Ongeïnspireerd! 20 We dachten: 'Jongens, wat gebeurt hier?' Ajax laat dure punten liggen tegen Excel sior. De Amsterdammers komen wel terug van een 2-0-achterstand tot 2-2. Dubbele cijfers Boze fans wachten spelersbus op maandag 25 oktober 2010 EREDIVISIE door Dick Sintenie ROTTERDAM - Jan Wegereef gaf Vur- non Anita gisteren al na 27 minu ten onterecht een rode kaart. Je zou kunnen zeggen dat de arbiter daarmee een groot aandeel had in het puntenverlies van Ajax tegen Excelsior (2-2), maar dat was te kort door de bocht. Daarvoor was het spel van de thuisploeg te 'kwiek en te enthousiast', zoals trainer Martin Jol het noemde, en dat van zijn eigen team ongeïnspi reerd en veel te vrijblijvend. De trainingen van Jol zijn meestal besloten, maar het wordt steeds in teressanter om eens stiekem een kijkje te nemen wat zich achter de gesloten deuren van De Toekomst afspeelt. Want door de weinig idea le omstandigheden op Wou- destein is het gemakkelijk om te vluchten in excuses (slecht Icunst- gras, klein veld en dan ook nog een hopeloze scheidsrechter), maar voor ondermaats voetbal is geen excuus: dat is trainbaar. Gelet op die omstandigheden wek te het overigens bevreemding dat Jol gisteren een plaats inruimde voor linksback Anita en aanvallen de middenvelder Siem de Jong, de twee die net hersteld zijn van een blessure. In de kleine ruimte en op een snelle ondergrond kunnen Mi- ralem Sulejmani, Rasmus Lind- gren en Christian Eriksen immers beter uit de voeten. Maar Jol greep terug op zijn ver trouwde formatie, met Ema- nuelson als verkapte linksbuiten en een middenveldtrio dat veel loopt, maar lang niet altijd de goe de kant op. De Jong is sinds het vertrek van Marko Pantelic zijn kompas in de spits kwijt, en Demy de Zeeuw doet het liefst wat De Jong ook doet: zonder bal ineens in het strafschopgebied van de te genstander opduiken. Tel daar de gebrekkige passing van Eyong Enoh bij op en het is niet verwon derlijk dat Excelsior de lakens uit deelde, óók toen Ajax nog met elf spelers op het veld stond. Na de verbanning van Anita maak te de hoogst genoteerde profclub van Rotterdam direct het verschil. Daan Bovenberg troefde André Ooijer af bij een vrije trap van uit blinker Ryan Koolwijk, een soms iets te nonchalante, spelmaker, maar gezegend met een fraaie tech niek en een scherp inzicht. En op slag van rust verdubbelde Kevin Wattamaleo de voorsprong. Ajax wachtte op een opleving van Luis Suarez, maar de aanvoerder had het, net als dinsdag tegen Auxerre, te druk met de arbitrage. Het was een mirakel dat de Am sterdammers nog een punt weg sleepten uit het kleinste stadion van de eredivisie. Met dank aan een beoordelingsfout van Leen van Steensel, die onder een bal doorliep en Mounir El Hamdaoui niet meer kon achterhalen (2-1), en een rake kopbal van Jan Ver- tonghen in de laatste minuut van de officiële speeltijd. Die speeltijd werd nog met zes mi nuten opgerekt, omdat Ajax de licht geblesseerde doelman Maar ten Stekelenburg had moeten ver vangen door Jeroen Verhoeven. In die extra tijd behoedde Verhoeven zijn team overigens met drie fan tastische reddingen voor een ne derlaag. Ajax leek op dat moment zowel let terlijk als figuurlijk in niets op een titelkandidaat, al stond de zwaarlij vige Verhoeven zijn mannetje en won diens evenknie in de spits, Mido, vrijwel al zijn kopduels. Het wanhoopsoffensief dat in de Engel se derde divisie niet zou misstaan, leverde nog een remise op. Maar op de concurrenten PSV, FC Twen te en Roda JC verloor Ajax twee kostbare punten. door Rob de Bruym EINDHOVEN - En de tiende PSV-tref- fer kwam er. 87e minuut, Jeremain Lens. De toeschouwers in het Phi lips Stadion kregen gistermiddag waar ze al vanaf de 6-0 massaal om vroegen. De 'i' paste eigenlijk niet eens goed op de toch ruim be meten scoreborden. 10-0 thuis te gen Feyenoord, dubbele cijfers te gen zo'n tegenstander, het was on werkelijk. Dat bleek ook uit de reacties van de PSV'ers na afloop. Ze wisten ogenschijnlijk niet goed wat ze met de eclatante overwin ning aan moesten, leken ervoor te waken té blij te zijn. „Er was bij ons wel ongeloof ja", sprak Orlan do Engelaar. De houding van de PSV'ers was verklaarbaar, want het had hun team ook wel behoorlijk meegeze ten, waar bij de opponent uit Rot terdam-Zuid echt alles mis was ge- gaan: Leroy Fer die al binnen een kwartier uitviel met een kniebles sure, Keivin Leerdam die na iets meer dan een halfuur tegen zijn tweede gele kaart aanliep en na rust een dodelijk efficiënt PSV. „De eerste twintig minuten waren zij toch ook veel aan de bal", ver klaarde Erik Pieters. „Na de rode kaart voor Leerdam werd het een andere wedstrijd. Na rust leverden de eerste drie aanvallen drie tref fers op. Dan staat het 5-0 en is het voortaan lekker voetballen natuur lijk. Op een bepaald moment kom je in een soort flow en lijkt alles automatisch te gaan. Na de snelle 3-0, 4-0 en 5-0 zeiden we wel te gen elkaar: 'jongens, wat gebeurt hier?'" Pieters speelde bij momen ten bijna als een soort linksbuiten. „Als de ruimte er ligt, moet je die benutten", klonk het. De links back was nuchter als altijd. „Het wordt 10-0, maar dat zijn uiteinde lijk ook maar gewoon drie punten. Tuurlijk zijn we er heel blij mee, maar toch ook vooral met het feit dat Ajax gelijk heeft gespeeld." Pieters ging direct na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bas Nijhuis naar Feyenoorder Fer, die inmiddels met krukken liep. „Ja, want ik gun hem het allerbeste. Hij is een maat van me. Ik zag hem staan en móest even naar hem toe." Met de andere Feyenoor- ders had de international van PSV evenwel geen compassie gehad. „Nee, je speelt om te winnen, ook als dat met 10-0 is. Dat is top sport." Orlando Engelaar had wat anders gevoeld. „Ja, ik had wel medelij den met Feyenoord. Leerdam kreeg, denk ik, wat gemakkelijk zijn tweede gele kaart. Dat heeft ons in het zadel geholpen", zei de middenvelder, maker van de 8-0. Van Jonathan Reis, met drie tref fers de man van de wedstrijd, had de score nog hoger mogen uitval len. „Ik heb zo'n uitslag nog nooit meegemaakt. Maar van mij had het ook nog wel 11-0 of 12-0 mo gen worden." ROTTERDAM - De spelers van Feyenoord werden gisteren na de 10-0-neder- laag bij PSV in Eindhoven bij stadion de Kuip in Rotterdam opgewacht door zo'n 150 supporters. De woede van de aanhangers richtte zich even op een cameraploeg, maar de relatieve rust keerde daarna snel weer. Trainer Mario Been had een gesprek met een kleine delegatie van de supporters. Hij ver liet later onder luid applaus het terrein. Er vonden geen grote incidenten plaats. foto Marcel Amtonisse/ANP PSV evenaarde zondag in eigen stadion een clubrecord. Met de ongekende 10-0 tegen Feyenoord deed de ploeg van Fred Rutten het net zo goed als de teams in oktober 1973 en april 1998. In die jaren won PSV eveneens met 10-0 van respectievelijk Go Ahead Eagles en FC Volendam. PSV is de enige club in de eredivisie die meer dan één keer met dubbele cijfers won. wedstrijd, datum Sittardia-SC Enschede Feyenoord-NAC Ajax-Vitesse PSV-Go Ahead Eagles PSV-FC Volendam PSV-Feyenoord Voor Feyenoord was de nederlaag een zwarte bladzijde in de elubgeschiedenis. De zwaarste nederlaag van de Rotterdammers in de eredivisie was tot nog toe tegen Ajax op 18 september 1983, toen de Amsterdammers voor eigen publiek met 8-2 zegevierden. Eerder verloor Feyenoord al eens met 6-0 van Ajax (mei 1999 en november 1975) en PSV (maart 1991 en maart 1958). Wi 11 e nfA driaa i i s e 11 s |'Toio ÖlafiKraak/ANRj *n'irji tirfT---trip"- w»nir-'-fn- -'ntifriff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66