wilden, Allen hebben het haar uit de mutsen hangen Tuktuk gaat niet in Veere rijden w J m 1 IM door Annemarie Zevenbergen VEERE - Komend toeristenseizoen zal er geen tuktuk-taxi in Veere rij den. De plannen van de Terneuze- naar Leo Eggebeen om een taxiser vice op te zetten met een originele Thaise tuktuk zijn door hem defi nitief naar de prullenmand verwe zen. „Uit de proefritten die ik met de tuktuk heb gereden, bleek dat toe risten het wel erg leuk vonden, maar er geen gebruik van maak ten. Ze hebben allemaal een fiets bleek mij al snel. Helaas voor mij. Ik heb de tuktuk inmiddels ver kocht. Ik denk niet dat het gaat werken. Je kunt een tuktuk wel ge bruiken voor bruiloften en par tijen of in een grote stad, maar als taxi in een toeristengebied werkt het niet. Jammer, maar het is niet anders." Eggebeen wilde met zijn mi ni-voertuigje toeristen vervoeren over relatief korte afstanden, bij voorbeeld van de camping naar het strand. Hij zou onder de noe mer Tuktuk Walcheren van april tot september gaan rijden in de Veerse kernen Domburg, Westka- pelle en Zoutelande. Het college van B en W van Veere gaf Eggebeen in augustus dit jaar toestemming om zijn taxiservice op te zetten. De Terneuzfenaar haalde zijn tuk tuk afgelopen zomer uit Thailand. Het voertuigje werd wel aangepast voor de Europese markt. Voor het gebruik van een tuktuk als taxi is overigens geen vergunning nodig. Iedereen vanaf 18 jaar, met een rij bewijs-B, mag het ding besturen. door Henk Postma Domburg, 28 oktober 194.4. „Als wij om 10 uur, Reina en ikzelf, druk aan het formulieren draaien zijn voor de vergoeding van evacuatie, komen de eerste vliegende forten over het huis, richting Vlissingen. Enkele ogenblikken later dreunt al les van de daar exploderende bom men." Al snel nadert de bommen regen ook Domburg. Jaap Kome- jan wordt in zijn rolstoel in de gang gezet bij de open voordeur. „Terwijl ik mijn jas aantrek, een de ken over mijn benen leg, hoed op zet en een das om de hals knoop, heeft niemand het vermoeden dat dit de tot nog toe voor ons donker ste dag gaat worden." door Wendy van den Hurk VUSSINGEN - Een PVV'er had wel licht tot wat discussie geleid, maar in principe maakte het de vertrou wenscommissie totaal niet uit van welke politieke partij de kandidaat burgemeesters voor Vlissingen wa ren. Zolang het maar burgervaders waren. Of-moeders natuurlijk. Tja, hoe zijn ze nou toch bij René Roep uitgekomen? Anders dan an ders in elk geval. Normaal gespro ken maakt de Commissaris van de Koningin een selectie uit de sollici tatiebrieven. In Vlissingen werd de burgemeester zelfs niet zelden van bovenaf, dus vanuit de PvdA, in een stad geparachuteerd. Bijvoor beeld omdat de partijleider hem of haar niet meer in de Tweede Ka mer hoefde. Nu had de commissie, waarin elke partij was vertegen woordigd, alle vrijheid om zelf te kiezen uit de dertien binnengeko men brieven. Karla Peijs voegde er wel zelf nog iemand aan toe. Jaap van der Doef, PvdA, burgemees ter van Vlissingen van 1 maart 1986 tot 1 mei 1999. Had een verleden in de vakbond (1958-1973), was lid van de Tweede Kamer (1973-1981) en was staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat (september 1981-mei 1982). Zet zich nu in voor het behoud van de ziekenhuiszorg op Walcheren. „Dan plots valt het eerste licht spoor aan onze zijde van Dom burg, op een afstand van honderd tot honderdvijftig meter van ons huis. Het wordt mij te benauwd om het hart om zo in huis te blij ven zitten." Ze vluchten richting Oostkapelle. „De scherpe explosies snijden je door merg en been heen. Bij de villa aan onze rechter zijde rammelt het glas naar bene den. Als we 150 meter verder zijn, zoeken we dekking onder wat den nen en ander struikgewas. Als het ook daar te bar wordt, rijden ze me nog verder en zetten mij voor een autogarage van een villa tegen een deur aan. Ik wil onder geen voorwaarde naar binnen. Inmid dels komen zeer veel mensèn uit Met die zes overgebleven kandida ten - of eigenlijk vijf, want eentje haakte af - ging de commissie in gesprek. Maar niet voordat de le den een training hadden gevolgd. Ook werd geoefend met een nepkandidaat. „Een hoogst irritan te vent", vertelt commissievoorzit ter Pim Kraan. „Alles waar wij voor waren gewaarschuwd, haalde hij uit de kast. Hij nam de leiding van het gesprek over, stelde tegen vragen, gaf geen antwoord. Maar we waren er nu wél klaar voor." En toen konden de kandidaten ko men. In een zaal met dertien man tegenover zich moesten die vragen beantwoorden. „Er was er een die was opgevallen dat Vlissingen zo verandert zodra het donker wordt. Die was gewoon een avond op het Bellamypark gaan zitten. Een an der was hier niet eens geweest. Ter wijl er ook weer bij waren die alle belangrijke nota's uit hun hoofd kenden. Roep ook, ja." Toch zei die in een interview met de PZC zich nog helemaal te moe- r "jgMËI Anneke van Dok, PvdA, burgemees ter van Vlissingen van 1 juni 1999 tot 1 januari 2008. Begon haar car rière als journalist (1968-1978), ging daarna de politiek in. Was bur gemeester van Diemen en Velsen, staatssecretaris van Economische Za ken (1994-1998). Ging voortijdig weg uit Vlissingen na de val van het college over het Scheldekwartier. het bos gevlucht, naar dezelfde plaats waar wij nu staan. De ene reeks bommen na de andere ko men naar de aarde gesuisd. Velen ten informeren over het Schelde kwartier; het project waar momen teel alles om draait in Vlissingen. Kraan snapt Roep wel. „Hoe je als stad daarmee omgaat, is ook niet aan de burgemeester om te bepa len. Maar hij is planoloog, dus we verwachten ook wel wat van hem. Nee, hij wilde gewoon voorzichtig zijn. Denk ik. Hoop ik." Via een geïmproviseerd puntensys teem werden weer twee kandida ten afgestreept. „Bij het tweede ge sprek stonden we in groepjes, om te kijken wat kandidaten zouden doen. Dat deden ze heel goed. Ie dereen was sociaal en dat was pre cies waar wij op hoopten. Een bur gervader. Wij vonden dat Vlissin gen dat nodig heeft. Ja, net als Dijk stra. We hebben hem niet als voor beeld genomen, maar wel aange haald in gesprekken. Tja, Van der Doef en Van Dok waren wat dat betreft toch heel anders." De commissie sprak vervolgens on derling af drie dagen voor de raads vergadering een besluit te nemen. Wim Dijkstra, PvdA, burgemeester van Vlissingen van 17 december 2007 tot heden. Kwam als inte rim-burgemeester naar Vlissingen na de crisis over het Scheldekwar tier. Was burgemeester in Uden- hout (1992-1996), Oss (1996-2001) en Sittard-Geleen (2001-2005) en waarnemend-burgemeester in Doet- inchem (2006) en Zaanstad (2007). van de vluchtende massa zijn men sen van Westkapelle, die op Dom burg zijn geëvacueerd, meest vrou wen wier mannen nog naar West kapelle zijn gegaan om zo moge lijk nog wat uit de puinhopen te redden. De ene vrouw die naast mij staat is driemaal in de sloot ge vallen. Zij is tot over de knieen nat. Een andere vrouw loopt op haar kousen, zij is haar klompen verloren. Allen hebben het haar uit de mutsen, zij zijn in takken en bomen blijven hangen.Velen houden een zakdoek voor de mond om het scheuren der lon gen te voorkomen. De borst wordt soms door de luchtdruk dichtge- drukt. Dan plotseling jagen de ma chines op nog geen duizend meter „Dan had iedereen nog even de tijd om na te denken. Plus: als je eenmaal iets hebt besloten, lek je sneller. Zo van: hè hè, we zijn er. Dat wilden we voorkomen. En vol gens mij is het gelukt ook." Bijna iedereen had René Roep (57) wel op nummer 1 staan. „Wat mij vooral erg aansprak", zegt Kraan, „was de enorme energie, op zijn leeftijd. Hij is ambitieus, maar het burgemeester zijn hoeven we hem niet meer te leren. Hij moet alleen nog wennen aan de grootstedelijk ke problemen van Vlissingen." „Of hij die aankan? Dat is iets wat je jezelf geregeld afVraagt. Ik denk dat hij daar slim genoeg voor is. Ik had vooraf wel een angstdroom dat er te weinig kwaliteit in kandi daten zou zitten. Vlissingen is na tuurlijk geen makkelijke stad. Ie dereen weet wat hier is gebeurd. Dat moet je willen. Maar wij heb ben er in elk geval alles aan gedaan om de beste te vinden. En als raad gaan we hem vaker een spiegel voorhouden dan in het verleden." René Roep, CDA, burgemeester van Vlissingen vanaf december 2010. Studeerde sociale geografie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Begon zijn carrière als ambtenaar in Schiedam. Werd in 1986 gemeente secretaris in Dantumadeel. Was bur gemeester in Maasbracht (1994-2001) en vervolgens in Gilze en Rijen (2001-heden). over ons hoofd, de bommenluiken staan open. Als zij ons even zijn ge passeerd vallen de bommen. Deze komen in een boog, in de buurt van Westhove neer. De explosies aan de zijde van Domburg nemen in hevigheid af het vuur wordt nu op de andere zijde geconcentreerd. Wij besluiten terug te gaan naar huis. Wonderlijk genoeg zijn bij ons geen ruiten uit het huis. Ie mand van Domburg zegt van geen ongelukken te hebben gehoord. Wel moet het noordwestelijk ge deelte van Domburg onbewoon baar zijn. 's Middags rijden ver schillende wagens met gewonde militairen en doden voorbij alsme de wat burgers die hun huisraad in veiligheid trachten te stellen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20