'Verbeteringen in busvervoer snel realiseren' Elke dag met plezier aan 181 Nacht van de Nacht in Hulst, Axel en Croede PZC Licht aangebraden OPROEP OV-ambassadeur in actie almanak Cliënten van Tragel Zorg krijgen elke dag de mogelijkheid om te werken in het Houtatelier in Axel. Het atelier is naast werk plaats ook een winkel waar artikelen verkocht worden. ION Powerplay platenspeler www.pzc.nl/webwinkel dinsdag 26 oktober 2010 door Harmen van der Werf SAS VAN CENT - De provincie moet snel aan de slag om het openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen te verbeteren. OV-ambassadeur An- toine de Coninck uit Sas van Gent doet die oproep in een open brief Hij laat van zich horen naar aanlei ding van een reportage zaterdag in deze krant over de busverbinding tussen het busstation Terneuzen en Gent. De Coninck onderschrijft in zijn open brief dat er sprake is van 'be labberde aansluit-overstaptijden'. „Het klopt precies", stelt hij, „dat busreizigers onderweg van Terneu zen naar Gent 39 minuten moeten wachten in Zelzate, bij de bushalte Debbautshoek." De terugreis is vol gens hem 'nog erger'. „De bus van De Lijn uit Gent komt - bijvoor beeld - om 16.43 uur aan bij de hal te in Zelzate", meldt De Coninck. „Lijn 6 van Veolia is dan volgens de officiële dienstregeling net twee minuten eerder, om 16.41 uur, ver trokken." Als een Veolia-chauffeur daarmee geen rekening houdt en niet even wacht, moeten busreizi gers dus bijna een uur op de aan sluiting wachten. TERNEUZEN - De Watertoren in Axel, Groede Podium en de VW Hulst doen zaterdag mee aan de Nacht van de Nacht. In en bij de Axelse watertoren aan de Kinderdijk kunnen deelnemers onder meer sterren kijken en luis teren naar verhalen van verteller Jan Lauret. Staatsbosbeheer houdt een nachtwandeling door het bos en fotograaf Louis Drent geeft een workshop nachtfotografie. Kinde ren van 4 tot 10 jaar kunnen mee met een spannende wandeling met spiegeltjes. Bij Groede Podium aan de Gerard de Moorsweg geeft Menno de Bruin workshops djembé spelen en lezen Anita Bos, Thea de Bruije- rer en Katrijn van der Perre verha len en gedichten voor. Een gids i Het ging over eten op dat Middel burgse kantoor. Het begon met een discussie over het nut van boodschap penlijstjes. Waar de één haar echtge noot nog op pad stuurt met groene memoblaadjes, loopt de ander in de supermarkt met een telefoon die is voor voorzien van een digitale recep tenvinder annex boodschappenlijst van 's lands bekendste grootgrutter. HOUTATELIER AXEL Tip? redactie@pzc.nl De discussie nam een wending toen een collega bekende vegetariër te zijn maar uit gemakzucht toch te kiezen voor vlees of vis. Snijden in vlees of vis kan hij echter moeilijk over zijn hart verkrijgen. „Ik ben een vieze eter. Bij zo'n kippenpoot of biefstuk zie ik het beest gewoon lopen. Alleen als het vlees licht is aangebraden, heb ik er minder moeite mee." door Monique den Hamer De voorlichting over buskaartjes op de lijn Terneuzen-Gent is ook voor verbetering vatbaar, vindt De Coninck. Een enkeltje Gent vanaf Zelzate kost bij de chauffeur drie euro, maar De Lijn verkoopt ook bij voorverkooppunten lijnkaarten a acht euro. Bij gebruik van zo'n lijnkaart komt een enkeltje Zelzate- Gent op 1,50 euro. in het kader van het Europese pro ject Grenzeloze Kanaalzone is een bedrag van 90.000 euro uitgetrok ken om de verbinding Terneuzen- Gent te verbeteren. OV-ambassa deur De Coninck spreekt de hoop uit dat dit geld niet alleen gebruikt wordt om bushaltes te laten verrij zen, maar vooral voor een betere afstemming van de grensoverschrij dende verbindingen. „Vlaanderen, Zeeland en vervoerders De Lijn en Veolia moeten daartoe de. handen ineenslaan", stelt De Coninck. Hij is niet alleen kritisch over lijnen naar België. Een enkele reis Sas van Gent-Middelburg (43 kilome ter) duurt 1.40 uur, meldt hij, waar van 48 minuten wachttijd in Ter- neuzen. In 2014 wordt het busver voer in Zeeland weer aanbesteed. „Hopelijk hoeven we niet tot die tijd op verbeteringen te wachten", aldus De Coninck. W ie het Houtate lier aan de Sta tionsstraat in Axel binnen loopt, ziet niet wat hij of zij aan de buitenkant zou verwachten. Daar lijkt het pand op een winkel: in de etalage liggen liggen houten artikelen, maar binnen loop je meteen een werkplaats in. Het Houtatelier is sinds vijfjaar te vinden in de Stationsstraat in Axel. „We hebben het jubileum rustig.gevierd," zegt begeleider Guus Smit (41). De producten worden gemaakt door cliënten van Tragel Zorg. De meesten van hen hebben een ver standelijke beperking en sommi gen hebben ook een lichamelijke handicap. Het werk in het Houtate lier is als dagbesteding bedoeld voor mensen die door hun beper king niet aan het gewone werkpro ces kunnen meedoen. De opbreng sten uit de winkel gaan terug naar Tragel Zorg en worden besteed aan de cliënten. Er zijn dagelijks ongeveer veertien mensen aan het werk en in de winkel zijn drie ruimtes te vinden: een werkruim te, een knutselruimte en een ma chineruimte. In de werkruimte worden materialen gezaagd met een figuurzaag en de producten in elkaar gezet met lijm en schroe ven. In de knutselruimte zorgen cliënten voor de details van de pro ducten. In de machineruimte is on der andere is Frans één van de me dewerkers die de computergestuur de machine altijd onder zijn hoe de heeft. „Hij is altijd heel verant woordelijk met dit apparaat", zegt Guus. Het atelier gebruikt veel hulp middelen, zoals mallen. „Dat is makkelijk, want op die manier kunnen de cliënten zelfstandig werken. We maken veel seriepro ducties. Niet één vogelhuis, maar honderd bij wijze van spreken", vertelt Guus. Door middel van de mallen kunnen de producten snel in elkaar gezet worden, want het past altijd. Bij sommige mallen wordt een stappenplan met foto's gebruikt. Het Houtatelier maakt veel artike len over het thema geboortes. „We maken veel geboorteborden voor in de tuin bijvoorbeeld", zegt Guus. Daarnaast zijn er andere be stellingen mogelijk. Dan moet Tra gel Zorg van tevoren goed nagaan of de middelen en mensen toerei kend zijn. „We moeten altijd de vraag stellen: 'Kunnen we het aan?'", vertelt begeleider Guus. Bart Mentzij (25) is één van de mensen die graag werken bij het Houtatelier. „Ik ben hier iede re dag. Omgaan met mensen vind ik leuk en de werkzaamheden staan me erg aan", vertelt hij. Voor hem is het werk soms een beetje lastig omdat hij niets kan zien. „Maar een ongeluk heb ik gelukkig nog nooit gehad", lacht hij. toont de bunkers op het terrein en dierenpreparateur Marjolein van Vliegen laat haar werk zien. Ook in Groede is de 'spiegeltjeswande ling' voor kinderen te maken. Krokmesjeu zorgt voor muziek. De activiteiten op beide plaatsen vinden plaats tussen 19 uur en 21.30 uur. De VVV Hulst houdt zaterdag een wandeling over de wallen. Een stadsgids vertelt over de omgeving. Vertrek is om 19 uur in de tuin van 's-Landshuis aan de Steen straat. Aanmelden via 0114-315221. Deelname is gratis. De Nacht van de Nacht is een jaar lijks, landelijk evenement van de provinciale milieufederaties. Ze willen de 'schoonheid van de duis ternis' ermee benadrukken. Toen Bart ongeveer zeven jaar was, heeft hij eens houtbewerking ge daan op zijn school in België. Dat vond hij toen hee! leuk. Op het mo ment dat hij de kans kreeg er in het Houtatelier ook weer mee te wer ken, twijfelde hij niet. Bart werkt sinds 2006 in Axel en doet dat het liefst samen met Patrick, die ook niet kan zien. Begeleider Guus (I) en cliënt Adria- no zijn in de machineruimte druk be zig een plaat te frezen. De platen .zijn in de werkruimte uitgezaagd en nu is het aan Adriano om de randen mooi egaal te maken. Dit gebeurt met behulp van mallen, om te voorkomen dat er foutjes in de artikelen sluipen en om eventue le ongelukken te voorkomen. In de etalage van het Houtatelier zijn een aantal producten te zien die de mensen van Tragel Zorg maken. Het produceren van de artikelen is voor hen geen gemakkelijke opgave, want het is bepaald geen alledaags werk. De hulp van mallen door cliënten is dan ook onmisbaar in het productie proces. Digitaliseren van uw oude LP's De Powerplay LP is een USB platenspeler waarmee u zeer eenvoudig uw vinyl kunt overzetten naar uw PC of MAC met de bijgeleverde USB kabel. Zo zorgt u ervoor dat uw LP's en singles gedigitaliseerd worden en de kwaliteit gewaarborgd blijft. Met de bijgeleverde software is het kinderspel om de tracks te importeren in iTunes en kunt u ze beluisteren met de iPod/iPhone. De Powerplay LP krijgt zijn voeding vanuit de PC/Mac en kan ook gebruikt worden met alle Laptops. Voor meer informatie kunt u terecht in onze webwinkel. Adviesprijs €69,- Lezersprijs €49,-* "exclusief 5,95 verzendkosten categorie/diversen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46