Na het zand komt nu het beton 'Riool blijft overlopen in Oosterland' Gemeente draagt bij aan onderhoud kerken 181 Nieuwe editie gospelimpuls staat op stapel Schouwens oudste wordt 106 jaar donderdag 28 oktober 2010 door Ton van den Nouweland In het hart van de Tweede Maas vlakte rijden betonwagens af en aan. De bouw van een kleine twee kilometer kademuur voor RWG (Rotterdam World Gateway) is in volle gang. Het bouwproces vindt plaats in de vorm van een soort treintje. Aan de voorkant begint het bouwproces met het graven van sleuven voor de diepwand en als laatste worden de bolders geplaatst waar straks de trossen van de schepen aan vast worden gemaakt. RWG bouwt in de Amaliahaven een containerterminal van 1250 meter waar de allergrootste zeeschepen terecht kunnen. Niet alleen de huidige generatie schepen, maar ook de toekomstige reuzen want de haven wordt geschikt voor schepen die tot twintig meter diep steken (nu is dat nog vijftien meter). Voor schepen van die omvang zijn zware kademuren noodzakelijk. De L-vormige betonnen construc tie is 38 meter hoog en ruim een meter dik. Om de enorme krachten die daar straks op los worden gelaten te kunnen opvangen is de constructie versterkt met grote stalen palen. Deze man ier van bouwen is een inmiddels beproefde methode. Nu de bouw nog in volle gang is, is goed te zien hoe groots de haven kade wordt. Straks - als alle beton is gestort - wordt de diepe geul wat nu nog de bouwput is weer dichtgemaakt en verdwijnt het overgrote deel van de constructie uit het zicht. Bovenop de contruc- tie voor de kademuur komen-de kranen voor de containerterminal van RWG. Als alles volgen planning verloopt, is de kade komend voorjaar klaar. Daarna kan RWG beginnen met het inrichten van het terrein. In het verlengde van de kade voor de grote zeereu zen bouwt RWG ook een kade van 650 meter voor binnenvaart en kleine containerschepen. Als de kademuren bij RWG klaar zijn, gaat de bouwer verder aan de overkant van de Amaliahaven met de kademuren voor APM Termi nals, de tweede containerterminal op de Tweede Maasvlakte. Deze terminal is - wat grootte betreft - vergelijkbaar met RWG. OOSTERLAND - Volgens Rinus Bra- ber aan de Lange Achterweg in Oosterland voldoet de riolering in dit deel van het dorp nog steeds niet. Braber tekende daarom bezwaar aan tegen het herziene bestem mingsplan bebouwde kom en stuurde een brief naar de gemeen teraad, waarin hij meldt de ge meente aansprakelijk te stellen voor eventuele schade. „Ik voel me in de steek gelaten en totaal gene geerd," zegt Braber. „Bij vijf milli meter regenval komt het water al omhoog uit de putten. Ik heb het nieuwe plan Boogert bekeken. Daar staat geen riolering ingete kend. Op mijn vraag waarom niet, heb ik nog steeds geen antwoord gekregen." Wethouder Wim Stouten weer spreekt dat Braber overlast heeft. „In het voorjaar is de riolering in die buurt helemaal opnieuw aange legd." Maar Braber meldt in zijn brief aan de raad dat op 13 en 23 augus tus de straat blank heeft gestaan. Op de 23ste zelfs twee keer. Bij ie mand in de S.M. Loncquestraat zou toen het water in de wc-pot omhoog zijn gekomen, terwijl de bewoner er nog op zat. Braber houdt al twee jaar vol dat de capaciteit van het Oosterlandse rioleringsnet te gering is. door Joeri Wisse zierikzee - De gemeente Schou wen geeft dit jaar ruim 8.000 euro subsidie uit aan het onderhoud aan monumentale kerken op het eiland. Eigenaren van kerken en kastelen kunnen subsidie aanvragen voor onderhoudskosten. Voorwaarde is wel dat het gebouw vermeld staat in het monumentenregister. De ge meente Schouwen-Duiveland be taalt 25 procent van de kosten, ech ter tot een maximum van 1135 eu ro per gebouw. Alleen de Corne- liuskerk van Noordwelle bleef in 2009 onder dit maximum en krijgt zo'n 350 euro subsidie van de gemeente. Alle andere kerken die subsidie over het onderhoud in 2009 heb ben aangevraagd, krijgen dus 1135 euro. Dat zijn de Adriaanskerk van Dreischor, de Driekoningenkerk te Noordgouwe, de Nieuwe Kerk en de Gasthuiskerk in Zierikzee, de Nicolaaskerk van Brouwershaven en de dorpskerken van Haamstede en Renesse. Voor de meeste kerken is de 1135 euro maar een fractie van de totale onderhoudskosten in 2009. Die va riëren van ruim 5.000 euro voor Dreischor tot 40.000 euro voor de kerk van Haamstede. 1AH Burgh mag niet groter 2. Dreischor verliest dorpskruidenier 3. Paulusma in de Boswachterij (foto) TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Twee jaar geleden is de aanleg van de Tweede Maasvlakte begonnen. Waar toen de zee nog vrij spel had, ligt nu een grote zandvlakte met insteekhavens. Het grove werk is klaar, al varen de hopperzuigers voorlopig nog wel heen en weer om ook de laatste klussen te klaren. Aan de noordkant van het nieuwe havengebied wordt nu gebouwd aan de zeewering. In de Amaliahaven - in het hart van de Tweede Maasvlakte - wordt gebouwd aan de kademuren voor de eerste containerterminal. De zuidzijde van de Tweede Maasvlakte wordt tegen de zee beschermd met een nog aan te leggen duingebied en strand. Daar zullen straks ook de recreatiemogelijkheden komen De aanleg van de Tweede Maasvlakte loopt volgens de projectorganisatie goed op schema. Over drie jaar worden de eerste containers overgeslagen. burgh-haamsteoe - Dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede staat zaterdag in het teken van de Gos pelimpuls. Na het succes van de eerste twee uitvoeringen in 2005 en 2008 is geprobeerd om een ge varieerd programma op poten te zetten. Deelnemers van de derde editie van de gospelimpuls Schou wen-Duiveland zijn The Message uit Bruinisse, Laetare uit Burgh-Haamstede en Together uit Nieuwerkerk. Zowel het ope ningsnummer als de afsluitende fi nale worden gezamenlijk door alle koren gezongen. De gospelimpuls begint om 19.30 uur. Kaarten be stellen kan via www.gospelimpuls- schouwenduiveland.nl. burgh-haamstede - Ze genoot gis terochtend van haar marsepeinge bakje en tegen een citroenjenever tje zegt ze ook nog steeds geen nee. Mevrouw C. Vasseur-Van Dale vierde gisteren haar 106de verjaar dag in verzorgingshuis Duinoord in Burgh-Haamstede. De jarige werd geboren in café Du Commerce (het latere Hemelse Vrede) in Cadzand. Voor het werk van haar man verhuisde ze naar Schouwen-Duiveland, waar ze - ook na het overlijden van haar echtgenoot - tot haar 96ste zelf standig woonde. Mevrouw Vasseur is met haar 106 de oudste inwoner van Schou wen-Duiveland. Oudste vrouw van Zeeland is mevrouw Adriana Lunstroo-Van Zanten uit Yerseke. Zij is 106 jaar en 325 dagen. Mevrouw J. C. Vasseur archieffoto Dirk-Jan Gj'eltema harde zeewering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36