4lbinn< Aegon gaf geld aan club tegen beleid VS 'Kritiek van Geert Wilders op rechters T@©S Bijstand steeds vaker probleem voor gemeente David Van Reybrouck wint Libris-prijs Operatieteam tijger Sanny eist excuses Politie pakt dronken 'verkeersregelaar' op Verwarde man dood na sprong in water Ruim duizend aangiften tegen Marktplaats MONSTERNERERLAA® VOOR PEYENOORR Schipper ramt brug in Zaandam Weer ten strijde tegen Spanjaarden maandag 25 oktober 2010 AMSTERDAM De Vlaamse auteur David Van Rey brouck (1971) is de winnaar van de Libris Geschiedenis Prijs 2010. Hij krijgt de prijs voor zijn boek Congo, een geschiedenis. „Het boek is een ori ginele combinatie van persoonlijke betrokkenheid en journalistieke distantie, dat archiefmateriaal, in terviews en persoonlijke observa ties vermengt", zo omschreef de ju ry het winnende boek. DEVENTER Dierenarts Herman Aa wil ophelde ring en excuses van voorzitter Lu- do Hellebrekers van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde. Volgens Aa heeft Hellebrekers onterecht ge zegd dat de oogoperatie van het tij gertje Sanny in zijn praktijk ille gaal was. De tijger bezweek dins dag, een dag na de operatie aan een epileptische aanval. HOOFDDORP De politie in Hoofddorp heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 18-jarïge man opgepakt die met een flinke slok op het verkeer aan het regelen was. Hij moest mee naar het politiebureau, waar hij zich niet kon legitimeren. Zijn vader moest met een legitimatiebe wijs naar het bureau komen. HELLEVOETSLUIS Een verwarde man is zaterdaga vond in Hellevoetsluis om het le ven gekomen, nadat hij in een sloot was gesprongen. Dat liet de politie gisteren weten. De man wei gerde uit de sloot te komen. Uitein delijk werd hij door hulpdiensten uit het water gevist en onderkoeld naar het ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. ZAANDAM - Een schip heeft giste rochtend een brug in het centrum van Zaandam geramd. Het scheep vaartverkeer op de Zaan was tijde lijk gestremd. Twee betondelen van de brug zijn DEN HAAG - Aegon is zwaar in ver legenheid gebracht door berichten in de Amerikaanse media over een miljoenensteun aan een lobbyclub van de US Chamber of Commer ce, de Amerikaanse Kamer van Koophandel. De lobbyclub voert campagne te gen strengere regels die president Barack Obama wil invoeren voor banken en verzekeraars. De dona tie ligt erg gevoelig, omdat Aegon overeind wordt gehouden met geld van de Nederlandse belasting betaler. Aegon bevestigt dat er 'enkele mil joenen' via Transamerica Founda tion, een stichting van de Ameri kaanse dochteronderneming, zijn geschonken aan de US Chamber. „Maar daar is geen Nederlands geld bij", zegt een woordvoerder van Aegon. „Er gaat geen geld van de Nederlandse staat naar de Vere nigde Staten." De donaties aan een lobbyclub die strijdt tegen regulering van de fi nanciële markten rijmen niet met de hulp die Aegon zelf geniet van de overheid. Aegon heeft in 2008 drie miljard euro staatssteun ont vangen van de Nederlandse over heid, omdat de verzekeraar zwaar getroffen was door de huizencrisis in de VS. Inmiddels heeft de verze keraar de helft terugbetaald. Aegon heeft nauwe banden met de Amerikaanse Kamer van Koop handel. Volgens de woordvoerder van Ae gon zijn de financiële banden vier jaar geleden al doorgeknipt. „In 2006 is de laatste donatie gedaan, nog voor de verkiezing van Oba ma." Het ministerie van Financiën zegt zich ondanks de financiële steun aan Aegon niet te mogen be moeien met het beleid van doch terondernemingen in de VS. losgeraakt door de aanvaring, zo dat deze tijdelijk niet meer dicht kon. De schipper is een 42-jarige Let. Er blijkt geen sprake te zijn van strafbare feiten, zei de politie. AMSTERDAM - De president van de Hoge Raad, Geert Corstens, heeft indirect kritiek geleverd op de kriti sche uitlatingen van Geert Wil ders over de kwaliteit van recht spraak in Nederland. Corstens deed dat gistermiddag in het televi sieprogramma Buitenhof. Kritische uitspraken over de recht spraak zoals Wilders die gedaan heeft tijdens het proces tegen hem, werken volgens Corstens 'on dermijnend' voor de rechtsspraak. Zeker doordat de voorman van de PW ook nog parlementariër is. DEN HAAG - Het aantal gemeenten dat niet uitkomt met het budget voor de bijstand, is de afgelopen twee jaar fors toegenomen. In 2009 klopten 178 gemeenten aan bij de Toetsingscommissie Wet Werk en Bijstand. Dat is 2,5 keer meer dan de zeventig gemeenten die zich het jaar ervoor nog wend den tot de onafhankelijke commis sie. Een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken bevestig de zaterdag een bericht hierover in het blad Binnenlands Bestuur. Gemeenten die meer dan 10 pro cent uitkomen boven het budget dat het departement vooraf heeft vastgesteld, kunnen de commissie Die moet bijdragen aan de stabili teit van de rechtsstaat, meent de president van de Hoge Raad. Met dergelijke uitlatingen wordt er op 'een foutieve manier inge speeld' op gevoelens bij het pu bliek. Dat brengt in de visie van Corstens het gevaar van aantasting van de rechtspraak met zich mee. Wilders voelde zich in een reactie niet aangesproken. Hij stelde dat hij gelijk had, omdat de rechtbank niet onpartijdig was. Hij verwees daarbij naar de beslissing van de wrakingskamer vrijdag om het pro- verzoeken om extra geld. De com missie kijkt onder meer of het te kort buiten de schuld van de ge meente om is ontstaan. De hogere -uitgaven voor de bijstand komen doordat meer mensen een beroep doen op deze uitkering, onder meer door de economische crisis. De 178 gemeenten hebben in to taal 37 miljoen euro gevraagd om hun gaten in de begroting op dit onderdeel te dichten. De commis sie oordeelde over 93 zaken posi tief Daarmee is al 18 miljoen euro toegezegd. Naar verwachting zul len dit jaar nog meer gemeenten in het rood komen vanwege hoge re uitgaven aan de bijstand. ces over te doen. Volgens de PVV-leider kan Corstens zich be ter zorgen maken over fouten van rechters zoals Tom Schalken dan over hem. „Zij zorgen voor groeiend wantrouwen tegenover de rechtspraak en niet ik", aldus Wilders. WD en PW waren er tijdens de kabinetsformatie overigens op uit het verbod op groepsbelediging in te perken en zo de vrijheid van meningsuiting uit te breiden. Het was de bedoeling dat politici niet vervolgd konden worden voor be- HEEMSKERK - Het loopt storm bij het Meldpunt Internetoplichting. Twee weken na de start zijn er al meer dan duizend meldingen bin nen van bezoekers van advertentie site Marktplaats.nl die zich bedon derd voelen. De schadebedragen liggen gemiddeld tussen de 50 en 75 euro. Het meldpunt ontstond in samenwerking tussen politie, Openbaar Ministerie en Markt- plaats.nl. Het is een initiatief van de politie. In heel Nederland kan via de site mijnpolitie.nl aangifte worden gedaan. De meest voorkomende zwendel- praktijk is het niet leveren van al betaalde goederen of diensten. PAUL KUSTERS GROENLO - Verbeten vechten 'soldaten' tegen de Spanjaarden tijdens 'het Beleg van Grolle', dat in het afgelopen vijftienduizend bezoekers hoe in 1627 tegen de Spanjaarden werd gestreden. In dat jaar werden de Spaanse Hendrik. De Spanjaarden moesten na drie dagen capituleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4