noodklok voor kudde Buurtbemiddeling alleen voor huurder zeeland 12i Raad akkoord met plan Podium Reimerswaai Kustlab richt zich op Schouwen-Duiveland y j Nostalgie bij boerenbruiloft ■IHJ.I..MIHJH Dyslexie-info donderdag 28 oktober 2010 laatste die een schaap zal mishan delen." Omdat de moeders zo verzwakt waren, had Pille in het begin ook veel fleslammeren. „Er waren dage lijks vijftien vrijwilligers om de fles te geven. Die bleven natuurlijk niet 's nachts. Dan mocht de her der het doen. Als je met de laatste klaar was, kon je met de eerste weer beginnen. Het kwam voor dat ik om halfeen 's nachts voor het eerst wat at. Om vijf uur moest ik alweer uit de veren. Ik had het ervoor over omdat ik een gezonde kudde wilde opbouwen, ook toen mijn collega na een half jaar weg ging. Ik ben lang alleen ge weest, tot de huidige herder kwam. Geen wonder dat ik nog 4000 overuren en 65 verlofdagen heb staan. Het conflict is zo hoog opgelopen dat mij in december vo rig jaar is geadviseerd met ziekte verlof te gaan. Ik was helemaal op, ook omdat er steeds bezuinigd moest worden. Ze hebben daar een bezoekerscentrum gebouwd, een glazen kot, wat niemand wil huren. Het kost alleen maar geld. Het kwam zelfs zo ver dat er geen brokken meer gekocht mochten worden. Maar dat gaat natuurlijk over mijn lijk. Je hebt een schaaps kudde en daar zul je voor zorgen." Pille is ook verweten dat hij geen goed ambassadeur zou zijn. „El ders in Nederland gaan de herders om 10 uur weg en keren om vier uur terug. Dat zijn de beste tijden voor de fotoshoots. Maar ik ben geen clown. Bij zijn afscheid van het dorp haalde hij om 7 uur de schapen uit een kale wei. „Ze heb ben eerst drie uur gegeten en na dat we op dorp zijn geweest nog eens een paar uur. Het was fantas tisch, want Nisse, ook de jongeren, leeft heel erg met de kudde mee." Koen Pille is trots op de kudde die hij achterliet, maar vreest dat de bezuinigingen weer tot skeletten zullen leiden. „En tot een over werkte herder, want zij staat er al leen voor. Het bestuur zou het lef moeten hebben om de boeken open te gooien. Dan kunnen dona teurs zien wat er met hun centen is gebeurd. Zij zouden het beleid nog kunnen ombuigen." door Luc Oggel KRUININGEN - Podium Reimers waai kan de komende jaren weer vooruit. Met uitzondering van de SGP is de gemeenteraad akkoord gegaan met een voorstel om min der te bezuinigen. Daardoor kun nen weliswaar minder voorstellin gen worden geregeld, maar wel ge noeg om nog een afwisselend pro gramma te kunnen bieden. Feitelijk heeft het Podium zichzelf gered door de aanvankelijke woe de over de bezuiniging om te zet ten in een eigen voorstel om met minder geld vanuit de gemeente toch door te kunnen. Die houding kon tijdens vergadering over de be groting 2011-2014 bij de meeste fracties op sympathie rekenen. De fracties CDA en PvdA stelden in een amendement voor het plan van het Podium Reimerswaai over te nemen en de bezuiniging boven dien pas vanaf 2012 te laten in gaan. Programmeur Jacques Boonman toonde zich gelukkig met het raadsbesluit. door Selma Osman DOMBURG - Dat de gemeente Veere afziet van buurtbemiddeling is een gemiste kans. Dat zegt coördinator Sam van Bakergem, die een geza menlijk Walchers project in het zicht van de haven ziet stranden door de aangekondigde Veerse be zuiniging. Het schrappen van buurtbemidde ling levert Veere een besparing op van 50.000 euro. Dat geld heeft de gemeenteraad nodig om andere ambities waar te maken. Woongoed-directeur Marco van der Wel begrijpt die keuze, maar vindt het jammer dat buurtbemid deling straks niet voor alle inwo ners van Veere toegankelijk is. Zijn woningcorporatie is namelijk nog wel in gesprek met de andere part ners: de gemeente Vlissingen en Buurtbemiddeling Middelburg. Maar dan alleen voor de huurders van Woonburg, zegt Van der Wel. „Wij omarmen deze sociale aan pak omdat de bemiddeling door buurtgenoten een effectieve - en daarmee goedkopere - manier is om conflicten tussen mensen op te lossen. Nu modderen we daar als instantie zelf mee." Projectcoördinator Van Bakergem betreurt het afhaken van de ge meente. „Veere onderschat de kos ten die zij met buurtbemiddeling kan besparen. Denk aan manuren van de politie, woningcorporatie, ambtenaren of de burgemeester om overlastzaken te behandelen." De buurtbemiddelaars zijn getrain de vrijwilligers, aangestuurd door een coördinator. Doel is irritaties en ruzies in de knop te breken en zo escalatie te voorkomen. „Middelburg heeft geen Bonedij- kestraat. En die krijgen we ook niet", voert Van Bakergem aan. „Mensen die zich totaal niet ge hoord voelen, vinden bij ons op zijn minst een luisterend oor." Dik een jaar geleden was Veere nog erg gecharmeerd van de resul taten die Middelburg met buurtbe middeling boekte. Toen ook buur gemeente Vlissingen interesse toonde, werd besloten om er een Walchers project van te maken. Handig bij het maken van afspra ken met de politie. Bovendien zou den de drie gemeenten vrijwilli gers kunnen uitwisselen. Met de huidige bezuiniging ont neemt Veere haar burgers een pret tige dienstverlening, waarschuwt Van Bakergem. „Leefbaarheid be staat niet alleen uit goede verlich ting, een mooie stoep en een hon- denuitlaatplaats. Mensen moeten óók bij hun gemeente terechtkun nen voor minder plezierige za ken." Van Bakergem verwacht dat Vlissingen nog voor het eind van het jaar aanhaakt bij het Middel burgse buurtbemiddelingsproject. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De kans dat het Kustla- boratorium zich langs de Ooster- schelde op Schouwen-Duiveland vestigt, neemt toe. Stichting Het Zeeuwse Landschap, initiatiefne mer en toekomstig eigenaar van het project, voert momenteel ver kennende gesprekkeh met grondei genaren op Schouwen-Duiveland. Behalve Schouwen-Duiveland, is ook de gemeente Noord-Beveland nog in de race voor het project waar de Postcodeloterij 6,25 mil joen euro aan meebetaalt. Momen teel heeft Het Zeeuwse Landschap echter een lichte voorkeur voor Schouwen, zegt directeur Marten Hemminga. Een kleine maand ge leden liet de Noord-Bevelandse burgemeester Henny van Kooten nog weten dat wat hem betreft het Kustlab in de Oud-Noord-Beve- landpolder, aan de voet van de Zeelandbrug komt. De laatste tijd hebben ook op Schouwen-Duiveland verschillen de partijen zich gemengd in de dis cussie over de locatie van het pro ject waarbij kustveiligheid, aqua- cultuur en landschapsontwikke ling samen komen. Hemminga be nadrukt dat het een proces van ja ren is, dat op 'zorgvuldige' wijze moet worden uitgevoerd. BURGH-HAAMSTEDE - De koets met paarden ontbrak, maar verder waren al le ingrediënten aanwezig: bruidstaart, bruidsuikers, getuigen en een in toga gehulde ambtenaar der burgerlijke stand. De afdeling Schouwen-Duiveland van Nationale Vereniging De Zonnebloem vierde vierde het 40-jarig be staan gisteren in dorpshuis De Schutse met een heuse 'boerenbruiloft' In de hoofdrollen Nelis de Reutel en Mien Opmaat, uitgedost in respectieve lijk Walcherse en Bruse klederdracht. En natuurlijk kreeg iedereen na af loop een zakje bruidsuikers mee. foto Izaak Verkeste DE SPECIALIST IN LIJSTEN Biezelingsestraat 102, Kapelle Telefoon 0113-342383 VLISSINGEN - Bij CasAllijn in Vlis singen wordt maandag 1 novem ber een bijeenkomst gehouden over dyslexie. Aan de orde komt het onderwerp 'Concentratie en dyslexie'. Veel mensen die kam pen met dyslexie ervaren met na me bij schriftelijke taken concen tratieproblemen. De bijeenkomst aan de President Rooseveltlaan 744 begint om 20.00 uur. plezier achter herder Koen Pille aan om zijn afscheid mee te vieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23