De Vlamingen werken Politie waarschuwt voor babbeltrucs Vliegen maandag Ter bescherming van het achterland wordt in de Vlaamse Prosperpolder een ruim twaalf meter hoge ringdijk ter lengte van 4,7 kilometer aangelegd. Heerema bouwt groot jacket voor gasveld maandag 25 oktober 2010 H door Wim Hofman Nederlandse, zeventien- de-eeuwse ontdek kingsreizigers die Au stralië aandeden had den al klachten over de hoeveelhe den vliegen die daar zaten. Zo vond de chirurgijn van de Nyp- tangh, een zekere Trost, de zwer men met vliegen een ware folte ring. Hij had het toch al moeilijk gehad, want hij was een van de mannen die geroosterde zaden van de Zamia palm had gegeten. De zaden lijken op tamme kastan jes, maar ze bleken erg giftig te zijn en hij was vreselijk ziek en misselijk geweest. Zeker als je een eindje het binnen land ingaat, kom je de vliegen in groten getale tegen, of liever, ze komen je graag opzoeken. Er zijn de gewone huisvliegen, maar ook een andere die op de huisvlieg lijkt, maar vooral in de buurt van vee en kangeroes rondhangt en uit is op het vocht van je ogen en lippen. Lastig zijn ook allerhande bloeddorstige steekvliegen, zoals de paardenvliegen en dazen. En verder heb je er vanzelfsprekend vleesvliegen en horzels en stalvlie- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: O een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam> ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps> Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig oin met persoonsgegevens. In Ir st colofon treft 11 nadeie Informatie aan .gr, 1 gen met hun opvallende steek- snuitjes. Toen we in het 'John For rest National Park' liepen, viel het nog wel mee. We konden rustig kijken naar de grasbomen met hun groene pruiken, naar de gom bomen en de enorme marri's die kruikachtige zaadbolstertjes dra gen. Er vlogen papegaaien met een gele ring om hun nek en er za ten veel andere vogels die dik wijls mooie geluiden maakten. Maar hoe dichter je bij boeren land komt, des te meer je met vlie gen te maken krijgt. Je kunt na tuurlijk proberen ze weg te slaan, maar binnen een fractie van een seconde zijn ze weer terug. Dochter Machteld die hier in Au stralië woont en al veel weet van muggen en kakkerlakken en aller lei andere kleine diertjes, zag dat ik last had van de vliegen en ze kwam met een hoed met aan de rand een stuk of tien kurken, die aan koordjes hingen. Daarmee zag er natuurlijk meteen erg Austra lisch en naar mijn gevoel ook erg komisch uit. Maar de hoed hielp goed en de schommelende kurk- jes hielden de vliegen op afstand. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ACHTERLAND door Harold de Puysseleijr De ontpoldering van de Hertogin Hedwigepol- der bij Nieuw-Namen staat met het aantreden van een nieuwe regering in Neder land opnieuw ter discussie. Maar onze zuiderburen werken pal naast de deur onverstoorbaar door aan uitvoering van hun aan deel in het 465 hectare grote nieu we intergetijdengebied langs de Schelde. Daarvan ligt 170 hectare in de (Vlaamse) Prosperpolder, de rest in de naastgelegen (Nederland se) Hedwigepolder. Het nieuwe natuurgebied moet de schorren van de Wase linkerschel- deoever (Schor Ouden Doel en Paardenschor) verbinden met het Verdronken Land van Saeftinghe. Zo ontstaat een reusachtig grens overschrijdend slikken- en schor- rengebied; dit natuurpark Groot Saeftinghe beslaat 4000 hectare. Pas als alles ook aan Nederlandse zijde klaar is, wordt het nieuwe na tuurgebied via bressen in de be staande dijk twee keer per dag overspoeld door Scheldewater. Twee openingen komen in de Hedwigepolder, eentje in de Pro sperpolder. Om het achterland te beschermen, wordt een nieuwe ringdijk aangelegd. De 4,7 kilometer lange en twaalf meter hoge dijk in de Prosperpol der buigt af om het gehucht Ouden Doel niet te verdrukken. Halverwege de Hertog Prosper- straat wordt een pompgemaal ge bouwd om overtollig regenwater uit de polder naar het natuurge bied te stuwen. De Vlamingen zijn al twee jaar be zig met de werkzaamheden aan hun zijde van de grens; kosten, ruim 6 miljoen euro. Baggersche pen voerden al honderdduizenden kuubs slib uit de Schelde aan voor de nieuwe dijk. Dikke buizen transporteren het slib van het bag gerschip naar een terrein ter groot te van drie voetbalvelden. Van daaruit voeren vrachtwagens het naar het tracé van de nieuwe ring dijk. Voor de 800 meter nieuwe dijk die tot nu toe is aangelegd, was 500.000 kubieke meter van dat zand nodig. De benodigde grond en gebouwen zijn eerder onteigend en sinds vorige maand hebben de boeren het werk op de akkers definitief beëindigd. Graaf machines en bulldozers boetseren de landbouwgrond voor de aanleg van de volgende 1,2 kilometer nieu we dijk, die pal naast de Zoeten- berm komt te liggen. Deze dijk is in de zeventiende eeuw aangelegd nadat de Geuzen de dijken had den doorgestoken om de Spanjaar den tegen te houden. Gezien die historische betekenis, is er voor ge kozen de Zoetenberm te behou den. Ergens in het komende halfjaar is ook de afgraving van de Hedwigedijk pal op de landsgrens voorzien. De helft van de populie ren op die dijk is vooruitlopend op dat werk alvast gekapt. Het kort geding dat eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwigepolder in een achterhoedegevecht nog aan spant om de afgraving tegen te houden, doet daar niets aan af; het werk gaat onverdroten voort. Mocht er toch nog afgezien wor den van ontpoldering van de Hedwigepolder, dan is de aanleg van een nieuwe dijk tussen de Hedwige- en de Prosperpolder noodzakelijk. Onze zuiderburen houden echter geen rekening met zo'n scenario. „Dat is niet aan de orde", reageert Wim Dauwe op gedecideerde toon. Hij is hoofd van de afdeling Zeeschelde van Waterwegen en Zeekanaal NV, de Vlaamse even knie zeg maar, van Rijkswaterstaat in Nederland. „Er is een verdrag gesloten tussen Nederland en Vlaanderen waar de afspraken over de Hedwigepolder in vast liggen. Op basis daarvan zijn wij al sinds 2008 bezig om de werken aan Vlaamse kant te reali seren. Onze nieuwe dijk inclusief pompgemaal is in 2012 gereed." BURGH-HAAMSTEDE - De politie waarschuwt voor oplichters die met babbeltrucs ouderen beroven. De aanleiding is een voorval zater dagavond in Burgh-Haamstede. Twee jonge vrouwen belden rond 18.00 uur aan met een doos gebak bij de woning van een ouder echt paar, aan het Groenewoudswegje. Het echtpaar liet de vrouwen bin nen en praatten met hen. Even la ter belden nog een man en. een vrouw aan, die ook binnengelaten werden. Het viertal vertrok vrij snel weer. 's Avonds ontdekte het echtpaar dat er een kluisje met wat papieren uit de woning was weggenomen. Tussen het Verdronken Land van Een stuk van de nieuwe ringdijk. foto's Mark Neelemans Volgens de politie worden vooral oudere mensen het slachtoffer van babbeltrucs. Mensen wordt geadviseerd om alert te zijn en niet iedereen zo maar binnen te laten, zelfs niet als er iemand met een doos gebak of bloemetje voor de deur staat. Als mensen de situatie niet vertrou wen, kunnen ze het best iemand uit de directe omgeving vragen om even langs te komen. Meld dit soort verdachte situaties ook altijd bij de politie en ont houd het signalement van de be trokken personen of andere gege vens, zoals een kenteken van een auto. VLISSINGEN - Heerema Vlissingen heeft een flinke opdracht binnen gehaald. Het bedrijf gaat een jacket (onder stel) bouwen voor het Statoil Vale- rnon gasveld op het Noors Conti nentaal Plat, ongeveer 160 kilome ter ten westen van de Noorse plaats Bergen. Het jacket is de grootste ooit door Heerema gebouwd: het gevaarte weegt ongeveer 9200 ton, is 157 meter lang en krijgt op de bodem een afmeting van 45 bij 45 meter en bovenin 26 bij 30 meter. Met de opdracht kan Heerema haar personeel werk bezorgen tot midden 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2