Gewezen herder luidt M Je bouwt met Je kudde een hechte band op" Ook pseudo-Feyenoord lijdt gevoelig verlies 20l supervoordelige busreizen Kijk op wviw.Bffeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Koen Pille vreest dat schapen opnieuw skeletten worden BUSREIS BERLIJN EN POLEN OF WAT DACHT U VAN: donderdag 28 oktober 2010 W Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €15,- per boeking. door Mieke van der Jagt Hij wil niet met modder gooien, al zijn er vol doende punten waarop hij het bestuur van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde zou kunnen aanvallen. Koen Pille, de herder die onlangs op staande voet werd ontslagen omdat hij de kudde voor een afscheid van het dorp Nisse een dagje had 'ge leend', vindt het welzijn van de schapen belangrijker. „Het feit dat de politie mij moet oppakken we gens de zogenaamde diefstal van schapen, maakt mij wel bang want ik heb vijf honden waarvoor ik moet zorgen. Het doet zeer omdat ik in mijn overtuiging niets heb fout gedaan, maar ik kan er nog wel overheen stappen. Dat geldt niet voor het wanbeleid van het stichtingsbestuur. Dat komt neer op verwaarlozing van schapen en verwaarlozing van de herder die nog overgebleven is. Zij moet in haar eentje het werk doen waar ei genlijk 2,5 arbeidsplaats voor staat. Met z'n tweeën konden we al nooit een verlofdag opnemen en overuren werden niet uitbetaald. Dat er een arbeidsconflict is, is tot daaraan toe, maar dat heeft ook di recte gevolgen voor de schapen. Doordat de herder maar de helft van de tijd met de schapen kan lo pen, zijn nu alle winterweiden kaalgevreten. Straks gaan de drach tige ooien naar de kooi, en moet de rest, ongeveer de helft, op die kale weitjes zien te overleven. Ik ben bang dat het weer een kudde skeletten wordt, net als toen ik in november 2006 begon." De meeste voorgangers van Koen Pille waren dienstweigeraars die best een buitenbaantje wilden. Koen was een van de eerste profes sionals. Wat hij aantrof vond hij deerniswekkend. „De schapen liepen tot eind no vember buiten maar dan zit er geen voeding meer in het gras, het is watergras waarvan ze diarree krijgen. Er gingen dus op 1 decem ber ruim 100 verzwakte schapen naar de kooi, die veertien dagen la ter moesten bevallen. Het is niet vreemd dat je dan veel misvormde en niet levensvatbare lammeren krijgt. Het eerste jaar had ik drie diepvrieskisten vol met lammeren voor de destructor. Later, toen de schapen een maand eerder de kooi in gingen op hooi, kuilvoer en Een echte herder kent zijn schapen en wat belangrijker is, de schapen kennen de herder. Koen Pille: „Ie leert de leidsters kennen, weet precies hoe je iets van ze gedaan kunt krijgen en zij richten zich helemaal op jou. Er zijn ook altijd bijzondere schapen bij, beesten die je moeizaam ter wereld hebt geholpen of waarmee je op een andere manier een band hebt opgebouwd. Zo is er een schaapje dat als lammetje last van myasis heeft gehad. Dat is een vre selijke ziekte waarbij larven van vliegen die eitjes leggen in de wol,, zo'n schaap van buitenaf opvreten. Ik kwam na een kort verlof terug en zag meteen dat er beesten last van hadden; bij eentje was het al heel ver gevorderd. Ik heb dat lam WESTKAPELLE - Het zit Feyenoord ook niet mee zeg. Gaat het hoog ste elftal van de Rotterdamse club zondag met 10-0 over de knie bij PSV, eindigt een team Veerse kin deren dat als Feyenoord meedoet aan het hefstvoetbaltoernooi in Westkapelle ook nog eens met o punten onderaan. Het jaarlijkse herfstzaalvoetbaltoer- nooi in sporthal De Bellink in Westkapelle was dinsdag weer een succes. Net als vorig jaar deden er 63 kinderen uit de gemeente Veere aan mee. Zij speelden in drie cate gorieën: 's ochtends de 5/6/7-jari- gen en de 8/9-jarigen, 's middags de 10/11/12-jarigen. brokken, kon ik de vriezers weg doen." De ellende begon toen hij het akeligste werk deed, wat een herder nou een maal moet doen: misvormde of niet levensvatbare lammeren zo snel mogelijk afmaken. „Dat gaat niet met een spuitje van de dieren arts, want dat is te duur. De vrij willigers liepen met verstoten, half dode lammeren in hun jas,-maar dat betekent dat die moeder ze nooit meer accepteert. Zo'n dier moet snel uit zijn lijden worden verlost en dat ziet er niet fraai uit. Ik doe het ook niet graag. Het werd een aantijging van dierenmis handeling, maar ik ben echt de meteen geschoren en met een pin cetje alle larven uit de wonden ge pikt, jodium erop en klaar. Dat schaap is nu al een paar jaar oud, maar ik kan niet bij de kudde ko men of ze komt aangehuppeld, snuffelt aan mijn broek, moet ge aaid worden en dan is het goed." Met zo['n kudde bouw je een band op, die heel sterk is. Ze is zo fel op de herder gericht, dat ik ze met één roep, ook zonder hond, van de ene leant van de dijk naar de andere kan krijgen. Het doet on gelofelijk pijn dat ik die mooie kudde niet meer zie." „Toen ik begin oktober bij de wei aankwam om ze op te halen, stormden ze na één roep het open hek uit. Misschien ook wel een beetje van de honger, maar ook om mij te verwelkomen." Na tien maanden kwam de kudde met De jongsten speelden onder de na men van eredivisieclubs Ajax, PSV, Twente en Feyenoord, en ein digden ook in die volgorde. Dus met winst voor de 'Amsterdam mers'. Bij de 8/9-jarigen won NEC, voor RKC, VW en NAC. 's Middags ging de winst bij de 10/11/12-jarigen (vernoemd naar eerste-divisieclubs) naar Veendam. Tweede werd, Haarlem, voor een ander Veendam-team, Emmen, RBC en MW. Ook in de kerstvakantie wordt in Westkapelle een jeugdvoetbal toer nooi gespeeld voor jongens en méisjes uit Veere. Dat gebeurt op dinsdag 21 december. UITTIPS Uitgaan in de eigen regio? Kijk voor de uitagenda op www.pzc.nl/uit NATUUR Geïnteresseerd in de Zeeuwse na tuur? Lees het weblog van Melita Lan- ting op www.pzc.nl/buutekieke STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.11l Boekcode: 5 dage» vanaf Vertrek op: 22 november Maak kennis niet Berlijn en het onbekende Polen! Ga mee met de stadsrondrit door Berlijn langs bezienswaardigheden. Bekijk o.a. de Brandenburger Tor en de Gedachtniskirche. Ook is er de gelegenheid om een boottocht-te maken over de Spree. Maak een stads wandeling door Frankfurt an der Oder en de Poolse stad Slubice. Breng ook een bezoek aan slot Sanssouci. Inclusief: Inclusief: 3 dagen Kerstmarkt Hannover.v.a. €139,- 5 dagen Kerst in Vlaanderenv.a. €359,- Vermeld nu bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip! 4 hotelovernachtingen, 4x ontbijtbuffet, 4x dinerbuffet en vervoer per ^Tourist Class touringcar 4 dagen Praagv.a. 99,- Vertrek op: 26 november, 3, 10,17 december 4 dagen Berlijnv.a. 109,- Vertrek op: 28 november, 5, 12, 19 december 4 dagen Parijsv.a. 11 yVertrekop: 3, 10, 17 december van oe mooBsie sieoen van Bekijk tijdens een stadsrondrit de Kettingbrug, het Vissersbastion en bezoek een kerstmarkt. Maak een natuurrondrit door de Donauknie en het Donaudal. Ga mee naar Gödöllö waar we slot Grassalkovich bezoeken. Breng ook een bezoek aan het grootste openluchtmuseum van Hongarije. 7 hotelovernachtingen, 7x ontbijt, 6x diner, lx4-gangen kerstdiner, stadsrondrit Boedapest o.l.v. gids, afscheidsdiner en vervoer per Comfort \Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22