Jansenius met een boek 25 Herontdekt schilderij Jansenius op Museumnacht Gebiedscommissie steunt dorp fel Bouwbeurs met 50 standhouders in Den Dullaert DUURZAAM VAKMANSCHAP Plein 9 4543 BH Zaamslag Tel. 0115-436300 www.vanfraeijenhove.nl Oud-prof Gert Jacobs fietst met brandweerlieden Commissie blijft bij inrichting van 's-Gravenpolder vrijdag 22 oktober 2010 komaf gingen studeren, ook meer dere Hulstenaren. De burgerij werd daarmee een tegenspeler van de adel, die krampachtig probeer de de eigen macht vast te houden. Na de Latijnse school in Gent, Hoewel hij het grootste gedeelte van zijn leven in plaatsen in de zui delijke Nederlanden, het huidige België, woonde, bleef Jansenius volgens Lockefeer en De Kort nauw contact houden met zijn fa- 'Hij is zonder twijfel een van de meest vooraanstaande Hulstenaren die ooit heeft geleefd' waar hij zich vooral bekwaamde in het Latijn, de taal van het onder wijs en de wetenschap, trok hij voor zijn universitaire studie naar Leuven. In die plaats staat feitelijk de wieg van zijn wetenschappelij ke loopbaan als vooraanstaand theoloog." Jansenius leefde in de zestiende eeuw, een tijd van welvaart voor Hulst, maar ook een woelige perio de met de strijd tussen protestan ten en katholieken, de Beelden storm en de Opstand. De Hulster wetenschapper manifesteert zich daarbij als exponent van de zich vernieuwende katholieke kerk en wordt als zodanig ook benoemd tot eerste bisschop van het nieuwe bisdom Gent. milie. „Hij kwam regelmatig terug in Hulst. Dat lag toen overigens niet in een uithoek van het land, maar in het middelpunt van de Ne derlanden. De Randstad lag toen in het zuiden." Niet alleen zijn fa milie, maar ook zijn stadgenoten zagen hem vermoedelijk graag in Hulst terug keren. Bij gelegenheid van zijn eerste bezoek aan de stad als bisschop werd er namelijk een feestmaal aangericht, wat bij bezoe ken in latere jaren werd herhaald. Jansenius werd op 8 mei 1576 be graven in de onderkerk onder de. kapel van Sint Ivo in Gent. Dat Jansenius op zeker moment in de geschiedenis uit het zicht is ver dwenen, wijt De Kort aan zijn naam- en vakgenoot Cornelius Jan- Het herontdekte schilderij met daarop Jansenius. foto Peter Nicolai senius die een generatie later leef de en bisschop van leper was. Diens geschriften waren aanlei ding tot het ontstaan van het janse nisme, een pessimistische religieu ze - en politieke beweging die de pauselijke onfeilbaarheid verwierp en tegen de absolute macht van de Franse koning in opstand kwam. Aan het boek over Jansenius werk ten behalve Lockefeer en Dev Kort ook Wil Brand, Johan Decavele, Antoine Prinsen en Honoré Rot tier mee. Het boek kost 17,50 euro en is te koop via de website van de oudheidkundige kring, www.de- vierambachten.nl. De presentatie van het boek is zaterdag 6 novem ber tijdens de Janseniusherden- king in de basiliek in ITulst. HULST - Museum De Vier Ambach ten in de Steenstraat in Hulst doet morgen voor het eerst mee aan de Museumnacht. Dat is een jaarlijks terugkerend evenement, waarbij museums in ons land zich tussen 20 uur en middernacht met een speciaal thema aan het publiek pre senteren. De Vier Ambachten heeft er voor gekozen om deze avond de nieu we tentoonstelling over het leven en werk van Cornelius Jansenius te openen. Deze expositie is spe ciaal ingericht ter gelegenheid van het vijfhonderdste geboortejaar van de beroemde stadgenoot. Een aantal auteurs van het herden kingsboek over jansenius is tijdens de Hulster Museumnacht aanwe zig in het museum om te vertellen over Jansenius en vragen over hem te beantwoorden. Het topstuk van de tentoonstel ling is een zestiende-eeuws schilde rij met de beeltenis van Jansenius met in de linkerbovenhoek een wa pen dat later -enigszins aangepast- zijn bisschopswapen zou worden. Het schilderij wordt toegeschreven aan Geldorp Gortzius, een Vlaams meesterschilder uit die tijd. Het kunstwerk werd onlangs door Ho noré Rottier ontdekt in de abdij het Park in Heverlee bij Leuven. De toegang tot het museum is in de Museumnacht gratis. De exposi tie over Cornelius Jansenius is tot en met 15 november te bezichti gen. reikbaar via Q115-615595. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Tel: 06-22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Tel: 06-20403610. Midden-Zws-Vlaanderen: 06-53997850. Dierenartsen DZZ Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren, poliklinieken "De Ottenhorst" van Diemenstraat 83, Terneuzen en "De Steenberghe", van Steenbergenlaan 7, Ter- neuzen. Tel spoedeisende hulp: 0115-619628 en 0115-696425. Spreek uur zaterdag 12.30 - 14.00 uur in polikli niek De Ottenhorst. Dierenkliniek Terneuzen, Vlietstraat 19, tel. 0115-612200 (24-uur bereikbaar). Spreekuur zat.11.00-12.30 uur. Dierenkliniek Othene, dr. P. Derycke, Otheensedreef 1, Terneuzen. tel. 0115-696940 (24 uur bereikbaar) bij spoed 06-22392955. Dierenkliniek Axel, Bastionstraat 3, Axel 0115-561488 Dierenkliniek St. Jansteen, Brouwerijstraat 92, Kapellebrug. tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00 - 12.00 uur. DZZ Dierenkliniek, Zusterstraat 3, Sas van Gent. tel. 0115- 453800, spreekuur zat 11.00-12.00 uur. Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kapsen- berg.tel. 0117 -454484. Dierenkliniek IJzendijke, Minnepoortstr. 14, tel.0117-301388 ((24-uur bereik baar). Dierenambulance 0900-7673437 (24 uur bereikbaar). BRESKENS - De gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen steunt de eis van de dorpsraad van Ret- ranchement meer betrokken te worden bij de inrichting van het uit te breiden Zwin. En oók de commissie wil graag duidelijkheid over eventuele verzil- tingsproblemen die vergroting van het gebied met zich meebrengt. De commissie drong al eerder aan op zoveel mogelijk vrije toeganke- HULST - In Den Dullaert begint vandaag de Bouwbeurs waaraan zo'n vijftig standhouders meewer ken. De beurs duurt tot en met zondag. Van alles op bouw- en woonge bied is in Den Dullaert te vinden, van klussen, installatietechniek, schilder- en tegelwerk, elektro, ma kelaardij tot hypotheekadvies. De Bouwbeurs vindt voor de der de keer plaats, voor het eerst drie in plaats van twee dagen. De vrij dag, vandaag dus, is erbij geko men. Vandaag is de gratis toegan kelijke beurs te bezoeken van 15 tot 20 uur. Morgen, zaterdag, en zondag is het publiek welkom van 10 tot 18 uur. lijkheid van het uit te breiden na tuurgebied. Al die eisen worden nogmaals overgebracht aan Neder landse en Vlaamse hogere overhe den, besloot de commissie deze week tijdens haar vergadering. De commissie vraagt - evenals de dorpelingen - ook om economi sche compensatie voor Retranche- ment vanwege het verdwijnen van camping de Sandt Plaet. De com missie legt nog geen concrete ei- s||Lbie-ifc- V-k At- VO&V Soe-yeJe- xcoi '15 v-Vote-*- e-w. Le-s-r" •lot-rw.a, Hp e,Kr^o>v.vv-i De meeste keuze in Durea vindt u bij: Mot verwisselbaar voctbcd. BRESKENS - Gert Jakobs, oud prof- wielrenner, geeft morgen een spe ciale 'fiets-clinic' voor brandweerle den van de gemeente Sluis. Jacobs is 's morgens om negen uur bij de brandweerkazerne in Bres- kens. Na kennismaking met geïnte resseerde spuitgasten stappen Ja kobs en sportieve brandweerlie den de fiets op. „We hebben voor Breskens als startplaats gekozen", verklaart Marco Stokkerman van de brandweer „omdat van daaruit prachtige tochten langs de kust en door de polder te maken zijn." On derweg stoppen de fietsers een aantal keren om naar wielerverha len van Jakobs te luisteren. Gert Jakobs nam in de jaren tach tig en negentig van de vorige eeuw vijf keer deel aan de Tour de Fran ce en kwam vier keer in Parijs aan. Hij is nu vertegenwoordiger in arti kelen voor de brandweer. sen over vorm en/of omvang van de compensatie neer. Onderzoek moet eerst uitwijzen welke schade het dorp lijdt door het vertrek van de camping. De mooiste compensatie is een nieuwe camping in de buurt van Retranchement, vindt commissie voorzitter Hans Quist. „Er wordt natuurlijk al een tijdje gezocht naar een geschikte locatie, maar ik heb de hoop nog niet opgegeven." op 15 oktober 2010 heeft gerechts deurwaarder M. Rave te Goes o.v.v. de heer D. van Puyvelde, wonende te België, te dezer zake woonplaats kiezende te Goes aan de Vlasmarkt 6 ten kantore van AGIN Timmermans, bij exploot aan de gezamenlijke erfgenamen van wijlen ARTHUR EDMOND MARIE VER- MANDEL, geboren 20 juli 1924, overleden 23 september 2010, laat stelijk wonende te 4564 ED SINT j JANSTEEN, GEMEENTE HULST, betekend een proces-verbaal d.d. 12 oktober 2010 van conservatoir beslag op de roerende zaken alsme de het proces-verbaal van beslag onder een derde en de daarbij beho rende beschikking d.d. 7 oktober 2010 van de Voorzieningenrechter te Middelburg. AGIN Timmermans Vlasmarkt 6 4461 CW GOES tel. 0113-246333 BRESKENS - De gebiedscommissie heeft er alle vertrouwen in dat de 's-Gravenpolder tussen Groede en Nieuwvliet toeristisch-recreatief wordt ingevuld. De commissie overlegt binnenkort met Het Zeeuwse Landschap over inrich ting en beheer. Die gaf onlangs aan de kosten ervoor mogelijk niet op te kunnen brengen. Voorzitter Hans Quist van de gebiedscommis sie kan zich voorstellen dat HZL enige angst koestert. De commis sie vraagt het nieuwe ministerie Economie, Landbouw en Innova tie nu om garanties voor die bijdra gen. Quist: „Ontussen moet de in richting gewoon doorgaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69