zeeland 123 zicht Tweede kerncentrale in Borssele: dom, dom, dom Vliegspecial Berlijn te gast brieven Informatiecentrum De Schelde in Yerseke scoort met frites De documentaire over Jacob Cats is nog één dag te zien op onze website www.pzc.nl/jacobcats dinsdag 26 oktober 2010 zuidkant een klein stukje, waar nu de autosnelweg ophoudt bij Halste ren, tot ongeveer de plek waar de N259 gekruist wordt bij Klutsdorp. Voor die stukjes was het tracé al onherroepelijk geworden. Er ligt inmiddels al zes kilometer van de nieuwe A4. Er moet nog in totaal vijftien kilometer weg weste lijk van Steenbergen worden aan- door Paulus Jansen Het werk wordt uitgevoerd door MNO Vervat Mobilis en Ooms Constructions, ook wel combina tie A4 Steenbergen genoemd. Dat bedrijf is door Rijkswaterstaat uit genodigd een plan voor het pro ject in te dienen. Eind dit jaar wordt een tracébe- sluit verwacht, waar dan nog wel bezwaar tegen kan worden ge maakt. Meer informatie over het project is te vinden op de website: www.rijkswaterstaat.nl/a4steenber- gen Rijkswaterstaat heeft een informa tiecentrum over het aan te leggen stuk snelweg geopend, op het in dustrieterrein van Steenbergen. Het is elke laatste zaterdag van de maand en elke woensdagmiddag tussen 14.00 uur en 17.00 uur geo pend. Zaterdag 30 oktober is het open. Groepen kunnen er ook op af spraak terecht: 0800-8002. in 2020 zullen er 60.000 motor voertuigen per etmaal over de weg rijden. Berekend is dat 30 procent van het verkeer van de N259 afkomstig is; 20 procent van de A16; 20 pro cent van de A17 en 30 procent van overige routes. Belangstellenden mogen nadenken over de namen voor de viaducten en het aquaduct. Als de weg over enkele jaren ge reed is, is er in totaal 20 jaar over de snelweg tussen Bergen op Zoom en Dinteloord gedaan. yerseke - Restaurant De Schelde in Yerseke hoort volgens de culinai re site Specialbite tot de tien zaken waar de lekkerste frites te koop zijn. Op de site is informatie over allerlei restaurants in Nederland te vinden en daar worden ook recen sies over gegeven. Over De Schelde staat op de site: 'Laat ze dan maar komen, die krab- scharen, halve kreeften, slibtonge- tjes en, als het seizoen daar is, mos selen en oesters. Met dikke frieten. Heerlijk. Reserveer, zeker in de zo mer. Want dan is het, vooral in het weekend, superdruk'. En over het onderzoek: 'Te vet, te slap, te dun, te melig, te zout... Ver geet al die mislukte soorten patat! Wij selecteerden de tien leukste en lekkerste adressen waar ze écht heerlijke frieten met mayo serve ren. Veelal huisgemaakt. We love it!' Nu het regeerakkoord de deur wijd openzet voor kernenergie hebben de Zeeuwse ge meenteradenen Provinciale Staten de sleutel in handen of Borsselé-II er komt. Zij zijn immers de eigenaar van nutsbedrijf Delta. Gaat Delta voor duurzaam of voor atoomstroom? Al lebei kan niet. Het enorme vermogen van Borssele-Il blokkeert in meerdere opzichten de groei van duur zaam vermogen. Bovendien wordt met het project het voortbestaan van Delta als publiek bedrijf op het spel gezet. Borssele-II wordt drie keer zo groot als een moderne elektriciteitscentrale. Het zou in één klap de grootste centrale van Nederland worden. Een enorme concen tratie, ver van de plek waar die stroom verbruikt wordt: de Randstad, Brabant en West-Duitsland. De Zeeuwen zullen dan ook behalve een nieuwe mega- centrale ook veel, héél veel nieuwe hoogspannings masten aan de einder zien verschijnen. De C02-emissie van een kerncentrale is relatief be scheiden. Maar degenen die denken dat we zo op een goedkope manier het klimaatprobleem kunnen oplossen vergissen zich deerlijk. Ook bewijzen we de Nederlandse economie met deze keuze geen dienst. Kerncentrales zijn alleen economisch in te zetten als ze op vol vermogen draaien. Aardgas- en waterkracht centrales zijn flexibeler. Als we op termijn willen omschakelen naar duurza me energie zou het aandeel flexibel vermogen gelei delijk moeten groeien. Extra kerncentrales zitten duurzaam in de weg. Ongeveer de helft van de opgewekte energie van Borssele-II wordt benut voor de productie van elek triciteit, de andere helft wordt als warm water ge loosd in de Westerschelde. Daar kan je 1,75 miljoen huizen mee verwarmen, ongeveer tien keer het aan tal huizen in de provincie Zeeland. Bij kleine elektri citeitscentrales kan de restwarmte nuttig gebruikt worden, waardoor het rendement stijgt van 50 naar 80 procent. De enorme hoeveelheid restwarmte op een plek met weinig warmtevraag in de omgeving ga randeert een enorme energieverspilling tot in lengte van jaren. Ook economisch is Borssele-II een riskant avontuur. De investering wordt geschat op vijf tot zes miljard euro, ongeveer twee keer zo duur als voor een gelijk vermogen aan aardgascentrales. Bij die hoge investe ring hoort een afschrijftermijn van 60 jaar. Een cen trale die in 2020 wordt opgeleverd zal dus stroom moeten leveren tot 2080. Zonnestroom zal naar verwachting voor huishou dens tussen 2020 en 2025 concurrerend wordt met grijze stroom. Voor grootverbruikers ligt het omslag punt ergens tussen 2030 en 2040. Natuurlijk zullen deze verwachtingen nog waargemaakt moeten wor den. Maar zelfs als de prognose met tien jaar wordt overschreden zou Borssele-II een stuk minder renda bel zijn dan de directie zijn publieke aandeelhouders nu voórspiegelt. Om de investering rond te krijgen zal Delta een joint venture met een ander bedrijf aangaan. Maar zelfs dan zal het risicoprofiel van het bedrijf toenemen. De financiële rating daalt, waardoor de roep om een extra kapitaalinjectie zal toenemen. De provincie en de gemeenten hebben op dit moment niet de finan ciële ruimte om te investeren. Dan zal direct de roep om te fuseren en te privatiseren de kop opsteken. En dan kunnen de Zeeuwen voortaan fluiten naar hun degelijk nutsbedrijf zonder dure reclames van Frans Bauer en zonder gemene kleine lettertjes in het ener giecontract. Is Borssele-II wel goed voor de Zeeuwse werkgelegen heid? Het grootste deel van de exploitatiekosten be staat uit de kapitaallasten voor de bouw. Daarbij worden voornamelijk Franse en Duitse com ponenten onder leiding van specialisten uit die lan den in elkaar gezet door een huurleger van bouwvak kers uit heel Europa. Er zal vast wel een handjevol Zeeuwen bij zitten, maar verwacht daar niet te veel De Zeeuwse volksvertegenwoordigers zouden als aan deelhouders moeten inzetten op een duurzame koers van Delta. Er liggen in Zeeland volop kansen voor energiebesparing, nuttig gebruik van restwarm te en duurzame energie. De deskundigheid en inves teringskracht van Delta kan gebruikt worden om die doelen dichterbij te brengen. (Paulus Jansen is woordvoerder energie/klimaat van de Tweede Kamerfractie van Socialistische Partij) Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Recht en onrecht Het verloop van de rechtszaak te gen Wilders is onbegrijpelijk. Rech ters die lijnrecht ingaan tegen het recht om getuigen op te roepen, kunnen niet functioneren. Dus is de wraking van de rechtbank te recht. Juist dit soort acties komt bij het grote publiek over als klasse- justitie. Het kan toch niet zo zijn dat door het verbloemen van een misstap van een individuele rech ter een rechtbank zich keert tegen de rechten van een verdachte? Het zou de betrokken rechters sie ren als zij meteen hun ontslag zou den nemen. Er zijn legio mensen in dit land om minder gegronde re denen ontslagen. A.A. Heij Boulevard Bankert 848, Vlissingen Thermphos Ik heb gisteren een boete gehad voor te snel rijden. Elf procent te snel. Dat kost me 28 euro. Terecht. Thermphos overschrijdt de norm van dioxine-uitstoot met zeshon derd procent. En wat gebeurt er? De directeur spreekt sussende woorden: we zijn er mee bezig en misschien komt het in 2014 wel te recht. Op de uitslag van metingen van de provincie moeten we tot half november wachten. Ondertus sen gaat de giftige uitstoot onver minderd verder. Gelukkig voor mij is er zelden zuidenwind, dus tot Kamperland zal die troep wel niet waaien. Maar voor de inwoners van de Zak van Zuid-Beveland is gif dagelijkse kost. Piet Blok Heer Janszdorp 15, Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55