Hygp tegen epidemie in Haïti 8| China wint invloed bij hervorming van IMF Claim om moord met Italië stelt vuilnisbelt bij Vesuvius uit parachute CHOLERA Zieken liggen op straat voor ziekenhuis te wachten op hulp Shell verkoopt olievelden Nigeria Luchtbrug naar overstroomd Benin Iran amputeert hand van dief Indiase baby overleeft brand op vuilnisbelt maandag 25 oktober 2010 KYONGJU - China krijgt meer macht binnen het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Europa geeft twee zetels op in het bestuur van het IMF, dat in totaal 24 zetels telt. Daardoor ontstaat ruimte voor opkomende economieën. Behalve China krijgen ook Brazi lië, Rusland en India meer in vloed. Dat staat in het akkoord dat de mi nisters van financiën van de G20-landen zaterdag bereikten na een tweedaagse conferentie in Zuid-Korea. IMF-topman Dominique Strauss- Kahn sprak van een historische overeenkomst. De nieuwe verde ling van de zetels noemde hij 'de grootste hervorming' in de geschie denis van het IMF. „Velen hebben dit resultaat nooit voor' mogelijk gehouden", sprak Strauss-Kahn. Een jaar geleden was tijdens een G20-top al afgesproken dat de in vloed van de opkomende econo mieën met vijf procent zou wor den uitgebreid. De Verenigde Staten, het belangrijkste land binnen het IMF, hadden ingezet op nog meer zetelverlies voor Eu ropa. De hervoming neemt nog enkele jaren in beslag. De 187 IMF-lidsta- ten moeten de besluiten van de G20 nog goedkeuren. Landen die nu een zetel bezetten,, zoals Neder land, houden die dus zeker tot eind 2012 meent de Nederlandse IMF-bewindvoerder Age Bakker. Een 'zuster van liefdadigheid' hangt een infuuszak aan een boom om een cholerapatiënt op het Haïtiaanse platteland te helpen. Het is van levensbelang dat cholerapatiënten zo snel mogelijk vocht en zout worden toegediend. foto Ramon Espinos/AP NAPELS - De Italiaanse regering heeft de opening van een nieuwe vuilnisbelt in het Nationaal Park Vesuvius bij het stadje Terzigno gisteren uitgesteld. Boze inwoners van het stadje Terzigno bij Napels protesteren al een week tegen de stank van een bestaande vuilnis belt en tegen plannen om een nieuwe vuilstort te openen. De opening van de vuilnisbelt gaat volgens een woordvoerder van de regering voorlopig niet door, op voorwaarde dat de gewelddadige protesten stoppen. De demon stranten eisen echter garanties van de regering dat de nieuwe vuilnis belt er helemaal niet komt. In de nacht van zaterdag op zon dag raakten nog zes mensen ge wond door confrontaties met de politie. Vele honderden tonnen afval zijn de afgelopen tijd blijven liggen in de straten van Napels. De bestaan de stortplaats is vol. De Italiaanse regering wil het probleem aanpak ken door een nieuwe stortplaats te openen bij Terzigno, in een be schermd natuurgebied bij de vul kaan Vesuvius. Napels weet al jaren niet meer waar het huisvuil te laten, omdat er door wanbeleid onvoldoende verbrandingsovens zijn gebouwd. De Europese Commissie heeft Ita lië zaterdag met boetes gedreigd als het vuil in Napels niet wordt opgehaald. Volgens Europees com missaris voor milieu Janez Potoc- nik geven de problemen aan dat Italië sinds de vuilniscrisis van 2007 nog altijd geen afdoende op lossing heeft gevonden voor het af valprobleem van Napels. Het Euro pees Gerechtshof stelde in maart al vast dat Italië Europese regels voor afvalverwerking overtreedt. LONDEN Shell staat op het punt zijn belan gen in vier grote olievelden in Nige ria voor vier miljard dollar te verko pen. Dat meldde de Britse krant Sunday Times gisteren. Een consor tium onder leiding van voormalig BP-topman John Browne zou de be langrijkste gegadigde zijn. Volgens de krant heeft het geweld rond de olie-industrie in Nigeria de waarde van de velden fors gedevalueerd. COTONOU De VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr begint een luchtbrug naar het zwaar overstroomde West-Afri kaanse land Benin. Dat maakte de organisatie gisteren bekend. Twee derde van Benin staat onder water. Ongeveer 680.000 mensen zijn door de overstromingen getroffen. Enkele tientallen inwoners kwa men om. TEHERAN De Iraanse autoriteiten hebben de hand van een veroordeelde dief af gehakt in het bijzijn van andere ge vangenen. Dat maakte de Iraanse staatsradio gisteren bekend. Het af hakken van de handen van dieven - toegestaan onder de Iraanse isla mitische wetten - is de laatste ja ren zelden uitgevoerd, maar de am putatie van gisteren is al de tweede in een maand. NEW DELHI Een op een vuilnisbelt achtergela ten Indiase baby heeft wonderbaar lijk een brand overleefd. Een mede werker van de vuilstort in de stad Ghazipur hoorde gehuil nadat hij een partij rommel in brand had ge stoken. Hij ontdekte een piepjong meisje en maakte het vuur snel uit. De baby liep brandwonden op aan rug en benen. TONGEREN - De familie van Els Van Doren, het slachtoffer van de ge ruchtmakende parachutemoord in België, eist 200.000 euro smarten geld van de veroordeelde Els Clot- temans (26). De rechtbank spreekt zich daar vrijdag over uit, aldus de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws dit weekeinde. De toen 37-jarige Els Van Doren stortte vier jaar geleden bij een pa rachutesprong neer doordat haar parachute was gesaboteerd. De ju ry van de rechtbank in Tongeren verklaarde haar liefdesrivale Els Clottemans daarvoor de afgelopen week schuldig. Zij kreeg 30 jaar cel straf De weduwnaar, de twee kinderen, de vader en de twee zussen van het slachtoffer eisen ieder schade vergoeding. „Alles samengeteld, ko men we op een eis van ongeveer 200.000 euro", zegt Katrien Van der Straeten, advocate van de moordenares. „Zo'n bedrag kan ze nooit ophoesten." Als Clottemans niet kan betalen, kan de familie zich wenden tot het Belgische Fonds voor Slachtoffers van Ge weldmisdrijven. De parachute zou zijn gesaboteerd toen beide vrouwen logeerden bij een 47-jarige Eindhovenaar. Een aantal westerse landen heeft bekend gemaakt dat ze in actie ko men tegen de epidemie. Canada stuurt een militair veldhospitaal. De Verenigde Staten beloofden grote hospitaaltenten. In de getroffen noordelijke provin cie Artibonite worden in zieken huizen ruim 3000 mensen behan deld. Artsen Zonder Grenzen heeft plannen voor een veldhospi taal in de kuststad Saint-Marc in het besmettingsgebied. Het zieken huis van Saint-Marc was dit week einde overspoeld met patiënten. Op straat voor het hospitaal lagen zieken buiten te wachten op hulp. Ook in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Pince zijn inmiddels vijf gevallen van cholera ontdekt, meldden VN-fiinctionarissen. De ze gevallen vergroten de zorg dat de epidemie zich verspreidt. De VN-woordvoerster benadrukte echter dat het gaat om mensen die in de hoofdstad waren teruggeko men na een reis naar Artibonite. „Van een nieuwe uitbraak is daar om vooralsnog geen sprake." Hulporganisaties proberen te voor komen dat de cholera de kampen met de honderdduizenden slacht offers van de aardbeving bereikt. Als de ziekte doordringt tot die overvolle kampen, waar kinderen en families sinds januari onder on hygiënische omstandigheden le ven, zullen de gevolgen rampzalig zijn, waarschuwde een arts van een hulporganisatie. Waterbedrijven hebben de hoe veelheid chloor in drinkwater bijna verdubbeld. Hulpgroepen de len zeep en waterzuiveringstablet ten uit. Cholera wordt overgedragen door vervuild water en voedsel. Het leidt tot diarree en uitdroging. Na besmetting kan cholera binnen en kele uren tot de dood leiden lie ©irsze website :buitenf and Informatie over cholera en fo to's en filmbeelden uit Haïti Veldhospitalen en tenten voor zieken. A! zeker 250 Haïtianen be smettelijke ziekte overleden. Eerste cholera-gevallen in hoofdstad Port-au-Prince. Vrees dat ziekte doordringt tot overvolle kampen. PORT-AU-PRINCE - Het dodental door de uitbraak van cholera in Haïti is gisteren gestegen tot boven de 250. Dat maakte het Haïtiaanse ministerie van Volksgezondheid bekend. Zaterdag stond het doden tal nog op 220.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8