu is het nog afwach ten of het kabinet de voorgeno men btw-verhoging op podium kunsten doorvoert. Daar is veel protest tegen en zou ook voor het Podium een flinke tegenvaller zijn. VEERE - Komend toeristenseizoen zal er geen tuktuk-taxi rijden in Veere. De plannen van de Terneu- zenaar Leo Eggebeen om een een dergelijke taxiservice op te zetten zijn door hem definitief naar de prullenmand verwezen. „Uit de proefritten die ik met de tuktuk heb gereden, bleek dat toe risten het wel erg leuk vonden, maar er geen gebruik van maak ten. Ze hebben allemaal een fiets bleek al snel. Helaas voor mij. Ik heb de tuktuk inmiddels verkocht. Ik denk niet dat het gaat werken. Je kunt een tuktuk wel gebruiken voor bruiloften en partijen of in een grote stad, maar als taxi in een toeristengebied werkt het niet. Jammer, maar het is niet anders." Eggebeen wilde met zijn mi ni-voertuigje toeristen vervoeren over relatief korte afstanden, bij voorbeeld van de camping naar het strand. Hij zou onder de noe mer Tuktuk Walcheren van april tot september gaan rijden in de Veerse kernen Domburg, Westka- pelle en Zoutelande. Het college van B en W van Veere gaf Eggebeen in augustus toestem ming om zijn taxiservice op te zet ten. De Terneuzenaar haalde zijn tuktuk afgelopen zomer uit Thai land en paste het voertuigje aan voor de Europese markt. GOES - Het is wennen; na meer dan een halve eeuw moet Goes het even zonder Jamin stellen. De snoepwinkel in de Lange Kerk straat is met de grond gelijk ge maakt om plaats te maken voor nieuwbouw. De bedrijfsleider hoopt half januari weer open te kunnen. De nieuwe winkel wordt iets smaller. Biezelingsestraat 102, Kapelle Telefoon 0113-342383

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39