)erd 'Stupe' van Benthem >ort 133 Ongelukkige nederlaag Tovaal Tachtig medailles in 2020 maandag 25 oktober 2010 zig in het eerste van Tovaal. vierhonderd wedstrijden vaak ge noeg gedaan. Vierhonderd wed strijden! „Ja, daar hecht ik wel aan. Ik ben aan mijn 29e seizoen bezig. Als je veertig bent en je speelt nog in een eerste team, kun je van de bond een rode broek krijgen. Als je die draagt, mag je niet getackeld worden. Dat vind ik niks hoor. Ik ben gewoon one of the boys." Zijn eerste competitiewed strijd voor Tovaal speelde hij op 19 september 1982. Thuis won de Goese club met 38-8 van Oemoemenoe 2. „Daar weet ik niks meer van. Misschien had ik eerst wel met het tweede gespeeld. Dat gebeurde wel 's. Als er dan te weinig spelers bij het eerste team waren, vroegen ze wie er nog kracht over had. Ik was jong en ge willig." Memorabele wedstrijden heeft Van Benthem beleefd. Met wind kracht 8, regen, hagel, nul graden en een rampzalig veld tegen het in middels ter ziele gegane Blue Dia monds uit Terneuzen. Doelpalen die in Gouda door de wind afbra ken, waardoor de wedstrijd ge staakt werd. In een veredelde vij ver tegen de Haagsche Rugby Club spelen. „Na afloop regelden ze wel een saunaatje." Het zijn er te veel om er één uit te pikken. En dan zijn de talloze bui tenlandse wedstrijden nog niet meegeteld. „Het rugby heeft mijn leven verrijkt. Ik ben op plaatsen geweest waar ik anders nooit zou komen. Bovendien heeft het een vaste vriendenkring opgeleverd. We gaan met elkaar op winter sport, hebben vrijgezellenparty's en gaan met elkaar stappen." Zo lang zijn lijf het toestaat en de trainer zijn aanwezigheid wenst, staat Van Benthem paraat. Pijn of geen pijn. „Ik zit gelukkig goed in elkaar. Natuurlijk heb ik wel 's wat. Ik heb wel 's met een gebro ken vinger gespeeld. Dat doet pijn, maar dat wordt niet minder als je stopt. Door de adrenaline kan je verder spelen, de pijn komt later wel." „Er zit veel speling op mijn linker knie. Bij een draaiende beweging schiet die er wel 's uit. Medisch ge- GOES - Het jubileumduel van Sjoerd van Benthem bij Tovaal ging gisteren ongelukkig verloren tegen Thor (20-25). Bij een 20-15-voorsprong miste Ma- rijn Riemens namens Tovaal twee penaltykicks, waarna de Dordtse tegenstander in de slotfase twee keer door de Goese defensie naar een try liep. Daarmee werden de try's van Jan-Joost Wiebrens, Wil liam Beitler, Maurice Boelhouwers en de doeltreffende kicks van Rie mens gedevalueerd. - Tovaal blijft middenmoter in de derde klasse. Hoera! De kersverse minister van volksgezond heid, welzijn en sport Edith Schippers heeft tij dens het WK turnen in Rotterdam verzekerd dat er niet bezuinigd gaat worden op topsport. door Koen de Vries Geen bezuinigingen op topsport? Dat is goed nieuws! Dat zou je inderdaad kunnen zeg gen. NOCNSF heeft grootse plan nen en daarvoor is veel geld nodig. Het is de bedoeling dat Nederland op de Spelen van 2020 tachtig me dailles wint en zich structureel in de top tien van het medailleklasse ment nestelt. Daar is veel geld voor nodig. NOCNSF denkt de ko mende tien jaar in totaal 195 mil joen nodig te hebben. Weggegooid geld? Als je geen ambities hebt, zul je ook niets bereiken. Het is goed dat NOCNSF zijn nek durft uit te ste ken. Maar erg realistisch lijken de plannen niet. Waarom niet? Ten eerste omdat een klein land als Nederland tegen tal van groot machten moet opboksen. In veel grote en opkomende landen wordt net als in Nederland top sport als een middel gezien de aan dacht op zich te vestigen. Ten tweede omdat Nederland geen top sportklimaat heeft. Het verzet te gen het smijten met geld om wat vaker op het hoogste podium te kunnen klimmen, levert veel kri tiek öp. Daar komt bij dat je niet al leen in topsport moet investeren om topprestaties te kunnen leve ren. Dat laatste moetje even uitleggen. In Nederland ontbreekt een goede basis. Met het gymnastiekonder wijs is het slecht gesteld: En daarin wordt steeds minder geïnvesteerd. Als het om goed bewegen gaat, le veren scholen tegenwoordig voor namelijk analfabeten af En in een volle vijver kun je nu eenmaal meer grote vissen vangen dan in een lege, als je begrijpt wat ik be doel. Verder nog iets? Nou, om te beginnen moet NOCNSF keihard aan zijn eigen prestaties gaan werken. De afgelo pen twee weken is Nederland twee grote kanshebbers op olympi sche medailles bij de Spelen van 2012 kwijtgeraakt. De eerste is een viervoeter, Totilas genaamd. Dat sprookjespaard had met ruiter Edward Gal twee gouden medail les kunnen winnen, maar is nu in Duits bezit. En met wat meer tact had ook turner Yuri van Gelder zijn kunstje aan de ringen kunnen blijven doen. NOCNSF had een be langrijke rol kunnen spelen om man en paard te behouden. foto Rolf de Feijter zien klopt het misschien niet, maar ik kan hem zelf terugzetten. Het is een teken van slijtage. Door mijn stijl loop ik ook nog al 's met mijn hoofd waar het niet hoort. Ik heb daardoor echt al tientallen blauwe ogen opgelopen." „Vroeger droeg ik altijd een zweet- band rond mijn hoofd, tegenwoor dig draag ik een cap en een gebits beschermer. Mijn tandarts waar schuwde me altijd: stop nou met dat rugby voordat al je tanden uit je mond vliegen. Ik ben inderdaad twee voortanden kwijtgeraakt. Maar dat gebeurde op de fiets, toen ik een kopstoot van mijn kindje kreeg dat voorop zat..." Dochter Anne wachtte haar vader gistermiddag 'op bij de zijlijn voor zijn publiekswissel. Zijn ploegge noten trokken een T-shirt aan met de opdruk: 400X Stupe. Zo noe men zijn ploeggenoten hem noe men: Stupe, de verkorte vorm van het Engelse stupid. Het is een erfe nisje van een aantal domme beslis singen bij een potje klaverjassen. De tand des tijds lijkt vooralsnog weinig grip te krijgen op Sjoerd van Benthem. Hij zorgt als trainer van de turven (zes- tot en met achtjarigen) bij Tovaal voor zijn ei gen opvolging. Maar met het elan van het padvindertje van destijds op de Hollandsche Hoeve worstelt hij zelf nog altijd in de scrum. Hoe lang nog? „Zo lang de trainer me nuttig vindt." Jongens worden mannen, maar mannen blijven jongens. Rudy Boogert In de jeugd werden wij met onder anderen Bouthahar, Smolarek, Leonardo, Loovens, Van Persie en ikzelf twee keer kampioen van Nederland. We wonnen altijd van Ajax, dat jongens had lo pen zoals Van der Vaart, Stekelenburg en Heitinga. Maar dié gas ten ontwikkelden zich later tot international. Bij ons is dat alleen Van Persie gelukt. Als je daar zo over nadenkt, moetje toch conclu deren dat er iets is fout gegaan." Oud-Feyenoorder Danny Buijs in VI. „Een paar jaar terug hadden ze Danny Buijs, Michel Breuer en Mounir El Hamdaoui gratis kunnen ophalen bij Excelsior. Deden ze niet. Breuer ging toen transfervrij naar SC Heerenveen, Buijs kochten ze anderhalfjaar later voor zeven ton terug van FC Gro ningen en het verhaal El Hamdaoui is bekend. Het feit dat Denny Landzaat en Dwight Tiendalli nu zonder problemen meedoen bij FC Twente, heeft niks te maken met kwaliteit. Wél met vertrou wen." Oud-Feyenoord-trainer Henk van Stee in VI. „Feyenoord behoort al jaren niet tot de top. Feyenoord heeft alleen een topstadion en de schulden zijn top." AZ-coach Verbeek over zijn oude club in De Telegraaf. „Die man denkt dat hij de mens geschapen heeft, dat hij God zelf is." Willem van Hanegem over Bayern-clubarts Müller-Wo- hlfahrt in het AD. „Het lijkt wel alsof hij met de week sterker wordt. In de afgelopen Tour was hij in mijn ogen niet op zijn topniveau. Komende zomer hoort hij bij de topfavorieten voor de eindzege." Andy Schleck over Robert Gesink in De Telegraaf. „Deze sport heeft een koninklijke uitstraling, maar het turnen ver koopt zich naar buiten toe niet goed. Het is een gesloten wereld van navelstaarders. Dat komt omdat iedereen bezig is met zijn ei gen perfectionisme. Als je een turner zijn of haar oefening hoort evalueren, gaat het altijd over wat er mis ging en wat niet goed was." Turncommentator Hans van Zetten in het AD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37