De gegoede jeugd komt Chinese lente breekt nog lang niet aan Dertig jaar cel, maar geen harde bewijzen Vlaamse socialist bemiddelt Terwijl in Marseille actievoerders het vliegveld blokkeerden, gingen overal in Frankrijk scholieren en studenten de straat op om te demonstreren tegen de her vormingsplannen van de regering. Overwegend komen zij uit gegoede kringen. vrijdag 22 oktober 2010 BRUSSEL - Een rechtbank in het Bel gische Tongeren heeft de 26-jarige Els Clottemans gisteren veroor deeld tot dertig jaar cel voor de 'pa- rachutemoord'. De twaalfkoppige jury en drie beroepsrechters leg den haar die straf op nadat de openbare aanklager eerder op de dag levenslang tegen haar had geëist. De jury had Clottemans woensdag schuldig verklaard aan moord op haar vriendin en liefdesrivale Els Van Doren. Beide vrouwen had den een verhouding met de Eind- hovenaar Marcel Somers, die net als zij lid was van dezelfde Bel gische parachuteclub. Van Doren stortte op 18 november 2006 te pletter in een tuin in Op- glabbeek in Belgisch Limburg. Vol gens de jury had Clottemans haar parachute onklaar gemaakt. Dat zou gebeurd zijn in het apparte ment van Somers. Harde bewijzen voor haar schuld zijn er niet, maar Clottemans had wel een motief de gelegenheid en de vereiste kennis van zaken. Bo vendien lijdt zij volgens psychia ters aan een persoonlijkheidsstoor nis, waardoor ze haar emoties niet onder controle heeft Clottemans zelfheeft tot de laatste dag van het proces volgehouden dat ze onschuldig is. Maar ze legde in de loop der jaren diverse malen tegenstrijdige verklaringen af. BRUSSEL - De Belgische koning Al- bert II heeft de Vlaamse socialist Johan Vande Lanotte gisteren ge vraagd te bemiddelen in de kabi netsformatie. Vande Lanotte heeft de opdracht aanvaard, zo heeft het koninklijk paleis laten weten. Vande Lanotte zei tegen verslagge vers dat het misschien wel de moeilijkste opdracht uit zijn poli tieke loopbaan is. Daarom wil hij niet vasthouden aan een werkwij ze of datum. Hij zal op 2 novem ber een eerste verslag uitbrengen aan de koning. De nieuwe bemiddelaar moet pro beren de stukgelopen onderhande lingen met de zeven partijen die de afgelopen maanden om de tafel zaten weer op gang te krijgen. Het gaat om de Vlaams-nationalisti sche N-VA en de Vlaamse en Fran stalige socialisten, christendemo craten en groenen. Vande Lanotte (55) is oud-minis ter van Binnenlandse Zaken en van Begroting en voormalig voor zitter van de SP.A, de Vlaamse so cialistische partij. Hij is ook minis ter van Staat. De Belgische formatie kwam afge lopen weekeinde voor de zoveelste keer in een impasse toen een com promistekst van N-VA-leider Bart De Wever door de Franstalige par tijen werd afgewezen. PROTEST FRANKRIJK door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Dankzij de roep van prominenten om meer vrijheid, leek er even een Chinese Lente op komst. Pu Baoyi (33) nam de proef op de som. Telkens als hij in Sjang hai in een taxi zat, begon hij over politiek. „Bijna elke chauffeur had een uitgesproken mening over de overheid." En nog verrassender: „Meer dan de helft vond het heel belangrijk dat China democrati scher zou worden." De verbazing van Pu, hoofdredac teur van een tijdschrift, is begrijpe lijk. Waarom zou een volk dat niets te zeggen heeft over wie het bestuurt, daar verder over naden ken? Pu: „Maar nee, ze zijn intens betrokken bij wat er gebeurt, al leen durven ze dat niet te uiten." Afgelopen week liet een groep pro minenten zich wél horen. Kort na dat de Nobelprijs voor de Vrede naar Liu Xiaobo ging voor zijn strijd om een vrijer en democrati scher China, eisten 23 belangrijke veteranen van de Communisti sche Partij afschaffing van de cen suur. Twee dagen later volgde een nieuwe oproep, ondertekend door 'Deze belofte is exact dezelfde als die van vorig jaar en het jaar daarvoor' tientallen wetenschappers, schrij vers, journalisten en zakenmen sen. Zij vroegen om vrijlating van Liu en eisten dat een begin werd gemaakt met grondige politieke hervormingen. Pu is een onderte kenaar van de oproep. Voor het eerst sinds 1989, toen de monstraties op het Plein van de Hemelse Vrede bloedig werden neergeslagen, staat het ideaal van een vrijer China weer volop in de aandacht. „Bijna alle huidige, diep gewortelde problemen worden ver oorzaakt door de manier waarop dit land wordt bestuurd. De econo mie is explosief gegroeid, maar de rechten van gewone burgers wor den nog altijd op vele manieren ge schonden. De rechtbanken zijn corrupt, mijnwerkers worden be handeld als slaven, bezwaarmakers worden in illegale gevangenissen gegooid en dagelijks gaan huizen tegen de vlakte tegen de wil van de bewoners. De censuur van in ternet wordt steeds heftiger. Het zijn allemaal directe schendingen van onze grondrechten." Politieke hervormingen die voor een vrije pers en onafhankelijke rechters zorgen, zijn volgens Pu een 'absolute noodzaak'. „Komen die er niet, dan kan elk van deze problemen op elk willekeurig mo ment exploderen. De gevolgen zul len catastrofaal zijn." In hun open brief roepen de schrijvers de over heid op om eerder gedane beloftes eindelijk eens na te komen. Begin deze week reageerden de autoritei ten. In een verklaring staat dat de komende vijfjaar 'ijverig, maar be heerst wordt gewerkt aan politieke hervorming'. De aankondiging van een Chinese Lente? Pu gelooft er niets van. „Het tempo waarmee corruptie en sociale onrust groeit, is veel hoger dan de wijze waarop de overheid hervormingen behandeld. Deze be lofte is exact dezelfde als die van vorig jaar en het jaar daarvoor. Concrete stappen blijven uit." Maar zelfs premier Wen Jiabao is voorstander van verandering, liet hij afgelopen maanden merken. Pu: „Ik geloof in zijn oprechtheid en dat hij echt denkt dat politieke hervormingen een oplossing zijn. Maar hij heeft machtige tegenstan ders binnen de Partij." Frankrijk bood deze week de bizarre aanblik van jonge ren die betogen tegen een verhoging van de pensioen leeftijd. Waart de geest van 1968 door het land? door onze correspondent Cees van Zweeden In Parijs was het een scholier uit een net gezin die een poli tieman een fles naar het hoofd gooide. „Hij was zo'n goeierd", vertelde zijn halfbroer. „Nooit een probleem, onberispe lijk gedrag. Hij werd gewoon gegre pen door de sfeer." in Nanterre, toneel van ernstige rellen, kreeg een scholier vier maanden cel wegens geweld. Hij kwam uit eenzelfde goed nest. „Hij was altijd al een beetje een dromer", zei zijn moeder. In Lyon ging het om een meisje dat nog nooit met justitie in aanra king was geraakt, op school was haar gedrag voorbeeldig. Maar dinsdag joeg ze de brand in een vuilcontainer: Vijf maanden cel. De orgie van geweld die middelba re scholieren deze week in Frank rijk ontketenden, had om twee re denen iets surrealistisch. De eerste betrof het profiel van de betogers. De meesten waren van goede afkomst en hadden geen strafblad. Hun gewelddadigheden speelden zich af in de stadscentra, niet in de immigrantenwijken zo als in 2005. De tweede reden was het doel van de betogingen: in welk ander land gaan pubers de straat op om hun pensioen veilig te stellen? „In Frankrijk bestaat een diepgewor- Franse scholieren demonstreren in het Noord-Franse Lille tegen de pensioenhervormingen. Opmerkelijk is dat veel van de betogende jongeren in Frankrijk van goede afkomst zijn en geen strafblad hebben, foto Sylvain Lefèvre/EPA teld geloof dat als de ouderen lan ger werken er minder werk over blijft voor de jongeren", zegt de so cioloog Olivier Galland, auteur van het boek Hebben jonge Fransen een reden om bang te zijn?. „De meeste economen geloven daar niet in, maar jongeren wel." Niettemin betwijfelt de socioloog dat de jeugd de straat op werd ge dreven door - een in Frankrijk ge rechtvaardigde - angst voor werk loosheid. Een belangrijker factor, aldus Gal land, is wanhoop over het school systeem. In Frankrijk gaat een kind vanaf zijn derde naar school, van negen uur tot vijf De lunch - minstens drie gangen - wordt op school gebruikt. Voor wie in slaap sukkelt, is er de slaapzaal. Dit is niet een gelukkig begin van het leven, maar de ellende begint pas goed op het 'collége', van 11 tot 15 jaar. Dat is waar de race naar de eindstreep, het baccalauréat (exa men), begint. Elk jaar halen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8