io rechtspra; Gevraagd: rechters met ballen dinsdag 26 oktober 2010 Eisen aan rechters De uitspraak van een rechter is blm- demd. De rechter is niet verplicht de straf die de officier van justitie (de openbaar aanklager) heeft geëist te volgen. Een rechter wordt pas: benoemd als hij door een strenge selectie is gekomen, een gedegen opleiding heeft gehad en van onberispelijk gedrag is. Iemand die rechter wil worden, moet beschikken over minimaal! zes jaar juridische werkervaring. Een rechter moet voldoen aan se lectiecriteria op het gebied van per soonlijkheid, intelligentie, analy tisch vermogen, uitdrukkingsvaar digheid, vooropleiding en Wijze van optreden. Een rechter wordt in Nederland voor het Seven benoemd. Dit ver sterkt de onafhankelijkheid van de rechter, omdat hij niet bang hoeft te zijn zijn baan te verliezen. 'Voor het leven benoemd' houdt overi gens in 'tot de zeventigste verjaar- dag'. De rechter is gekleed in toga niet bef. Deze ambtskleding wordt ge dragen om duidelijk te laten zien dat de rechter er zit in zijn hoeda nigheid als onafhankelijke rechter. De onafhankelijkheid wordt bevor derd door de mogelijkheid een rechter te wraken. Een rechter wordt gewraakt bij een redelijk ver moeden dat er sprake is van feiten of omstandigheden waardoor zijn onpartijdigheid betwijfeld zou kun nen worden. Wraking gebeurt voor af, maar kan ook tijdens de rechts zitting, zoals tijdens het proces-Wil- ders, plaatsvinden. Een rechter houdt drie belangrijke vragen voor ogen. Ten eerste: is het feit 'wettig en overtuigend' be wezen? Ten tweede: is het feit ook strafbaar? Een verboden hande ling kan gerechtvaardigd zijn uit zelfverdediging of verdediging van een ander. Ten derde: is de dader strafbaar? Het kan zijn dat iemand een delict niet kan worden toegere kend, omdat de verdachte bijvoor beeld psychische problemen heeft. Als het antwoord drie keer 'ja' is, dan komt de rechter tot een ver oordeling en moet hij zich afvra gen welke omstandigheden in vloed hebben op de soort en de hoogte van de straf. Daarbij spelen mee de ernst van het vergrijp, eer dere veroordelingen, het belang van de samenleving en de gevol gen voor een slachtoffer. De rechtspraak in Neder land wordt op de korrel genomen. De roep om goede rechters is sterker dan ooit. Vlaanderen is al weken lang in de ban van de zo genoemde parachute- moord en de voors en te- gens van de juryrechtspraak. In België gaan gezaghebbende stem men op om rechtspraak juist in de zwaarste zaken niet langer aan le ken over te laten maar in handen van beroepsrechters te leggen. In door Jan IReiJnders Nederland is na enkele rechterlijke dwalingen een omgekeerde ten dens waarneembaar. En inder daad, de experimentele lekenjury's doen het goed. Hun oordeel wordt - allerwegen serieus genomen, niet in de laatste plaats door de juridi sche professionals in de gerechtsge bouwen die blijken te hechten aan het ongeschoolde, maar veelal niet minder afgewogen oordeel van de betrokken amateur-magistraten. De roep om een democratische in bedding van de rechtspraak, van ouds geassocieerd met de welbe kende ivoren torens, krijgt meer steun naarmate de beroepsrecht spraak zwaarder onder vuur ligt. Dat is op zich begrijpelijk en de discussie hierover is het absoluut waard gevoerd te worden. Maar zo lang het debat niet is beslecht, is het zaak dat de rechters hier te lan de zich niet te snel en te zeer van de kook laten brengen. Daar begint het wel een beetje op te lijken. Zo weten rechters zich lang niet altijd raad met de expan sief toegenomen media-aandacht voor hun verrichtingen. Journalis ten struikelen nu over elkaar in de gerechtsgebouwen en de rechterlij ke macht weet er nog lang niet al tijd raad mee. Het proces-Wilders werd volledig gefilmd. Dat hebben de rechters ge weten. Van meet af aan lagen zij onder vergrootglazen en elk woord werd op een goudschaaltje gewogen. Dat moest het proces wel een, zeker voor hen, onwezen lijk karakter geven. Toen - om maar een willekeurig voorbeeld te noemen - de van moord op de Hoogerheidense jon ge Jesse Dingemans verdachte Julien C. zich in zijn strafzaak be riep op zijn zwijgrecht, bewogen de raadsheren van het gerechtshof hemel en aarde om hem op ande re gedachten te brengen en hem van de mogelijke gevolgen te door-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10