bij Feyenoord 25 PSV op halve kracht voorbij Vitesse Vitesse-baas Zjordania kiest voor onervaren trainer Albert Ferrer El Hamdaoui leidt Ajax met twee juweeltjes van doelpunten naar zege Bijna volle Kuip donderdag 28 oktober 2010 De Kuip stroomde gisteravond bijna helemaal vol. Op het degradatieduel tussen Feyenoord en VW-Venlo kwamen maar liefst 43.000 toeschouwers af. Het publiek ging negentig minuten lang massaal achter de ploeg van Mario Been staan. Drie dagen na de beschamende verto ning in Eindhoven, wint Feyenoord met 3-0 van VW-Venlo. Verslag van een bijzondere avond. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Het is een andere avond dan eerdere avonden in de Kuip. Niet alleen omdat de 10-0-nederlaag tegen PSV nog na dreunt, maar vooral vanwege het aangepaste protocol. Eén keer per seizoen willen de supporters van Feyenoord hun overleden kamera den eren en laat daar nu juist het duel met VW voor te zijn uitge zocht. En dus klinken niet de tradi tionele pauken als de twee ploe gen de spelerstunnel uitkomen, maar een indringend lied dat ook op een begrafenis kan worden ge bruikt. De harde kern ontrolt een span doek met de beeltenis van zeven overleden Feyenoord-fans. Aan de andere kant van het stadion volgt vanaf het dak een kleine vuur werkshow, die nog niet ten einde is als scheidsrechter Ed Janssen het duel op gang fluit. Op dat mo ment is al lang duidelijk dat de na genoeg uitverkochte Kuip - op de paar honderd VW-fans na - als één blok achter Feyenoord staat. 'Onvoorwaardelijke steun, onvoor waardelijke liefde' luidt de tekst op een immens spandoek. Alleen in minuut twaalf - het rug nummer van Het Legioen - is het muisstil, opniéuw als eerbetoon aan de overleden kameraden. Daar na volgt meteen weer een, orkaan van geluid, om de spelers van de gevallen topclub een duw in de rug te geven. Op het veld zien de fans weer de bekende gezichten. Het is dat de geschorste Keivin Leerdam is vervangen door Bruno Martins Indi, anders zou het 'ne ver change a losing team' zijn ge weest. Vanaf de tribune zien de voormalige routiniers Giovanni van Bronckhorst en Roy Makaay hoe de inzet van Feyenoord aan doenlijk is. Maar het voetbal laat te wensen over. Opnieuw valt wei nig lijn in het spel van de Rotter dammers te ontdekken. In het duel tussen de nummers vijftien (Feyenoord) en zeventien (VW) wachten de bezoekers rustig af De Limburgers krijgen zelfs de beste kansen tegen de onzeker ogende defensie van Feyenoord. Ruim drie dagen na het absolute dieptepunt in de clubgeschiedenis hoopt iedere Feyenoorder vurig op de eerste tekenen van herstel. Zonder de geblesseerden Fer, Vlaar, Fernandez en Tomasson blijft Feyenoord worstelen. De laat ste zes competitieduels hebben één schamel punt opgeleverd. Het duel met VW zou alleen van wege het zware programma van de komende weken al drie punten op moeten leveren. Alleen zit het Feyenoord kort na rust niet mee. "Georginio Wijnaldum denkt na 51 minuten de 1-0 binnen te koppen, maar zijn inzet wordt vanachter de lijn weggehaald door Josué. De assistent, die op de achterlijn staat, ziet het niet en dus richten de fans van Feyenoord hun pijlen op scheidsrechter Janssen. De verwensingen aan het adres van Janssen verstommen dankzij Wijnaldum, die een heerlijke pass van Karim El Ah mad i met een lob afrondt. Om het nog even span nend te houden stuitert de bal wel pas na het raken van de onderkant van de lat tegen het net (1-0). In de slotfase maken André Bahia en opnieuw Wijnaldum er nog 3-0 van. Mario Been haalt opgelucht adem, want na een meeslepende avond is de druk er af. Al is het dan maar voor even. ARNHEM - PSV heeft zonder noe menswaardige inspanningen Vites se verslagen. Drie dagen na de monsteroverwinning op Feye noord (10-0) pakte de koploper van de eredivisie op halve kracht drie punten in het Gelredome: 0-2. Weer was het Jonathan Reis die PSV op het goede spoor zette. Trai ner Fred Rutten gaf in Arnhem een duidelijk signaal af door Reis te laten starten. De getalenteerde Braziliaan begon het seizoen als derde keus, maar heeft de afgelo pen weken snel promotie ge maakt, vooral dankzij zes doelpun ten in de voorgaande drie wedstrij den. Reis profiteerde van de schorsing van Marcus Berg, die vier duels vanaf de tribune moest bekijken. De Zweedse huurling van Hambur ger SV was gisteren weer beschik baar, maar constateerde tot zijn te leurstelling dat hij in de pikorde voorbij is gestreefd door Jonathan Reis. De Braziliaan steekt in bloedvorm. Reis weet het doel vanuit alle hoe ken en standen te vinden en be wees dat ook in het Gelredome. Het begenadigde talent opende na ruim een halfuur de score door de bal uit een voorzet van Balazs Dz- sudzsak feilloos in de verre hoek te koppen: 0-1. PSV was tot dat moment nog nau welijks gevaarlijk geweest. Ibrahim Afellay, die al vroeg in de wed strijd geel kreeg voor een harde overtreding op Nemanja Matic, had doelman Eloy Room een keer getest met een schotje vanaf de rand van het strafschopgebied. De aanvoerder van PSV werd overi gens later in de eerste helft 'terug gepakt' door Matic en verliet kort na rust aangeslagen het veld. Tegen PSV strandden de aanvallen van de thuisclub steeds in goede bedoelingen. Spits Lasse Nilsson kwam een keer in kansrijke positie maar zijn schot werd gepareerd door doelman Andreas Isaksson. De Eindhovenaren beslisten de wedstrijd na exact een uur voetbal len. Jeremain Lens werd in het strafschopgebied gevloerd door Alexander Büttner, Dzsudzsak be nutte de door scheidsrechter Pie- ter Vink toegekende strafschop: 0-2. PSV kon daarna zijn krachten spa ren voor de topper tegen lands kampioen FC Twente. door Gerard Borgman en Egbert van der Weerd ARNHEM - Vandaag worden in het Gelredome in Arnhem Albert Fer rer en Stanley Menzo gepresen teerd als het nieuwe trainersduo van Vitesse. Ferrer, oud-speler van Barcelona en Chelsea, debuteert in Arnhem als hoofdcoach. Stanley Menzo legde gisteren zijn werk bij Cambuur-Leeuwarden neer. Hij wordt de assistent van de Cata laan. Ferrer (40), de gewezen rechts back van FC Barcelona en Chelsea, stopte in 2003 met voetballen. Daarna was hij analyticus op televi sie en volgde hij samen met Barce lona-trainer Pep Guardiola de trai nerscursus in Spanje. Het aantrek ken van de als trainer onervaren Ferrer past bij de eerdere acties van Vitesse-baas Merab Zjordania. De Georgische clubeigenaar stelde bij zijn presentatie in het GelreDo- me dat hij binnen drie jaar kam pioen wil worden met Vitesse. Maar het wordt steeds duidelijker dat de Arnhemse club een oplei dingscentrum is voor jong talent. In de voorbije transferperiode haal de de Georgiër negen spelers naar Arnhem, vooral jonge talenten. Nu krijgt dus ook een jonge trai ner de kans zich te ontwikkelen bij Vitesse. En niet voor niets heeft Zjordania vanaf het begin ge steld dat hij veel geld wil investe ren in het optimaliseren van de jeugdopleiding en bijbehorende ac commodatie. Met Ferrer heeft Zjordania zoals verwacht een trainer aangetrok ken uit zijn eigen circuit. Ferrer hield na zijn actieve loopbaan con tact met mensen bij Chelsea, de club van Zjordania's vriend Ro man Abramovitsj. Bovendien past de voetbalopvatting van Ferrer bij die van Zjordania. Ferrer ging op 13-jarige leeftijd naar de jeugdoplei ding van Barcelona. Bij de Cata laanse club maakte hij onderdeel uit van het Dream Team van trai ner Johan Cruijff, dat in 1992 met alom geprezen voetbal de Europa Cup I won. Zjordania is altijd een grote fan ge weest van Cruijff en de op aanval lend en attractief voetbal gestoelde Hollandse school. Ferrer is als voet baller opgegroeid met deze manier van denken. Met die bagage mag hij nu in Arnhem aan een team gaan bouwen. Daarbij krijgt hij hulp van Menzo (47), die gisteren per direct opstap te als hoofdtrainer bij Cambuur Leeuwarden. Vitesse wilde giste ren geen reactie geven op de komst van Ferrer en Menzo. Van middag worden beide trainers ge presenteerd in GelreDome. „Ik verlaat niet, zoals mensen sug gereren, een zinkend schip", zei Menzo, die met Cambuur een te leurstellende seizoensstart door maakt. „Het schip ligt voor anker, dat anker hoeft alleen nog gelicht te worden." Menzo werkte twee jaar lang als hoofdtrainer van Cam buur Leeuwarden en was twee sei zoenen geleden dicht bij promotie met de Friezen. Roda JC nam in het beslissende duel de strafschop pen beter. Assistent-trainer Alfons Arts zal voorlopig de leiding bij het eerste elftal van Cambuur over- AMSTERDAM - Mounir El Ham daoui verlengde gisteravond tij dens de thuiswedstrijd van Ajax te gen sc Heerenveen zijn abonne ment op wonderschone treffers. De topschutter van de Amsterdam se club had met twee 'juweeltjes' een groot aandeel in de verdiende zege: 3-1. Ajax startte voortvarend en kwam op voorsprong na een geniale inge ving van Mounir El Hamdaoui. De spits zag in de elfde minuut dat keeper Kevin Stuhr Ellegaard zo'n 5 meter voor zijn doel stond. Hij riep voor het eerst op de avond herinneringen op aan Dennis Berg kamp toen hij de bal met veel ge voel over de Deen stiftte (1-0). Uitgerekend Maarten Stekelenburg en Luis Suarez, vaak de uitblinkers bij hun club, mochten zich aanre kenen dat Ajax niet met een voor sprong mocht rusten. De keeper van het Nederlands elftal bleek vlak voor de ontmoeting met sc Heerenveen voldoende hersteld van een knieblessure. Hij verliet na 24 minuten onnodig zijn doel en kon vervolgens niet meer voor komen dat Bas Dost op aangeven van Roy Beerens gelijkmaakte (1-1). Luis Suarez miste voor rust drie goede mogelijkheden op 2-1. Hij schoot naast, raakte de lat en stuitte van dichtbij op doelman Stuhr Ellegaard. De aanvoerder van Ajax steekt al weken niet in zijn beste vorm. Hij opende de competitie met zes doelpunten in drie wedstrijden veelbelovend. Suarez, die twee weken geleden nog met de nationale ploeg van Uruguay naar Indonesië en China reisde, trof in de volgende zes ere divisieduels slechts eenmaal doel. Het tweede doelpunt van El Ham daoui was nog fraaier dan zijn ope ningstreffer. De aanvaller nam de bal na een voorzet van Enoh met veel gevoel in één keer op zijn voet en scoorde (2-0). De wakkere regisseur van het grote televisie scherm in de ArenA schakelde meteen naar Bergkamp, die de wedstrijd samen met twee kinde ren op de perstribune bekeek. Ajax, waar Demy de Zeeuw slechts mocht invallen, bleef de krachtmeting domineren. De for matie bleef ook veel kansen mis sen. Vurnon Anita raakte net als Suarez de lat. De linksback was in de 83e minuut na een rush van meer dan 50 meter wel succesvol: 3-1. Trainer Martin Jol stond met een op en gunde El Hamdaoui een publiekswissel. „Ik dat het publiek wel heeft geno ten", stelde assistent-trainer Dan ny de Blind na afloop. Hij verving tijdens de persconferentie de grie perige hoofdcoach Martin Jol. „Mounir El Hamdaoui maakt twee prachtige treffers. Vooral in de tweede helft hebben we ook goed gevoetbald." „Ik heb zelfs van die doelpunten van El Hamdaoui genoten", erken de de verliezende trainer Ron Jans van sc Heerenveen. „Tegen PSV en FC Twente waren we dicht bij een goed resultaat. Tegen Ajax hadden we helaas weinig te vertellen. En dan vond ik ons niet eens slecht voetballen. Mounir El Hamdaoui juicht nadat hij Ajax op voorsprong heeft gezet tegen Heerenveen. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27