Johan Boskamp Struik hoopt haar Kramer zoekt naar de aanknop 'Laatbloeier' Celine van Gerner wil zo foutloos mogelijk turnen Vitesse ontslaat trainer Theo Bos. Te genvallende resultaten zijn de reden voor het besluit. vrijdag 22 oktober 2010 ONTSLAG Kramer richt zich op het NK allround van eind december. „Ik sta er liever geen heel seizoen naast", zegt hij. foto Vincent Jannink/ANP door Johan Stobbe HOOCEVEEN - Vier jaar lang, 24 uur per dag. Die tijd was Sven Kramer de afgelopen vier jaar met schaat sen bezig. Alles voor olympisch goud. Waar in Vancouver drie gou den plakken waren begroot, keer de hij huiswaarts met slechts een tje. Dus aast Kramer op revanche, over vier jaar in Rusland. Om dan fit te zijn, doet hij het nu rustig aan. Noodgedwongen, want zijn lichaam geeft even niet thuis. Een burn-out, schaatsmoe, roof bouw? Keer op keer schudt Sven Kramer zijn hoofd. Niets van dat alles. „Ik ben nog heel erg gemoti veerd en heb veel plezier in schaat sen", zegt hij beslist. „Het liefst sta ik gewoon aan de start om de men sen te vermaken. De ijsbaan is mijn toneel." Alleen is het niveau dat bij Sven Kramer hoort is er mo menteel niet. Drie, vier maanden achterstand heeft hij. Daarom laat hij het NK afstanden en de eerste World Cups schieten. Trainings kampen in Zuid-Afrika en Collal- bo komen ervoor in de plaats. Liever had de 24-jarige Fries in de eerste twee weekeinden van no vember gewoon geschaatst in zijn Thialf. Maar alleen als dat kan op zijn manier. „Ik voel me te groot om in de achterhoede mee te doen." Misschien dat hij met zijn huidige niveau zelfs nog wel kon winnen. Niemand die het zou merken. Kra mer past voor dat scenario. „Dan moet het uit de tenen komen en ik wil niet forceren. Ik moet nog vier jaar. In Sotsji wil ik weer op mijn best zijn." De vier jaar die Kramer in Vancou ver investeerde, waren zwaar. Al tijd ging hij door. Kleine pijntjes werden onderdrukt en ook rug klachten mochten geen belemme ring zijn in zijn jacht op goud. „Dat kost veel energie", weet Kra mer. „Je kunt zoiets wel doen, maar niet altijd." De tijd om pas op de plaats te maken, is aangebro ken. Even tijd voor zichzelf. Zijn team, de sponsor en al die ande ren die wat van hem willen, ze moeten even wachten. Spijt heeft Kramer geen tel gehad van al het harde werken in de afge lopen jaren. De liefde voor zijn sport is groot, de hunkering naar succes nog groter. Dat hij nu even de tol moet betalen, neemt hij voor lief. Al is dat best moeilijk. „Topsport is een zwaar beroep", zegt hij. „Dit is het risico van het vak. Maar als ik het niet zo had ge daan, was ik vier jaar lang alleen maar tweede geworden." Nu is zijn erelijst indrukwekkend. Alle ti tels staan achter zijn naam. Kramer richt zich op het NK all round van eind december. „Ik sta er liever geen heel seizoen naast", zegt hij. „Maar als het zo is, dan is het niet anders." Hij heeft vertrou wen dat het uiteindelijk weer goed komt. „Mijn lichaam heeft me nog nooit in de steek gelaten. Het was altijd een kwestie van een druk op de aanknop. Nu is het zaak die knop terug te vinden." ROTTERDAM - Vijftien jaar is Céline van Gerner nog maar. Volgens Su zanne Harmes is de turnster van Turncentrum Sportstad Heeren veen zoals velen op haar leeftijd. „Een echt turnstertje, dat in een heel klein wereldje leeft. Maar wel een heel talentvolle, die zeker de top twaalf van de wereld moet kunnen halen." Harmes kan het weten als voorma lig wereldtopper en n< ahijd een belangrijke schakel in - vader landse vrouwenturnteam. „Oi Céli ne zo goed is als Verona van de Leur? Verona was wel extreem goed. Maar Céline draait voor haar leeftijd wel al een zwaar program ma." Dat zware programma klopt wat betreft drie toestellen. Op brug, vloer en balk heeft ze sterke oefeningen staan. Op sprong moet ze nog wel uitvoeringen met een hogere startwaarde kunnen tur nen. „Wil Céline echt bij de bes ten van de wereld gaan horen, dan is dat noodzakelijk", bevestigt haar trainer Gerben Wiersma. Wiersma begeleidt haar, samen met -José van der Veen, al vanaf 2004. Een uitblinkster in de jong ste klassen was Van Gerner niet. „Juist niet, ze viel vaak buiten de boot, miste heel wat keren NK's. Maar je kon wel al heel vroeg zien dat ze bijzondere aanleg had. Aan de manier waarop ze over een balk loopt, aan hoe ze een spagaat maakt. En ze is klein. Haar poten tiële mogelijkheden waren groot, maar in wedstrijden komt dat er pas de laatste jaren uit." Met haar persoonlijke score tij dens de kwalificatie van 55.399 punten ging ze als zestiende (in de opgeschoonde lijst) naar de eind strijd van vandaag. Echt een doel heeft de als ijskonijn bekend staan de turnster niet. „Genieten, dat wil ik in elk geval. Het is wel even anders omdat ik nu zonder team moet turnen en daar is toch de he le voorbereiding op gericht ge weest. Maar aan de andere kant is de insteek voor de wedstrijd nog wel hetzelfde: zo foutloos mogelijk turnen en dan maar zien welke scores dat oplevert. Al heb ik wel in het achterhoofd om 56 punten te halen." De Chinese turners hebben voor de vierde keer op rij de we reldtitel veroverd. In de landenfina- le in Rotterdam bleken Japan en Duitsland de hardnekkigste con currenten. China kwam tot een to taalscore van 274,997. Japan volgde met 273,769. Duitsland, dat eindig de op voltige, pakte het brons: 271,252. Daarmee was het podium gelijk aan dat van de landenfinale bij de WK in Stuttgart in 2007. LEEUWARDEN - Korfbalster Suzan ne Struik (23) is net terug van haar tweede zware blessure in vier jaar. Met haar gekwetste knie is het weer helemaal goed, maar ze is nog wel wat angstig en dus voor zichtig met haar acties. „Ik ben daardoor niet zeker van een basis plaats op het EK", zegt de twintig- voudig international. „Maar dat is na zo'n lange afwezigheid ook niet zo vreemd." De Europese titelstrijd in eigen land begint voor Oranje vandaag in Leeuwarden met een wedstrijd tegen Duitsland. Op 31 oktober is in Rotterdam de verwachte finale Nederland-België. De Rotterdam se hoopt in de komende tien da gen op zoveel mogelijk speeltijd. „Er zijn op dit moment maar drie mensen die zeker weten dat ze spe len: Leon Simons, Rick Voorne- veld en Henriët Brandsma. Dat kan iedereen aan de trainingen en oefenwedstrijden aflezen. Ik moet hopen op één van de vijf andere plekken." Struik blesseerde zich op 31 okto- ber 2009, exact een jaar voor de EK-fmale. In een oefenduel van haar club PKC met Mid Fryslan ging de aanvallende speelster door haar knie. Ze scheurde haar voor ste kruisband af „Ik maakte een beweging die ik honderd keer in de week maak", herinnert ze zich. „We hebben de video van het duel wel eens teruggekeken met de art sen en die zagen niets bijzonders. Ik had gewoon pech gehad, was de conclusie." Voor de tweede keer in haar jonge carrière moest Struik, die eerder met een achillespeesblessure zat, lange tijd revalideren, „Veel naar de fysiotherapeut gaan, vaak in het krachthonk zitten en een hoop geduld hebben", vat ze de eerste helft van 2010 samen. „Maar Theo Bos is de eerste trainer in de eredivisie die dit seizoen wordt ontslagen, dat we op de goede weg waren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66