Artiest Duur kaartje zorgt voor Weduwe opnieuw vast in zaak overleden man 2 Puzzel theater dinsdag MUL "j 14 dinsdag 26 oktober 2010 door Marleen Blommaert THEATER- EN CONCERTBEZOEK De Nederlandse theater- en evenementenbranche maakt zich zorgen over de voorgenomen btw-verhoging in de culturele sector. Mis je oma nog?, vraagt ze. Zeker, dat gaat nooit over, antwoord ik. Ik vraag me af waar de vraag vandaan komt. Ze bevindt zich in de fase tussen kind en volwassene. De fase waar in langzaam de kinderlijke wereld verdwijnt en ingeruild wordt voor de soms harde realiteit. Bij voorbeeld de realiteit van de ster felijkheid en de kwetsbaarheid. Is het omdat ik zei, dat ik niet lang kon staan en mijn beide be nen momenteel ingepakt zitten? Het is slechts een klein tijdelijk ongemak, maar misschien is dit voorval voor haar bewijs van haar moeders sterfelijkheid. Ik denk met een glimlach aan mijn moeder. Mijn moeder die in mijn ogen alles kon, wat ze wilde. In mijn ógen ook alles deed. Ik reis door de tijd naar het mo ment, dat ik haar voor het eerst diep ongelukkig zag, huilend. De schok in mijn lijf, dat ze zelf een leven had, met wensen, verwach tingen en behoeftes, al dan niet vervuld. Toen realiseerde ik me pas, dat ze ook een mens was en niet alleen een moeder. Zou ik nu zichtbaar zijn achter de moeder, vraag ik me af. Voordat ik daarover kan naden ken volgt echter alweer de volgen de vraag: Ben jij nog verliefd op papa en voelt het hetzelfde als in het begin? Ik antwoord, dat ik dat gevoel nog heb, maar niet meer ie dere minuut van de dag. „Oh, dat is wel fijn mam, dat je nog ver liefd bent", constateert ze. Ik vlieg in gedachten langs een trein van gebeurtenissen. Het mo ment dat ik haar vader voor het eerst zag, het moment dat ik me realiseerde dat ik erg verliefd was, het moment dat de vragensteller van vandaag geboren werd en het moment gisteren op de bank, toen hij de krant las. „Lijk jij nu meer op opa of op oma? En ik, lijk ik op oma?", vraagt ze. Nu begrijp ik pas wat ze doet Ze probeert het verhaal van wie zij is te ontdekken. De stuk jes van de puzzel die ik in mijn hoofd heb, heeft ze daarbij nodig. Ik geef ze haar graag, want haar vragen maken het geheel ook voor mij zichtbaar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland 1:0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goedi T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nli/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal ïnam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie aan door Raymond de Fre! KATTENDIJKE - De weduwe van de in 2009 overleden Ad van den Dool uit Kattendijke is opnieuw aangehouden. Nieuwe ontwikkelingen in de zaak zijn volgens het Openbaar Ministe rie reden om haar opnieuw te ver horen. Vorig jaar werd zij een dag na het overlijden van haar man ook aangehouden. Na vier dagen werd ze weer in vrijheid gesteld. Ze bleef wel verdachte in de zaak, dus moest ze beschikbaar blijven voor onderzoek. Wat voor ontwikkelingen er gaan de zijn, wil OM-woordvoerster El ke Kool niet zeggen. „De vrouw zit in beperking, dus mag zij geen con tact hebben met de buitenwereld. Dan is het niet netjes als het OM meer over de zaak bekendmaakt", aldus Kool. De vrouw wordt vandaag voorge leid aan de rechter-commissaris. Die bepaalt of ze nog langer blijft vastzitten. De 6o-jarige Ad van den Dool werd begin maart 2009 dood aan getroffen in een woning aan de Striephoekstraat in Kattendijke. Sectie op het lichaam verschafte geen duidelijkheid over de vraag of er sprake was van een natuurlij ke dood. Joke Winkels uit Zierikzee redde haar man van de verdrinkingsdood en heeft een Carnegie-onderschei- ding gekregen, www.pzc.nl/video REKENDICTEE Doe mee met Bartjens Rekendictee 2010 op www.pzc.nl/rekendictee STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De stal van het Utrechtse Kik Productions omvat 35 artiesten, van Amazing Stroopwafels tot Julya Lo'ko, Hans Dorrestijn en Spinvis. Maar ook met de bij het grote pu bliek nog weinig aansprekende na men leurt impressario Hans Kik uit Noordgouwe onafgebroken langs theaters en poppodia. Hij door Corneileke Blok en Marcel Modde Lr T- O rn O Voor beginnende en onbekende ar tiesten of een to neelstuk van Shakespeare is over een aantal jaren geen plaats meer in de theaters. - Dat vrezen de Zeeuwse thea terdirecteuren. De verhoging van het btw-tarief op theater- en con- certkaarten, die het nieuwe kabi net wil doorvoeren, zorgt op den duur voor een verschraling van het culturele aanbod. „Het is een belachelijke en grove maatregel, die zonder enig naden ken wordt genomen. Het slaat he lemaal nergens op", vindt direc teur Frans Lievens van het Schelde- theater in Terneuzen. „Over de ge vestigde namen maak ik me niet veel zorgen, maar om zo'n positie te bereiken, moet je beginnen in een klein zaaltje. Die voorstellin gen van jonge, aanstormende ta lenten kosten geld. We betalen ze nu met de winst van grote voor stellingen, maar daar is straks geen geld meer voor. Zo gaat artistieke kwaliteit verloren." stoel 23 Lievens maakt zich ook zorgen om de Bel gische bezoekers die naar de Zeeuws-Vlaamse theaters komen. Zij maken ongeveer vijf tot tien procent uit van het totaal aantal bezoekers. „België kent wél lage' btw-tarieven. Er geldt zelfs nul pro cent op kaarten voor hoogwaardi ge culturele voorstellingen." Ook Peter de Neef, directeur van Stichting Theater Exploitatie Zee land (TEZ) is ongerust. „Producen ten en theaters gaan voorzichtiger programmeren. Theaterdirecteu ren kiezen niet voor een toneel stuk van bijvoorbeeld Shakespeare waar 150 mensen op af komen, als ze tegelijkertijd een populaire voor stelling kunnen neerzetten voor 500 mensen. Het aanbod ver schraalt, omdat alleen gedacht wordt aan bezoekersaantallen. Voorheen dacht je vanuit de inhoud, en zocht je daar P het publiek bij." En dat terwijl de culturele sector het al zwaar heeft. De verhoging van het btw-tarief komt bo- venop de bezuinigin- iiiii §en van ket en JJjJj f gemeenten. Boven- dien daalt het theater bezoek al flink, als gevolg van de economische crisis. De Nederland se theaterproducenten verwachten dit jaar tien procent minder kaar ten te verkopen dan in 2009. De Neef: „Wij hebben dit jaar reke ning gehouden met een daling van twintig procent, pensen kopen geen abonnement meer, vooraf gaand aan het thllterseizoen. Ze willen niet in één Keer veel geld te betalen voor theatervoorstellin gen; door het jaar heen hebben ze een te drukke agenda om naar de voorstellingen te gaan." In Zeeuws-Vlaanderen stokt de stij ging van de kaartverkoop dit jaar. Lievens verwacht de komende ja ren een daling van tien procent. „Dat we moeten bezuinigen is dui delijk. Dat wil de maatschappij en het kabinet: dure experimentele voorstellingen waar tien man op af komen, worden niet meer ge pikt. Als je subsidie wilt terugdrin gen, doe het dan wel op een ver standige manier."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2