'Marktpartijen gaan nu niet investeren" Zelfs de hooplopers 141 zee an 1 Wagens stampvol gewonde militairen Projectleider Scheldekwartier: Rustig aan Scouts Koudekerks vierden jubileum SCHIPBREUK Arthur Scheijde dook in zijn familiegeschiedenis en ontdekte dat zijn oudovefgrootvader door Frans Naerebout van scheeps wrak Woestduyn is gered. Hij schreef er een boek over. www.pzc.nl/webwinkel pyp ION diascanner Slides2PC maandag 25 oktober 2010 door Wendy van den Hurk VUSSINGEN - Marktpartijen die in vesteren in het Scheldekwartier, dat ziet de leider van het Vlissing se project voorlopig niet gebeuren. Daarom heeft hij liever dat de ge meente de jachthaven naar voren haalt. En snel een beetje. Klaas Salomons loopt nu een half jaar rond op het Vlissingse stad huis. Hij is freelance gebiedsont- wikkelaar. „Al dertig jaar", zegt hij trots. „Ik ben bijvoorbeeld ook bezig met een vinexwijk in Arnhem. Vijfen zestighonderd huizen. Denk niet dat dat vlotter loopt. Er zijn er pas drieduizend gebouwd en daar zijn er wel een hoop van verkocht, maar over het project doen we ze ker vijfjaar langer dan gepland." Tja, altijd nog meer dan de opties van het Scheldekwartier die op twee handen te tellen zijn. „O?", klinkt het verbaasd. Er valt een stil te. „De tender is gewonnen door onze vrienden van AM. We gaan er nog steeds vanuit dat die dit prachtplan zal realiseren. Maar de markt ligt op z'n gat. En volgens mij moet de grote klap nog ko men. Zolang er risico bestaat, bouwt de ontwikkelaar niet. De markt boven de twee ton zit op slot. Daarom kan het wel eens ge ruime tijd duren voordat er iets staat op het Scheldeterrein." Salomons schat namelijk in dat in vesteerders hun miljoenen voorlo pig binnenboord houden. „Dat gaat nu gewoon niet lukken. En dat is ook niet erg. Moeten we de KOUDEKERKE - De scouts van scou tinggroep De Valkeniers uit Koude- kerke hebben afgelopen weekend hun dertigjarig bestaan uitbundig gevierd, op kamp in Kapelle. Alle scoutingingrediënten waren aan wezig, zoals kampvuur en tenten- MMMMW grond dan soms gratis weggeven? Nee, we moeten nu gewoon geen overhaaste beslissingen nemen. We zetten ontwikkelaars ook niet onder druk om te investeren. We vragen wel, op een gepast mo ment. We zijn al heel blij dat ze het initiatief hebben genomen om een visie te vormen." Tot die tijd, vindt Salomons, kan de gemeente beter 'alles op alles zetten' om Bestevaer te laten sla gen. „De mensen moeten in het project geloven. Dat is nu niet het geval. Maar tot nu toe bestaat het project ook alleen nog maar op pa pier. En als je bedenkt dat het pro ject in 2006 pas is gestart, valt het me eerlijk gezegd nog mee." De jachthaven, betoogt Salomons, die zou prioriteit moeten krijgen. „Dat zou pas goed zijn voor de eco nomie van de stad. Ja, wij praten hierover met diverse partijen. De vraag is echter nog welke randvoor waarden de gemeente wil. Want niet alles kan, natuurlijk." Net als het college lijkt de gebieds- ontwikkelaar bang te zijn dat men vergeet hoe mooi het Scheldeter rein is. „Echt, het is een unieke kans. In één klap een stadshart er bij, dat komt nergens voor in Ne derland, Normaal doen steden daar honderd jaar over. Wij twin tig. Zoals ik al zei, we moeten nu geen overhaaste beslissingen ne men. Die Machinefabriek staat nie mand in de weg. Hetzelfde verhaal voor de Zware Plaatwerkerij. Ne derland moet eens af van dat mas- terplan-denken. Een masterplan is geen dictaat. Dat is flexibel." door Wendy van den Hurk Zijn oudovergrootvader was al als enige van zijn broers levend uit het hos pitaal van Kasteel Bata via gekomen en toen werd hij nog gered door Frans Naerebout ook. Arthur Scheijde dook in de ge schiedenis van zijn familie. En die van Vlissingen. Meer mensen doen het: een sprong wagen in hun stamboom. Arthur Scheijde (33) dacht op een warme zomerdag in 2008 alles van zijn voorvaderen op een rijtje te hebben, toen hij vlak voor slui tingstijd van het Amsterdamse Stadsarchief stuitte op de nalaten schap van de broer van zijn oudo vergrootvader Adriaan Scheyde. Daarin stond dat Adri eens 21 gul den en vijf stuivers ontving omdat hij door het verongelukken van 't 0.1. Compagnie schip Woestduyn eene verboren reis heeft gedaan. Woestduyn? Daar had de industri eel ontwerper uit Eindhoven niet eerder van gehoord. Van Frans Naerebout evenmin. Maar als die zich op die stormachtige 24 juli 1779 niet zo stoutmoedig had ge dragen, was Arthur er nu niet ge- ^weest. Het bleef niet bij dat ene nalaten schap. Arthur kreeg de schipbreuk maar niet uit zijn hoofd en begon een zoektocht naar alles wat er over te vinden valt. Hij ging naar archieven, ontmoette maritiem his toricus Doeke D. Roos („het grap pige is dat hij mij eerst dingen ver telde en dat het later andersom ging") en struinde het internet af. Hij ontdekte dat er veel meer over levenden moesten zijn geweest en zette alles op papier. Inmiddels ligt een prachtig boek in de Walcherse boekhandels: De Woestduynschip- breuk nader ontrafeld. Het is afgelo pen zaterdag gepresenteerd in de Vlissingse bibliotheek. Arthurs oudovergrootvader vormt 'slechts' het startpunt. In het boek komen alle opvarenden van het onfortuinlijke driedekschip aan bod. Van de kajuitjongen tot de matrozen die vóór de Woestduyn ook al een schipbreuk overleefden en van de schiemansmaat, door zijn vrouw aangeschreven als 'mijn hartbeminde lieve man' tot de welbedeelde Engelse passagier, die in de Vlissingse Jacobskerk ligt begraven. Dat is het aardige van dit boek. Van die Engelsman staat in de kerk een monument, dat velen al eens gezien moeten hebben. Net als de erepenningen in het Mu- zeeum en het straatnaambordje van de Dr Gallandatstraat. Al die zaken komen samen. De auteur is trots en heeft zelf ook zijn eigen feestje der herkenning. „Als jongen ging ik altijd op vakan tie in Dishoek. Daar liepen we dan over het strand. Precies het stukje strand, waar de sloepen met over levenden aan land kwamen." kamp. De jeugdleden werden vrij dagavond uit bed gehaald door de leiders, om in het bos een nacht- spel te spelen bij volle maan. De organisatie van het kamp ligt elke vijf jaar in handen van de volgen de scoutinggeneratie. Arthur Scheijde is een industrieel ontwerper uit Eindhoven. Maar hij had de stoeltjes van de Python in de Efteling nooit kunnen uittekenen, als Frans Naerebout er niet was geweest. foto Ruben Oreel mmmmmmmmmmmmms Domburg, 25 oktober 1944. Evenals de vorige dagen wordt vroeg gevaren om mensen en huis raad in veiligheid te stellen, ,,'s Middags komen Duitse militairen voorbij met de autobandenwagen van Wisse. Ook zijn enige wagen is dus ingepikt. Hij is evenals vele hem volgende wagens, ongeveer vijftien, stampvol geladen met ge wonde militairen. De een nog ver- minlcter dan de ander. Het schij nen allen gewonden te zijn die uit Zeeuws-Vlaanderen zijn aange voerd naar Westkapelle. Volgens zeggen moeten zij naar Veere. Va der heeft van Wisse een schaap ge kocht. Vreeke op Domburg zal voor de slachting zorg dragen." categorie/ diversen Digitaliseren van uw diacollectie Haal uw kwetsbare fotonegatieven en diacollecties onder het stof vandaan en zet ze veilig in digitale vorm op uw computer met de Ion Slides2PC Diascanner. Deze gebruiks vriendelijke en veelzijdige scanner tilt met een druk op de knop uw kostbare herinneringen naar het digitale tijdperk. Het scannen en versturen van een foto naar uw computer neemt slechts 2 seconden in beslag. Kenmerken: Inclusief: Digitaliseer 35mm films en dia USB kabel 5 MP resolutie 2592x1680 Negatief-adapter Automatische witbalans en Dia-adapter kleurcorrectie Software CD Adviesprijs €69,- Lezersprijs €49,-* Systeemvereisten: PC Windows XP en VISTA Windows7 en Mac (indien ook Windows geinstaleerd) •exclusief 5,95 verzendkosten WEBWINKEL FONTEINEN VAN AARDE Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan zie www.pzc.nl/oorlogsdagboek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16