RHQÜKBQRO Een slotconcert met Festival is toegankelijker eland Veldzicht is keurig wit ió Derde Zeeland Agenda staat vol met feiten en weetjes over Zeeland zeeland in de vorige eeuw KLASSIEKE MUZIEK Concert van Sinfonia Rotterdam sluit de 22e editie maandag 25 oktober 2010 In de rubriek raadkaart aandacht voor kastelen en landhuizen. Uit de se rie kaarten van Hans Lindenbergh brengen we buitenplaatsen en adellij ke behuizingen in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen al te graag anekdotes of verha len over de vakantieplek, toen en nu. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. Ik denk de oplossing te weten. Volgens mij is het Huize Veld zicht te Colijnsplaat, schrijft Tom van der Klooster uit 's-Gra- venpolder. Van der Klooster heeft juist gedacht. Voor Marie Verhulst-Scherp uit Colijnsplaat was de raadkaart van vorige week een eenvoudige. Die doet haar terugdenken aan haar jeugd. „De kaart van vorige week is een foto van Veldzicht. Een land huis bij Colijnsplaat, gelegen aan de Colijnsplaatseweg ongeveer een kilometer buiten het dorp. Mijn moeder heeft er gewerkt, ik heb er vaak gespeeld." Erik Schrijver, uit 's-Gravenpolder deelt mee dat het huis is ontwor pen door architect L.P. de l'Annee de Betrancourt in opdracht van P.C. Swemer. Kees Stevense uit Middelburg weet ook uit welk jaar de woning stamt. „De boerenwoning werd ge bouwd in 1839, de bewoners wa ren het echtpaar Pieter Cornelis Swemer en Martijntje Breen. De eerste steen van de woning is ge legd door Catharina Magdalena door Jeanette Vergouwen Het slotconcert van het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren 2010 kreeg de ti tel Klassiek en Wijn mee. Na afloop van de uitvoering konden belangstellenden proeven van verschillende wijnen en zo werd het festival geestrijk afgeslo ten. Als recensent kom je echter voor de muziek. Net als bij wijnen bleek niet elk onderdeel van supe rieure kwaliteit. Ronald Brautigam heeft een naam op te houden en staat te boek als specialist. Het is echt een feest om te luisteren naar zijn cd met de sonates van Mozart. Zijn vertolking van diens 17de pia noconcert liet echter te wensen over. Was het nu de stenen ruimte of de schijnbaar weinig geïnteres seerde houding van Brautigam? Hij speelde alles van blad en excel leerde niet in de cadensen. Het or kest begeleidde hoekig en speelde regelmatig te weinig genuanceerd en te hard. Deze interpretatie was een echte tegenvaller. De wereldpremière van All you do is mathematics van de Poolse com ponist Jarolaw Plonka die studeert aan Codarts Conservatorium Rot terdam, was een muzikale verras sing. Het doel van dit werk was het maken van een brug tussen Mozart en Haydn. Het was geen brug, het was een eigen bouw werk dat absoluut meer gespeeld mag worden. De compositie ge schreven voor strijkers zit vol melo dieuze zinnen en alle mogelijkhe den van de instrumenten worden gebruikt (flageolet, staccato, het slaan op de snaren en glijdend ge streken tonen). Af en toe paste Plonka het princi pe van het concerto grosso toe en waren interessante passages te ho ren, gebracht door enkele strijkers. Het geheel was spannend, geen verwachte atonale muziek, maar mooi klinkende lijnen en interes sante samenklanken. Het werk werd door het orkest met (in) span ning vertolkt en vormde daardoor ook het hoogtepunt van het con cert. De symfonie nr. 83 in G van Jo seph Haydn kreeg als bijnaam La Poule. Dit is te danken aan het tweede thema uit het Allegro Spiri- tuoso, het gepunte ritme sugge reert het getrippel en het gekakel van kippen. Deze symfonie zit vol contrasten met een afwisseling van brede melodieën, heftige erup ties van klank en zelfs een Menuet dat meer aan een boerendans doet denken. Het werk verdiende een meer genuanceerde en speelsere uitvoering. Swemer, het driejarig dochtertje van de eigenaar. Pieter Swemer was onder andere boekhouder van de meestoof De Hoop op Geers- dijk. Latere bewoners van Veld zicht waren de families P. de Dreu en Van der Weele." Aloys Sponselee uit Sas van Gent vroeg zich af of Veldzicht nog wel bestaat. „Van de week was ik op weg naar Rotterdam voor het WK turnen én dan kom je bijna langs Colijnsplaat." In het Noord-Beve- landse dorp wees een voorbijgan ger Sponselee de weg naar Huize Veldzicht. De Sassenaar arriveerde uiteindelijk op de kruising Noord- langeweg en Colijnsplaatseweg. „Daar trof ik een boerderij woning aan met op het toegangshek de naam VELD ZICHT. De woning is nu keurig wit, het afdakje boven de voordeur is verdwenen, de bo men staan er niet meer, maar voor de rest..." Winnaars waardebonnen: Tom van der Klooster in 's-Gravenpolder, Marie Ver hulst-Scherp in Colijnsplaat en Peter de Rooij in Kloetinge. door Jeanette Vergouwen Het festival bood een grote diversiteit en daarom is het geslaagd. De concer ten waren over het algemeen goed bezet, zelfs drie maal uitverkocht. Er was waardering van het publiek en de sponsors hebben dit jaar meer gebruikgemaakt van hun vrije plaatsen. Een goede basis voor de toekomst", stelt Rinus Meesen van het Festival van Zeeüwsch-Vlaanderen. Hij denkt ook dat het thema: de Klankkleur van Zeeland aangesla gen is. „In deze crisistijd is het be langrijk een thema dicht bij huis te nemen. Ik denk trouwens dat het festival meer naamsbekend heid heeft gekregen en daar heeft het openlucht concert zeker aan mee geholpen." Het thema voor de 23ste editie staat nog niet vast. Meesen denkt aan Passie, een thema waar hij nog alle kanten mee uit kan. Ook het bestuur is tevreden. „Het festival is gemakkelijk toegankelijk gemaakt en het aanbod was afwis selend. Wel willen we in de toe komst met name letten op de kwa liteit en de exclusiviteit. Het pu bliek moet een super hoogstaand festival voorgeschoteld worden met excellente concerten. De speer punten: Openlucht concert als pro motie en programmeren van grote orkesten, blijven overeind. Af en toe ook eens iets hedendaags zou aantrekkelijk zijn." Een trouwe bezoeker van het festi val vertelt dat hij blij is met de di versiteit en vindt het prima dat er grote orkesten komen. „Maar nu eens andere orkesten en andere di rigenten. Ook mag er van mij wat meer vocale inbreng komen. Voor mij waren de hoogtepunten The Gents en de Eef van Breengroep. Ook het openlucht concert was aangenaam. Maar dan misschien op andere locatie." Het idee om het festival meer te door René Schrier Het is al weer de derde keer dat Marco Evenhuis zijn Zeeland Agenda presen teert. Een agenda op As-formaat met foto's en korte tekstjes van 'vergeten' Zeeuwse weetjes. Zeer uiteenlopende weetjes, van een recept voor bierpap tot een kousentuun. Wie de Zeeland Agenda's bewaart bouwt in feite aan een naslagwerk vol feiten over Zeeland, geeft Even huis aan. Hij voegt er aan toe dat hij het he le jaar door aan de agenda werkt. "In het dagelijks leven maakt hij korte aantekeningen en schetsjes over onbekende Zeeuwse onder werpen. Een kwestie van het hele jaar goed om me heen kijken, ver telt hij. „Ik kan op deze manier nog wel tien jaar door." De agenda is niet alleen leuk voor 'vreemden' die wat meer over Zee land weten. Er staan genoeg din gen in die ook voor geboren en ge togen Zeeuwen nog onbekend zijn. Foto's van mooie plekjes in Zee land worden afgewisseld met ingre diënten voor echte Zeeuwse recep ten of details. De Zeeland Agenda is een echte agenda. Dus ook de Duitse school vakanties staan er in. Evenals de minimum vismaten en de getijde tabel van Vlissingen en Breskens voor het hele jaar. Evenhuis heeft de agenda gemaakt samen met zijn compagnon Jan van Broekhoven. Grafisch Bedrijf Pieters uit Groede zorgt voor het drukwerk en de uit gave. De uitgever richt zich met de agen da ook op de zakelijke markt. Zeeland Agenda 2011, Marco Even- huis en ]an van Broekhoven. Uitgave Grafisch Bedrijf Pieters Groede. Prijs: 11,90 euro. Het Sinfonia Rotterdam met Ronald

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28