sport29 terug aan wereldtop Zonderland komt een tiende tekort voor goud Leppens maakt op WK indruk met comebacks Arbiter zet Italiaan Zanetti op zijn plaats 'Nu eerst mijn hoofd leegmaken' maandag 25 oktober 2010 Marco Zanetti heeft binnen de wereld van het driebanden geen al te beste naam, want de Italiaan kan zich af en toe flink misdragen. Zaterdag, tijdens zijn achtste finale tegen Javier Palazon, zocht Zanetti de con frontatie met de Zeeuwse arbiter Anja Croeneveld. Zanetti verklaarde dat ze te veel bewoog en eiste kort daarna een andere arbiter. Croeneveld zette de Italiaan echter meteen op zijn plaats. Ze gaf hem een offi ciële waarschuwing, waarna hij inbond. Het was meteen ook zijn laatste partij, want Zanetti verloor (3-2)-. door Barry van der Hooft SLUISKIL - Zaterdagavond, na zijn overtuigende overwinning in de kwartfinales op Dick Jaspers, fluis terde hij het in het oor van een vriend. 'I'm back', en Daniel San chez toverde er een alleszeggende glimlach bij. De Spanjaard reageer de zo op zijn eigen manier op de verhalen die over hem de ronde doen. Maar een dag later maakte hij zijn woorden wél opnieuw waar. Sanchez rekende eerst af met de Koreaan Sung-Won Choi (3-1) en was in de finale te sterk voor Eddy Leppens: 3-2. Voor Sanchez was het een over winning die in meerdere opzich ten voldoening gaf. Hij speelde tot aan de eindstrijd van gisteren al vier WK-fmales, won er twee en verloor er twee. „Als ik deze had verloren was de balans dus nega tief geweest", vertelde Sanchez. „Van de drie wereldtitels is dit de meest speciale. Vooral vanwege het slechte jaar dat ik heb gehad. Ik was weggezakt op de wereldran- king en stond daardoor op de twaalfde plek. Nu ga ik gelukkig weer een paar plaatsen stijgen." Sanchez werd in 1998 voor de eer ste keer wereldkampioen, herhaal de dat kunstje in 2005 door Jean Paul de Bruijn in de finale te ver slaan en behoorde in de jaren die volgden tot de beste driebanders ter wereld. Maar dit jaar kon hij lange tijd niet het niveau halen dat hij nastreefde. Toch blijft de kleine Spanjaard een onberekenbare spe ler, zoals hij ook in Sluiskil weer liet zien. Zaterdag, in de achtste finale, ba lanceerde hij tegen Dion Nelin op de rand van uitschakeling. Maar omdat de Deen twee matchpoints liet liggen, bleef Sanchez in de race en kon hij uiteindelijk met 3-2 aan het langste eind trekken. Een paar uur later, in de kwartfinale tegen Dick [aspers, liet hij een heel an der gezicht zien. Hij startte de par tij met een serie van twaalf en leg de daarmee de basis voor een klin kende 3-0-zege, met een moyenne van 2.647. Ineens was Sanchez weer een favo riet voor de titel. Terecht, zo liet hij gisteren zien. Tegen de taaie Choi verloor hij de eerste set, om daarna drie sets op rij te winnen. Op de tafel naast hem werd zijn landgenoot en vriend Javier Pala zon (22) uitgeschakeld door Lep pens. De Belg werd gesteund door een flinke schare fans, die Leppens in de finale op een 2-o-voorsprong zagen komen. Eindelijk leek het de Belg te gaan lukken. Drie keer was de halve finale van een WK zijn eindstation geweest, drie keer ver loor Leppens daarin van de latere winnaar. In Sluiskil toonde hij keer op keer mentale veerkracht, maar over die eigenschap bleek Sanchez ook te beschikken. De Spanjaard kwam pas in de derde set los, won die met 15-10 in vijf beurten en pakte de vierde set met 15-1. Daarna volgde een spannen de en allesbeslissende vijfde set, die na een meeslepend gevecht een prooi was voor Sanchez (15-12). „Ik ben een wisselvallige speler", bekende de winnaar. „Ik kan niet zo constant spelen als iemand als Dick Jaspers." Vanwege zijnminde- re prestaties werd er veel over hem gesproken. „Ik heb de verhalen ook gehoord. Ik zou in een huwe lijkscrisis zitten en gaan scheiden. Maar mijn vrouw heeft me er nog niets over verteld", zei Sanchez met een knipoog. „Ik ga ze nu even bellen." SLUISKIL - Een uurtje na de WK-fi- nale slaakte Meerten Dallinga gis termiddag een diepe zucht. „Er valt nu echt iets van me af', beken de de voorzitter van de stichting BEST. „Het is behoorlijk intensief geweest. Hier hebben we jaren naartoe gewerkt en over het resul taat kunnen we alleen maar tevre den zijn." Dallinga en zijn medewerkers wer den de afgelopen dagen overladen met complimenten. „Ik heb veel mensen horen zeggen: dit kan nie mand verbeteren. Een groter com pliment kun je niet krijgen." Jean-Claude Dupont, voorzitter van de mondiale biljartfederatie UMB, sprak van een exceptioneel toernooi. Hij zal er ongetwijfeld bij Dallinga op aandringen dat Sluiskil in de toekomst opnieuw Eddy Leppens (links) feliciteert Daniel Sanchez nadat de Spanjaard de laat ste carambole heeft gemaakt. foto Mark Neelemans het decor is van een wereldbeker of WK driebanden. „Ik ga eerst mijn hoofd eens leegmaken", rea geerde Dallinga. „Ik krijg van aller lei kanten verzoeken en vragen over het organiseren van toer nooien. Ook uit andere sporten. En ik heb met Raymond Ceule- mans gesproken over de mogelijk heid een wereldbeker in België te organiseren." In Sluiskil lijkt dat op korte ter mijn niet meer te gebeuren. Na vijf wereldbekers én een WK is het (voorlopig) mooi geweest. Dal linga: „Volgend jaar zal er sowieso geen wereldbeker in Sluiskil zijn. En als we nog een keer iets willen organiseren, zullen we ons eerst weer goed voor moeten bereiden. Want het kost tijd, energie en ook heel veel geld." door Barry van der Hooft SLUISKIL - Net niet. Veel meer woorden had Eddy Leppens niet nodig om zijn WK driebanden sa men te vatten. De Belg speelde een prachtig toernooi, kwam meer dere keren uit geslagen positie te rug, leek in de finale op weg naar zijn eerste wereldtitel, maar moest uiteindelijk genoegen nemen met zilver. „Ik ben nu veertig en kom er steeds dichterbij", zei Leppens, die in het verleden al drie keer een halve finale van een WK verloor. „Ik hoop alleen niet dat ik eerst drie finales moet spelen, voordat ik 'm eens win." Leppens baarde in Sluiskil vooral opzien met zijn comebacks. Zowel tegen Adnan Yüksel (achtste fina le), Eddy Merckx (kwartfinale) als Ryuuji Umeda (poulefase) boog hij een achterstand om in een over winning. Dat is geen toeval, zei Leppens, want hij werkt intensief met een mental coach. „Ik ben er drie jaar geleden mee begonnen. Maar kort daarna werd mijn vrouw ernstig ziek en kon ik me niet op biljarten concentreren. Met mijn vrouw gaat het nu prima en een half jaar geleden heb ik de draad daarom weer opgepikt. Bij mij ontbrak het aan rust op de spannende momenten. In de com petitie lukte het wel, maar bij inter nationale toernooien niet." Eind september won Leppens sa men met Eddy Merckx het EK voor landenteams. Het was een mijlpaal, vertelde hij. „Want het was mijn eerste titel in het interna tionale driebanden. Dat kan ik niet los zien van mijn samenwer king met een mental coach. Ook tijdens dit WK ben ik er steeds in blijven geloven. Alleen was Daniel Sanchez net iets beter." De Spanjaard had in de kwartfina le al de Nederlandse favoriet Dick Jaspers uitgeschakeld. „Ik had daar voor een briljante partij tegen Mar tin Hom gespeeld", keek Jaspers te rug. „Sanchez was ontsnapt tegen Nelin, maar begon tegen mij fan tastisch. In de tweede set kreeg ik kansen om terug in de wedstrijd te komen. Achteraf gezien was het misschien niet doorslaggevend, maar ik heb het daar Wel min of meer laten liggen." En dus was Jaspers gisteren toe schouwer, terwijl hij zelf in de bil jartarena had willen staan. „Ik had echt heel graag vroeg op willen staan om me voor te bereiden op de halve finale. De nederlaag tegen Sanchez kwam hard aan bij mij, maar zo gaat het in driebanden. Hij lag er bijna uit tegen Nelin, maar is nu wereldkampioen." door Edwin Fischer ROTTERDAM - Even droop de teleur stelling van het gezicht van Epke Zonderland. Hij dacht gistermid dag in Rotterdam wereldkampi oen op rek te worden, maar de Chinees Chenglong Zhang ging er op het laatste moment met het goud vandoor. Lang duurde het balen van Epke Zonderland niet. De hem kenmer kende pretoogjes straalden heel snel als nooit tevoren. „Ik had maar een doel. In eigen huis, voor al dat publiek, wilde ik alleen maar een hele goede oefening la ten zien. En als ik daar in zou sla gen, dan wist ik dat ik een medail le zou halen." De 24-jarige Heerenvener moest als tweede van de acht finalisten op het afsluitende toestel rek zijn oefening laten zien. „Een voordeel, want ik kon me tijdens de oefe ning van de eerste turner hele maal gaan focussen, in mijn hoofd mijn eigen oefening nogmaals doen en toen het podium op. Had dus ook geen tijd om me af te la ten leiden door het geweldige pu bliek." Toch startte Zonderland met een fout. „Hij deed de Endo naar mix- greep, waar een ellegreep de be doeling was. Dat scheelde meteen eentiende in de uitgangswaarde, die daardoor 7.3 werd", zei Neder lands jurylid Vincent Reimering. De kracht van Zonderland is in middels om zich over een dergelij ke fout heen te kunnen zetten. Wat volgde was zijn dubbele en spectaculaire vluchtelement Kovacs/Kohlman. „Die kwam niet helemaal goed uit de verf, maar daarna heb ik mijn oefening zon der één foutje uitgeturnd. Beter had ik die laatste elementen niet kunnen doen", zei de rekspecialist trots. Dat was ook de enige typering die hij voelde toen het cijfer op het scorebord verscheen. Met een oor verdovend gejuich werd de 16.033 door de bomvolle Ahoy begroet. En hoe meer turners daar in het verdere verloop onder bleven, hoe meer de euforie op de tribunes aanwakkerde. Favorieten als Fabian Hambüchen en Phillip Boy bleven onder Zon- derlands score en de eerste had zijn Hollandse opponent inmid dels meerdere keren gemeld dat hij wereldkampioen zou worden. Toch gebeurde dat net niet. De Chinees Chenglong Zhang klopte Zonderland. „Ik had hem één keer eerder gezien en dacht toen al met een: we hebben er weer een nieu we rekspecialist bij", vertelde Zon derland na afloop. De Chinees kwam met een met 7.5 gewaardeer de oefening en behaalde een uit voeringsscore van 8.666. Uiteinde lijk bleef hij Zonderland met ruim een tiende voor. Epke Zonderland in actie op het onderdeel rek. De Nederlander turnde een bijna foutloze oefening. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33