VS stonden erbij en keken ernaar WIKILEAKS Klokkenluiderswebsite WikiLeaks zette dit weekend 391.832 militaire verslagen over de oorlog in Irak op internet. 'Als je lange tijd toegang zou hebben tot staatsgeheimen... Wat zou je dan doen?' Hypothetische vraag met enorme gevolgen wat staat erin de documenten? maandag 25 oktober 2010 Volgens de VS brengt web site WikiLeaks levens in gevaar door het openbaar maken van geheime docu menten. De boodschapper heeft het weer gedaan. door CareS GoseSiog Het is de grootste hoe veelheid geheime stuk ken die ooit over een nog lopende oorlog is uitgelekt: 391.832 'war logs', stuk ken geschreven door Amerikaanse militairen over dagelijkse gebeurte nissen in de Iraakse oorlog date rend van 1 januari 2004 tot en met 31 december 2009. De documen ten zijn openbaar gemaakt door klokkenluiderswebsite WikiLeaks. In de rapporten staan onder meer meldingen van Amerikaanse mis dragingen. „Zoals Amerikaanse mi litairen die een heel huizenblok opblazen omdat er één verdachte op het dak zit", aldus Wiki- Lealcs-oprichter Julian Assange. Het zijn rapporten die vaak tijdens of direct na een gebeurtenis zijn geschreven, en derhalve subjectief Het waarheidsgehalte valt niet di rect te controleren. Desalniette min geven ze een inzicht in de da gelijkse oorlogsellende. Een beeld dat de regering-Obama liever ver borgen gehouden had. Minister Clinton (Buitenlandse Za ken) was dan ook snel met een ver oordeling van WikiLeaks. Door de openbaarmaking zouden levens van naar verluidt driehonderd Amerikanen en hun bondgenoten op het spel worden gezet. Het is een bekend fenomeen in de politiek: als de boodschap betrok kene niet uitkomt, wordt de bood schapper aangevallen. En niet de inhoud van de boodschap zelf be commentarieerd. Hetzelfde gebeur de eind juli, toen WikiLeaks meer dan 91.000 documenten over de archieffoto EPA den erbij en keken ernaar. Voor de Amerikaanse regering is het boek Irak dichtgeslagen. Het Wiki- Leaks-vuiltje moet zo snel moge lijk van tafel. Dat WikiLeaks alle stukken van namen heeft ont daan, en ook na de onthulling van de Afghanistandocumenten niets gebleken is van gericht gebruik van die stukken door bijvoorbeeld de Taliban, doet niet ter zake. De Iraakse premier Nouri al Mali- ki deed de WikiLeaks-onthullin- gen af als een politiek spel, erop ge richt hem uit de regeringszetel te krijgen. zie onze website:buitenland Oprichter Julian Assange ver telt over zijn website Een Amerikaanse soldaat tijdens een patrouille in de Iraakse stad Mosul in 2005. oorlog in Afghanistan naar buiten bracht. De strijd in dat land is nog in volle gang. In Irak zijn alle bui tenlandse troepen op 50.000 Ame rikanen na, verdwenen. De rest zal eind 2011 weg zijn. Toch bevatten de nu onthulde 'logs' genoeg informatie die de po litici in Washington, en Irak, tot nadenken zou moeten aanzetten. Volgens WikiLeaks-baas Julian As sange leveren de stukken bewijs voor oorlogsmisdaden en misda den tegen de menselijkheid. Onder meer de VN en de vicepre- mier van bondgenoot Groot-Brit- tannië, Nick Clegg, dringen aan op een onderzoek naar mogelijke mar telingen waarvoor de VS verant woording zou dragen. Veel zin lijkt Washington daar niet in te hebben. „De stukken leveren alleen maar wat meer details, wat aanvullende anekdotes, maar ver der niets nieuws als het over fun damentele beleidszaken gaat", al dus Geoff Morrell, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie. Potentieel wange drag werd volgens Morrell aan de Iraakse autoriteiten gerapporteerd, en het was aan hen daartegen ac tie te ondernemen. Dat de Iraakse oorlog geen 'nette' oorlog was, was al bekend. Het Abu Ghraibschandaal, waarbij ge vangenen werden mishandeld en vernederd door Amerikaanse be waarders, was daar een bewijs van. En dat de Verenigde Staten het niet zo nauw nemen met interna tionaal oorlogsrecht bleek al uit de toestanden in gevangenenkamp Guantanamo, en hetrendition pro gramhet oppakken, vastzetten en martelen van 'verdachten' in gehei me gevangenissen overal ter we reld. Naar buiten toe werden wan toestanden ontkend of afgedaan als incident. Door het Wiki- Leaks-lek kan dat niet meer wor den volgehouden. Tegelijk blijken tenminste delen van het Iraakse veiligheidsapparaat zich na de val van dictator Saddam Hussein precies zo te gedragen als onder de Iraakse leider. En de Amerikanen, die Irak naar eigen zeggen moesten bevrijden van het schrikbewind van Saddam, ston Soldaat Bradley Manningverdacht van het lekken naar WikiLeaks door onze correspondent Hamneke Keeltjes NEW YORK - 'Een hypothetische vraag: als je lange tijd toegang zou hebben tot staatsgeheimen en je zag daarin onvoorstelbare dingen... Afschuwelijke dingen... Dingen die publiek zouden moeten zijn, in plaats van opgeslagen in een don kere kamer in Washington, DC. Wat zou je dan doen?' Deze woorden, via een chatpro- gramma gestuurd naar een vriend, leidden eind mei van dit jaar tot de arrestatie van soldaat eerste klas Bradley Manning. De 'vriend' licht te de autoriteiten in over Man nings plannen. Hij werd in Koe weit gearresteerd. Op zijn officiële legerfoto lijkt de 23-jarige Manning met blozende appelwangen boven een scheve glimlach het toonbeeld van on schuld. Toch is het vrijwel zeker dat hij honderdduizenden docu menten en video's heeft doorge speeld aan Julian Assange van WikiLeaks. Die houdt de lippen stijf op elkaar: hoewel hij wel heeft: toegezegd vijftigduizend dol lar ter beschikking te stellen voor Mannings verdediging, houdt hij de namen van klokkenluiders kos te wat kost geheim. Is Manning een klokkenluider of een verrader van staatsgeheimen? Het leger bood hem de gelegen heid zijn studie te betalen, dus meldde hij zich aan. Hij moest er de relatie met zijn vriend voor ver bergen. Na zijn opleiding tot inlichtingenanalist werd hij uitge zonden naar Irak. Daar had hij toe gang tot alle geheime databanken. Het kostte Manning maanden om de honderdduizenden documen ten op cd's te branden, terwijl hij net deed alsof hij meezong met muziek van Lady Gaga. Officieel is Manning alleen in staat van beschuldiging gesteld voor het lekken van een video uit 2007 waarop een Amerikaanse helikop- teraanval te zien is. Daarvoor kan hij tot 52 jaar gevangenisstraf krij- gen.Het Amerikaanse ministerie van Defensie onderzoekt of de sol daat ook kan worden aangeklaagd voor het lekken van de Irak- en Af ghanistandocumenten. Manning zit sinds juli in eenzame opslui ting in een gevangenis in Virginia. Amerikaanse autoriteiten blijken geen onderzoek te hebben gedaan naar honderden gevallen van mis bruik van gevangenen door Iraakse agenten en militairen. Daarbij zijn gevallen van verkrachting en moord. WikiLeaks zei dat de verslagen uit komen op 109.032 oorlogsslachtof fers in Irak, waarvan 66.081 bur gers, 23.984 opstandelingen, 15.196 Iraakse militairen en agen ten, plus 3.771 gesneuvelde coali tiemilitairen. De VS spraken afgelopen zomer nog van in totaal zo'n 77.000 om gekomen Irakezen. Britse troepen hebben de Jordaan se topterrorist Abu Musab al Zarqawi in maart 2005 op knulli ge wijze laten ontsnappen, aldus de Britse krant The Guardian op basis van de oorlogsverslagen. Een verkenningshelikopter die de ter rorist in het vizier had, kwam zon der brandstof te zitten. Zarqawi, die 25 miljoen dollar op zijn hoofd had staan, kon daardoor ontsnap pen. Documenten geven details van de Amerikaanse vrees dat Iran rebel len in Irak heeft getraind. Een ver slag stelt dat een rebellenleider die Amerikaanse militairen heeft ge dood, was opgeleid door de Revo lutionaire Garde van Iran. Britse journalisten vonden versla gen met nieuwe gevallen van moor den door het bewakingsbedrijf Blackwater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7