ver weg» maar toch heel dichtbij Mailard Mars is tocht voor ale leeftijden tijdens voorbereidingen herdenking bevrijding Zuid-Beveland bij toeval op het dagboek van zijn vader Beenbreuk Rioolheffing in Borsefë wordt gelijkgesteld Als je leest 'n februari 1948: we zijn weer thuis', dan gaat er toch iets door je heen. Hans Biommiaart maandag 25 oktober 2010 ■V h,i 15 Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst KAPELLE - Een 17-jarige bromfietser uit Yerseke is vrijdagavond ge wond geraakt bij een aanrijding met een 37-jarige Poolse automobi list op de kruising Postweg-Lurpse- weg in Kapelle. De jongen is, ver moedelijk met een beenbreuk, naar het ziekenhuis gebracht. HE1NKENSZAND - De gemeente Bor- sele wil bij rioolheffing geen on derscheid meer maken tussen een- en meerpersoonshuishou- dens. Op verzoek van belastingkan toor Sabewa stelt het college van B en W de gemeenteraad voor om voortaan uit te gaan van één hef fing op basis van de WOZ-waarde. Daardoor gaat 61 procent van de huishoudens minder rioolheffing betalen. „TWaalf procent betaalt on geveer een tientje meer, tien pro cent 10 tot 25 euro, twaalf procent 25 tot 50 euro, vier procent 50 tot 100 euro en één procent meer dan 100 euro", aldus wethouder Marga Vermue. Ook uw bijdrage telt! Word vandaag ZeeuwsGroen met groene stroom Kijk op v Dili A.nl u voor alle informatie, tips en adviezen over het besparen van van DELTA. energie en C02. blij als een kind, toen hij conclu deerde dat het reisverslag écht van zijn vader was. „Alleen een oom uit Oosterhout, die veel van de fa milie bijhoudt, wist van het be staan af Hij had het verslag gele zen, vlak nadat mijn vader terug thuiskwam. Daarna is het spoor loos verdwenen. Het origineel zal ongetwijfeld niet meer bestaan, de ze versie is overgetypt door Piet Michielsen, die ook in Indië zat. Daar ben ik ook nog maar net ach ter, omdat er op het originele docu ment 'P. Mich' staat. Vreemd is niets op. Zoeken naar het boek wordt bemoeilijkt, omdat het geen ISBN-nummer heeft. Eerlijk is eerlijk, heel veel wijzer is Blommaart na het lezen van het verslag van zijn vader niet gewor den. Toch kon hij het niet in een keer uitlezen. Want hoewel de ver slagen nogal feitelijk zijn, gaat het natuurlijk wel over zijn vader. „Als je dan leest 11 februari 1948: we zijn weer thuis', dan gaat er toch iets door je heen. Ze waren zó lang wegge weest. Het moet heel emotioneel ook dat de sterfdag van mijn vader (in 2000) op de kaft staat. Het moet dus nog vrij recent zijn over getypt. Er zijn dus nog veel vra gen, maar de puzzel wordt stukje voor stukje completer. Die Michiel sen heeft het verslag van mijn va der ook- opgenomen in een boek over zijn tijd in Indië." Blommaart heeft dat boek in bruikleen gekregen van het Bevrij dingsmuseum, maar hij wil het ook graag zelf bemachtigen. Een speurtocht op internet leverde nog zijn geweest, toen zij in Perkpol- der in de auto konden stappen om naar huis te gaan. Je probeert je in te denken wat er in zo'n man is omgegaan, maar dat is moeilijk. Het is een algemeen gegeven dat negen van de tien veteranen niet spreken of spraken over die tijd, behalve als ze in penibele situaties terechtkwamen. Zo was het ook met mijn vader. Na een auto-onge luk in 1957 moest hij een aantal ke ren worden geopereerd. Telkens als hij uit narcose kwam en dus even niet helemaal de controle over zichzelf had, ging het over In dië. Maar verder echt nooit." De vondst van het verslag verleidt tot veel meer spitwerk, maar daar heeft Blommaart pas na aanko mend weekend meer tijd voor. Eerst moet de eerste Mallard Mars worden gewandeld. Toen er vorig jaar voor de opening van het Be vrijdingsmuseum een bevrijdings- tocht met militaire voertuigen werd gehouden, ging het bij Blom maart kriebelen. Dit moest niet eenmalig zijn, de Slag om de Schel de verdient een jaarlijkse herden king, vond hij. „Weet je waar het mij om gaat? Dat mensen niet al leen zien dat er een hoop stenen op de Sloedam ligt. Ze moeten we ten waarom die hoop stenen er ligt. Daarom hoop ik dat deze her denkingswandeling een jaarlijks karakter krijgt. Wij gaan er voor zorgen dat de Vergeten Slag om de Schelde niet vergeten blijft. Tot nu toe heb ik honderd inschrijvingen, vooral van families. Logisch, voor de kinderen is het natuurlijk leuk om eens in een militair voertuig te zitten. Ik heb vijfhonderd medail les besteld. Als het weer meezit, ben ik er van overtuigd dat ik er te weinig zal hebben." dam. De sporen die deze operatie heeft nagelaten staan zaterdag tij dens de eerste Mallard Mars cen traal. Er zijn drie routes, die begin nen bij het Bevrijdingsmuseum. De tocht van 6,3 kilometer kan vanaf 10.00 uur worden gelopen, die van 12,6 km vanaf 9.00 uur en van dertig kilometer vanaf 8.00 uur. Inschrijven kan tot 17.00 uur, voor de langste tocht tot ïo.oo uur. Deelname kost 3,50 euro. Deelne mers tot twaalf jaar worden met voertuigen uit de Tweede Wereld oorlog naar de Sloedam gebracht en lopen de tocht van 6,3 kilome ter terug. Aanmelden voor een rit kan bij Hans Blommaart via wandeltocht@bmzeeland.nl Meer informatie op www.bevrijdings- Tijdens de voorbereiding op de Mallard Mars stuitte Blommaart op een reis- museumzeeland.nl. verslag van zijn vader uit zijn tijd in Nederlands-lndië. foto Willem Mieras door Raymond de Frel Goesenaar Hans Blom maart stelde zich ten doel om ervoor te zorgen dat de Verge ten Slag om de Schel de nooit meer vergeten zou wor den. Terwijl hij daarvoor de nodi ge voorbereidingen trof, stuitte hij bij toeval op iets waarvan hij steeds meer wilde weten: een reis verslag van zijn vader, geschreven in zijn jaren in Nederlands-lndië. Blommaart was in het Bevrijdings museum in Nieuwdorp, toen be heerder Kees Traas met een doos kwam aanzetten. Er zat een reis verslag in van ene Blommaart. Met dubbel a. Hans Blommaart was met stomheid geslagen. Zijn vader had zijn ervaringen in Nederlands-lndië zelden of nooit met anderen gedeeld. Ja, thuis in Lamswaarde stond een blikken trommel, met daarin onder meer slagtanden van een wild zwijn, een katoenvrucht en een baret. Dat waren spullen uit Indië, wist Hans. Maar verder? Vader Blom maart zweeg als het graf over zijn periode in het bataljon 2-14RI. Hans Blommaart was dan ook zo Mallard was de codenaam voor de nachtelijke over steek van het Sloe door Britse troepen om ten zuiden van de Sloedam een bruggenhoofd te vestigen op Walcheren. De operatie begon op 2 november en eindigde op 4 november 1944. Vooruitlopend op het bevel om de Sloedam aan te vallen, werd het Sloe mijnenvrij gemaakt. Met een lint werd een route door de schor ren aangegeven. In de vroege och tend volgde een overtocht met aan- valsboten. De Duitsers waren ver rast, maar herpakten zich. Het geal lieerde bruggenhoofd werd zwaar onder vuur genomen. De Duitse stellingen werden succesvol met Typhoon-vliegtuigen bestookt; er kon worden opgerukt over de Sloe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23