innenland 15 is, is ineens Nederlander 6: Slapen met een goed gevoel S& Swiss (jSense De nationaliteit die je nooit kwijtraakt: 'Nee, ik voel me, geloof ik, geen Nederlander' Vliegtuig breekt start af op Schiphol Afkeuring wens agent voor volksgericht Rekenhulpje voor caissières "Uitval mbo beter onderzoeken' dinsdag 26 oktober 2010 Argentinië, Costa Rica, Cuba, Dominicaanse Republiek, Ecuador, Griekenland, Iran, Jemen, Libië, Marokko, Mexico, Nauru, Tunesië en Uruguay. Andre Geim, winnaar nobeiprijs natuurkunde De discussie over dubbele paspoorten, aangezwengeld door Geert Wilders, neemt 'bizarre' vormen aan, vindt Susanne Mooij, expert natio- naliteitsrecht. door Mayke Calis en Floor Ligtvoet Als je wint, dan heb je vrienden. Dat beseft de Nobelprijswinnaar voor natuurkunde, Andre Geim, inmiddels ook. Geim, geboren als Rus, werkte in Nederland aan de universiteit van Nijmegen en woont nu in Enge land. De afgelopen maand was hij in een klap dé lieveling van al die landen toen hij de Nobelprijs kreeg toegekend. Nederlandse me dia benadrukten maar wat graag dat Geim een Nederlands pas poort heeft. Engeland claimde hem als vooraanstaande Britse we tenschapper aan de Universiteit van Manchester. En in zijn geboor teland Rusland werd zijn Russi sche oorsprong benadrukt. „Ik heb zelfs vernomen dat ik in Duitsland als Duits werd gezien vanwege mijn Duitse voorouders. En dan ben ik ook nog jood", grapt hij. Geim voelt zich vooral internatio naal wetenschapper. Maar hij vindt hét prima als anderen in hem een landgenoot willen zien. Officieel is hij Nederlander. Hij werd destijds, toen hij zijn Neder landse identiteitspapieren ont ving, tot zijn grote verdriet ge dwongen afscheid te nemen van zijn Russische nationaliteit, vertelt hij. „En nee, ik voel me, geloof ik, geen Nederlander. Maar toen ik in Nijmegen werkte, was ik ieder jaar zeker twee weken kwijt om in Den Haag mijn werkpapieren te re gelen. Dat was een 'real pain' en zonde van de tijd." Tijd die hij lie ver aan zijn natuurkundige experi menten besteedde, dus maakte hij de keus voor het Nederlander schap. Met loyaliteit had deze zet niets te maken. Geim herinnert zich Nederland vooral als een comfortabel land waar hij aardige, vriendelijke bu ren had. Erg vernederlandst is hij zeker niet. De Nederlandse taal spreekt hij niet best, lezen gaat be ter. Toch is Geim nog nooit de vraag gesteld of hij eigenlijk wel lo yaal is aan het land dat op zijn donkerrode paspoort staat. De Zweeds-Nederlandse staatsse cretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten-Hyllner, die daarentegen in Nederland opgroeide en vloeiend Nederlands spreekt, zal zich wél tegenover de Kamer moe ten verdedigen over haar band met Nederland. Het hebben van meerdere paspoor ten is Geert Wilders namelijk een doorn in het oog. Veldhuijzen van Zanten is overi gens niet de enige. Ruim 1,1 mil joen Nederlanders hadden'in 2009 nog een dubbele nationaliteit, zo becijfert het CBS. Nederland is hopeloos ouderwets als het om het verstrekken van pas poorten gaat, stelt Susanne Mooij, advocate en expert nationaliteits- recht bij Everaert Advocaten, vast. In veel Europese landen, zoals Frankrijk, België en Italië doen ze niet moeilijk over een dubbel pas poort. Daar wordt ook niet getwij feld aan iemands loyaliteit. In Ne derland zijn de regels behoorlijk strikt, vertelt Mooij. Een dubbel paspoort verkrijgen wordt in ons land juist heel lastig gemaakt, behalve voor degenen die geboren zijn in een gezin met Meer dubbele nationaliteiten dan ooit Op 1 januari 2009 telde Nederland ruim 1,1 miljoen personen met de Nederlandse en minimaal één andere nationaliteit. Dat is bijna drie keer zo veel als op 1 januari 1995. Bijna de helft van de Nederlanders met een meervoudige nationaliteit heeft ook de Turkse of Marokkaanse nationaliteit. Nederlanders met tenminste één niet-Nederlandse nationaliteit 577.034 1998 2009 *niet-Nederlandse nationaliteit naar werelddeel infographic ANP bron CBS een buitenlandse en een Neder landse ouder. In principe geldt dat een ieder die Nederlander wil worden en dat volgens de regels kan, afscheid moet nemen van zijn oude natio naliteit. Tenzij iemand uit een land komt, waarvan je het pas poort niet kunt opgeven. „Denk aan Argentinië en Marokko." Ook als een buitenlander met een Ne derlander trouwt of een geregis treerd partner wordt, mag de oor spronkelijke nationaliteit naast het Nederlandse paspoort worden be houden. „Het is heel ingewikkelde materie", bevestigt Mooij. „Het gaat eigenlijk ook niet om de wet of de juridische kant ervan. De hui dige parlementaire discussie draait veel meer om loyaliteit." Geert Wilders viel aanvankelijk over de dubbele nationaliteiten van oud-staatssecretarissen Aboutaleb (Marokkaans) en Albay- rak (Turks). Blijft wel de vraag of zoiets als loyaliteit aan de hand van een paspoort af te lezen valt. Aan Nederlanders met het ver trouwde donkerrode boekje wordt immers nooit gevraagd om hun lo yaliteit te bevestigen. zie onze website:binneniand Beelden van Rutte en Wilders in 2007 over dubbel paspoort. AMSTERDAM Op de Polderbaan van Schiphol heeft een vrachtvliegtuig van Southern Air gisteren zijn vlucht afgebroken. Het toestel stond daar na met lekke banden aan het eind van de baan. Het is niet bekend waarom het toe stel zijn vlucht afbrak. De lekke banden kunnen ook veroorzaakt zijn door het afbreken van de start, aangezien het toestel daarbij hard moest remmen. ZWOLLE De oproep van een Zwolse wijka gent in een wijkkrant om een in breker door middel van een volks gericht te straffen, is 'buiten de or de'. Dat meldde de korpsleiding gis teren. De man stelde in zijn co lumn voor een pleger van inbraken ouderwets op een strontkar door de wijk te laten rijden. „Straffen, dat inbrekerstuig", schreef hij. LEIDSCHENDAM Goed nieuws voor caissières zon der rekenknobbel: veel supermark ten krijgen een rekenhulpje waar op eenvoudig te zien is of iemand jonger is dan 16 jaar en dus geen al cohol mag kopen. Uit onderzoek van de Universiteit Twente blijkt dat veel kassamede werkers wel om het identiteitsbe wijs van jongeren vragen, maar bij het uitrekenen van de leeftijd gaat het vaak mis. AMSTERDAM De Jongeren Organisatie Beroeps onderwijs (JOB) wil uitgebreider onderzoek naar uitval op het mid delbaar beroepsonderwijs (mbo). „Het lijkt erop dat niveau 1 en 2 het afvoerputje van het mbo zijn", al dus JOB-voorzitter Luuk Visser. Hij reageert op CBS-cijfers. 18 procent van de studenten verlaat het mbo na vier jaar zonder diploma. de Rechtspraak Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 ZITTINGEN IN FAILLISSEMENTEN Verificatievergadering: - pro forma op 13 december 2010 om 10:00 uur inzake (F.04/83) Contech Contracting B.V., vest.adr. Portugalvveg 3. 4455 TZ Nieuwdorp, KvK Middelburg, 21013650. Cur: mr. J.W.H. Patist, Postbus 262. 4330 AG Middelburg, tel. 0118-650005. NEERLEGGING SLOTUITDELINGSLIJST IN FAILLISSEMENTEN - met ingang van 25 oktober 2010 inzake (F.04/58) Gerard Emile Clement van Hijfle, woonadr. Prins Willemstraat 22,4501 EL ostburg, geb. IJzendijke 17 december 1948. D.E.G. van Duiven, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. BOX-SPRINGS MATRASSEN föNSf www.swisssense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Prijswijzigingen en/of zetfo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5