Uren wachten op 'rockster 9. Raketschild brengt Ankara in dubio Japanse kunst in Versailles valt slecht Obama hekelt Republikeinen in campagne voor Congresverkiezingen maandag 25 oktober 2010 PARIJS - Een afstammeling van de Franse koning Lodewijk XIV is naar de rechter gestapt om Japan se kunst te laten verwijderen uit Versailles. Het beroemde paleis be vat sinds vorige maand een exposi tie met felgekleurde Japanse kunst. Plastic poppetjes en bloemetjes staan nu tussen de klassieke schil derijen, kroonluchters en rococo beeldhouwwerken. De expositie bevat werken van de 48-jarige Japanse kunstenaar Takas- hi Murakami. Die laat zich sterk in spireren door de uitbundige man- ga-strips. Prins Sixte-Henri de Bourbon-Par- me, nazaat van de 'Zonnekoning' die Versailles vanaf 1655 bouwde, vindt de expositie respectloos voor het kasteel en zijn voorvaderen. Ook een actiegroep voor het be houd van het kasteel is naar de rechter gestapt, om dezelfde re den. „Wij zijn niet tegen moderne kunst, maar wel tegen een manier van denken die de Franse cultuur geen goed doet en van karakter doet veranderen", aldus de prins. In 2008 had zijn neef, prins Char- les-Emmanuel dé Bourbon-Par- ma, zich al verzet tegen een exposi- tie van de Amerikaanse kunste naar Jeff Koons in Versailles. De prins vond dat Koons bizarre en v. banale kunstwerken het fraaie pa leis onteerden. Maar de rechtbank wees zijn eis om de expositie te sluiten af. Mede door de ophef stroomden bezoekers massaal toe. Maak dus ook een gratis iBlue account aan en ontdek alle voordelen. Kijk op iblue.nl door onze correspondent Jessica Maas De Amerikaanse druk op Turkije om mee te wer ken aan een nieuw ra ketafweersysteem groeit met de dag. Op de top in Lis sabon volgende maand verwacht de Navo een antwoord van Tur kije. Het raketschild moet de VS en hun Europese bondgenoten be schermen tegen raketten uit met name Iran. De meeste Europese landen hebben zich al achter het 'schild' geschaard, maar Navo-lid Turkije, waar een van radarsta tions moet komen, nog niet. Ankara wil de oude bondgenoten in het westen noch de nieuwe vrienden in het oosten voor het hoofd stoten. Het vreest dat Tehe ran het schild zal opvatten als een belediging. De afgelopen jaren is de relatie tussen Iran en Turkije juist enorm verbeterd; een gevolg van het nieuwe succesvolle Turkse 'nul problemen met de buren'-be- leid. De banden met buurlanden Syrië en Iran zijn nog nooit zo goed geweest. De handel ermee is explosief gegroeid en de visabeper- kingen zijn opgeheven. Brussel en Washington slaan dit nieuwe buitenlandbeleid van de gematigd islamitische AKP-rege- ring met argwaan gade. De verhou dingen werden er niet beter op toen Turkije dit jaar als tijdelijk lid van de Veiligheidsraad 'nee' zei te- gen verdere sancties - wegens het atoomprogramma - tegen Iran. Samen met Ankara's recente aanva ringen met Israël voedt dit alles keer op keer de vraag of Ankara be zig is zich af te keren van het Wes ten. Die vraag klinkt, nu Ankara aarzelt over het raketschild, op nieuw. Turkije ontkent dit zelf el ke keer, maar de nieuwe positie van de Turken brengt de oude bondgenoten wel in verwarring. Om de zaak niet verder op de spits te drijven, is de verwachting dat Turkije volgend maand uiteinde lijk zal instemmen met het raket schild. De relatie met de Amerika nen, die ook het Turkse leger met militaire inlichtingen bijstaan in de strijd tegen de Koerdische rebel- V/ len, is daarvoor té belangrijk. Maar Turkije zal wel een aantal voorwaarden op tafel leggen. Zo zal het eisen dat Iran niet expliciet genoemd wordt als mogelijke drei- v* ging voor de Navo. In de nek-aan-nekrace voor de Amerikaanse Congresver kiezingen op 2 november, laat president Obama geen kans onbenut om de stem men van jonge kiezers te winnen. door onze correspondent Haoimeke Keulftjes Het is vroeg als Rhett Broderick in de bus naar de campus van de University of Southern California in Los Angeles stapt. De geschiedenisleraar 'spijbelt' van daag, bekent hij. Obama is 'in town' „Dit is misschien wel mijn enige kans hem te zien." Broderick heeft in 2008 Obama ge stemd, maar betwijfelt of die over twee jaar wordt herkozen. Oba- ma's waarderingscijfers zijn mo menteel laag, al snapt de dertiger niet waarom. „De economische problemen ko men toch uit de nalatenschap van de Republikeinen." Op de campus wacht Broderick een lange, lange rij. Iedereen wordt gecontroleerd: studenten in de universiteitskleuren rood en geel, complete families en opval lend veel oudere, zwarte Oba- ma-aanhangers. „Als jullie de man straks zien, zijn jullie dit allemaal weer vergeten", roept een vrijwilli ger die langs de rijen loopt. Voor het zover is, beklimmen an- Obama stroopt zijn mouwen op voor hij aan zijn speech begint. dere hoogwaardigheidsbekleders het podium, wordt trouw gezwo ren aan de Amerikaanse vlag en klinkt het volkslied. Na ruim vijf uur wachten wordt Obama aangekondigd. In witte hemdsmouwen en met een brede glimlach neemt hij een overweldi gend applaus in ontvangst. Vol gens Obama hebben de Republi keinen de auto die Amerika heet 'de greppel in gereden'. „Wij heb ben onze laarzen aangetrokken, zijn die greppel in gegaan. Het is warm en we zweten, maar we pro beren die auto naar boven te du wen. En de Republikeinen? Die helpen niet! Maar nu de auto bijna boven is, tikken ze op onze schou ders; ze willen de sleütels terug!" Dat wil Obama voorkomen. „De Republikeinen mogen wel meerij den richting voorspoed, maar al léén op de achterbank." Dat Obama in 2008 naar het Wit te Huis kon verhuizen, heeft hij grotendeels te danken aan jonge kiezers. „De Republikeinen reke nen erop dat jullie op 2 november niet gaan stemmen. Laten wij hun foto Alex Callairdo/EPA ongelijk bewijzen", roept de presi dent. Obama hoeft Gail Brown en Hor- tense Peoples niet meer te overtui gen. De dames uit de door bendes gedomineerde wijk Southside za gen de president voor het eerst en 'gaan nu zeker stemmen'. „Ik vond Obama net een rockster", mijmert Brown. „Het klinkt stom, maar toen hij het podium beklom, werd ik helemaal emotioneel." Ook Bro derick was onder de indruk van Obama. „Maar die speech had ik wel al eerder gehoord." Met een online iBlue account bepaal je zelf waarvoor je een makelaar inschakelt. Om slimme onderhandelingen te voeren bijvoorbeeld, een vlotte overdracht te regelen of om specifieke lokale kennis te verkrijgen. Bovendien kunt je altijd gebruik maken van de gratis huizen concurrentiecheck en vraagprijstaxatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9